despartire

M-am despartit de iubita si imi este foarte greu, cum pot sa trec mai usor peste aceasta despartire ? Ce sa fac sa o uit ?nu mai vreau sa ma gandesc la ea . Intamplator i-am gasit niste mesaje cu un alt baiat si i-am spus ca ar fi bine sa ne despartit si asa am si facut.
nicu03
Postat pe 29 Decembrie 2014 22:43
alta.
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2014 07:18
No , si ? Nu esti nici primul si nici ultimul . Viata merge inainte. Next.
Rotty
Postat pe 30 Decembrie 2014 08:54
Multumesc pentru sfat
nicu03
Postat pe 30 Decembrie 2014 09:08
O sa treaca.Nu peste noapte,cum am vrea toti,insa trebuie sa fii ferm in decizia ta,nu sa va mai impacati de enspe ori si sa va despartiti tot de atatea, nu vad sensul, mai ales in circumstantele astea.Urat din partea ei.Mult curaj, putere si sa-ti treaca cat mai repede!
Schmetterling
Postat pe 30 Decembrie 2014 09:15
Drept Fluturas. Boala lunga , moarte sigura (cum e vorba). Nu a fost cea potrivita .
Nicule , lasa mama ca vine si aia care trebuie. Nu-ti strica tu Revelionul pe tema asta. Sarbatori fericite mai baiatule.
Rotty
Postat pe 30 Decembrie 2014 09:23
Asa e, Rotty. Nicule, pentru la anul, iti doresc sa-ti gasesti aleasa! Dar, mai intai, ia-ti timp sa te vindeci de precedenta! La multi ani cu iubire,intelegere si potrivire, la toti cei care le cauta!
Schmetterling
Postat pe 30 Decembrie 2014 09:37
terapia prin ocupatie:vezi ce e de reparat prin casa,si orice te poate tine ocupat,ma refer la activitate.
daniilia
Postat pe 1 Ianuarie 2015 20:10
E un raspuns f. simplu. Insemna ca nu e ea aleasa. Nu e harazita sa fie cu tine. Vei cunoaste o alta fata cu care relatia va merge manusa, in care nu va trebui sa faci nici un efort sa fi alt fel, sa te dai luntre si punte sa o cuceresti, sa-ti ascunzi defectele sau sa-ti exagerezi calitatile si te vei simti minunat ca poti fi tu si ca nu risti sa o pierzi. Aceea va fi aleasa. Trebuie sa existe o compatibilitate deplina intre voi, nu neaparat sa aveti aceleasi gusturi, dar o fata cu care vei avea acelasi mod de a gandi despre relatia voastra, aceleasi idealuri in viata, acelasi mod de a gandi cum sa le atingeti.
garbo_408221
Postat pe 3 Ianuarie 2015 15:36
De la: quasaria, la data 2014-12-30 07:18:49alta.


...care sa nu-i semene ...sau ...ai grije ce-ti doresti ca poti sa o patesti :)
Trecand de glume ...verifica ce ai gresit.
Garbo_081917
Postat pe 3 Ianuarie 2015 22:08
Multumesc pentru sfaturi si incurajare Rotty , quasaria ,garbo_081917 , lui Schetterling tot pentru sfaturi dar mai ales pentru urare , lui garbo_408221 o sa incerc sa fiu mai atent , iti multumesc si Daniiliei chiar este o idee buna sa-mi gasesc alte activitati care sa-mi ocupe timpul si mintea ca sa nu ma mai gandesc la ea . Un an minunat s-aveti lipsit de dezamagiri . Pupici.
nicu03
Postat pe 4 Ianuarie 2015 09:09
Sa mai treci pe aici sa ne zici si noua cum te mai simti. Acum ca tot ne-ai bagat in tema.... Iote curiozitatea feminina.
Dimineata frumoasa :)
Rotty
Postat pe 4 Ianuarie 2015 09:27
Salut nicule si la multi ani.daca si cand gasesti reteta de a trece peste mai usor...sa mi-o comunici si mie te rog...
eu am fost parasita la cateva minute dupa inceperea anului...e al naibii de greu ca nu pot sa dorm sa mananc..si mai nasol e ca orice activitate casnica fac,,,gandurile fug unde nu vreau..
astept sa apara si vindecarea..
garbo192654
Postat pe 4 Ianuarie 2015 10:21
De la: garbo192654, la data 2015-01-04 10:21:37Salut nicule si la multi ani.daca si cand gasesti reteta de a trece peste mai usor...sa mi-o comunici si mie te rog...
eu am fost parasita la cateva minute dupa inceperea anului...e al naibii de greu ca nu pot sa dorm sa mananc..si mai nasol e ca orice activitate casnica fac,,,gandurile fug unde nu vreau..
astept sa apara si vindecarea..


pai stii ochi care ju se vad se uita
apoi detaseazate de el motivandute ca nu te merita ca trebuie sa te detasezi de el.
Ingerasulluptor
Postat pe 4 Ianuarie 2015 10:36
Buna si La multi ani si tie! garbo192654 pot sa te ajut cu cea mai mare placere , dar nu cred ca este o reteta anume , cred ca cel mai bine este sa analizezi trecutul iar daca au fost greseli sa ti le asumi si sa privesti inainte , orice experienta neplacuta trebuie sa ne faca mai puternici ,nu sa ne doboare .Viata este frumoasa , este un dar nepretuit , numai ca nu prea avem experienta in a alege. Ne lasam influentati de cele mai multe ori de lucruri materiale cu durata limitata ,poate, si uitam ca avem nevoie de o apropiere sufleteasca nelimitata. Timpul este foarte pretios si de ce sa il pierzi cu oameni care nu-ti sunt aproape sufleteste , nu te apreciaza si te intristeaza. Nu stiu cum s-a intamplat la tine? , ce motive a avut ?, cat timp ati fost impreuna ? ce consideri ca nu a mers? Trebuie sa capeti incredere in tine si sa depasesti momentul .De ex. cauta sa te ocupi de tine ,adica de fizicul tau , imbunatateste-ti aspectul , tunde-te altfel , nu sta in casa , intalneste-te cu prietenii , cauta sa deschizi alte subiecte, chiar daca te mai gandesti la el , la voi , lasa gatitu* nu te ajuta . Pupici
nicu03
Postat pe 4 Ianuarie 2015 16:11
Sa citesti ce mi-a scris garbo408221 , a scris ffff bine, ii multumesc inca o data . Pupici
nicu03
Postat pe 4 Ianuarie 2015 16:22
Da Rotty revin cu siguranta . Ms. o zi buna
nicu03
Postat pe 4 Ianuarie 2015 16:25
multuumesc pt.sfaturi.tot ce ai enumerat am incercat doar ca psihic sunt aiurea si cand sunt asa nici fizic nu sunt ok....relatia este de 4 ani...au fost o gramada de lucruri adunate,,,inselata de vreo 4 ori si asta de cate ori stiu eu,,,ca deh..or mai fi si incidente necunoscute mie...am devenit in timp foarte suspicioasa...+ nevoia lui de a fi mereu in prezenta feminina...cred ca asa crede ca are farmec....si nu si-a pierdut indemanarea ....iarcu timpul...am reusit sa vad o multime de lucruri care nu-mi plac...de ce stau inca si sufar?de ce ma gandesc la el?de ce indiferent ce fac...toate drumurile duc acolo??cred ca sunt bolnava ca alta exlicatie nu gasesc...
cert este ca mi-e al naibii de greu..
garbo192654
Postat pe 4 Ianuarie 2015 18:13
se pare ca la unii dragostea e ca o "boala " :))))) oamenii vin si pleaca in viata noastra ......pana cand unul sau una va ramane si vom trai fericiti pana la adanci batraneti :) sau poate nu :))))) dar dupa o despartire e normal sa simti lipsa celulilalt ( in cazul in care ai avut o relatie ) sau sa simti dependenta ta de celalalt si atunci e vb de altceva ..oricum in toate cazurile e bine sa fim constienti si sa nu ne pierdem timpul in trecut ...:))
aanaxor001
Postat pe 4 Ianuarie 2015 18:20
Explicatia este ca tu intr-adevar l-ai iubit , asa se intampla ,cel care cu adevarat iubeste sufera , eu am avut 6 ani si ceva cu fosta iubita . Mai bine ca s-a intamplat asa , l-ai fi suportat asa in continuare? Cat timp? Te inteleg, stiu ca-ti este greu , nu ai pe cineva mai apropiat sa te consoleze , sa aibe rabdare sa te asculte , sa te sfatuiaca ,sa te ajute sa depasesti momentul? Bolnava sa sti ca nu esti .
nicu03
Postat pe 4 Ianuarie 2015 20:31
Bravo Nicule ! Vezi ca se poate ? Apreciez sincer felul in care vezi problema. Sa ai o zi buna mai baiatule.

654 , incearca sa inveti cuvantul "trece" . Si sa treci cu bine peste toate . Zi buna si tie :)
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2015 05:43
multumesc tuturor pt.sfaturi...
de iubit l-am iubit si cred ca si acum il mai iubesc...
intradevar dragostea e o boala(cel putin in momentul asta pt.mine)ma intreb daca asa de jos am ajuns incat sa tot „trag de relatia asta„oare atat de putina incredere am in mine?sau am dat prea multa putere celuilalt asupra mea?..de ficare data imi spun ca sunt o proasta...si sunt slaba...si nu merit...,,,dar cu toate astea persist in greseala...in loc sa spun „am intors foaia ca pagina era plina,si loc nu mai este„
garbo192654
Postat pe 5 Ianuarie 2015 17:38
De la: garbo192654, la data 2015-01-04 10:21:37cand gasesti reteta de a trece peste mai usor...sa mi-o comunici si mie te rog..
eu am fost parasita la cateva minute dupa inceperea anului...e al naibii de greu ca nu pot sa dorm sa mananc..


De ce te-a părăsit ? Nu a spus nimic ?

Trebuie să-ţi ţii mintea ocupată cu orice lucru posibil tot timpul, pt că altfel, gîndurile fug iar la fostul, şi nu le poţi opri, oricît ai vrea. Treptat, se aşterne colbul timpului peste rană şi se vindecă, puţin cîte puţin....

Cît despre faza asta cu "nu pot să dorm, nu pot să mănînc" , las-o deoparte, că nu aduce nimic bun. Pe fostul nu-l doare nici în cot de tine, şi dacă nu mănînci, nu dormi, te distrugi singură. Înapoi nu-l aduci, oricît ai vrea.
VasileDinNuc
Postat pe 5 Ianuarie 2015 19:29
buna..vasiledinnuc...sa stii ca ai mare dreptate..sunt constienta ca-l doare la cativa mentri in spate ca de nu facea altceva...oricum nu va fi sincer niciodata si nu va recunoaste adevaratele motive..iar eu sunt tare constienta de lucrul asta..in cele spuse,,noroc ca s-au terminat zilele libere si am inceput lucru..altfel...era mai aiurea...de ce a facut?eu nu stiu de ce...pot doar sa presupun la cat il cunosc...ca a facut-o ca avea de gand sa faca altceva,,a plecat a doua zi la munte...cu unul din baietii lui...
incerc sa tin neuronii plecati in alte directii,ca deh...e mai bine...``colbul timpului isi va spune cuvantul```trebuie doar sa mai am rabdare,,,si vine si vindecarea.
va multumesc pentru faptul ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti,,,crede-ti sau nu dar m-ati ajutat tare mult.
mi-ati mai deschis ochii...plini de ceata
garbo192654
Postat pe 6 Ianuarie 2015 20:17
Noi cei care iubim mult intotdeauna suferim. Doar asa e dragostea frumoasa cu bune si cu rele. Si la un momentdat ne trezim ca iar ne-am indragostit,fluturi in stomac....Dar sa nu lasam trecutului sa ne umbreasca prezentul. Sa nu uitam in primul rand sa ne respectam pe noi insine. Viata merge inainte. Se zice ca in orce rau e si ceva bine. Depinde de noi ce atitudine abordam. Optimismul in primul rand.
doroty
Postat pe 6 Ianuarie 2015 21:39
De la: garbo192654, la data 2015-01-06 20:17:39buna..vasiledinnuc...sa stii ca ai mare dreptate..sunt constienta ca-l doare la cativa mentri in spate ca de nu facea altceva...oricum nu va fi sincer niciodata si nu va recunoaste adevaratele motive..iar eu sunt tare constienta de lucrul asta..in cele spuse,,noroc ca s-au terminat zilele libere si am inceput lucru..altfel...era mai aiurea...de ce a facut?eu nu stiu de ce...pot doar sa presupun la cat il cunosc...ca a facut-o ca avea de gand sa faca altceva,,a plecat a doua zi la munte...cu unul din baietii lui...
incerc sa tin neuronii plecati in alte directii,ca deh...e mai bine...``colbul timpului isi va spune cuvantul```trebuie doar sa mai am rabdare,,,si vine si vindecarea.
va multumesc pentru faptul ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti,,,crede-ti sau nu dar m-ati ajutat tare mult.
mi-ati mai deschis ochii...plini de ceata


Se zice că iubirea este oarbă.... dar nu la infinit. Dacă mai mulţi îţi spun acelaşi lucru, trebuie să te opreşti şi să te uiţi puţin la părţile negative ale legăturii (n-o mai numesc relaţie, pt că pt celălalt este în general un amuzament sau ceva din care obţine diverse foloase).

Chestia interesantă este că cel care pleacă, dă vină exclusiv pe cel părăsit, dar fără să recunoască realitatea că are şi el o mare parte din vină.

Eu m-am suit în nuc. Şi e taaaare bine.
VasileDinNuc
Postat pe 8 Ianuarie 2015 18:16
„am intors foaia ca pagina era plina,si loc nu mai este„
Cred ca cineva a scris pe undeva, intr-un topic " Uneori nu este de ajuns sa intorci foaia, trebuie sa o rupi"
Miafarow
Postat pe 8 Ianuarie 2015 19:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai puteti? 3 De la: ameno 28 Octombrie 2010 14:23
care sunt elementele care tin o casnicie? 190 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:19
Am nevoie mare de un sfat 10 De la: Cristiania 7 Mai 2010 03:11
Aviz barbatiilor! 15 De la: paula_daniela 8 Septembrie 2009 15:14
Chestionar pentru masurarea capacitatii de intimitate in cuplu 17 De la: garbo_10148 10 Ianuarie 2013 03:16
Setari Cookie-uri