mister sau natura?

Buna ziua,as fi si eu interesata de un lucru ciudat,mama mea in fiecare an gaseste un cartof cu un semn de cruce in ea,oare ce o fi insemnand? pacat ca nu pot pune si o poza....(dati un clik pe profilul meu si veti vedea)
garbo_391767
Postat pe 18 Decembrie 2013 08:32
Mama ta e norocoasa care l-a gasit pe Sfantul Cartof.
Rotty
Postat pe 18 Decembrie 2013 13:51


buna. cartoful e un sfant prin definitie... la cat bine face la oameni, porci, etc. faptul ca gaseste doar unul cu un semn pe el... asta e mister ! adevarat mister... !
barboneli
Postat pe 18 Decembrie 2013 14:12
"Buna ziua,as fi si eu interesata de un lucru ciudat,mama mea in fiecare an gaseste un cartof cu un semn de cruce in ea." - sfanta cartoafa....
Sau la care "ea" te refereai?
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2013 23:15
Asta o sa ramana un mister
Rotty
Postat pe 19 Decembrie 2013 07:45
la cartof ma refeream,in ceea ce o priveste pe mama petr noi toti mama inseamna ceva sfant
garbo_391767
Postat pe 20 Decembrie 2013 08:00
Si io tot la cartof ma refeream
Rotty
Postat pe 20 Decembrie 2013 08:12
Apar mereu astfel de dugi uscat in centrul unui cartof , iar daca sunt doua perpendiculare ;lumea crede ca sunt cruci , te asigur ca nu este nici o minune si nu incercati sa va inchinati unui cartof !chiar este hilar !
garbo_19362
Postat pe 22 Decembrie 2013 14:38
nu ne rugam unui cartof
garbo_391767
Postat pe 23 Decembrie 2013 08:23
Nu ? Eu ma mai rog din cand in cand , cand e cartoful in cuptor si mie imi e foame ...." Hai mai cartofule , coace-te mai repede te rog..."
Rotty
Postat pe 23 Decembrie 2013 09:19
foamea scuza multe MIHA , te salut !cu drag G
garbo_19362
Postat pe 23 Decembrie 2013 14:22
NU este nici un mesaj divin , sa nu crezi asa ceva !
garbo_392853
Postat pe 25 Decembrie 2013 19:48
La citi saci de cartofi am mincat cind erau fetele mici si aveam de platit casa .....chiar ca este sfintul cartof...Dar ma intreb sotul meu care i-a carat in spate bietul..... lui cum sa-i spun ?????????????? II spun sfintul Vasile ca asta e numele lui deci nu gresesc .Acum nici daca maninci numai piine nu cred ca-ti mai poti cumpara o casa...asa ca oftez ca legile din tara noastra sunt facute sa-i ajute doar pe cei care au de toate nu si pe cei tineri care au intr-adevar nevoie.Cel Bun sa va ajute la necazuri si pe cei Dragi sa-i tineti mereu linga sufletele voastre.Anii trec si e bine sa realizam cite lucruri bune am fi putut face daca am fi fost mai darnici si mai putin egoisti.Numai bine!
fengari
Postat pe 3 Ianuarie 2014 15:38
Da.... ce faci cu cartofu? Il mananci au ba? Cat costa 1kg. de cartofi la voi, sa vedem ,e rentabil? Cat despre legi si conducatori, avem ce meritam! Nu trebuie sa ne plangem, noi facem alegerile !
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 3 Ianuarie 2014 19:57
Eu cred ca nimic nu este intamplator
Mihaela_Catalina_Miroiu_1
Postat pe 4 Ianuarie 2014 10:43
Si eu am gasit...de mai multe ori...si-n cartofi..si-n lemnele pe care le crapam pentru foc.!!! Eu cred..ca e un semn bun,binecuvantat.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 5 Ianuarie 2014 02:40
as spune mai degraba ca n-a avut suficienta apa acel cartof , am gasit si eu ....acum depinde de voi cum vreti sa considerati ,mister....sau natura...
Flower_Power_2
Postat pe 5 Ianuarie 2014 06:01
si il mancati? trebuie sa fie o explicatie tine post?
lllorena
Postat pe 5 Ianuarie 2014 07:54
Cei tineri sa mai renunte la Centru vechi, la sucuri, la mancatul in oras, la asi face toate poftele si sa straanga bani de casa. Vad ca si tinerii si parintii lor vse vaicaresc. Toti au in schimb telefoane scumpe, tablete, leptopuri. Noi putea sa platim ratele si sa ne luam casa pentru ca nu dadeam asa usor banii sa ne facem toate mofturile.Sunt tineri echilibrati care nu arunca banii pe fereastra , nu mananca in oras, gatesc si cat da pe o salata in oras daca cumpara din piata cu aceeasi bani fac o salata si mananca 4 persoane. Insa ne-am puturosit, sa mai mergem la piata, sa cumparaturi, sa stam sa curatam zarzavaturi sa mai splam si vase dupa ce am mancat. Asta este problema astazi. Am in jurul meu tineri care au 2000-3000 lei pe luna si nu reusesc sa stranga nici un ban desi stau cu parintii si nu dau bani in casa. Stiu pe cineva care nu are bani de rata la un credit dar mananca de 7-8 ori pe luna cu iubita la restaurant, nu mai vorbesc de cluburi, concedii. Cum iti asterni asa dormi. Sunt multi tineri care nu stiu sa aprecieze banii.CEI CARE NU REUSESC SA STRANGA BANI SA-SI IA OBIECTE MARI SI CU VALOARE MAI MARE LE DAU UN SFAT' sa-si faca un mastercard sa cumpere in rate si apoi plateste rata si uite asa nu mai raman bani de iesit printre degete si se alege cu ceva din munca sa. Sa fim seriosi ca in orice vremuri persoanele care muncesc si apreciaza banii reusesc sa-si cumpere casa, ma rog apartament. Au fetele unghii false , dau baniimulti pe farduri, parfumuri. Noi am trait fara ele dar aveam bani sa ne luam casa si nu a murit nimeni ca nu si-a facut toate poftele. Sa renunte la nimicuri sa faca un lucru maret CASA. tINERII SUNT LA FIECARE SFARSIT DE SAPTAMANA LA DISTRACTII, IARNA LA MUNTE, VARA LA MARE, IN REST IN CLUBURI SI SA-I VAICARIM SARACII DE IEI NU AU BANI DE O RATA LA BANCA.
garbo273075
Postat pe 5 Ianuarie 2014 07:57
Cei tineri sa mai renunte la Centru vechi, la sucuri, la mancatul in oras, la a-si face toate poftele si sa stranga bani de casa. Vad ca si tinerii si parintii lor se vaicaresc. Toti au in schimb telefoane scumpe, tablete, leptopuri. Noi puteam sa platim ratele si sa ne luam casa pentru ca nu dadeam asa usor banii sa ne facem toate mofturile.Sunt tineri echilibrati care nu arunca banii pe fereastra , nu mananca in oras, gatesc si cat da pe o salata in oras daca cumpara din piata cu aceeasi bani fac o salata si mananca 4 persoane. Insa ne-am puturosit, sa mai mergem la piata, la cumparaturi, sa stam sa curatam zarzavaturi sa mai splam si vase dupa ce am mancat. Asta este problema astazi. Am in jurul meu tineri care au 2000-3000 lei pe luna si nu reusesc sa stranga nici un ban desi stau cu parintii si nu dau bani in casa. Stiu pe cineva care nu are bani de rata la un credit dar mananca de 7-8 ori pe luna cu iubita la restaurant, nu mai vorbesc de cluburi, concedii. Cum iti asterni asa dormi. Sunt multi tineri care nu stiu sa aprecieze banii.CEI CARE NU REUSESC SA STRANGA BANI SA-SI IA OBIECTE MARI SI CU VALOARE MAI MARE LE DAU UN SFAT' sa-si faca un mastercard sa cumpere in rate si apoi plateste rata si uite asa nu mai raman bani de iesit printre degete si se alege cu ceva din munca sa. Sa fim seriosi ca in orice vremuri persoanele care muncesc si apreciaza banii reusesc sa-si cumpere casa, ma rog apartament. Au fetele unghii false , dau bani multi pe farduri, parfumuri. Noi am trait fara ele dar aveam bani sa ne luam casa si nu a murit nimeni ca nu si-a facut toate poftele. Sa renunte la nimicuri sa faca un lucru maret CASA. TINERII SUNT LA FIECARE SFARSIT DE SAPTAMANA LA DISTRACTII, IARNA LA MUNTE, VARA LA MARE, IN REST IN CLUBURI SI SA-I VAICARIM SARACII DE IEI NU AU BANI DE O RATA LA BANCA.

ALTE VREMURI.
garbo273075
Postat pe 5 Ianuarie 2014 08:04
Cei tineri sa mai renunte la Centru vechi, la sucuri, la mancatul in oras, la a-si face toate poftele si sa stranga bani de casa. Vad ca si tinerii si parintii lor se vaicaresc. Toti au in schimb telefoane scumpe, tablete, leptopuri. Noi puteam sa platim ratele si sa ne luam casa pentru ca nu dadeam asa usor banii sa ne facem toate mofturile.Sunt tineri echilibrati care nu arunca banii pe fereastra , nu mananca in oras, gatesc si cat da pe o salata in oras daca cumpara din piata cu aceeasi bani fac o salata si mananca 4 persoane. Insa ne-am puturosit, sa mai mergem la piata, la cumparaturi, sa stam sa curatam zarzavaturi sa mai splam si vase dupa ce am mancat. Asta este problema astazi. Am in jurul meu tineri care au 2000-3000 lei pe luna si nu reusesc sa stranga nici un ban desi stau cu parintii si nu dau bani in casa. Stiu pe cineva care nu are bani de rata la un credit dar mananca de 7-8 ori pe luna cu iubita la restaurant, nu mai vorbesc de cluburi, concedii. Cum iti asterni asa dormi. Sunt multi tineri care nu stiu sa aprecieze banii.CEI CARE NU REUSESC SA STRANGA BANI SA-SI IA OBIECTE MARI SI CU VALOARE MAI MARE LE DAU UN SFAT' sa-si faca un mastercard sa cumpere in rate si apoi plateste rata si uite asa nu mai raman bani de iesit printre degete si se alege cu ceva din munca sa. Sa fim seriosi ca in orice vremuri persoanele care muncesc si apreciaza banii reusesc sa-si cumpere casa, ma rog apartament. Au fetele unghii false , dau bani multi pe farduri, parfumuri. Noi am trait fara ele dar aveam bani sa ne luam casa si nu a murit nimeni ca nu si-a facut toate poftele. Sa renunte la nimicuri sa faca un lucru maret CASA. TINERII SUNT LA FIECARE SFARSIT DE SAPTAMANA LA DISTRACTII, IARNA LA MUNTE, VARA LA MARE, IN REST IN CLUBURI SI SA-I VAICARIM SARACII DE IEI NU AU BANI DE O RATA LA BANCA.

ALTE VREMURI.

garbo273075
Postat pe 5 Ianuarie 2014 08:05
Nu-i nici un mister...cartoful este mai apos ( ca sa zic asa) si in timp se inegreste in mijloc...normal ca apare un soi de cruce.
garbo229279
Postat pe 5 Ianuarie 2014 09:20
075 , pricepeam si daca postai o singura data . Adica recomanzi sa se treaca la mancat doar cartofi sa facem economie ? ....asta ca legatura cu sfantul cartof al femeii
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2014 09:26
mai sa gasesti o data e una..dar sa spui ca in fiecare an gaseste asa ceva..greu de crezut..vino cu altceva si mai vorbim
MARILENA_25
Postat pe 5 Ianuarie 2014 09:27
Aparitia unei cruci in cartof, nu este un fenomen intamplator asa cum s-ar crede.Semnul mormantului cu cruce, mi-a aparut in doua randuri. Inainte de a face o operatie pe stomac si dupa aceea.Desigur ca interpretarile se fac in functie de starea pacientului si de starea apropiatilor.Pentru a fi sigur ca nu a fost vreo viziune, am rugat un prieten sa fotografieze cel de-al doilea cartof. De fapt jumatatea lui.
garbo_1713
Postat pe 5 Ianuarie 2014 09:59
Cum au oameni boli asa au si cartofi , pt a te lamurii citeste din cartile de specialitate care treteaz cultura cartofilor si bolile acestora .
Cu siguranta te lamuresti ca nu este o minune deosebita ci o intimplarea .
garbo194027
Postat pe 5 Ianuarie 2014 10:46
Si eu am gasit de mai multe ori, si in usturoi am gasit fata unui om, dar....nu putem sti ce inseamna. Un semn este.....dar cred ca e un semn bun
Floricapop
Postat pe 5 Ianuarie 2014 11:30
Inseamna ca cineva drag te ajuta sa faci mujdeiul ?
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2014 11:39
Nu inseamna nimic. Sunt doar 2 linii intersetate. Cel mai simplu model din univers. daca era o stea in 5-10 colturi, un model mai complex ( o galaxie spirala, un portret, etc. atunci poate era ceva. Dar cine cauta semne, gaseste in orice....
Noiniumi
Postat pe 5 Ianuarie 2014 13:22
Putem gasi desigur orice. Chiar si explicatii, acestea avand mai ales un continut profan.Experienta sacrului, care nu apartine la gramada oamenilor, ne spune ca fiecare lucru are explicatia lui. De cele mai multe ori explicatiile devin clare dupa ce semnificatiile s-au realizat
garbo_1713
Postat pe 5 Ianuarie 2014 15:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
V-ATI LASA barbatii sa se duca cu alta pentru un milion de EUR? 27 De la: garbo181472 9 Ianuarie 2011 12:08
am nevoie de un sfat 11 De la: garbo167843 14 Septembrie 2012 16:34
relationarea pe internet!!! 20 De la: eu_vio 29 Martie 2010 21:45
echilibrare energie personala 2 De la: ameno 23 Martie 2011 14:09
Concentrarea pe negativ 18 De la: mugure_alb 15 Mai 2011 02:19
Setari Cookie-uri