Ce Parere Aveti Despre Interpretarea Viselor?

De mai mult timp aveam in minte visul care se tot repeta o perioada, sunt aruncat peste un gard de cineva dar nu pot sa vad cine, si cad in gol. Se spune ca nu exista coincidente. Ce putem spune despre vise si semnificatiile lor? Sunt pe bune sau au legatura cu viata noastra reala? Exista explicatii cu privire la visele din timpul noptii si de ce visam ceva anume? Sunt curios de parerile voastre.
garbo_395055
Postat pe 1 Iulie 2014 15:53
Poate ca ii ajuta si pe altii sa stie ce insemna visele si cum pot fi ele interpretate, eu am gasit pe dreamgeek.ro si cred ca ofera o perspectiva ampla asupra acestui aspect, indiferent ce vis ai, exista articol dedicat fiecaruia.
garbo_395055
Postat pe 2 Iulie 2014 14:28
"..., indiferent ce vis ai, exista articol dedicat fiecaruia."

No , pe asta nu o cred .
Rotty
Postat pe 2 Iulie 2014 17:03
De regula interpretarea viselor tine de psihiatrie/psihologie, daca te referi la "celebra" carticica de interpretare a viselor gen "visezi cal alb inseamna veste buna" e o mare prostie.
Daca un vis se repeta cu obstinatie un psihiatru te poate lamuri de ce visezi acelasi lucru mereu.
Oricum cercetarea si interpretarea viselor nu tine nici de ghicitoare nici de celebra carticica de interpretatre a viselor, este o stiinta adevarata iar visele se pot studia si se studiaza in laborator cu o aparatura complexa.
Tommy_Boy
Postat pe 13 Iulie 2014 08:43
Interpretarea viselor este o adevarata stiinta. De cand este omul s-au facut interpretari, cele mai reusite sunt cele din antichitate, de Artemidoros, apoi in epoca moderna cand s-a conturat si dezvoltat psihanaliza prin clasicii Freud, C.G. Jung si altii care au aprofundat domeniul.
Va sugerez pentru cunoasterea importantei visului in viata omului, motivatia, semnificatia activitatii onirice. cartea "Vindecarea personalitatii prin vis" de Gheorghe Urzica, o gasiti pe Scribd.com. Nu este o reclama pentru ca deja au trecut patru ani de la ultima editie. In carte gasiti explicatii pentru temele majore ale visarii.
Intru pe diferite site-uri de interpretare a visului cu numele de Corbec. Cautati ce am interpretat, apoi luati cartea de pe Scribd.com.
Vise placute.
Corbec
Postat pe 13 Iulie 2014 10:53
Io prefer sa visez in necunostinta de cauza. Si ce filme mishto se "difuzeaza" uneori...
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2014 10:57
De la: garbo_395055, la data 2014-07-01 15:53:52De mai mult timp aveam in minte visul care se tot repeta o perioada, sunt aruncat peste un gard de cineva dar nu pot sa vad cine, si cad in gol. Se spune ca nu exista coincidente. Ce putem spune despre vise si semnificatiile lor? Sunt pe bune sau au legatura cu viata noastra reala? Exista explicatii cu privire la visele din timpul noptii si de ce visam ceva anume? Sunt curios de parerile voastre.


Nu te sfătuiesc să te iei după așa-zisele dicționare de vise sau alte chestii de genu: sunt superficiale și inutile. Într-un vis trebuie să-ți identifici în primul rând simbolurile ( la tine e vorba de GARD (= hotar, zid, împrejmuire), și CĂDEREA. Apoi trebuie să fi atentă la senzațiile, sentimentele din vis.
Visul ăsta iți spune că ți-e cam teamă de lucrurile care nu-ți sunt familiare, pe care nu le-ai mai încercat niciodată (este vorba de o teamă pe care nu o conștientizezi):
- gardul, asemenea zidului sau altor fortificații te protejează de "răul" de dincolo de el (fie că este vorba de ceva fizic [de animale sălbatice, alți oameni], fie că este vorba de ceva pur abstract [influente negative, lucruri necunoscute, obstacole cu care nu te-ai mai confruntat niciodată]). În interiorul fortificației viața este sigură, previzibilă, lipsită de griji și de provocări.
Totuși, în același timp, gardul te ține prizonier (probabil că este un gard mic pe care l-ai putea sări cu ușurință, dar nu o faci pentru că preferi confortul din "curtea" ta).
- Acel cineva pe care nu îl poți vedea nu este neapărat o persoană reala ci este personificarea a ceva ce ar trebui să faci: tu știi mai bine decât mine dacă trebuie să schimbi ceva în viața ta sau nu, dacă se apropie un eveniment important în viața ta, sau dacă acestea au avut deja loc.
- căderea în gol, odată aruncat(ă) peste gard, este tot o personificare: a temerilor tale în fața a ceva nou. Asta nu înseamnă ceva rău: visul te avertizează doar că teama ta este lipsită de logică: Da, e ceva nou, despre care nu știi nimic, Da, ai ieșit din zona ta de confort , DAR, dacă te informezi puțin (citești, observi, experimentezi, etc.) vei vedea că nici în "sălbăticie" nu este atât de dificil să trăiești - din contra, noua experientă te va face mai puternic(ă) cu timpul.
Noiniumi
Postat pe 13 Iulie 2014 11:00
Bravo,Noiniumi ! Visele ,sunt un fel de descatusare a subconstientului si interpretarea cat de cat corecta poate fi un semnal pozitiv pentru actiuni ulterioare..
gettyvo
Postat pe 13 Iulie 2014 14:01
Noiniumi, o interpretare foarte buna, este facuta de un psihanalist.
O apreciez

In cartea mea de vise am analizat experiente, vise, nu simboluri, nu este o carte de simboluri. O astfel de experienta chiar am analizat. Cartile de simboluri onirice sunt inutile daca vrei sa te cunosti prin activitatea visului.
Corbec
Postat pe 13 Iulie 2014 14:30
Subscriu la ce a opinat marele psihanalist Freud ca " visele sunt ori o astepatere incordata sau dorinte indeplinite, ele apar la toti , dar putini isi amintesc de ele, depinde in ce perioada a noptii au visat..De fapt , unele dintre ele care capata si contur de delir ( cand se repeta acelasi vis ) , ca in cazul tau , sunt sentimente refulate din copilarie..adu ti aminte de frustrari , nemultumiri pe care le ai trait si care s au plasat la nivel subliminal, inconstient..Citeste "Interpretarea viselor" de Sigmund Freud si poate te vei clarifica..Si interesant si scriitorul bibliei regele Solomon a fost de acord cu afirmatia lui Freud aratand in Ecleziast cap 5 : 3 " Căci, dacă visurile se nasc din mulţimea grijilor, prostia nebunului se cunoaşte din mulţimea cuvintelor." Cat priveste aspectul ca nu crezi in coincidente, tin sa spun ca de multe ori ne inselam, aproape toate cirmustantele sunt fortuite..In prezent , nu se mai transmit visuri de la divinitate, profetiile au fost revelate prin intermediul bibliei iar scrierea ei s a incheiat in anul 98 e.n , In biblie ni se prezinta viitorul pentru cel putin 1000 de ani de acum in colo , Apocalipsa capitolele 20, 21
garbo_401523
Postat pe 13 Iulie 2014 14:53
Subscriu la ce a opinat marele psihanalist Freud ca " visele sunt ori o astepatere incordata sau dorinte indeplinite, ele apar la toti , dar putini isi amintesc de ele, depinde in ce perioada a noptii au visat..De fapt , unele dintre ele care capata si contur de delir ( cand se repeta acelasi vis ) , ca in cazul tau , sunt sentimente refulate din copilarie..adu ti aminte de frustrari , nemultumiri pe care le ai trait si care s au plasat la nivel subliminal, inconstient..Citeste "Interpretarea viselor" de Sigmund Freud si poate te vei clarifica..Si interesant si scriitorul bibliei regele Solomon a fost de acord cu afirmatia lui Freud aratand in Ecleziast cap 5 : 3 " Căci, dacă visurile se nasc din mulţimea grijilor, prostia nebunului se cunoaşte din mulţimea cuvintelor." Cat priveste aspectul ca nu crezi in coincidente, tin sa spun ca de multe ori ne inselam, aproape toate cirmustantele sunt fortuite..In prezent , nu se mai transmit visuri de la divinitate, profetiile au fost revelate prin intermediul bibliei iar scrierea ei s a incheiat in anul 98 e.n , In biblie ni se prezinta viitorul pentru cel putin 1000 de ani de acum in colo , Apocalipsa capitolele 20, 21
garbo_401523
Postat pe 13 Iulie 2014 14:53
@garbo_401523
foarte tare soro!
deci scrisul Bibliei s-a terminat cand zici tu... inseamna ca Dumnezeu s-a dus sa faca nani pentru vreo 1000 de ani, ca vorba ceea, a terminat cu profetiile, cu Biblia, si acum gata, la somn, ca a ostenit!
chiar esti convinsa de ceea ce scrii? sau iti dai si tu cu parerea din ce ai citit sau auzit de la alti habarnisti?
oricare ar fi raspunsul e grav!
sa-ti recomand un medic....?
da-mi un singur argument pentru care nu s-ar mai transmite visuri de la divinitate!
nu cer mult, unul singur!

pe Nostradamus, unde il incadram? la impostori?
pe Parintii din Pateric unde ii incadram, la aberanti?
pe parintele Benedict, la ce categorie il trecem?
mai fato, tu ce visezi seara spui ziua?
eu zic sa stai mai usor cu multimea cuvintelor tale
heartbit
Postat pe 13 Iulie 2014 15:23
apropos.
Nietzsche zicea ca a murit Dumnezeu, tu l-ai tirmis la odihna pentru vreo 3000 de ani... (circa 2000 de pana acum si inca 1000 de acum incolo!)
deci n-as zice ca esti departe de marele si controversatul filosof!

sau cumva i-ai dat atat de mult de lucru incat nu mai are timp de transmis vise divine?
oare l-ai trimis sa mai creeze si alte "Pamanturi", unde sa stramute pe aia buni, sau rai de aici?
of, o gramada de dileme.
ce sa ne mai facem?!
heartbit
Postat pe 13 Iulie 2014 15:30
" Si interesant si scriitorul bibliei regele Solomon a fost de acord cu afirmatia lui Freud "

Or fi barfit despre asta la o bere... Sau l-a sunat Solomon pe Freud dupa ce i-a citit afirmatia pe net.
Cam asta voiai sa zici 523 ?
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2014 15:36
055, cred ca visele au legatura cu ce ni se intampla in viata reala.
Spre ex.: daca pe seara, tai gaina si nu o oparesc, jumulesc, transez si etc..... ce n-am terminat de facut ma tot "zvarcolesc" in vis si, iti dai seama? nu iese zeama,si nici treaba nu-i terminata.
Deci, ce nu terminam la timp, in timp sau contra timp se transpun in vise....nu cum spun altii ca din cauza stresului visezi, sa nu crezi, ok?
pitiTa_
Postat pe 13 Iulie 2014 17:29
eu am slepaphnea.....................si pot sa spun despre vise ca unele imi par foarte reale mai ales cind adorm in fotoliu si ma si odihnesc mai bine........................in privinta potrivirii cu viata reala de zi cu zi unele ma mai si prevestesc daca le analizez dupa aceea........................oricum cred ca au ceva simbure de adevar daca stai sa le analizezi mai amanuntit dupa aceea
garbo041462
Postat pe 13 Iulie 2014 17:34
Visele sunt de 3 feluri:
1- PREMONITORII
2-VISE CE PRODUC PE FONDUL ACTIVITATII ZILNICE
3- VISE RELAXARE REPREZENTAND ANUMITE MOMENTE CE ARMONIZEAZA O STARE DE FAPT OBIECTIVA NU SUBIECTIVA ( ADICA ACESTE VISE OBIECTIVE VIN DIN SFERA ANGOASELOR SAU DOCMATICE ( din copilarie )
Si as mai da totusi un exemplu, si anume comunicarea dvs telepatic cu o anume persoana ce mai exista ca entitate si se gandeste in acel moment la dva, sau comunicarea cu o entite pe care ati cunoscut-o si nu mai este printer cei vii // respectiv comunicati doar cu spiritul energetic a acesti prsoane
garbo133906
Postat pe 13 Iulie 2014 18:15
De la: Rotty, la data 2014-07-13 15:36:30" Si interesant si scriitorul bibliei regele Solomon a fost de acord cu afirmatia lui Freud "

Or fi barfit despre asta la o bere... Sau l-a sunat Solomon pe Freud dupa ce i-a citit afirmatia pe net.
Cam asta voiai sa zici 523 ?


nuuuuu!
in realitate, Solomon, a citit cartile lui Freud, a urmarit cursurile lui si tezele si tot ce misca el pe acolo, si apoi a fost de acord cu el!
ca Freud asta, a fost cam contemporan cu Solomon, asa scria in Biblia fatucii! Avand in vedere ca Freud era foarte cunoscut in Galapagos, Honolulu, Dubai, America centrala si de sud, China preistorica, Egiptul antic, Fenicia, Asiria, era aproape imposibil sa nu fi aflat de el si Solomon si sa nu-l fi cautat sa-i asculte teoriile!
ba chiar, pe piei de capra, a scos si niste manuscrise la imprimanta Solomon, inspirat de invataturile marelui Freud! ar fi folosit el papirusul, dar nu prea era in relatii bune cu egiptenii, tocmai ce se certasera din cauza lui Moise, ca le-a plecat cu cateva oale si strachini de aur de pe acolo si cu forta de munca, ducandu-se in pustiul Sinai, in loc sa fi stat sa le slugareasca inca vreo 2000 de ani. si din cauza asta, le-a sistat importul de papirus! si au cam rupt legaturile economice!

Anunt Important!
Solomon, organizeaza la Bucuresti, o conferinta a domnului Sigmund Freud, in perioada 18-15 Noiembrie 2364 era noastra! doritorii suunt rugati sa isi rezerve locuri din timp!
locuri de veci, evident!
heartbit
Postat pe 13 Iulie 2014 21:50
vivacedonna
Postat pe 13 Iulie 2014 21:52
Caderea in gol, in vis, inseamna caderea si in viata reala, adica pierdere, ...
vivacedonna
Postat pe 13 Iulie 2014 21:55
De la: garbo133906, la data 2014-07-13 18:15:05Visele sunt de 3 feluri:
1- PREMONITORII
2-VISE CE PRODUC PE FONDUL ACTIVITATII ZILNICE
3- VISE RELAXARE REPREZENTAND ANUMITE MOMENTE CE ARMONIZEAZA O STARE DE FAPT OBIECTIVA NU SUBIECTIVA ( ADICA ACESTE VISE OBIECTIVE VIN DIN SFERA ANGOASELOR SAU DOCMATICE ( din copilarie )
Si as mai da totusi un exemplu, si anume comunicarea dvs telepatic cu o anume persoana ce mai exista ca entitate si se gandeste in acel moment la dva, sau comunicarea cu o entite pe care ati cunoscut-o si nu mai este printer cei vii // respectiv comunicati doar cu spiritul energetic a acesti prsoane




906, ai uitat desertul! Ia o nuca, si da-te ca ea cu capu', poate visezi in cur_ce_bei si scrii romaneste!
pitiTa_
Postat pe 13 Iulie 2014 22:02
De la: heartbit, la data 2014-07-13 21:50:23
De la: Rotty, la data 2014-07-13 15:36:30" Si interesant si scriitorul bibliei regele Solomon a fost de acord cu afirmatia lui Freud "

Or fi barfit despre asta la o bere... Sau l-a sunat Solomon pe Freud dupa ce i-a citit afirmatia pe net.
Cam asta voiai sa zici 523 ?


nuuuuu!
in realitate, Solomon, a citit cartile lui Freud, a urmarit cursurile lui si tezele si tot ce misca el pe acolo, si apoi a fost de acord cu el!
ca Freud asta, a fost cam contemporan cu Solomon, asa scria in Biblia fatucii! Avand in vedere ca Freud era foarte cunoscut in Galapagos, Honolulu, Dubai, America centrala si de sud, China preistorica, Egiptul antic, Fenicia, Asiria, era aproape imposibil sa nu fi aflat de el si Solomon si sa nu-l fi cautat sa-i asculte teoriile!
ba chiar, pe piei de capra, a scos si niste manuscrise la imprimanta Solomon, inspirat de invataturile marelui Freud! ar fi folosit el papirusul, dar nu prea era in relatii bune cu egiptenii, tocmai ce se certasera din cauza lui Moise, ca le-a plecat cu cateva oale si strachini de aur de pe acolo si cu forta de munca, ducandu-se in pustiul Sinai, in loc sa fi stat sa le slugareasca inca vreo 2000 de ani. si din cauza asta, le-a sistat importul de papirus! si au cam rupt legaturile economice!

Anunt Important!
Solomon, organizeaza la Bucuresti, o conferinta a domnului Sigmund Freud, in perioada 18-15 Noiembrie 2364 era noastra! doritorii suunt rugati sa isi rezerve locuri din timp!
locuri de veci, evident!


În picioare?
Axl_R
Postat pe 14 Iulie 2014 00:33
si in picioare!
ca cica intra mai multi!
heartbit
Postat pe 14 Iulie 2014 00:44
Eu cred că visele fac parte din viata omului, numai că noi nu le percepem, nu le putem descifra sensul lor, dacă le urmărim cu atentie si care avem putere de perceptie se împlinesc.
garbo305782
Postat pe 14 Iulie 2014 07:41
Axl , Bitule , io vreau loc pe langa voi !
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2014 08:23
pai cine te tine Rottychico?
treci incoa, ca e loc destul!

si nu uita berea, musai cum am zis

auzi, tu ai zis ca vrei loc langa noi, dar mai aproape de mine, nu-i asa?
heartbit
Postat pe 14 Iulie 2014 12:12
Am visat ca Romtelecom va oferi servicii mai bune, in timp... nu s-a adeverit . Orbecaind pe aici, observ ca altii sunt mai in bezna ca mine
Cine are numarul lui Freud, mi-ar prinde bine o sedinta.
Schmetterling
Postat pe 14 Iulie 2014 13:37
il am eu, numai ca e cam greu sa vorbesti cu el in perioada asta, e o lunga lista de asteptare!
dar poti vorbi cu discipolul lui regele Solomon, cu siguranta iti poate oferi o la fel de buna consiliere!
daca totusi il vrei pe al lui Freud, pm!
heartbit
Postat pe 14 Iulie 2014 13:55
De la: heartbit, la data 2014-07-14 13:55:35il am eu, numai ca e cam greu sa vorbesti cu el in perioada asta, e o lunga lista de asteptare!
dar poti vorbi cu discipolul lui regele Solomon, cu siguranta iti poate oferi o la fel de buna consiliere!
daca totusi il vrei pe al lui Freud, pm!




Schmetterling
Postat pe 14 Iulie 2014 14:35
De la: heartbit, la data 2014-07-14 12:12:15pai cine te tine Rottychico?
treci incoa, ca e loc destul!

si nu uita berea, musai cum am zis

auzi, tu ai zis ca vrei loc langa noi, dar mai aproape de mine, nu-i asa?


Neaparat !
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2014 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL! 255 De la: Toio34 11 August 2016 13:38
Castiga un abonament la Pediatrie, valabil 6 luni, oferit de SANADOR! 19 De la: ConcursGarbo 24 Iunie 2014 22:58
concurs 5 De la: tutankhamon 20 Mai 2009 01:29
bani ...profita si tu 1 De la: pampy_pitick 3 Noiembrie 2009 20:15
Feminismul 14 De la: luptatoareacurajoasa 4 Mai 2010 22:49
Setari Cookie-uri