drepturi parintesti..limitarea lor

Povestea e destul de lunga dar o sa incerc sa o scurtez...

Impreuna de 10 ani

Casatoriti de 2 ani

Copil de 4 ani

Dupa atatia ani am ajuns la neintelegeri mari..la certuri la nemultumiri...si am.ajuns amandoi la concluzia ca cel mai bine ar fi sa ne separam...fiind barbat..si inca unul care isi iubeste mama ca pe ceva sfant..am fost de acord ca cel mic sa ramana cu ea stiind ca e mai bine pt el sa ramana cu mama..si uite asa si-a facut bagajul si a plecat de acasa...si aici incep intrebarile mele...ca tata inainte de inceperea divortului ce drepturi am...?? 

E corect sau legal ca mama sa-mi ingradeasca dreptul la informare asupra lui?

Pentru ca is deja 4 zile de cand a plecat de acasa iar cand o sun sa intreb de copil..raspunde la telefon si imi da copilul ..ea refuzand cu desavarsire sa vorbeasca cu mine ...iar eu nu pot intelege mare lucru din discutia purtata cu fiul meu....

Ce pot face in cazul in care ma duc sa imi vizitez fiul la noua ei locuinta iar ea refuza sa deschida sau sa ma primeasca?

delinu
Postat pe 13 Februarie 2015 05:10
In primul rand , daca esti barbat de ce ai avatar si nume de femeie ?
Neata.
Rotty
Postat pe 13 Februarie 2015 07:30
Habar nu am...am dat adauga subiect nou si asa a aparut..
delinu
Postat pe 13 Februarie 2015 08:44
Pai intra la profil si modifica. Si de ce te cheama Delina si nu Delinu ?
Rotty
Postat pe 13 Februarie 2015 08:47
Acum am realizat ca eram deja logat cred...contul nevestei
delinu
Postat pe 13 Februarie 2015 08:48
Done..totusi un raspuns concret la problemele mele?
delinu
Postat pe 13 Februarie 2015 08:53
O sa ma gandesc la modul cel mai serios. Intre timp sunt convinsa ca o sa primesti o gramada de sfaturi si ...critici.
Zi buna si inteleapta sa ai.
Rotty
Postat pe 13 Februarie 2015 09:03
Acum, raspunsuri concrete nu are cine sa iti dea, ar trebui sa fim clarvazatori!
Din momentul in care te lasa sa vorbesti cu el la telefon, banuiesc ca o sa te lase sa-l si vezi. Ca nu vrea ea sa te vada sau sa iti vorbeasca, e alta treaba si e dreptul ei, nu o poti obliga.

" E corect sau legal ca mama sa-mi ingradeasca dreptul la informare asupra lui?"
Dar, nu zieai ca te lasa sa vorbesti cu el la telefon? Unde-i ingradirea?
Ma rog, numai voi stiti ce e acolo si la fel, doar voi o puteti rezolva! Succes!

Schmetterling
Postat pe 13 Februarie 2015 09:03
Pai tie ti se pare normal ca un copil de 4 ani..care abea rosteste o propozitie scurta cap coada sa fie singurul mod de informare a parintelui???
delinu
Postat pe 13 Februarie 2015 09:22
Ce sari asa de cour in sus?! Ai cerut pareri, parca. Asta e a mea,nu-ti convine,ignor-o! Mie nu are de ce sa mi se para normal sau anormal. Tu habar nu ai ce sa faci si intrebi aici! Du-te la usa la ea si vezi ce se intampla, e copilul tau, lupta pentru el, desi ai acceptat ca el sa ramana cu mama lui, tu "barbat fiind"...
Rezolva-ti problemele de familie si restul, in realitate, nu pe forumuri.
Schmetterling
Postat pe 13 Februarie 2015 10:02
Din ce ai scris esti foarte atasat de mama ta. Dar nu cumva tocmai acest atasament foarte accentuat este cauza neintelegerilor dintre sotia ta si tu? Nu esti primul care isi ruineaza familia din cauza "netaierii cordonului ombilical" cu mama ta. Mama isi are rostul ei, dar in familia ta ea trebuie sa fie pe planul doi. In prim plan trebuie sa fie sotia si copilul tau. Si o alta greseala ce o fac unii barbati este ca vor sa isi modeleze sotiile dupa mamele lor. Aceasta greseala cumplita costa de cele mai multe ori chiar casnicia. Nu stiu toate detaliile dar nu m-as mira asta sa fie si problema voastra.
angel_forever
Postat pe 13 Februarie 2015 10:27

E corect sau legal ca mama sa-mi ingradeasca dreptul la informare asupra lui?

Pentru ca is deja 4 zile de cand a plecat de acasa iar cand o sun sa intreb de copil..raspunde la telefon si imi da copilul ..ea refuzand cu desavarsire sa vorbeasca cu mine ...iar eu nu pot intelege mare lucru din discutia purtata cu fiul meu...

Ce pot face in cazul in care ma duc sa imi vizitez fiul la noua ei locuinta iar ea refuza sa deschida sau sa ma primeasca?

Exista proceduri legale in problema asta care trebuie sa le respectati amandoi. Poti totusi sa ii comunici ca esti oricand disponibil sa contribui la educatia si bunastarea copilului daca ea considera necesar. Si ingradirile de orice fel se solutioneaza in prezenta avocatilor. Dar daca nu s-a ajuns la divort inca solutia ideala presupune cativa pasi:
--sa incerci sa descoperi de unde au plecat toate problemele, care este partea ta de vina in toate acestea (nu exista vina unilaterala intr-o casnicie, fiecare are partea lui pe care trebuie sa si-o asume),
--sa decizi sa repari ce se poate repara, chiar daca asta presupune sa iti schimbi si tu unele comportamente (nimeni nu e infailibil, oricine greseste si se poate corecta, nimic nu e imposibil cand exista vointa)
--sa ii comunici (poate printr-un SMS sau e-mail) ca ai dori sa porti o discutie civilizata ca doi adulti maturi cu scopul sa va ma dati o sansa sa redeveniti o familie frumoasa
--sa puneti in practica ceea ce hotarati de comun acord pentru ca relatia dintre voi sa functioneze (nu va fi usor pentru niciunul, dar daca o iubesti eforturile voastre vor merita), fara a accepta nici un fel de sfaturi din partea nimanui, doar voi doi si micul sufletel ce sufera din cauza lipsei voastre de comunicare.
--sa recladiti puntea de comunicare dintre voi: nu incercati sa va schimbati unul pe altul, ci fiecare propria persoana, nu va injositi unul pe altul sub nici o forma, fie in intimitatea familiei, fie de fata cu terte persoane.
Toate acestea sunt posibile doar daca va iubit si le doriti. Nu e nimic ce sa nu se poata repara (inca). Eforturile tale trebuie sa se centreze in a-ti recupera familia si nu in gasirea de tactici de intromisiune in viata lor dupa ce de buna voie ai renuntat la ei. Nu demult am citit o intamplare, mie imi pare amuzanta dar tie ar trebui sa iti dea de gandit.
"Un baiat isi intreaba taticul: "tati ce este un barbat?:, "un barbat este un om care are foarte mare grija de toata familia, incearca sa ii faca pe toti membrii familiei fericiti, si toate eforturile lui sunt pentru a tine familia unita.", la care baietelul, dupa o clipa de gandire, raspunde: "in cazul asta si eu vreau sa fiu barbat...la fel ca mama!!!"
angel_forever
Postat pe 13 Februarie 2015 11:08
Angel ,
Rotty
Postat pe 13 Februarie 2015 11:45
Multumesc angel
delinu
Postat pe 13 Februarie 2015 17:05
''Culegi ceea ce semeni'' ....te-ai casatorit la doi ani dupa nasterea copilului si vrei ca dupa divort fosta sotie sa iti si vorbeasca?.....Multumeste-i ca nu ti-a ingradit dreptul de parinte si ca ti-a dat fiul la telefon !!!
Eugenia_Udrea_1
Postat pe 22 Februarie 2015 09:21
daca iti da copilul la telefon de cate ori suni inseamna ca nu iti ingradeste contactul cu el.Referitor la faptul ca ea nu iti vorbeste, cred ca o persoana nu poate fii obligata sa vorbeasca cu cineva atata timp cat ea nu doreste acest lucru. Cat priveste vizitele pe care doresti sa e faci copilului, cred ca amandoi trebuie sa hotarati de comun acord in prezenta avocatilor unde si cand vor avea loc acestea.(reguli care vor trebui ulterior respectate de amandoi) Recunoaste ca, odata divortati, fiecare va avea dreptul la o noua viata, asa ca nu mi se pare just sa mergi acasa la ea ori de cate ori doresti, folosind pretextul vizitarii copilului.
pirania_1960
Postat pe 22 Februarie 2015 13:02
Inseamna ca si eu ca mama singura, facand toate astea,sunt barbat!
garbo027924
Postat pe 27 Februarie 2015 07:54
Ruxandra_Baciu_1
Postat pe 28 Februarie 2015 05:08
Eu am inteles ca domnul explica, ca, copilul era atasat de mama lui (adica era vorba de sotie si a hotarat sa-l lase pe copil la dansa).
garbo041805
Postat pe 1 Martie 2015 12:58
Exact, cacofonie. (explica că)

Acum e bine, adm? Mai ștergeți?
Axl_R
Postat pe 1 Martie 2015 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste sau obisnuinta? 49 De la: garbo_459002 9 Noiembrie 2016 16:42
partaj 7 De la: garbo221882 2 Septembrie 2014 18:24
Exist undeva cineva lng care i ultimul srut va fi la fel de intens ca i primul? 24 De la: AMELYY 14 Noiembrie 2009 23:44
Nu este o poveste, este un caz real, ce depaseste limita imaginatiei... 58 De la: garbo_8644 10 Decembrie 2013 17:38
ce stiti despre partajul de dupa divort ? 20 De la: me_also 18 Iunie 2013 05:32
Setari Cookie-uri