patriotismul -un sentiment pierdut pentru multi , din cauza situatiei dezastruoase in care se afla ROMANIA acum


Eu.....
Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu, numita ROMANIA!Este atat de frumoasa , cu peisaje minunate ce sunt folosite in filme internationale nominalizate la oscar. Cu acel renumit Transfagarasan demn de Cartea Recordurilor , cu Sfinxul si Babele, cu ametitoarea Cruce de pe Caraimnan, cu Retezatul si Muntii Apuseni, cu Lacul Sf . ANA si Bicazul, cu Cheile Dobrogei si ale Oltului dar si de multe altele.....!
Nu imi este rusine sa recunosc atunci cand intind pasaportul in aeroporturi ca sunt cetatean Roman! Nu mi-e teama pentru copiii si nepotii mei ca vor fi marginalizati alte locuri, oriunde in lume, doar din cauza felului trunchiat in care sunt prezentati locuitorii acestei tari peste hotare !
Un studiu recent al Academiei Regale Britanice dezvaluia faptul ca romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !
Nu imi neg originile, mandra pastrez si duc mai departe traditiile romanesti, sunt onorata sa aprind duminica candela si sa imi spun seara la culcare Tatal Nostru ! Cu drag framant inca mucenici, pasca si cozonac, fac drop si friptura de miel cu stufat de Paste ! Vopsesc si ciocnesc oua rosii, coc paine de casa si placinte dobrogene! Mi-e un dor nebun de gustul mancarurilor coapte in cuptorul de piatra al bunicii , ma mai visez inca pe prispa casei ei unde torcea lana si ne spunea povestea Caprei cu trei iezi si alte povesti de ale lui Ion Creanga .
Ma trag din neam de daci si de romani asa cum este sapat in piatra Columnei lui Traian ! Inca merg la Sarmisegetuza in concediu sau la Manastirile din nordul Moldovei sau chiar cele de pe valea Oltului.Cu respect si cu mare drag ii recitesc pe: Eminescu, pe Paunescu, pe Minulescu si am o lista foarte lunga de preferati !Nu obosesc sa imi invat nepotii asa cum mi-am invatat si copii: " Somnoroase pasarele si A venit un lup din crang".....La loc de cinste stau icoanele pe perete si cu sfintenie pastrez iia de borangic a bunicii in lada de zestre !Merg uneori cu familia la biserica la slujbe si nu as vrea sa mor departe de strabunii mei .Duc cu recunostinta flori la Bellu, artistilor , poetilor si oamenilor de cultura care au innobilat prin creatie tara asta si care mi-au luminat spiritul dornic de cunoastere .
-Pentru toti cei ce nu isi neaga radacinile , aveti tot respectul si admiratia mea! Toata aprecierea mea pentru cei care departe fiind , unii chiar pe partea opusa a globului pamantesc inca isi invata copii dulcea limba romana, le spun seara la culcare Calin file de poveste sau Luceafarul.Acei romani care din sute de canale la tv aleg TvROMANIA international ei inca stiu cand bate ROMANIA la fotbal sau cine a castigat campionatul chiar daca ei tin cu Rapidul ... Sau cei ce iti cer o radacina de leustean sa il replanteze in ghiveci sa aiba din cand in cand sa pun la ciorba sa miroasa ca acasa !Acei oameni care inca gatesc fasole cu ciolan afumat si vin in vacante sa manace la parinti :caltabosi sau slana cu boia si sa inchine un pahar de palinca cu vecinii ori un vin de Murfatlar!
Imi scot in fata voastra palaria si imi plec capul cu respect! Iar voua ROMANII mei de aici si de oriunde ati fi voi va urez sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune

garbo_19362
Postat pe 10 Mai 2014 17:20
SUNT mandra ca sunt Romanca ! Niciodata nu mi-a fost rusine sa-mi declar cetatenia , CONSIDER CA APARTIN UNUI NEAM CU TOTUL DE EXCEPTIE !
garbo_19362
Postat pe 10 Mai 2014 17:26

INCREDIBIL ... LA EXAMENUL DE OBTINERE AL CETATENIEI ROMANE ......




- Cine a fost Stefan cel Mare?

- A fost un presedinte roman care a reusit sa bage Romania in NATO.

- Stiti cine este Mihai Eminescu?
- Da, este singurul poet roman si deci un erou este el!

- Ce stiti despre relieful Romaniei?
- Este un relief bun, unde din pacate exista si infractori.

- Cine are drept de vot in Romania?
- Cine zice guvernul.

- Ce va place dumneavoastra cel mai mult in Romania?
- Faptul ca e deschisa pana tarziu, aici e o viata care noi n-am avut-o.

- Aveti prieteni romani?
- Am, dar nu mai am, ei au furat de la mine niste afaceri. Dar nu suparat, nu sunt, nu suparat, Dumnizeu are griji.

- Stiti care este religia majoritara in Romania?
- Este crestini din aceia care nu stau pe scaun in biserica.

- Aveti un loc de munca in Romania?
- Nu am loc caci este foarte aglomerat, mai ales dimineata si seara.

- Ce apreciati la poporul roman?
- Caci ii place negrii mai mult decat tiganii, desi tiganii sunt nu asa de negri.

- Va place muzica romaneasca?
- Da, mie imi place foarte mult, pentru ca canta despre lucruri fara razboi si Fuego si Pepe sunt niste un fel de simbol etnic.

- Cunoasteti vreun sportiv roman?
- Nu cunosc pe nimeni, dar ii stiu pe toti, unii sunt Civu, Haghi, Ghicu, Nadia, Ducadal, Curnicova si Becali.

- Care e cea mai importanta calitate a cetateanului roman?
- Calitatea intai.

- Aveti familie?
- Am, dar nu este familia mea, este familia lui prietenul meu.

- Pe o scara de la 1 la 10, la ce nivel credeti ca va aflati cu limba romana?
- Nu am scara acasa, locuiesc la un bloc.

- Ce impresie aveti despre istoria Romaniei?
- E foarte frumoasa pentru ca are culori stralucite pe coperta.

- Cu ce va ocupati aici, in Romania?
- Eu nu sunt ocupat cam niciodata

EXEMPLELE NU SE OPRESC AICI ....
garbo_19362
Postat pe 10 Mai 2014 17:30
garbo_19362
Postat pe 10 Mai 2014 19:23
Tot respectul meu pentru romanii din strainatate care au votat pentru Romania la Eurovision , mai ales pentru cei din Israel !
garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 11:53
Barbo, cred ca nu ai votat ca nu iti place Paula Seling stiu sigur !
garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 12:34
De la: garbo_19362, la data 2014-05-11 11:53:25Tot respectul meu pentru romanii din strainatate care au votat pentru Romania la Eurovision , mai ales pentru cei din Israel !

Ia te uita, Gabi, exact asta am spus si eu. Iar lu' domnu Barbo de ce nu-i place Paula noastra? Poate imi raspunde el!
Trebuie sa recunosc ca nu mi-a placut cine stie ce melodia noastra, iar Paula, pe care o indragesc, mi s-a parut lipsita de pasiune, de dezinvoltura, speriata chiar, iar in conditiile astea, nu mai putea "transmite"... Dar daca e sa fac o comparatie cu altii, n-a fost nici rau.
bucura
Postat pe 11 Mai 2014 12:47
362, ." romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !" - romanii vorbesc doar cea mai "Eastern Europe" engleza pe care am auzit-o vreodata :-) Si degeaba inveti gramatica daca ai un accent de trei lei cind deschizi gura.
quasaria
Postat pe 11 Mai 2014 13:34
Gabi sincer ce pretentie ai la straini ?? pune tu aceste intrebari romanilor !! sa vezi perle !!! asa ca nu-i mai blama pe straini !! eu am ajuns la o concluzie : romanii nu mai sunt ce au fost; si iti dau un citat a lui Lev Tolstoi care se potriveste perfect :
"Vremurile noastre sunt vremea mediocritatii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultura, a lenei, a incapacitatii de a te apuca de treaba si a dorintei de a avea totul de-a gata."
Celtic_Frost
Postat pe 11 Mai 2014 13:58
De la: quasaria, la data 2014-05-11 13:34:18362, ." romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !" - romanii vorbesc doar cea mai "Eastern Europe" engleza pe care am auzit-o vreodata :-) Si degeaba inveti gramatica daca ai un accent de trei lei cind deschizi gura.
....

Buna si tie Q ,accentu in niciun caz nu te face om !ACEL OM scris cu majuscule !
garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 14:09
De la: Celtic_Frost, la data 2014-05-11 13:58:16Gabi sincer ce pretentie ai la straini ?? pune tu aceste intrebari romanilor !! sa vezi perle !!! asa ca nu-i mai blama pe straini !! eu am ajuns la o concluzie : romanii nu mai sunt ce au fost; si iti dau un citat a lui Lev Tolstoi care se potriveste perfect :
"Vremurile noastre sunt vremea mediocritatii, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultura, a lenei, a incapacitatii de a te apuca de treaba si a dorintei de a avea totul de-a gata."

CHIAR si asa cum sunt timpurile pe care le traim , refuz sa imi pierd speranta in bunatate si omenia proverbiabila a romanilor! REFUZ sa fiu un mediocru doar pentru ca intelectualii adevarati sunt sugrumati de pleava politica, care sufuca orice urma de bun simt sau de cultura adevarata !http://www.youtube.com/watch?v=wMnru0CSeAY
garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 14:13
si tinerii isi iubesc tara asa cum pot ei !http://www.youtube.com/watch?v=HhLI45jbZfk
garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 14:16
DOINA
De la Nistru pân' la Tissa
Tot românul plânsu-mi-s-a,
Că nu mai poate străbate
De-atâta străinătate.
Din Hotin şi pân' la mare
Vin muscalii de-a călare,
De la mare la Hotin
Mereu calea ne-o aţin;
Din Boian la Vatra-Dornii
Au umplut omida cornii,
Şi străinul te tot paşte
De nu te mai poţi cunoaşte.
Sus la munte, jos pe vale
Şi-au făcut duşmanii cale,
Din Sătmar pân' în Săcele
Numai vaduri ca acele.
Vai de biet român săracul!
Îndărăt tot dă ca racul,
Nici îi merge, nici se-ndeamnă,
Nici îi este toamna toamnă,
Nici e vară vara lui,
Şi-i străin în ţara lui.
De la Turnu-n Dorohoi
Curg duşmanii în puhoi
Şi s-aşează pe la noi;
Şi cum vin cu drum de fier
Toate cântecele pier,
Zboară păsările toate
De neagra străinătate;
Numai umbra spinului
La uşa creştinului.
Îşi dezbracă ţara sânul,
Codrul - frate cu românul -
De secure se tot pleacă
Şi izvoarele îi seacă -
Sărac în ţară săracă!

Cine-au îndrăgit străinii,
Mâncă-i-ar inima câinii,
Mânca-i-ar casa pustia,
Şi neamul nemernicia!
Ştefane, Măria ta,
Tu la Putna nu mai sta,
Las' arhimandritului
Toată grija schitului,
Lasă grija sfinţilor
În sama părinţilor,
Clopotele să le tragă
Ziua-ntreagă, noaptea-ntreagă,
Doar s-a-ndura Dumnezeu,
Ca să-ţi mântui neamul tău!
Tu te-nalţă din mormânt,
Să te-aud din corn sunând
Şi Moldova adunând.
De-i suna din corn o dată,
Ai s-aduni Moldova toată,
De-i suna de două ori,
Îţi vin codri-n ajutor,
De-i suna a treia oară
Toţi duşmanii or să piară
Din hotară în hotară -
Îndrăgi-i-ar ciorile
Şi spânzurătorïle!

garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 16:32
De la: garbo_19362, la data 2014-05-11 14:09:41
Buna si tie Q ,accentu in niciun caz nu te face om !ACEL OM scris cu majuscule !


nope. Dar despre engleza era vorba, nu despre om. Iar cu engleza a mai pura chiar n-ai nimerit-o deloc.
Singurul lucru cu care sint de acord din mesajul tau este ca da, sint peisaje frumoase. Chiar foarte frumoase. In rest, poate sa nu iti fie tie teama cind iesi peste hotare, ca "teama" se adevereste oricum, incepind de la privirea pe care ti-o arunca vamesul cind iti deschide pasaportul... Sint chestii pe care le traim toti care avem cit de cit conexiuni cu RO.
In rest... sa iti inveti copilul romana e foarte romantic dar mai putin practic atunci cind copilul ala e bulversat cu trei limbi diferite in casa si trebuie sa se axeze pe una singura - mai precis, pe cea in care comunica cu lumea inconjuratoare. Altfel, ar fi interesant sa stie si latina, si esperanto. Si la fel de util.
quasaria
Postat pe 11 Mai 2014 16:40
Gabriela, exemplele pe care le-ai dat in legatura cu cetatenii straini amatori de cetatenie romana sunt simpatice, iar ei chiar nu sunt de blamat. Desi vorbesc si chiar gandesc in engleza de multi, multi ani, nu am cum sa stiu toate nuantele, sensurile expresiilor, tot mai sunt lucruri care ma surprind la cate un vorbitor nativ de engleza britanica sau americana.
Sunt destui cetateni romani care au ajuns pe la noi din intamplare, ca urmare a vicisitudinilor istoriei sau propriilor vieti personale, care nu au radacini aici, asa ca nu au cum sa simta romaneste.
Dar am vazut si continui sa vad destui din categoria celor care "scuipa in fantana din care au baut apa".
Indiferent carui popor sau culturi au apartinut sau apartin, asta spune tot despre calitatea lor umana.

bucura
Postat pe 11 Mai 2014 17:02
Am citit acum vre-o doi ani, acel articol despre CITEZ :"cea mai academica engleza vorbita in Marea Britanie este cea vorbita de romani " ,nu m-am gandit atunci sa il salvez intr-un folder...
Avand sotul marinar , am calatorit si eu in strainate si nu de putine ori ... in 31 de ani de casatorie ... pe nici-un aeroport nu mi s-a intamplat ce spui tu, adica sa se uite lumea urat la mine pentru ca sunt romanca!!
Deprinderea limbii latine este consider eu, o carenta acestei programe de invatamant actual!!noi am invatat in clasa a opta cu totii un an limba latina si recunosc ca mi-a folosit !
garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 17:04
De la: bucura, la data 2014-05-11 17:02:53Gabriela, exemplele pe care le-ai dat in legatura cu cetatenii straini amatori de cetatenie romana sunt simpatice, iar ei chiar nu sunt de blamat. Desi vorbesc si chiar gandesc in engleza de multi, multi ani, nu am cum sa stiu toate nuantele, sensurile expresiilor, tot mai sunt lucruri care ma surprind la cate un vorbitor nativ de engleza britanica sau americana.
Sunt destui cetateni romani care au ajuns pe la noi din intamplare, ca urmare a vicisitudinilor istoriei sau propriilor vieti personale, care nu au radacini aici, asa ca nu au cum sa simta romaneste.
Dar am vazut si continui sa vad destui din categoria celor care "scuipa in fantana din care au baut apa".
Indiferent carui popor sau culturi au apartinut sau apartin, asta spune tot despre calitatea lor umana.



Exact !
garbo_19362
Postat pe 11 Mai 2014 17:07
362,
1 - era marinar sau aviator?

2 - acum 30 de ani nu ti s-o fi intimplat. Nici pe vremea lui Stefan cel mare probabil nu se uitau urit. Vorbesc de generatia contemporana.

3 - nationalismul inflamat face dovada unei inteligente limitate: si nu ma refer doar la Ro aici, ma refer la nationalism in general.Un taliban sau autorul unui mesaj ca al tau au aceeasi baza de gindire. Si aia sint "patrioti". Si Boko Haram - patrioti si impotriva culturii vestice. Ca si tine.
Cind inchizi ochii la cangrenele evidente si cauti gloria din timpul dacilor si romanilor, cu atit mai mult.

4 - mie nu mi-au folosit latina, nici sanscrita, nici jumatate din aberatiile invatate in scoala de cosmar in sistem est-european.

Personal nu imi place si nu mi-a placut RO - dar la fel de putin imi place ipocrizia din mesajul tau. Presupun ca ai trait mult timp in comunism si asta explica lozincile standard.
quasaria
Postat pe 12 Mai 2014 00:07
"1 - era marinar sau aviator? ' isteata tare intrebarea ta , nu am ce zice !!!!
A fost si este marinar... dar schimbul se face unde se afla vaporul , nu cand vine vaporul in Romania !Acum de ex a plecat cu avionul la LOS ANGELES!
2. Pe vremea lui STEFAN nu .... intradevar....Era vorba de ce se intampla in aeroporturi in ultimii zece ani! Ca acum 30 nu iti dadea nimeni voie sa pleci din Romania decat fraudulos poate ...



Chiar nimic din ce argumentezi tu , nu justifica paralela pe care o faci cu patrioti talibani !
Faptul ca am trait si in timpul comunismului a fost o stare de fapt pentru 1/3 din europa ... si asta nu ma face vinovata de nimic .Evident ca iubesc si imi cinstesc neamul din care ma trag si asta nu este dovada de nationalism , in nici un caz !
Profesia nu imi permite sa traiesc in trecut , lucrul cu copii te duce clar spre viitor, dar nu te lasa sa uiti cine esti si de unde te tragi ! Am toata increderea in copii Romaniei de azi si ma mandresc ca i-am vazut crescand, asa cum i-am urmarit cu drag ascensiunea Simona HALEP, fosta colega cu mezinul meu la clubul de tenis SEN - locul 5 in ierarhia mondiala http://www.youtube.com/watch?v=-J2_gLVYGuM.
SAU a multor generatii de copii ce rad toate premiile la olimpiadele internationale sau concursurilor organizate de NASA!http://www.mediafax.ro/social/locurile-i-si-al-ii-lea-la-un-concurs-nasa-castigate-de-elevi-ai-colegiului-andrei-saguna-brasov-12369413
garbo_19362
Postat pe 12 Mai 2014 09:35
aici te contrazic ! tinerii nu isi iubesc tara ! o urasc din tot sufletul ! sau mai bine isi urasc conducatorii ! niste fiinte abjecte, fara scrupule ! care isi bat joc de poporul asta ! si poporul asta care este de mamaliga !
intreaba tu tinerii : s-ar duce sa-si apere tara in caz de nevoie !!?? nu prea cred ! stiu reactiile lor pt ca am un tanar acasa care uraste din suflet tara asta si sistemul asta ticalos ! un tanar care nu isi gaseste de lucru, care are un master cu 10 si de care si-au batut joc sute de angajatori ! inclusiv cei de la somaj care ar trebui sa ajute ! toate locurile de munca sunt luate pe pile si relatii (inca nu a murit porcaria asta ), nu pe competenta !
Sincer imi e sila ( de mizeria care domneste pe strazi, de tigania de la televizor, de bataia de joc a autoritatilor , de .... sa mai continui?) ! Nu mai sunt la varsta la cere sa pot pleca ! Dar am sa indemn pe toti tinerii sa plece din tara asta de tot rahatul !
Celtic_Frost
Postat pe 12 Mai 2014 09:51
362, "A-ti iubi tara" e foarte frumos din partea ta, dar emiti judecati de valoare si recomandari pentru altii care au ales altceva. Si asta nu e nici o "iubire", e propaganda. Aici paralela cu talibanii e foarte clara. Ar trebui sa intelegi si sa accepti ca exista si alte opinii si optiuni care n-au nici o conotatie negativa.
Poti foarte bine sa fii multicultural si cetatean al acestei lumi fara sa te raportezi specific la locul in care ai facut ochi, pe care nu l-ai ales tu - si la conventii numite numite granite. E acelasi lucru ca si religia, ca si "casta" sociala, ca si toate stereotipurile aferente. Discursurile astea sforaitoare despre zona ta de confort reprezinta doar zona ta de confort. Unii oameni au radacini, altii au aripi.

Am exact aceeasi opinie nu numai despre ultra nationalismul romanesc, ci si despre rusii "patrioti" - oripilati de faptul ca n-am vazut Rusia de cind eram bebelus si nu vorbesc rusa - sau extremistii de aici, carora nu le plac "oamenii veniti din alta tara" (sint sigura ca bunicii lor imigranti au aterizat direct din spatiul cosmic). Precum vezi, lucrurile nu sint diferite.
quasaria
Postat pe 12 Mai 2014 10:21
Pentru tineri poate este mai bine sa traiasca intr-o tara occidentala si cu un nivel de civilizatie mai inalt ; dar pentru noi cei invarsta ,nu ma vad sa traiesc in alta parte !AICI sunt rudele si prietenii mei , aici am casa, parinti si stramosii! Inca imi iubesc mult tara pentru oamenii de suflet si omenia lor caracteristica !Daca politicienii sunt jalnici asta este un adevar si toti suferim !AM INSA RESPECT PENTRU CEI CE NE FAC CINSTE, FIE EI SPORTIVI SAU COPII ISTETI ! FRUMOS SUBIECTUL TOPICULUI !
garbo_392853
Postat pe 12 Mai 2014 11:48
De la: garbo_19362, la data 2014-05-11 14:16:47si tinerii isi iubesc tara asa cum pot ei !http://www.youtube.com/watch?v=HhLI45jbZfk


care tineri mai Gabi ??? astia selectati de televiziuni, care servesc interesele de rating ?? ma leshi !! zau asa !
Celtic_Frost
Postat pe 12 Mai 2014 12:33
am fost mandra in ziua in care n-am traversat strada decat pe semaforul verde. chiar daca nu venea nicio masina din stanga sau dreapta. asa incepe civilizatia.
iubirea de "mosie" e un sentiment abstract. d'astea cu cozonacii si drobul tin de traditie. peisaje frumose gasim pretutindeni.etc.
patriotismul incepe cand ti se spune ca trebuie sa tii arma in mana , nu pe aeroporturi sau printre blide.
e ca-n teoria identitatii sociale. favorizezi un grup de apartenenta, te favorizezi pe tine ca persoana.
Eugenia_
Postat pe 12 Mai 2014 20:05
mda, Tocmai asta e problema. Si e o problema la nivel global. 80% din resurse sint detinute de citeva "elite" din acelasi motiv: si-au favorizat grupul de apartenenta.
Probabil cind o sa invatam ca toti sint la fel de oameni o sa dispara si mentalitatea asta. Si o sa inceapa civilizatia.


Si da, locuri frumoase sint peste tot. Toate merita protejate in aceeasi masura. Arma in mina deja degradeaza la un nivel necontrolat mediul in care traim TOTI - inclusiv cei care inving.
quasaria
Postat pe 12 Mai 2014 23:51
Mai Gabriela , daca esti atat de pasionata de Ro , de oamenii ei si de tot bla_bla _ul enumerat mai sus , de ce tzopai si anunti cu atata emfaza de cate ori iti pleaca barbatul pe alte plaiuri ? De ce nu v-ati facut voi agricultori sau crescatori de animale (de exemplu ) , in draga ta tara ?
Zici ca ai calatorit mult peste hotare in ultimii ani ? Ei bine , nu te cred. Ar fi trebuit sa fi oarba sa nu observi scepticismul vamesilor atunci cand dau cu ochii de un act de identitate romanesc.

Rotty
Postat pe 13 Mai 2014 08:41
De la: Celtic_Frost, la data 2014-05-12 09:51:29aici te contrazic ! tinerii nu isi iubesc tara ! o urasc din tot sufletul ! sau mai bine isi urasc conducatorii ! niste fiinte abjecte, fara scrupule ! care isi bat joc de poporul asta ! si poporul asta care este de mamaliga !
intreaba tu tinerii : s-ar duce sa-si apere tara in caz de nevoie !!?? nu prea cred ! stiu reactiile lor pt ca am un tanar acasa care uraste din suflet tara asta si sistemul asta ticalos ! un tanar care nu isi gaseste de lucru, care are un master cu 10 si de care si-au batut joc sute de angajatori ! inclusiv cei de la somaj care ar trebui sa ajute ! toate locurile de munca sunt luate pe pile si relatii (inca nu a murit porcaria asta ), nu pe competenta !
Sincer imi e sila ( de mizeria care domneste pe strazi, de tigania de la televizor, de bataia de joc a autoritatilor , de .... sa mai continui?) ! Nu mai sunt la varsta la cere sa pot pleca ! Dar am sa indemn pe toti tinerii sa plece din tara asta de tot rahatul !



Cel , . As mai adauga eu cateva acolo la tema "sila".
Rotty
Postat pe 13 Mai 2014 08:43
esti invitata mea !!!
as spune eu mai multe dar n-am loc sa intorc !
Celtic_Frost
Postat pe 13 Mai 2014 10:18
Ieeee, hai să plecăm cu toţii!
Eu una, nu plec nicăria! Deşi am fost trimisă de câteva ori.

Pauză...Publicitate Acum, mă gândesc, în câte limbi, să mă gândesc.
Axl_R
Postat pe 13 Mai 2014 17:41
Bine faci , eu ma bucur ca ai ramas tot respectul !
garbo_19362
Postat pe 14 Mai 2014 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mesaj disperat 17 De la: si_totusi 29 Septembrie 2009 21:49
Cine ar fi dispus? 1 De la: absolutfashion 6 Septembrie 2010 14:02
interpretare vise 11 De la: fleurdelis 11 Februarie 2010 21:40
de ce oamenii batrani ii judeca pe tineri ca fac lucruri rele dar si ei tot la fel fac.Barbatii batrani sunt la fel de usuratici ca si tinerii.Daca stai de vorba cu ei,cu barbatii cu par alb iti fac avansuri chiar daca esti o fata tanara 16 De la: ingerasulluptator 27 Iulie 2013 23:35
vocabular femei 1 De la: bucatareasa 1 Iulie 2008 11:50
Setari Cookie-uri