PARCAREA MASINILOR PERSOANELOR CU HANDICAP

STIU CA SUNT SUBIECTE MULT MAI "ARZATOARE " LA ORDINEA ZILEI, DAR, AM SI EU UNUL :

Daca o persoana cu un handicap vizibil, locomotor, poate parca pe locurile special amenajate , fara plateasca amenda , chiar daca nu detine de la primarie acel card-legitimatie de parcare pentru persoanele cu handicap. Sotului meu i s-a intamplat asa ceva, i-au ridicat masina si a fost nevoit sa plateasca taxele de ridicare de 600 de lei.
G.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 16 Decembrie 2013 18:59

Daca locul de parcare era prevazut cu placuta: "nu parcati;P. privata
pt. pers. cu hanicap sau loc cu ridicari auto/moto ...." atunci au aplicat legea din ro.
Sorry! trebuie sa fie vizibile placutele cu ridicari auto/moto si ii valabil pt. toti/e conducatorii/ele auto cu sau fara handicap.:(

Ii destul de piperata taxa de returnare....dar, traim in romania! :(

Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 22 Decembrie 2013 15:48
E o parcare obisnuita, cu plata, in apropierea pietii centrale , iar el a parct fix pe locul , ( de alt fel singurul din acea parcare ) destinat persoanelor cu handicap. I s-a si spus celui de la tractari auto sa nu o ridice ca e masina unei persoane cu handicap insa nu a vrut.

G.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 25 Decembrie 2013 13:29
era o masina cu dispozitive speciale pentru persoane cu handicap? Sau o masina obisnuita?
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2013 13:57

Sorry, prin copacii din parcare te-ai uitat,....sa nu fie si placuta cu ridicari?

Gabriela, in Ro. ii posibil ca politia rutiera sa confunde sau sa se scufunde in propriile lor semne aruncate la intamplare pe marginea drumului ca nu-i doare niciunde, nu esti singurul caz.:(
Daca consideri ca ai : certificatul de handicap, timp, nervi si foarte multa rabdare, faci o plangere la comandant, da' direct la el cu tati celea la dispozitie(xerox) si ceri nr. de inregistrare, apoi, astepti....8-> , si daca vezi ca dupa o vreme de asteptare nu te ia nimeni in seama, mai depui una si iar astepti.....si tot asa si vezi matali cat di repidi se grabesc "OrGaNeLe sau organu" sa iti faca dreptate ca sa te repuna in dreptul sumei platite.

Succes si sa-mi spui si mie cat di repidi s-o urnit.....

Numai bine!:(
Fss_ssu
Postat pe 25 Decembrie 2013 14:10
Este o masina obisnuita, cu cutie automata . Aceasta e singura deosebire.Pe afara arata la fel , atata doar ca se conduce mult mai usor, ...cum spunea o prietena de -a mea care a condus-o odata ( eu nu am carnet ) "asta se conduce ca troleul !" . In fine, am contestat in instanta actul respectiv pentru ca am observat ca legea nu prevede obligativitatea acelui card. Orice om are dreptul la intimitate, nu trebuie sa-si lipeasca pe frunte o foaie pe care sa scrie:" priviti-ma , sunt schiop!" Tineti-ne pumnii!

G.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 25 Decembrie 2013 19:17
ABSOLUT adevarat cu "lipitu' "!
Succes! :(
Fss_ssu
Postat pe 25 Decembrie 2013 22:39
pai daca era o masina obisnuita si nu avea permis pe parbriz pe buna dreptate nu aveau de unde sa stie. Si eu am masina cu cutie automata si n-am vreun handicap.... Deci au dreptate.
Si aici e la fel. Eu mi-am luat amenzi desi am permis de parcare, dar n-am avut permisul pe parbriz, si nu imi anuleaza nimeni amenzile. Scrie in lege ca trebuie sa fie permisul intr-un loc vizibil - atunci trebuia sa fie intr-un loc vizibil si nu era, sanatate si un praz verde. La astia asa e... .
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2013 00:24
In lege nu scrie ca e obligatorie afisarea acelui CARD , nu permis , ci doar ca persoanele indrituite POT sa-si procure de la primarie acest card. Si da, de acord, nu avea de unde sa stie ca e handicapat asa ca i-au ridicat-o . Dar de ce, vazandu-l cat de greu se deplaseaza pe jos, i-au mai incheiat acel proces verbal de ridicare a masinii punandu-l sa plateasca c/v ridicarii automobilului? A fost clar de la inceput ca e un abuz, drept sa va spun, ma asteptam sa-si ceara scuze, nu sa-i intocmeasca acel pv. si sa-l puna sa plateasca 600 de lei, c/v ridicarii masinii. Pai ce, i-am solicitat noi sa ne ridice masina? NU!!!!!!!!!!!! Si atunci, de sa platim noi ? Amenda nu i-au mai dat (250 lei) , i-au facut un mare hatar carevasazica , nu-i asa?
G.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 28 Decembrie 2013 19:10
Plouă cu G.-uri.
Axl_R
Postat pe 28 Decembrie 2013 19:40
Si ce, nu-ti place litera?

G.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 29 Decembrie 2013 11:01
pot sa si-l procure si ce sa faca cu el, dupa ce si-l procura?
Ia citeste mai bine in ce conditii pot fi parcate masinile pe locurile pentru persoane cu handicap! Nu cumva "pot" sa si-l procure tocmai ca sa beneficieze de facilitati, cum ar fi cea a parcarii in locurile alocate???
Chiar ai impresia ca daca eu ma fac ca ma intrept spre masina intr-un picior, trebuie sa imi iau masina inapoi? Asta e tiganeala tipic balcanica.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2013 11:28
E doar o coincidenţă cu 2 G.

Q. îmi place semnătura ta. :)
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2013 11:30
3G....
si mie imi place semnatura mea :-))


(si a ta imi place, dar am vazut-o mai demult...)
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2013 12:57
Sunteti rele si acide! Oricum, am contestat in instanta acel proces verbal de ridicare a masinii , dupa ce am citit cap coada legea. Daca nu stiati e vorba de Legea 448/2006 precum si Normele de aplicare ale acesteia. Nu vreau sa ma cert cu nimeni, asa ca va invit frumusel sa cititi si voi actul normativ si abia apoi sa va dati cu parerea. Iar in ce priveste "indreptatul inspre masina intr-un picior", nu mai vorbiti , ma rog, scrieti cu pacat. Nu cred ca v-ar fi prea usor sa va deplasati cu un picior mai scurt decat celalalt cu 5 cm, anchiloza la genunchi si la glezna, iar la gamba respectiva sa aveti numai peroneul, nu si tibia. Din cauza ca portiunea de picior respectiva nu se iriga cum trebuie, face pe picior rani (se cheama ulcer varicos) care-l tin ani de zile . Acum are una pe calcai si una la glezna. Au fiecare cam 3 cm diametru . aia de la glezna a fost de 5 cm , insa a inceput sa se vindece . Acum, pentru ca are si el o varsta, il doare si celalalt picior , la incheietura .As vrea sa-l vedeti cum merge, nu v-ar strica!
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 29 Decembrie 2013 22:13
ce ma deranjeaza este mentalitatea asta de bisnitar, ca "poate merge, poate scap".
De ce nu si-a facut card, daca intr-adevar are o problema?
De ce nu lasa cardul pe parbriz, cind isi parcheaza masina? De ce nu poate respecta niste reguli de baza din start, in loc sa gaseasca mijloace de fofilare?!
Regulile astea nu sint numai in Romania, sint in toata lumea, si nici un om civilizat nu se repede sa anuleze amenzi pe care le-a luat DIN VINA LUI.
Oh, e traumatizat psihic daca tine cardul pe parbriz, ca vede lumea ca e schiop? In rest, nu vede lumea? Daca e asa vizibila problema lui, atunci cu ce il "denigreaza" cardul? Nu vrea eticheta, in schimb vrea drepturile aferente?
Stii cite "persoane cu handicap" sint in romania alergind dupa beneficii, cind n-au nici un handicap de fapt? De ce? Uite din acelasi motiv pentru care si tu fentezi o lege care e clara: poate iese de un ciubuc. Si e atit de inradacinata mentalitatea asta incit nu cred ca 10 generatii de acum incolo au vreo sansa sa scape de ea. Educati-va dreak copiii sa faca ce e corect, nu sa conteste si sa injure ca se aplica legi!
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2013 22:35
Pe mine ma deranjaza ca cineva , care se fereste sa-si spuna numele adevarat , se trezeste sa-mi faca , sa ne faca morala si sa ne jigneasca!
Ne cunosti de undeva? De unde stii tu, ca noi avem o "mentalitate de bisnitar "? Pe tine nu te-au durut niciodata vorbele cuiva? De unde stii tu ce fel de sot am eu? Si, la urma urmei ce ti-a facut tie personal? Te-a ....respins, ca sa nu zic altfel si sa ma cobor si eu la nivelul tau?
Cand a avut accidentul avea 11 ani. Acum are 59. A FOST INTERNAT SI A STAT CU PICIORUL SUSPENDAT 9 LUNI. Si acum se cunosc gaurile pe care le-a avut in calcai. De 48 de ani taraie un picior, cu muuulte probleme. Din cauza transfuziilor repetate a prins si un pui de hepatita C. Nu mai vorbesc de aversiunea pe care o are pentru orice medic. Unul, mai cu mot, se oferise (ca sa-i trateze ranile) sa-i scoata maduva din os si sa-l sterilizeze ca numai asa n-o sa mai faca ulcer varicos . S-a saturat sa mai mearga an de an la comisii care sa-i certifice handicapul pentru ca nu e soparla! Nu-i creste in fiecare an un picior nou, cum crede
quasaria. Cine are ochi de vazut il vede si fara card. Cine nu , nici nu conteaza ! Mie mila de tine quasaria, ai o inima de piatra!
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 30 Decembrie 2013 17:50
G şi eu am hepatită B, am avut şi acc. şi operaţii...dar aici vb despre altceva.

Cu piatra însă, ai greşit.
Axl_R
Postat pe 30 Decembrie 2013 18:02
pardon. Nu e mentalitate de bisnitar. E mentalitate de cersetor - numai aia cinta asa ca sa faca rost de niste bani. Iar actele n-au nici o treaba cu "mila" - le ai sau nu le ai!
Pentru informarea ta, cucoana, da, viata e grea. Si eu am fost racita cind eram mica. Asta nu m-a impiedecat, de exemplu, sa imi fac pasaport sa ies din tara mea de bastina. Si sa stau sa ma pozeze aia ca pe soparla, dupa parerea ta. Umilitor, intr-adevar... - dar ca sa plec din tara imi trebuia pasaport. Idem - ca barbatu-tau sa poata parca acolo ii trebuia card. Si oricit te-ai boci tu, tot ii trebuia card.
Clar?
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2013 18:03
Gabrielo , in momentul in care ti-ai pus problema "pe tapet" trebuia sa te astepti la pareri obiective. Tu voiai sa fi luata in brate si mangaiata ? Cerseai mila de fapt ? ....Intreb fara rautate , desii se vede de departe dupa felul in care cataloghezi pe aici.
Rotty
Postat pe 30 Decembrie 2013 18:12

Hei, cutit-cutit,
di trii ori te-am ascutit,
pi "piatra" si pi pietroi
sa tai capu_la Ciocoi maaaai!....hai, hai!

Ni dati, ori nu 'mi dati? 8-> na

Sara! :)

Legile statului Ro. trebuiesc mereu respectate" de popor" PUNCT!
Fss_ssu
Postat pe 30 Decembrie 2013 18:44
quasaria !
Se vede ca nu primesti raspuns la " matrimoniale " ca altfel nu ti-ai pierde timpul ca sa ti se spuna cat de meschin si gresit gandesti. De fapt, asta stii tu mai bine ! Cine sa se adune cu un suflet ca al tau? Nu cersesc mila si nici bani. Niciodata nu mi-am dorit bani, poate si de aia am. Mi-a dat Dumnezeu un barbat destept, care munceste cu capul si ala nu e handicapat! In strainatate am fost si eu dar nu ma mai duc ca s-a umplut cu cei ca tine!
Daca citeai mai bine, sau intelegeai ce ai citit ,ai fi vazut ca amenda nu i-au mai dat . De ce ? Crezi ca i s-a facut politistului mila? Nu ! Pentru ca a constientizat (nu e cazul tau ) ca a facut o gresala ! Ca sa-si justifice cheltuielile cu caratul masinii l-a pus sa plateasca DOAR c/v procesului verbal de mutare a masinii dintr-un loc in altul . Imi pare rau ca ai fost racita cand erai mica ...poate de acolo ti se trage , de fapt, de acolo ti se trag toate.

Rotty, te rog citeste ce scrie quasaria si cum ia in bascalie situatia in care e sotul meu , citeste legea (448/2006) despre care ea nu are habar, insa, pentru ca e posesoarea unei masini cu cutie automata ca a sotului meu se crede mai catolica decat Papa.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 30 Decembrie 2013 19:41
Pe Quasaria o citesc de multisor Gabriela....Nu chiar asa de mult ca pe Dumas , dar....de ceva vreme.
Seara frumoasa .
Rotty
Postat pe 30 Decembrie 2013 19:53
G, jigneşti, dar aştepţi să te înţeleagă lumea.

Aş mai zice câte ceva, despre inima de piatră, da' nu cred că-i cazu'.
Axl_R
Postat pe 30 Decembrie 2013 20:03
si continua, douazeci de ani , mai tarziu, cu vicontele de Bragelone....


ce-o fi asa de lipsit de intimitate? ai certificat de handicap? ai, n-ai, dai...asta-i legea si nu-i rusine.
Eugenia_
Postat pe 30 Decembrie 2013 20:04
auzi fiinta cretina - e bine ca barbatu-sau are macar cap. Pastreaza un echilibru in familie - impreuna faceti unul intreg.

Nici sa nu te duci in strainatate, sa te tinguiesti si la aia sa nu te amendeze. E suficient cit rau au facut tziganii pina acum, nu mai e nevoie de alt milog.

In rest, nu te ingrijora... spre deosebire de al tau, al meu isi plateste datoriile! In toate sensurile.
quasaria
Postat pe 31 Decembrie 2013 04:52
quasaria !
"In doua surcele de vreasc sa se faca
Picerele tele, faptura buimaca.
Presni-ti-ar timpanu,
Sa n-auzi cand trece traivanul.
Sa uiti la cetanii tipicul
Si psalmii in zi de Craciun.
Sa n-ai dupa masa tutun.
Sa-ti puta buricul.

Vedea-te-as in vreo fituica
Pus cu litere de-o schioapa.
Curge-ti-ar pe-o nara tuica
Pe cealalta numai apa.
Lauda-te-ar Bogdan Duica
Si pupa-te-ar Popa Iapa!.......
..................
Iar tu, piaza rea,
Nu te departa
De prin preajma sa.
Da-i in ochi albeata,
In par matreata,
In nas rosata,
In inima un ceas rau,
In piept o scoaba
Si-n pat o baba....

Asta e singurul blestem pe care il stiu, pe celelalte le sii tu, ia sa vezi!
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 31 Decembrie 2013 11:32
Vai Gabriela...nu crezi ca faci un mare pacat blestemand ? N-ar fi fost mai bine ca ziua de azi (mai ales) sa fie o zi a zambetului sa a vorbelor frumoase ? Asta e "urarea" ce i-o faci lui Q in prag de an nou ? Sorry , dar esti demna de toata mila.
Rotty
Postat pe 31 Decembrie 2013 12:08
gabrielo, ce tocmai ziceam ca ai atitudine de tiganca cersetoare?
Norocul tau ca sint bine dispusa, Mecedesa handicapata! Ai foarte mare noroc. Si sint unii pe site-ul asta care stiu foarte bine de ce.

Data viitoare cind te apuca diarheea asta poetica, intereseaza-te mai bine ce coven iti pui in cap, gasca.
quasaria
Postat pe 31 Decembrie 2013 14:13
Q , asta-i sora cu aia cu trenul...mai stii ?
Rotty
Postat pe 31 Decembrie 2013 14:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartire la 50 de euro 22 De la: garbo_469525 8 August 2017 08:46
poate o sa radeti,dar am nevoie de ajutor:( 92 De la: justme1 25 Octombrie 2010 15:26
Inceputul de la 0 sau continuarea realatiei ,,,un sfat va rog 25 De la: garbo_477844 12 Ianuarie 2018 15:00
Am o gerontofila, cum procedez? 10 De la: Dor_marunt 3 Aprilie 2010 07:57
Ce inseamna omul bun si omul rau? 39 De la: anaROBERT 16 Ianuarie 2011 23:55
Setari Cookie-uri