care a fost ultima carte citita ? v-a placut ...?

de ce ?
garbo_19362
Postat pe 18 Noiembrie 2013 09:59
Pe genul "oracol din adolescenta"... Pai, ultima carte citita a fost Visa si nu prea mi'a placut, sincera sa fiu, deoarece am cam facut gaura in buget. Printre altele pot sa mai enumar MasterCard si Kitchen Confidential de Anthony Bourdain. Ultima chiar a fost interesanta
b727ana
Postat pe 18 Noiembrie 2013 10:04
eu am recitit de curand ;"Va place Brahms? FRANCOISE SAGAN pentru ca mi-a placut !
garbo_19362
Postat pe 18 Noiembrie 2013 11:03
DALE CARNEGIE-LASA GRIJILE, INCEPE SA TRAIESTI!!
Ana_Cata_1
Postat pe 18 Noiembrie 2013 15:16
Am citi-o si eu si am imprumutat-o unei prietene , dar nu mi-a mai inapoiat-o! Mie una mi-a placut , imi plac cartile de dezvoltare personala! Ai citit " calugarul care si-a vandut ferrariul ..??" Este foarte buna mai ales pentru mamele cu copii mici , dar nu numai!
garbo_19362
Postat pe 18 Noiembrie 2013 17:01


"O tragedie Americana!"

....inca n-am trait-o......


numai ghini!
Fss_ssu
Postat pe 19 Noiembrie 2013 12:57
ultima carte pe care am savurat-o sambata si duminica este "Gabriel Garcia Marquez UN VEAC DE SINGURATATE ..
Romanul poate fi citit la mai multe niveluri de semnificație, ca o alegorie a istoriei latino-americane, a condiției umane și ca o meditație asupra timpului. Capodopera lui García Márquez, „Un veac de singurătate”, este un roman care îmbină realul cu fantasticul, meditația filozofică și narațiunea captivantă într-o creație unică, vie, tulburătoare, somptuoasă și plină de culoare.[3]
Titlul romanului semnifică sentimentul tragic al singurătății pe care îl trăiesc membrii familiei Buendía în toate aspectele vieții lor: în dragostea redusă la aspectul său fizic sau în moarte (Melchiade se întorsese din lumea morților, deoarece nu putuse îndura singurătatea).
Un veac de singurătate (în spaniolă: Cien años de soledad) este un roman scris de către câștigătorul Premiului Nobel în 1982, columbianul Gabriel García Márquez. Prima ediție a romanului a fost publicată pe 5 iunie 1967 la Buenos Aires,
garbo_19362
Postat pe 25 Noiembrie 2013 08:44
Cartea cu colinde si CD (aici)
Sora cu Poeziile copilariei si Cantecele copilariei (editura Gama), aceasta carte insotita de CD este fabuloasa!
Ilustratiile Ancai Sandu te vrajesc de-a dreptul, titlurile sunt excelent alese.


The Christmas Miracle of Jonathan Toomey

Mi-am dorit ca anul acesta sa citim mai mult carti "clasice", pline de miez al adevaratului spirit al Craciunului, iar in fruntea acestora se afla The Christmas of Jonathan Toomey, o carte splendida (insotita de CD audio), scrisa de Susan Wojciechowski si ilustrata de P J Lynchde .
Este o carte atat de solicitata, incat mi-a scapat printre degete de doua ori deja, acum se afla pe stoc !
garbo_19362
Postat pe 28 Noiembrie 2013 14:35
garbo252279
Postat pe 29 Noiembrie 2013 13:35
va propun : Atitudinea este totul. Schimba-ti atitudinea... si iti vei schimba viata! Editia a IV-a
Opinii editoriale
„Continutul acestei carti pare sa fie povestea vietii mele. Si eu am trecut printr-o perioada grea, demoralizanta. Intr-o zi m-am hotarat sa-mi schimb viata schimbandu-mi gandirea. Am citit carti despre atitudine si am ascultat casete motivationale pana cand am reusit cu adevarat sa-mi schimb gandurile si viata. Cu ani in urma, mi-am luat angajamentul de a-mi ajuta semenii, intrucat mi-am dat seama ca noi suntem cei care ne croim propriile destine. Jeff Keller a reusit un lucru extraordinar asternand aceste «lectii» pe hartie, in timp ce mie mi-au trebuit ani sa ajung sa le invat singura. El a reusit sa va ofere o carte usor de citit, o adevarata capodopera motivationala care va invata cum sa atingeti adevarata fericire. Va recomand cu multa caldura Atitudinea este totul.“ - Crystal Rose, Autoarea volumului The Turning Point

„Sunt atat de multe informatii pretioase in aceasta carte! Chiar mi-am revizuit comportamentul. Am s-o citesc din nou si din nou si am s-o dau si personalului meu s-o citeasca. Multumesc pentru ca ai scris aceasta carte si tine-o tot asa!“ - Olivia Michaels, Presedinta a Carolina Times Magazine
garbo_19362
Postat pe 29 Noiembrie 2013 19:31


mai ana mai... chiar mi-era dor de tine... ! vezi daca iti cumperi maculatura... eu n-am decat o carte !!! in doua volume. un volum e la mine si celalalt volum la nevasta. dar amandoua sunt scrise de acelasi autor... adica un singur cont comun.
eu am citit: "fata mosului si a babei"... ! imi cautam acolo prima mea dragoste...
a doua a fost Biblia. care nu mi-a placut. nu Biblia voastra... ci cea ce se cheama la voi, Vechiul Testament. nu mi-a placut pentru ca: in primul radn trebuie sa stiti ca ea se citeste de la dreapta la stanga... cea ce imi da peste cap metabolismul ! si in al doilea rand... n-am mai fost curios sa alflu de ce nu mi-a placut ! cantareste si mult. prea multe personaje care apar de nu stiu unde si dispar la fel... ! carte grea. vi-o recomand !
barboneli
Postat pe 29 Noiembrie 2013 20:28
Intradevar, 'Un veac de singuratate' e o carte extraordinara si profunda, contureaza foarte bine aceasta drama a singuratatii.

Eu ma delectez acum cu trairile Lupului de stepa, de Hermann Hesse, care expune drama existentiala a acestui tip de om, lupul de stepa, un om aflat in perioada crunta de a fi un simplu martor la modernizarea societatii in care traieste, o societate care discrediteaza toate valorile morale si spirituale care candva erau ca niste legi sfinte pentru cetateni.

Independenta omului superior este platita crunt cu aceasta singuratate 'cronica' care il insoteste la fiecare pas, si cu durerea pricinuita de acest sentiment auster de a fi singur in lume, singur si neinteles, doar el, cu cartile sale, filosofia, religia, dorinta de a-l (re)gasi pe Dumnezeu in aceste clipe de disperare, in compania unui vin bun si a muzicii adevarate (Bach si Mozart).

Restul sunt doar mizerii ale asa zis-ului om modern, o fiinta plata, lipsita de orice fel de simtamant care ar putea da impresia ca omul ca intradevar este 'rupt din Rai', ca are o licarire de divinitate intransul.

O carte frumoasa, insa greu de digerat, (nu este pentru oricine - doar pentru ne-buni ) necesita un nivel spiritual superior omului de rand, unul asemenator lupului de stepa...
whisperer
Postat pe 30 Noiembrie 2013 15:16
Viata actorului Gheorghe Dinica - autoare Mia Padurean. O carte superba.Titlul "UN ACTOR PENTRU ETERNITATE - GHEORGHE DINICA" partea I .La lansarile de carte a participat si actorul, iar in partea a II - "Nestemate" sunt marturiile colegilor,regizorilor,spectatorilor,etc. despre acest mare actor si inclusiv ultimul sau drum. O carte splendida .Va recomand sa o cititi,nu o sa va para rau. Pentru mai multe informatii,puteti sa-mi scrieti pe adresa naerudap@yahoo.com
garbo_8773
Postat pe 1 Decembrie 2013 03:56
Colonelul Jorj-Ioan Georgescu salude.va recomand sa cititi Obstacole de LOYD C, DOUGLAS a scris si Camasa lui Isus Christos
Georgescu_Jorj_Ioan_1
Postat pe 1 Decembrie 2013 04:55

" Nu renunta niciodata ! " de Donald J. Trump
Mi-a placut. Titlul este sugestiv .
Continut deosebit de interesant .
Argentina_Malcea_1
Postat pe 1 Decembrie 2013 05:38
Defăimarea lui Paganini de Vinogradov si Moartea unui guru de Maharaj . Dar cred ca biblia e cea mai cea. O citesc zilnic. De obicei recitesc cărțile , Mândrie si prejudecata de Austein e ultima. Mereu am o carte sub perna. E pasiunea mea de o viata
garbo220499
Postat pe 1 Decembrie 2013 07:17
Cavalerul de bronz de Paullina Simons. O poveste de dragoste excelenta care iese din tiparul cartilor siropoase. Abia astept sa citesc continuarea. Acum citesc a doua carte din colectia "A song of ice and fire" a lui George R. R. Martin si trebuie sa marturisesc ca nu o pot lasa din mana.
display2
Postat pe 1 Decembrie 2013 07:51
Shantaram - Gregory David Robertson. O carte exceptionala, ce tine cititorul in suspans pe tot parcursul ei. O recomand tuturor cu multa incredere
Raluca_Ungureanu_1
Postat pe 1 Decembrie 2013 08:00
Am citit ieri cartea ”Alchimistul” ..e minunata ..o recomand tuturor.
garbo_379932
Postat pe 1 Decembrie 2013 08:16
Ultima carte citita a fost Soarecele si pisica si mi-a placut foarte mult.
garbo162553
Postat pe 1 Decembrie 2013 09:49
Cartea Viitorului - Cecilia Ahern
Deosebita si frumoasa daca va place cum scrie!
Roxana_arthemis
Postat pe 1 Decembrie 2013 10:11
Am citit Jocuriile foame de Susann Collins vol 1 si vol 2 momentan citesc 3.Sunt bunisoare cartiile.
garbo200589
Postat pe 1 Decembrie 2013 10:37
BUNA ZIUA!
ONOARE de ELIF SHAFAK DA F MULT!
RATACIRILE FETEI NESABUITE de MARIO VARGAS LLOSA
PREMIUL NOBEL -LITERATURA DA -EXTRAORDINARA CARTE!
CARTEA a fost si ramane prietenul de nadejde la bine si greu.
jennypascu@yahoo.com
jennypascu
Postat pe 1 Decembrie 2013 12:44
Mancaruri de sarbatori - Garoafa Coman

Te deranjează arsurile vaginale? Nu trece totul sub tăcere. Acționează!
Autoarea cartii de mare succes Mancaruri si dulciuri de post, revine cu o noua carte: Mancaruri de sarbatori. O carte iesita din bucataria mamei. Un frumos si pretios dar pentru mame, sotii, surori si prietene. Un surprinzator dar pentru barbatii pasionati de bucatarie.

O carte care poate aduce bucurie atat celui care gateste, cat si celor pentru care se pregatesc. Sarmale la ceaun sau ciorba, drob sau oua rosii, chec cu ananas sau cornulete cu branza si mezeluri... O carte sarbatoare

Pret: 63.75 lEI.
garbo_19362
Postat pe 1 Decembrie 2013 15:26
Poti sa-ti schimbi viata - Louise Hay si Secretele succesului - Dale Carnegie. Carti care te ajuta sa evoluezi. Mi-au placut foarte mult
camelia_vladau
Postat pe 1 Decembrie 2013 17:44
utima carte citita se numeste MATANIILE , e buna de facut film, ocarte de dragoste. o recomand celor ce stiu ce e iubirea .
johnson_35
Postat pe 1 Decembrie 2013 18:03
Ochiul lunii-Anonymous. Mi-a placut foarte mult :) Este genul de carte pe care nu poti sa o mai lasi din mana, foarte captivanta. Un thriller destul de amuzant, in ciuda descrierii de pe coperta ;)) Face parte din seria "Bourbon Kid", aceasta fiind cea de-a doua dintre cele patru carti ( Cartea fara nume, Ochiul lunii, Cimitirul diavolului, Cartea mortii).
lyvia
Postat pe 1 Decembrie 2013 19:59
am citit o carte speciala si anume Cunoasterea de sine de Lobsang Rampa,este o carte putin cidata dar in acelasi timp nu-ti vine sa o lasi din mana;o recomand celor care nu-si cunosc interiorul,sunt zbucimati de ganduri ce nu le dau pace
civita
Postat pe 2 Decembrie 2013 00:11
IZZABELL ALLENDE-"Fiica norocului"si tot de aceeasi autoare "Caietul Mayei"
lenimihai
Postat pe 2 Decembrie 2013 11:36
Ador sa citesc,toate economiile mele le bag in carti!:)
Ultima carte...am vre-o 3 incepute,si in ultima luna am recitit - Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez si Caterina de Medici de Balzac.
Va recomand din suflet sa cititi toate cartile Camillei Lackberg,este colosala,scrie demential.Nu poti sa lasi cartile din mana.
Ultima carte a acestei autoare a fost -Sirena- pe care am devorat-o intr-o noapte!:)
Adriana_Dumitru_1
Postat pe 2 Decembrie 2013 21:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine nu stie afla- Concurs de imaginatie creatoare 17 De la: dor72 1 August 2011 23:28
Concurs Silan 883 De la: karmen_karma 8 Iulie 2010 22:42
Intrebari usoare... 1 De la: Ridhima 23 Octombrie 2008 11:54
Voi cum faceti fata perioadei de doliu? 62 De la: vitan 5 Martie 2014 16:43
Ce gatim pt masa de Craciun??!! 1 De la: roli 23 Decembrie 2009 16:18
Setari Cookie-uri