Ce ne place...


Am o prietena care spune ca ea este cea mai fericita cand isi face baie, atunci o lasa toti in pace si se poate regasi pe sine. Ii dau dreptate.
In ca ma priveste, pot sa spun ca:
* Iubesc sa citesc.Cu voluptate , cu patima, cu o bucurie fara sfarsit care se alimenteaza din insusi obiectul ei.
* Muzica ma alina, imi da putere, ma face sa simt ca sunt vie, ma transpune intr-o alta dimensiune. Din adolescenta ma trezesc cu Pink Floyd, adorm pe muzica lor, ii ascult in masina, cred ca mi-am conceput copiii pe muzica asta. Ma emotioneaza doinele vechi cantate de tarani, muzica lui Mozart ma inveseleste si ma mir de fiecare data ca este atat de moderna, imi plac compozitorii rusi, italieni francezi, austrieci, etc.
* Iubesc sa urc pe munte, indiferent de anotimp. Iarna, sa schiez, pt senzatia de libertate pe care o traiesc.
* Cu marea am o relatie speciala, de netranspus in cuvinte. Redevin copilul de odinioara, nimeni si nimic nu ma poate scoate din apa, chiar mai rece fiind, pana nu simt eu ca mi-e de ajuns pt ziua aia.
* Imi place sa privesc copiii mici in parc, si oricat de suparata as fi, un copil mic invariabil imi smulge un zambet, E terapie curata.
* Iubesc animalele, le inteleg, si-mi asum soarta lor (le-am cules de pe strada, le-am tratat, sterilizat, oferit un adapost) iar cateva au devenit prietenii mei pe viata.
* Sa sofez pe drumuri mai putin circulate, asa imi pun ordine in ganduri si ma relaxez.
* Sa merg la teatru, la spectacole de balet, opera, sa vad filme la tv, culcusita sub un pled si mancand ceva bun.
* Desi nu par genul, bucataresc cu placere, pun suflet si rezultatele sunt pe masura.
* Sa povestesc verzi si uscate cu baietii mei, incat uneori ne apuca zorii.
Si ar mai fi multe alte mici bucurii, dar va las si pe voi
bucura
Postat pe 17 Martie 2014 20:43
Bucura , ma regasesc in ceea ce ai zis , mai putin partea cu schiatul . Eu doar ma uit la cei ce schiaza si ma dau cu sania sau patinele. Cred ca-i cam tarziu sa-mi rup picioarele la varsta asta.
Rotty
Postat pe 18 Martie 2014 08:52
Niciodata nu-i tarziu, sa stii! Acum doua saptamani am fost in weekend la schi, dusa de baieti (astia cred ca vor sa ma marite ) si am cunoscut o doamna f draguta de peste 60 de ani, care schia pt prima data. Venise din Israel si spunea cu naduf: "mai, uite ce frumusete aici, da de ce suntem noi romanii, cu muntele nostru, mai prejos decat Elvetia, ca mor de ciuda!" - doamna fiind evreica, plecase din tara dinainte de '89 si in suflet era si a ramas romanca, si revine cat de des poate.
Si eu patinez, sunt mai buna decat la schi.
bucura
Postat pe 18 Martie 2014 12:50
Bine atunci astept pana la 60 de ani , poate ca imi fac curaj. Oricum , stau in zona de campie , asa ca nu am tentatia sub nas.
Ca sa fiu on topic , acum mi-ar place sa fie soare sa pot muncitorii prin gradina , dar....
Rotty
Postat pe 18 Martie 2014 14:37
Îmi place să merg la munte, linişte/aer curat, departe de ''civilizaţie''.
Să citesc în fotoliu, cu un ceai sau iarna cu un pahar de vin fiert, lângă mine.
Să vb cu fata mea, ea mereu îmi dă o stare de bine...e o fire optimistă, liniştită, io nu.
Seara când vin de la lucru, să-l ascult pe Dex.
Ploaia de vară, să umblu desculţă...

& more & more...
Axl_R
Postat pe 18 Martie 2014 14:57
Axl, nu rezist sa nu -ntreb, cine-i Dex?
bucura
Postat pe 18 Martie 2014 15:15
Băiatu' meu, aşa-i zic prietenii.
Axl_R
Postat pe 18 Martie 2014 15:17
Am inteles!
bucura
Postat pe 18 Martie 2014 15:20
Imi place: sa conduc masina, sa fiu singura, sa opresc la un capat de padure si sa-i simt mirosul, sa ascult pasarelele ciripind, sa stau cu picioarele in apa curgatoare(repede), sa mananc inghetata vara si sa fac om de zapada iarna, imi place tot ce tine de natura in orice anotimp.Si mai imi place sa merg la Manastiri, iar cand ma intorc, sa dorm si sa simt odihna de dupa, e, minunata!
pitiTa_
Postat pe 18 Martie 2014 17:00
Foarte frumos!
bucura
Postat pe 18 Martie 2014 17:33
:D mai imi place sa rad cu prietenii/ele, am o multime de "nu mai dovedesc",probabil nu-i sezonul propice sau

sa ma imbrac in costum de blugi rupti, tricou si bascheti si sa merg cu bicicleta in Crang, sa mananc floricele(de porumb) (mno, ca nu pasc)
pitiTa_
Postat pe 18 Martie 2014 19:03
mie imi place sa dau cu aspiratorul. rectific, sa dau aspiratorul cuiva care-l foloseste. ghiciti cine il primeste mereu in dar. sotul meu! il rasfat, nu-i asa? ;))
si vasele imi place sa le spal. peste tot in casa las biletele: iubi, spala vasele!!!!!!!! mai bine strig

si la un phar de bere si-un fum de tigara electronica, calorifere reci (au oprit astia caldura :() , fac un pariu cu Eu-gen: imi iese placinta sau nu. sper sa nu dau cu aspiratorul si sa spal vasele. tineti-mi pumnii!!!!!!!!!!
Eugenia_
Postat pe 18 Martie 2014 19:09
Eu ti-i tin, ti-i si arat (daca vrei) da, tot tu le speli si aspiri, fiindca lui i se modifica programul!
pitiTa_
Postat pe 18 Martie 2014 19:14

sa mananc floricele(de porumb) (mno, ca nu pasc)
[/quote]

din alea cu unt! eu nu-s gustoasa in buchet
Eugenia_
Postat pe 18 Martie 2014 19:15
Am uitat şi mie-mi place să am halatele călcate, da' nu de mine.

Acu' am gătat, de călcat. ;))
Axl_R
Postat pe 18 Martie 2014 19:15
si sa trancanesc cu iombirica, imi place

de calcat in picioare....
Eugenia_
Postat pe 18 Martie 2014 19:17
traducere: sa rad imi place! tare!
Eugenia_
Postat pe 18 Martie 2014 19:17
Ce-mi place sa va citesc !
Rotty
Postat pe 18 Martie 2014 19:22
De la: pitiTa_, la data 2014-03-18 19:14:21Eu ti-i tin, ti-i si arat (daca vrei) da, tot tu le speli si aspiri, fiindca lui i se modifica programul!


bre, nu-mi arata pumnu', ca nu vreau sa-mi anexez transnistria ;))
Eugenia_
Postat pe 18 Martie 2014 19:30
Cin'te-a pacalit ?
Imi place o pitzza acuma, de as manca-o si cu
si sa va dau si voua cate-o felioaie
pitiTa_
Postat pe 18 Martie 2014 19:34
Merci . N-as refuza.
Rotty
Postat pe 18 Martie 2014 19:38
De la: Axl_R, la data 2014-03-18 19:15:26Am uitat şi mie-mi place să am halatele călcate, da' nu de mine.

Acu' am gătat, de călcat. ;))



cand mai ai, fluiera si vin eu, tu esti mica, obosesti repede.
pitiTa_
Postat pe 18 Martie 2014 19:42
imi place somnul, asa ca


voi dormiti deja;))


NB!

pitiTa_
Postat pe 18 Martie 2014 22:46
Imi place aroma cafelei proaspete dis de dimineata , sa deschid geamul si sa ascult concertul matinal al mierlelor.

http://wecosplay.files.wordpress.com/2013/08/tumblr_lyjtaqhipc1rnhuhmo1_500.gif?w=450&h=257

Buna dimineata.
Rotty
Postat pe 19 Martie 2014 06:30

Imi place sa ascult cantecul pupezelor , dimineata.Apoi , vin porumbeii sa le dau mancare.
In parc , porumbeii vin sa le dau sa mancare din palma mea.
Ceva mai tarziu , ascult cum canta mierlele .
Apoi , stau culcata pe iarba , desculta si admir natura , citesc carti de dezvoltare personala , admir copilasii (viitorul nostru de maine ) cum se joaca.
Primavara ai venit
Si natura ai trezit !
Noi suntem mai optimisti
C-avem multe de facut
In armonie cu natura de santem ,
Nu ne va fi niciodata greu
Argentina_Malcea_1
Postat pe 19 Martie 2014 06:36
De la: Rotty, la data 2014-03-19 06:30:43Imi place aroma cafelei proaspete dis de dimineata , sa deschid geamul si sa ascult concertul matinal al mierlelor.

http://wecosplay.files.wordpress.com/2013/08/tumblr_lyjtaqhipc1rnhuhmo1_500.gif?w=450&h=257

Buna dimineata.

Buna dimineata, Rotty, esti matinala rau de tot! ,

bucura
Postat pe 19 Martie 2014 08:45

si, nu uita ii in urma cu o ora!


imi place fusta si ie-a mea cu care sunt imbracata, plec sa joc sotronu!
cucu l-am ascultat!
neata!

pitiTa_
Postat pe 19 Martie 2014 08:54
Bucura , am avut programare la dintzar , de aia m-am trezit cu noaptea in cap. (Nu mi-a prea placut , dar sarim peste asta ).
Piti , daca ai auzit cucu` zice_se ca poti sa incepi slanina. ...Cel putzin asa stiu de la daci citire.
Argentono , tu o sa racesti maica daca umblii descultza si te mai si tolanesti prin iarba pe vremea asta.
Rotty
Postat pe 19 Martie 2014 11:32
no! ii ala: Canta cucu bata-l vina
De rasuna Bucovina
Canta cucu-'ntr-un bradut
De rasuna-n Cernaut.



...la tine, unde-ti "repari gardu' "
primavara asta?

pitiTa_
Postat pe 19 Martie 2014 12:16
Faina melodea.
Io musai tre sa sar gardu` spre casa primavara asta.
Rotty
Postat pe 19 Martie 2014 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce se compara oamenii intre ei? 4 De la: garbo_2175 23 Mai 2012 13:53
Rugaciune catre Sf. Marta (novena) 19 De la: garbo159660 22 Octombrie 2015 16:45
Legea Pensiilor" - va ordon: daca vreti pensie, traiti mai mult......de Emil Boc 102 De la: snowflake 20 Februarie 2010 00:59
s 4 De la: scrichy 7 Aprilie 2010 14:36
CUM SA SCAPI DE DEPRESIE! 53 De la: quasaria 28 Noiembrie 2009 03:08
Setari Cookie-uri