Sarcini oprite din evolutie

Buna

Ma confrunt cu o mare durere, poate doar ptr mine. Nu pot vb cu nimeni, face 2 face... nu ma pot descarca. .asa k voi incerca aici.. poate sunt fete ce au trecut prin aceeasi problema ca si mine.
In 2012 la inceput am ramas insarcinata, bucurie mare.. ne doream mult un bebe, merg la pria eco.. si at dr mi-a dat o pveste incredibil de proasta, sarcina oprita din evolutie in 6 sapt... va dati seama k am paralizat de suparare, am vrut sa merg la alt dr, sa mai verifice odata, poate e dr nebuna si nu a vazut bine.. a doua zi, pana sa ajung la altul am lesinat in tranvai si am fost la urgenta unde mi-a fauct chiuretaj. Au trecut 6 luni , am incercat din nou, am ramas toate bune si frumoase, imi mai revenisem putin de la socul de la prima sarcina, merg la a 2 eco... sarcina oprita in 8 sapt ... a doua oara am crezut k innebunesc, am zis dr, k mai stau o zi pana sa fac chiuretajul... nu puteam sa renunt, chiar daca stiam ce trb facut pana la urma... am ajuns acasa, am inceput hemoragia ... urgenta din nou ... chiuretaj... Va jur ca si acum cand imi amintesc, si retraiesc acele mom, plang .. e atat de greu, mai ales cand iti doresti asa mult .... Au trecut deja 2 ani, de cand ne tot chinuim sa raman din nou, voi sau cineva cunoscut ati trecut prin asa ceva ??? A trecut mult timp pana ati reusit din nou ? Cum ati stat cu psihicul.. cu ala e mai greu Am tot facut analize, toate sunt bune, din ce mi-a dat dr chlamidia, ureaplasma sau cum naiba s-o chema alea... Dr spun ca este selectie naturala fiind acele analize bune ... mama ei de selectie...

Ms, un sfat este bine-venit mereu.
criss_mary84
Postat pe 7 Iulie 2014 14:17
Imi pare tare rau pentru pierderile suferite,inteleg ce simti...iti recomand sa-ti faci analizele de trombofilie,desi sunt scumpe,de cele mai multe ori trombofilia este cauza principala a pierderilor de sarcini.Ar fi trebuit sa ti se recomande,mai ales dupa a doua pierdere.Pe langa asta,mai poti face analiza progesteronului si a prolactinei.Sanatate multa!
SylverGarbo
Postat pe 8 Iulie 2014 08:39
Imi pare rau ca te cofrunti cu asa problema ...si eu am pierdut mai multe sarcini unele oprite din evolutie , altele pur si simplu se deschidea uterul si perdeam sarcina , am patit-o asa si pe vremea lui Ceausescu si au chemat militia au zis ca am incercat eu sa scap de copilas , dar cand au verificat cate internari am avut cu sarcini problema , nu m-au mai acuzat de nimic. Cauta un endocrinolog bun si un ginecolog meserias ...eventual de la o clinica de fertilitate !Discuta si cu un duhovnic pentru ati calma spiritul dar si cu un bun psihoterapeut !mult succes si sanatate !
garbo_19362
Postat pe 19 Iulie 2014 19:10
De la: criss_mary84, la data 2014-07-07 14:17:38Buna

Ma confrunt cu o mare durere, poate doar ptr mine. Nu pot vb cu nimeni, face 2 face... nu ma pot descarca. .asa k voi incerca aici.. poate sunt fete ce au trecut prin aceeasi problema ca si mine.
In 2012 la inceput am ramas insarcinata, bucurie mare.. ne doream mult un bebe, merg la pria eco.. si at dr mi-a dat o pveste incredibil de proasta, sarcina oprita din evolutie in 6 sapt... va dati seama k am paralizat de suparare, am vrut sa merg la alt dr, sa mai verifice odata, poate e dr nebuna si nu a vazut bine.. a doua zi, pana sa ajung la altul am lesinat in tranvai si am fost la urgenta unde mi-a fauct chiuretaj. Au trecut 6 luni , am incercat din nou, am ramas toate bune si frumoase, imi mai revenisem putin de la socul de la prima sarcina, merg la a 2 eco... sarcina oprita in 8 sapt ... a doua oara am crezut k innebunesc, am zis dr, k mai stau o zi pana sa fac chiuretajul... nu puteam sa renunt, chiar daca stiam ce trb facut pana la urma... am ajuns acasa, am inceput hemoragia ... urgenta din nou ... chiuretaj... Va jur ca si acum cand imi amintesc, si retraiesc acele mom, plang .. e atat de greu, mai ales cand iti doresti asa mult .... Au trecut deja 2 ani, de cand ne tot chinuim sa raman din nou, voi sau cineva cunoscut ati trecut prin asa ceva ??? A trecut mult timp pana ati reusit din nou ? Cum ati stat cu psihicul.. cu ala e mai greu Am tot facut analize, toate sunt bune, din ce mi-a dat dr chlamidia, ureaplasma sau cum naiba s-o chema alea... Dr spun ca este selectie naturala fiind acele analize bune ... mama ei de selectie...

Ms, un sfat este bine-venit mereu.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 20 Iulie 2014 09:49
Stiu ca este foarte dureros prin ce treci si eu am pierdut 3 sarcini, insa incearca sa nu te mai incrancenezi in a-ti/va indeplini dorinta. Va poate duce la depresii si alte neplaceri. De cele mai multe ori a vrea cu tot dinadinsul este calea gresita. Incearca sa privesti subiectul cu mai multa detasare iar intre timp fa tot ce poti-medical vorbind- sa depistezi problema. Crede-ma, daca e sa fie va fi. Si va veni cand nici nu te astepti. Cauta-ti un ginecolog f bun, eventual mergi la o clinica de fertilitate si vezi si acolo ce ti se spune. Ar mai fi un aspect care, personal eu asa cred, nu este de neglijat : echilibrarea energetica. Exista niste exercitii foarte simple de Tai Chi - cauta pe youtube cele ale lui David Carradine sunt foarte bune- care te pot ajuta sa elimini eventualele blocaje. Stiu cum suna.... insa mie mi s-a dovedit ca este real. In rest nici nu stiu ce as putea sa iti spun sa te consoleze sau sa te ajute. trebuie sa gasest resurse interne sa mergi inainte si sa nu iti pierzi speranta.
ghiompirica
Postat pe 20 Iulie 2014 10:08
De la: ghiompirica, la data 2014-07-20 10:08:29Stiu ca este foarte dureros prin ce treci si eu am pierdut 3 sarcini, insa incearca sa nu te mai incrancenezi in a-ti/va indeplini dorinta. Va poate duce la depresii si alte neplaceri. De cele mai multe ori a vrea cu tot dinadinsul este calea gresita. Incearca sa privesti subiectul cu mai multa detasare iar intre timp fa tot ce poti-medical vorbind- sa depistezi problema. Crede-ma, daca e sa fie va fi. Si va veni cand nici nu te astepti. Cauta-ti un ginecolog f bun, eventual mergi la o clinica de fertilitate si vezi si acolo ce ti se spune. Ar mai fi un aspect care, personal eu asa cred, nu este de neglijat : echilibrarea energetica. Exista niste exercitii foarte simple de Tai Chi - cauta pe youtube cele ale lui David Carradine sunt foarte bune- care te pot ajuta sa elimini eventualele blocaje. Stiu cum suna.... insa mie mi s-a dovedit ca este real. In rest nici nu stiu ce as putea sa iti spun sa te consoleze sau sa te ajute. trebuie sa gasest resurse interne sa mergi inainte si sa nu iti pierzi speranta.


Foarte intelepte sfaturile ...de urmat ...lasa putin si lucrurile sa evolueaze ele ...nu te incrancena pe ideea de a avea copilasul neaparat acum ...lasa putin la voia DOMNULUI si evalueaza corect starea sanatatii , iar dragoste fa nu fix in ziua cand ai ovulatie , ci din iubire . MERGI si la un duhovnic , sfatul meu !
garbo_19362
Postat pe 20 Iulie 2014 13:42
Necazurile si boala vin din cauza pacatelor, eu te-as sfatui sa tii post si sa te spovedesti, sa te rogi la Dzeu sa poti avea un copil in fiecare zi.
koko81
Postat pe 31 Iulie 2014 14:25
nu te mai invinovati! sunt alaturi de tine! eu nu am copii inca
poate fortezi prea tare, copilul va veni...insista pe sanatate sa ai toate analizele si cauta un medic foarte bun! succes!
heart_blossom
Postat pe 31 Iulie 2014 14:38
Trebuie de verificat permeabilitatea trompelor uterine. Partenerul ar trebui sa faca si el niste analize.
garbo_14245
Postat pe 2 August 2014 11:30
din moment ce ramine insarcinata si nu are extrauterine, trompele sint permeabile deci de ce sa le verifice?!
Ideea cu analizele partenerului e foarte buna, in schimb. Poate fi problema la el - si se poate rezolva cu tratament.
Cum "am stat cu psihicul" in situatia asta? Nu vrei sa stii... Dar inteleg perfect prin ce treci.
quasaria
Postat pe 2 August 2014 13:58
Quasaria, nu te-am intrebat nimic.
garbo_14245
Postat pe 2 August 2014 17:02
DA MEDICUL AVEA DREPTATE.NATURA ELIMINA TOTI FETII CU PROBLEME.SA NU ITI TREACA PRIN MINTE SA CREZI CA POTI AVEA GRIJA DE UN COPIL CARE AR FI DIFERIT DE ALTI COPII. NU STII CE TE ASTEAPTA..NU ITI SPUN DIN AUZITE SAU DIN FILME.ITI VORBESTE O MAMA CARE DE 37 DE ANI ISI IN GRIJESTE PROPRIUL FIU CARE SE JOACA CU JUCARII DE PLUS.CUM CREZI CA A FOST VIATA MEA.NU CRED CA ITI IMAGINEZI.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 3 August 2014 00:33
245, mai invata anatomie. Ar trebui sa stii la ce folosesc trompele pina la virsta asta.

Maria, "viata ta" n-a fost nemaipomenita,dar faptul ca el traieste si e fericit in felul lui si in lumea lui n-are importanta?!
quasaria
Postat pe 3 August 2014 01:56
Quasaria, iti repet: nu te-am intrebat nimic.
Mai invata codul bunelor maniere.
Am dat o sugestie unei persoane care a cerut un sfat.
garbo_14245
Postat pe 3 August 2014 17:39
Cum de n-am vazut topicu' asta pana acum, ca mi se potriveste manusa.
Eu n-am ramas gravida niciodata, dar in rest este cam aceiasi situatie.
Am zis ca mai incerc un tratament si gata, renuntam. Acum luam in calcul si o adoptie. Mama imi tot spune ca daca adopt un copil, am sa raman gravida si cu al meu. Doamne ajuta, asa sa fie! Tu te-ai gandit si la varianta adoptiei?
Nichi_D
Postat pe 3 August 2014 18:51
245,
iar eu ti-am spus ca vorbesti timpenii si intereseaza-te inainte sa dai sfaturi. Daca ai fi trecut in viata ta pe la ginecolog ai fi aflat la ce folosesc trompele uterine. Iar daca n-ai aflat, ai bunul simt si pastreaza-ti ignoranta pentru tine!

Nichi,
dupa cum spui "si cu al meu" poate ar trebui sa te mai gindesti in ce priveste adoptia.
quasaria
Postat pe 4 August 2014 03:21
si prietena mea a trecut prin asa ceva , am inteles ca s-a dus la spitalul Filantropia dr. Militaru si a putut avea copii. acum are 2 fete si un baiat . imi doresc si eu copii si te inteleg . poate Dumnezeu se va indura si de noi!
lllorena
Postat pe 5 August 2014 05:39
Daca te pripesti, apreciezi gresit si dai raspunsuri nepotrivite.
Spun "al meu" din punct de vedere strict biologic.
Daca vom adopta si vom avea si copilul nostru biologic, voi fi cea mai fericita.

Nichi_D
Postat pe 5 August 2014 13:50
cum si pe mine ma bate gindul sa mai am un copil - either way - e un subiect pe care l-am aprofundat. De aici raspunsul "nepotrivit".
quasaria
Postat pe 5 August 2014 15:06
Buna,
Daca toate analizele medicale sunt bune, atunci ar trebui sa privesti aceasta situatie mai mult din punct de vedere psihic. Este posibil sa existe unele conflicte inconstiente care nu va lasa pe tine si pe viitorul copil sa traiti in armonie. Poate ar trebui sa privesti mai atenta relatia cu mama ta, cu tatal tau, cu fratii, cu bunicii, sa vezi daca exista intreruperi de sarcini in familie, morti subite, dolii nefacute, care ar putea fi transmise mai departe si care te-ar putea speria foarte tare. Eu ma refer aici la conflicte adanc ascunse in inconstient, care ar putea fi constientizate printr-o analiza. De obicei, daca viitoarea mamica simte ca ii creste capacitatea de a iubi si a avea grija de copil, ea poate trai o imbunatatire generala a starii emotionale care ajuta la mentinerea sarcinii. As vrea ca ceea ce scriu sa nu fie inteles ca supozitie, nu ca sfat. Nu cred ca am putea vorbi despre un panaceu universal, odata ce suntem unici si mai ales in cazul unui subiect atat de delicat.
TeodoraS
Postat pe 6 August 2014 13:23
Nu ai inteles ce trebuie inteles.Iti place sa faci pe eroina.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 6 August 2014 23:24
eu zic sa iti faci un test de sange pt ati afla grupa sanguina si rh,este f important eu de exemplu am rh negativ,iar sotu rh pozitiv prima sarcina sa oprit din evolutie deoarece copilul a avut rh-ul tatalui ,iar corpul meu respinge rh pozitiv.poate e aceeasi cauza si la tn...mt bafta iti doresc
garbo244795
Postat pe 9 August 2014 04:34
Da,stiu pe cineva,fratele sotului meu cand s-a casatorit,a avut sotia lui aceeasi problema.
da,nu toate ovulele unei femei sunt in regula,nu trebuia sa te consumi asa demult....si trebuie sa te axezi pe ce trebuie sa faci acum: gaseste jumate de ora pe zi,pentru aerobic,dans,pune sase melodii,orice,manele,clasice,nu conteaza ce,si fa miscare.
Apoi,incepe sa iei laptisor de matca,si un vitamax la trei zile.
si trebuie sa intelegi oricat de greu ar fi,ca de fiecare data cand vrem sa avem un copil,nu vine imediat,din cauza ca nu sunt toate ovulele in regula genetic.La tine,s-a intamplat ca sa ramai,si din fericire sa opreasca evolutia,ai fi preferat sa se nasca vreun copil bolnav?/Nu e nimic mai groaznic decat asta,e o durere ce pune la incercare supravietuirea casniciei.Sufera si copilul,care nu va avea nici un viitor,si parintii de mila lui.
trebuie sa fii fericita ca esti sanatoasa,tanara,si ca vei avea alte sanse in viitor.Am scris nu intamplator de laptisor de matca si de vitamax,te vor face foarte puternica,mai este si uleiul de peste.
Ruda noasta asa a facut,si nu s-a mai incantat cand a ramas insarcinata,a zis ca ne va spune doar daca va fi in regula,ca sa nu ne mai suparam si noi.
Acum are o fetita de cinci ani,si mai vrea si un baiat.Trebuie sa fii in primul rand tare sufleteste si sa te rogi,pentru ca stresul influenteaza negativ chiar si cea mai sanatoasa sarcina.Trebuie sa inveti sa te incurajezi,cand esti stresata,si sa te rogi,sa faci putina miscare zilnic,sa mananci sanatos,putin din toate,si vitaminele.Nu orice,pentru ca sunt chimice vitamine,doar viitamaxul contine si germeni de grau incoltit,polen,vitamine din surse naturale,si nu e valabil pentru vitamaxul ala nou,care e cu omega trei si coenzima q...e o porcarie asta,doar vitamaxul clasic,e cu polen germeni de grau si gingseng rosu,etc.
Chiar si unul pe saptamana,iti face un ten de portelan,si te simti dupa o luna,alt om. Ma rog si eu pentru tine,sa fie cu noroc urmatoarea data.
daniilia
Postat pe 26 August 2014 16:13
Ce-ai zice daca la alta sarcina te-ai incapatana si ai pastra-o pana la nasterea copilului sa vezi cu proprii ochi cine e copilul tau ? Cred ca trebuia procedat asa la primele 2 sarcini . Poate ai fi avut un copil sanatos . Te-ai increzut in cine stie ce medici . Succes .
garbo_405328
Postat pe 6 Septembrie 2014 10:11
glanda tiroida
rani76
Postat pe 7 Septembrie 2014 23:42
tiroida
rani76
Postat pe 7 Septembrie 2014 23:44
De la: rani76, la data 2014-09-07 23:44:28
De la: rani76, la data 2014-09-07 23:42:47glanda tiroida
am 38 ani si sant in luna 5 a asa ca iti urez norok, hormoni poate
rani76
Postat pe 7 Septembrie 2014 23:46
De la: rani76, la data 2014-09-07 23:44:28
De la: rani76, la data 2014-09-07 23:42:47glanda tiroida
am 38 ani si sant in luna 5 a asa ca iti urez norok,hormoni poate
rani76
Postat pe 7 Septembrie 2014 23:47
Un sfat mai rau ca acesta nu cred ca puteai sa i dai.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 8 Septembrie 2014 21:25
Va multumesc din suflet ptr toate sfaturile si cuvinetele voastre. Si ca v-ati facut timp pentru a scrie. Va pup
criss_mary84
Postat pe 6 Octombrie 2014 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
canicie 25 De la: garbo_10295 13 Ianuarie 2013 10:48
Pantaloni gravida C&A 1 De la: adelaeu 26 Mai 2012 19:06
partea urata a sarcinii 10 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:22
ciao 10 De la: iceboxxx 7 Februarie 2012 01:18
Nastere normala cu epidurala la Municipal cu Peteu Cristian 2 De la: Eva_Maria 16 Mai 2012 21:04
Setari Cookie-uri