CE MAI GATITI ASTAZI?

DIN cauza unei toxiinfectii alimentare facute de sot si fiu, asta vara de la mancarea de la o carciuma ... nu dau nume ...;sunt nevoita sa fac cel putin trei feluri de mancare/pe zi si tot felul de preparate facute doar in casa ! si paine fac de 3 ori pe saptamana ... ce propuneti pentru azi...?
garbo_19362
Postat pe 29 Martie 2014 12:43
Gabi, sa inteleg ca de la toxiinfectia de asta vara, cei doi au probleme si acum??
Ma rog, ma lamuresti tu... Pt ca gatesc sa le trimit baietilor pachet, iti spun "meniul" : chiftelute din carne de vita, ciorba de vacuta cu taitei de casa, ciupercute umplute pe pilaf, prajitura cu pandispan si mere, chec cu cacao si nuci macinate. Le trimit oua proaspete si lapte luate de la tarani (numa' bine ajunge gata prins:) mai am vreo doua borcane de zacusca de ghebe si dulceata de capsune si nuci, si cam asta.Am uitat de socata, pe care acum o fac cu ceai de soc uscat si picur putin vin rosu, cat sa-i dea o nuanta roz. E foarte faina
Eu am pofta de mamaliguta cu oua ochiuri si cas proaspat si asta o sa-mi fac deseara.
Nimic special,sofisticat, dar zic eu ca sunt gustoase si sanatoase.
bucura
Postat pe 29 Martie 2014 16:13
Supa de vita cu legume , filè de peste la cuptor cu broccoli si cartofi "unguresti ". Fara desert. Merge ?
Rotty
Postat pe 29 Martie 2014 18:25
Bors de fasole (boabe) cu verdeata multa, mamaliga rece prajita pe plita, praz verde la bors, mmmmm!

Compot de prune uscate, te dai de-a tumba mancand si nu gafai.
pitiTa_
Postat pe 29 Martie 2014 18:36
Rotty, felul doi e pe gustul meu pt ca imi place mult pestele. Si vin eu cu desertul.
bucura
Postat pe 29 Martie 2014 18:37
Supă cu găluşte şi costiţă cu cartofi pai, salată de castraveţi, iar prăjitură mâine, că-i zâua mai lungă.
Axl_R
Postat pe 29 Martie 2014 18:50
Si mie Bucura !
Acum ma duc in gradina ca-i musai sa bag usturoiul.Fac si poze....asa de ciuda.
Rotty
Postat pe 29 Martie 2014 19:14
buna,eu inteleg foarte bine pe scumpele sotii,mame care isi pun aceasta intrebare zilnic,oare ce sa mai pregatesc azi de mincare? Pe linga curatenie si grija copiilor trebuie sa fii mereu cu idei noi si putere ca sa pregatesti ceva gustos si sanatos,eu pot sa va propun mai multe, pentru azi va recomand niste broccoli cu cartofi,eu ii pregatesc la aburi si adaug ulei de masline si putina sare dupa ce sunt gata,se pregatesc repede,eu cumpar broccoli inghetat si il am mereu in congelator.Este foarte sanatos,cred ca stiti ca broccoli este anticanceroge.
garbo_400318
Postat pe 17 Aprilie 2014 22:55
318 , ai uitat sa lasi ceva...

http://img7.dreamies.de/img/136/b/3omczl7r0c9.jpg

" e usor cind ai tot ce-ti trebuie la indemina ..."

Acum parca arata mai bine situatia nu crezi ?
Rotty
Postat pe 18 Aprilie 2014 06:02
asta poti sa o mai zici 1 data !
Celtic_Frost
Postat pe 18 Aprilie 2014 07:48
Totu' se reduce, la burtă şi bani.
Axl_R
Postat pe 18 Aprilie 2014 08:16


De la: bucura, la data 2014-03-29 16:13:34

"Gabi, sa inteleg ca de la toxiinfectia de asta vara, cei doi au probleme si acum ??"

.


Binenteles ca nu, acum G a vrut sa spuna ca ea sufla si in iaurt de atunci... !!! in tot cazul, azi nu gatesc nimic pentru ca am gatit ieri ! asa ca pe mine sa nu contati...
barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2014 08:22
De la: garbo_400318, la data 2014-04-17 22:55:35buna,eu inteleg foarte bine pe scumpele sotii,mame care isi pun aceasta intrebare zilnic,oare ce sa mai pregatesc azi de mincare? Pe linga curatenie si grija copiilor trebuie sa fii mereu cu idei noi si putere ca sa pregatesti ceva gustos si sanatos,eu pot sa va propun mai multe, pentru azi va recomand niste broccoli cu cartofi,eu ii pregatesc la aburi si adaug ulei de masline si putina sare dupa ce sunt gata,se pregatesc repede,eu cumpar broccoli inghetat si il am mereu in congelator.Este foarte sanatos,cred ca stiti ca broccoli este anticanceroge.


poate el o fi, cu toate ca nu exista dovada exacta... dar substantele cu care se stropeste contra daunatorilor sigur nu sunt anticanceroge (corect: "anticancerigene") !!! are el, Brocoli si alte calitati, e foarte bun in meniul saptamanal... dar mancati-l de placere si nu ca medicament ! saracul... el, Brocoli, nu e anti la nimic !
barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2014 08:31
Omul bun, şi de-i faci rău,
E tot bun, la locul său;
Omul rău, şi de-i faci bine,
E cu răul după tine.

Nu intimplator sunt scrise astfel de versuri! Eu as da un sfat tuturor de pe forum, inainte de a critica sau a scrie ceva gindi-ti-va din ce categorie de oameni faceti parte!
Va urez la toti in saptamina luminata sa fiti mai buni, Domnul Iisus Hristos a suferit pentru noi,dar noi ce facem pentru el, sau macar pentru sufletelul nostru?
Azi va recomand cartofi copti in rola!Cu verdeata si rosii murate sunt gustosi!
garbo_400318
Postat pe 18 Aprilie 2014 16:36
Io cu siguranta-s aia buna. Am adus cea mai necesara completare retzetelor tale.
Sarbatori fericite si pofta mare la cartofii tai....eu am pofta la ai mei , ca-s cu rozmarin.
Rotty
Postat pe 18 Aprilie 2014 16:50


Rotty...ce zice 318 si ce-s intrebarile alea ale ei... ca n-am inteles ?!? din ce "categorie de oameni faceti parte"... ? adica ce, sunt mai multe categorii de oameni ? si care-s alea ? se refera oare la rase, inaltime, grad de educatie si cultura, poate situatie financiara, adica categorie bogati... ??? oare ea din ce categorie face parte ? mi-a placut poezia ! ceva adanc... emotionant.... m-a impresionat pana la alea 2-3 pietre la vezica !!! zau ! eu vorbeam de brocoli, ea de nu stiu ce retete... poate ceva reclama facea, in tot cazul, nu vad de ce trebuia amestecat si Domnul Iisus Hristos ? iar ce trebuie sa fac eu pentru sufletul meu, stiu mai bine ca oricine. in nici un caz nici un alt domn ! de exemplu cartofii cu rozmarin dupa ce o sa-mi mearga la stomac, sigur o sa-mi mearga si la suflet ! mai ai un client la ei, Rotty....
barboneli
Postat pe 20 Aprilie 2014 12:49
Ah Barbo , nu o baga in seama. Cam asa fac tzatzele spurcate cand vor sa para ingerasi .
Rotty
Postat pe 20 Aprilie 2014 13:05


a da... ? pacat. vroiam si eu sa vad un ingeras... dar unul adevarat !
barboneli
Postat pe 20 Aprilie 2014 13:23


pitiTa_
Postat pe 20 Aprilie 2014 13:39


tu nici sa nu indraznesti sa te gandesti la asa ceva.... auzi ??? cu asa ingeri ca tine nici nu mai am nevoie de Iad.... ! .... glumesc, hai incoace pui de inger ce esti...
barboneli
Postat pe 20 Aprilie 2014 14:04
Eu am adus materia prima...

http://bribriange49.b.r.pic.centerblog.net/aobg5kbn.jpg

...reteta o da 318.
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2014 08:58
MINUNAT! sa aveti o zi buna !
garbo_19362
Postat pe 6 Mai 2014 10:49
De la: Rotty, la data 2014-04-21 08:58:02Eu am adus materia prima...

http://bribriange49.b.r.pic.centerblog.net/aobg5kbn.jpg

...reteta o da 318.



o nu MIHA ca ea gateste in rola , nu o fi aflat ca nu este sanatoasa folia de aluminiu in cuptor daca intra in contact direct cu alimentele ... pai le gatesc sau ii intoxic cu aluminiu....???
garbo_19362
Postat pe 8 Mai 2014 09:49
De la: barboneli, la data 2014-04-20 14:04:53

tu nici sa nu indraznesti sa te gandesti la asa ceva.... auzi ??? cu asa ingeri ca tine nici nu mai am nevoie de Iad.... ! .... glumesc, hai incoace pui de inger ce esti...
SI DE LA MINE , SALUT BARBO , MI-E DOR DE TINE !
garbo_19362
Postat pe 8 Mai 2014 09:50
De la: garbo_19362, la data 2014-05-08 09:50:18
De la: barboneli, la data 2014-04-20 14:04:53

tu nici sa nu indraznesti sa te gandesti la asa ceva.... auzi ??? cu asa ingeri ca tine nici nu mai am nevoie de Iad.... ! .... glumesc, hai incoace pui de inger ce esti...
SI DE LA MINE , SALUT BARBO , MI-E DOR DE TINE !


ma emotionezi, tu... !!! pai uite cum facem... pana la 16 sunt liber ! pentru tine e ok ? aaa... trebuie sa si gatesc ceva... sau discutia noastra e OFtopic ?
barboneli
Postat pe 8 Mai 2014 10:39
NU dragule este chiar on topic .... mai ales ca ne place la amandoi sa gatim nu ... stii ca in afara de tine nu imi ofera nimeni lalele galbene la cafea .... cred de aceea si pentru discutiile noastre interesante imi lipsesti !
garbo_19362
Postat pe 8 Mai 2014 10:48
si eu am timp ca mi-a plecat de dimineata omul la LOS ANGELES ! asa nu ma mai omor atata cu trei feluri de mancare ... fiul are program cultural la iubita lui !
garbo_19362
Postat pe 8 Mai 2014 10:57
varza noua cu scarita si marar la cuptor si mamaliga !atat azi , mai am supa de galusti !zi FRUMOASA , VINE WEEKENDUL !
garbo_19362
Postat pe 9 Mai 2014 14:38
Buna!
Eu azi fac papanasi cu branza cu pezmet si altele cu dulceata ,depinde de preferinte. Iar ca felul unu am sa fac o un gulas tiganesc.
garbo_400684
Postat pe 10 Mai 2014 09:32
buna , imi poti da si mie reteta de gulas , te rog mult !
garbo_19362
Postat pe 10 Mai 2014 09:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fructe de mare 7 De la: valibilic 3 Iunie 2010 11:11
zarzavat pt iarna 1 De la: delly002376 16 Noiembrie 2009 19:24
tot pentru clatite 12 De la: dorina27 26 Noiembrie 2009 08:43
o noua metoda daca vrei sa castigi bani cat timp utilizezi calculatorul 6 De la: garbo011081 20 Februarie 2014 08:13
Amandine de post 1 De la: gabrielacires 5 Decembrie 2009 10:40
Setari Cookie-uri