MOMENT DE CUMPANA

Bună, eu sunt Anamaria, va voi spune povestea mea pe scurt, vreau doar niste sfaturi sincere. În acest moment, eu sunt într- un moment de mare confuzie și nu știu incotro sa merg si ce să fac. Sunt o fata românca de 30 de ani și căsătorita cu un cetatean peruan de 40. Suntem impreuna de 6 ani jumate si o fata de 3 ani si jumate . Ne-am întâlnit pe internet si am vorbit on-line (8 luni), el lucra în Japonia iar eu trebuia sa-mi termin studiile la facultate. Printr-o intamplare fericita, o cetateana japoneză care s-a întâlnit cu tatăl meu ne-a invitat în Japonia , acolo ne-am întâlnit (am fost acolo doar 10 zile) . După aceea m-am intors în România pentru a -mi termina studiile și el urma sa se întoarca în Peru . M-a invitat la el acasa, am calatorit in tara la el, ( inițial 3 luni, care a devenit un an), îmi place mult acolo, am iubit locurile mult, fiind acolo cu familia lui, toate bune, am ajuns si sa lucrez ca profesor de limba engleză, ceea ce si sunt, vroiam de fapt sa subliniez ca m-au primit cu bratele deschise si in ceea ce priveste munca. Ei bine, după un an am venit înapoi în Romania, am stat 10 luni apoi am călătorit în Peru inapoi, pentru că am vrut foarte mult să fiu acolo iarasi. El muncea, eu in Romania nu am decat parinti, prieteni nu, case nu, lucruri de genul asta, nu ma tinea nimic important in afara de parinti acolo, etc. Acolo am muncit impreuna la afacerea lui (internet, de acolo si am vorbit cu ai mei zilnic), am ramas insarcinata intre timp, ne-am casatorit si am venit in România împreună pentru a naște aici, unde primeam niste bani de la stat, intre timp am primit o oferta de munca in Spania ca traducator, intre timp am pierdut munca. In timpul asta el s-a ingrijit foarte mult de fetita noastra si m-a sprijinit foarte mult, in afara de planul material, desigur, pentru ca la banii castigati un imi permiteam sa-mi dau fetita la gradinita si in plus era foarte mica cand a venit in Spania (1 an). In Spania nu este de munca este aproape imposibil din punct de vedere laboral. In Romania nu vreau sa ma intorc momentan, desi as avea sprijinul parintilor, care desigur cateodata imi scot pe ochi ajutorul, in plus e greu pentru sotul meu cu limba romana, nu stiu cum ar putea munci in Romania, fapt ce un il atrage nici pe el foarte mult. In cele din urmă am vrea sa ne intoarcem in Peru sa incercam acolo, sunt sanse pentru amandoi, eu m-am obisnuit acolo, stim limba, e altfel, si lucrurile s-au imbunatatit si acolo cu munca, sunt mai multe posibilitati. Ei bine, mi se pare greu sa aleg pentru că îmi place să fiu în Spania, m-am obisnuit, dar practic nu avem din ce trai aici si nici nu sunt sanse reale, pentru ca avem de intretinut si un copil. As vrea si sfatul vostru, poate gandesc eu gresit sau dimpotriva, eu sunt o persoana deschisa si tocmai de asta v-am scris, spaniolii imi spun variana cu Peru, ei sunt mai deschisi din punctul asta de vedere. Va multumesc.Aveți grijă de voi.
Ana_Cata_1
Postat pe 9 Noiembrie 2013 13:39
uneori nu trebuie sa iei niste decizii doar cu inima ci si cu mintea.
pune totul in balanta si vezi unde inclina mai mult.
pentru asta trebuie sa fii obiectiva. sa vezi totul din toate punctele de vedere.
nu face o alegere gresita doar pentru ca iti place locul in care esti.
noroc in alegere.
eu pot sa-ti spun, dar tu esti o fata desteapta si trebuie sa iei deciziile corecte pt viata ta si a familiei tale.
aveti grija de voi.
vivacedonna
Postat pe 9 Noiembrie 2013 14:19
Buna draga ANA , este greu sa te decizi , dar din pacate SPANIA economic vorbind nu o duce deloc bine , eu personal nu stiu foarte multe despre situatia din Peru ; decizia va apartine , cum a spus si Donna cantariti bine ce vreti sa faceti si cu credinta in Dumnezeu si in propriile forte gasiti ce este cel mai bine pentru familia voastra ! sa aveti succes si inspiratie maxima ! cu prietenie G
garbo_19362
Postat pe 15 Noiembrie 2013 12:06
Buna Ana, in primul rand nu gandi numai din principiul ca ... m-am obisnuit aici, gandeste pentru cea mica si, nu in ultimul rand, pentru sufletul vostru, sa fie bine..
Ar fi ceva de gasit de munca in Spania dar nu stiu pe ce limba esti tu profilata.
Baiatul meu este la Alicante in Spania ca traducator dar stie foarte multe limbi straine chiar daca este mic ca varsta.
Sunt locuri si ai putea sa incerci la OHIM - Oficiu pentru Arminizare in Piata Interna - la Alicante. Stiu ca colo sunt locuri, insa iti trebuie cel putin 3 ani de traducere pe proprietate industriala.
In alta ordine de idei, daca ti-a placut in Peru si parintii lui sunt mai flexibili ca ai tai, nu este o idee rea.
Tine totusi cont ca ai o copilita mica si la varsta asta ii cam trebuie, pe langa cele necesare si multa iubire ori, iubirea parinteasca nu este aceeasi cu cea a bunicilor, iubire care este benefica la aceasta varsta.
Din punctul meu de vedere as alege Peru, pentru ca acolo as gasi un punct de sprijin, poate, un loc de munca si nu in ultimul rand el - sotul tau - va aprecia acest lucru.
Sa nu crezi ca o spun asa de flori de mar, iti spun sufleteste pentru ca cei mici sunt niste flori si pentru a creste frumos le trebuie multa iubire si intelegere.
In Romania, da, pentru el va fi greu si gandeste ca daca vii aici ,salariile sunt foarte mici, chiriile sunt foarte mari.
Te rog frumos, asa ca mamica, sa gandesti bine ce faci nu din punct de vedere al obisnuintei - cum am mai subliniat - ci din punct de vedere al avantajului de moment.

O zi minunata si aveti grija de voi oriunde va veti afla.
Cu drag,
o mamaica de baiat.
garbo_388052
Postat pe 15 Noiembrie 2013 14:16
De la: garbo_388052, la data 2013-11-15 14:16:55gandeste pentru cea mica si, nu in ultimul rand, pentru sufletul vostru, sa fie bine..
(...)
iti spun sufleteste pentru ca cei mici sunt niste flori si pentru a creste frumos le trebuie multa iubire si intelegere.
Te rog frumos, asa ca mamica, sa gandesti bine ce faci nu din punct de vedere al obisnuintei - cum am mai subliniat - ci din punct de vedere al avantajului de moment.

Foarte intelepte cuvintele tale si intr-adevar trebuie luata o decizie foarte obiectiva. Sufletul nostru si al copilului este foarte important caci pentru a-i oferi iubire si echilibru micutului in primul rand trebuie tu insuti ca parinte sa ai aceasta stabilitate si desigur daca o ai si pe cea materiala, chiar daca e un loc mai indepartat (dar apropiat de sufletele noastre fara indoiala) este nemaipomenit. Gandind astfel cred ca va fi mai usor de luat o decizie. Multumesc.
Ana_Cata_1
Postat pe 15 Noiembrie 2013 19:45
De la: garbo_19362, la data 2013-11-15 12:06:53Buna draga ANA , este greu sa te decizi , dar (...) cu credinta in Dumnezeu si in propriile forte gasiti ce este cel mai bine pentru familia voastra.

Desigur Dumnezeu si apoi noi, caci fara El ce-am face? Ma bucur ca gandesti asa, iti multumesc pentru cuvintele tale!!
Ana_Cata_1
Postat pe 15 Noiembrie 2013 19:50
eu as merge la Machu Picchu. as citi Llosa in cuzco (parca asa senumea provincia).
si apropo de Dumnezeu, iti da, da nu-ti baga-n sac.

oricum, cam falsa problema . asa imi pare. ce bani primesti in Romania cand nasti?
Eugenia_
Postat pe 15 Noiembrie 2013 20:14
De la: Eugenia_, la data 2013-11-15 20:14:34
oricum, cam falsa problema . asa imi pare.
Din pacate sau din fericire e foarte adevarata...
(...)
ce bani primesti in Romania cand nasti?

Ceva-ceva binisor tot a fost nu ma plang ce-i drept. Pana acuma mi-a dat Dumnezeu destul si este adevarat nu-ti baga in sac, da cred ca asta depinde de noi, de-aia avem liber arbitru sa inmultim (sau sa imputinam :(( ce ne da Dumnezeu...
Ana_Cata_1
Postat pe 15 Noiembrie 2013 20:53
SUNT SIGURA ca iti vei gasi calea cea mai potrivita voua , bineinteles ca la copil va ganditi si voi ! la viitorul lui dar si al vostru deocamdata ! Instinctul si buna educatie de care dai dovada te vor ajuta si cu DUMNEZEU in suflet veti izbandi ! Tot binele din lume vi-l doresc ! succes si inspiratie !cu drag G
garbo_19362
Postat pe 15 Noiembrie 2013 21:03
eu as merge in Peru :-) Mi se pare o destinatie exotica si, oricum, n-ai prea avea motive pentru care sa nu te duci, din ce ai scris. Acolo ai familia extinsa, e mai bine pentru cel mic dpdv afectiv si e mai simplu si pentru tine sa ai o cariera cind bunicii sint linga copil... Ca exemplu: eu m-as muta mai acote pe o insula mica in Pacific, problema e ce corporatii gasesc eu acolo sa lucrez ca economist.... Sau poate ar trebui sa ma reprofilez,tocmai am invatat sa defrisez paduri?
quasaria
Postat pe 16 Noiembrie 2013 01:40


lasa Q... tu ramai acolo unde esti... ! e mei bine si pentru tine si pentru peruani... ! cu toate ca nu m-am putut stapanii sa nu-mi imaginez, din cauza avatarului tau... ce bine ti s-ar potrivi exoticul... !
acum, pentru Ana mi se pare ceva cam neobisnuit. problema ta e vitala, e vorba de viata si viitorul vostru... si tu intrebi aici pe forum ca si cum ar fi vorba de: cu ce rochie sa merg la nunta fostului iubit... ???? sa fim serioasi. dar findca tot ai intrebat si mie imi place sa ma bag ca musca-n ciorba (musai de perisoare numai...) iti spun ca Peru e cel mai potrivit la ora actuala ! din 1 pana la 17,6 motive !!! la o cafea peruviana, peruana, nu stiu care e mai corect spus... ti le-as fi spus, dar asa, ia ca sfatul meu dezinteresat. acuma asa... intre noi... daca ramai in Peru, s-ar putea sa ai sansa, totusi, s-o intalnesti si pe Q... care este o fata minunata ! poti sa-i fi ghid prin locurile splendide din tara ta ! SUCCES !
barboneli
Postat pe 16 Noiembrie 2013 08:33
pai, barbo... mi-am amintit un banc dar cum sint o duoamna nu imi pot permite sa il scriu...cel mult sa gasesc vreun link si sa ma fac ca nu l-am postat eu. Da' PERU chiar suna exotic.

http://www.funkydonkey.ro/jokes_217914/un-ungur-agata-o-curva
quasaria
Postat pe 16 Noiembrie 2013 09:24
De la: quasaria, la data 2013-11-16 01:40:39eu as merge in Peru :-) problema e ce corporatii gasesc eu acolo sa lucrez ca economist....


Daca vrei un raspuns sincer si vorbind la modul serios chiar ai sanse, Peru e in crestere mult acuma din toate punctele de vedere, mai ales economic, la ei acum e boomul imobiliar cum a fost in Spania aici acum ceva ani, cel gastronomic, etc., Peru exporta mult si un economist cu ceva experienta de 2 3 ani si daca stii si un pic de spaniola la nivel intermediu si engleza de baza, castigi cu usurinta 1500 lei-2000, in banii nostri, daca reusesti pe undeva in provincie nu in capitala traieste bine o familie mica cu 1500 de lei, poate mai si economisesti. In Peru ai sa te simti ca acasa, n-o sa te simti imigrant deloc, iti spun din proprie experienta.
Apropo anul trecut s-a infiintat Camera de Comert Peruano-Romana si avem tratat de liber comert cu ei, cred ca e interesant, au multe de oferit si noi de castigat de pe urma acestei relatii. Chiar mi s-a oferit un job acolo, vroiau o fata romanca dar cu experienta in afaceri, economie internationala, etc. si eu doar pot sa predau engleza deocamdata si la nivelul asta platesc mai putin, as face doar niste ore de engleza pentru companii de acolo ca sa iei ceva experienta intai.
Pai cam asta in privinta jobului nu ma preocup, la familie e ok, singura chestie care ma retinea sunt parintii mei, cum sunt singura, dar au inteles destul de bine problema si stiu ca-mi doresc cu adevat asta, asa ca am drumul liber...
Ana_Cata_1
Postat pe 16 Noiembrie 2013 12:28
ms - dar eu pt tine ma refeream la Peru, in ce ma priveste chiar ma gindeam la niste insule in Pacific: Vanuatu, Samoa, Solomon Islands... Sint superbe, dar cam dubios cu joburile acolo, oricum, asta in situatia in care nu ai un assignment remote.
quasaria
Postat pe 16 Noiembrie 2013 12:36
De la: quasaria, la data 2013-11-16 09:24:22 pai, barbo... mi-am amintit un banc dar cum sint o duoamna nu imi pot permite sa il scriu...cel mult sa gasesc vreun link si sa ma fac ca nu l-am postat eu. Da' PERU chiar suna exotic.

http://www.funkydonkey.ro/jokes_217914/un-ungur-agata-o-curva


Iti dau si eu un link de data asta ca sa iti faci o idee cat de cat e un danez mai mult peruan decat danez e editor la revista asta, poti sa o rasfoiesti un pic daca vrei e in engleza poti sa o iei ca si informatie de cultura generala

http://filer.livinginperu.com/101reasons.pdf
Ana_Cata_1
Postat pe 16 Noiembrie 2013 12:45
serios vorbind, sint convinsa ca e o destinatie interesanta. Am citiva prieteni care au fost la Lima si n-am auzit decit lucruri bune despre cum e pe acolo. De asta ti-am si spus ca in locul tau m-as duce in Peru.
Si mai e un aspect:copilul tau, mai devreme sau mai tirziu, va cauta sa isi cunoasca radacinile... si istoria voastra nu e in Spania.
quasaria
Postat pe 16 Noiembrie 2013 13:07


iar te agiti Q... in locul lui Ana in nici un caz nu te poti duce in Peru... daca vrei sa mergi acolo, ia-ti 1-2 bilete de avion si mintenas esti acolo... ! chiar... cat iti ia pana acolo... 2-3 zile ? mie personal imi place Spania sa merg ca turst... 2-3 saptamani pe an, dar sa traiesc acolo in nici un caz. de lucru e greu de gasit, eu daca as vrea sa lucrez acolo, numai in armata regala. ca am asa varsta, ma angajeaza direct general... asa ca-s aranjat ! dar ptr. tinerii nostrii e mai greu. Peru e de preferat. mi-ar place sa traiesc acolo. si imi plac cartofii la nebunie.. ! deschid un restaurant numai cu mancaruri de cartofi... ii las masca ! sau ei pe mine... ma rog, pana nu incerc n-o sa stiu.

http://youtu.be/DGEkjwfgMjs
barboneli
Postat pe 16 Noiembrie 2013 14:34
De la: barboneli, la data 2013-11-16 14:34:22

dar sa traiesc acolo in nici un caz. de lucru e greu de gasit, E IMPOSIBIL DIN PACATE
deschid un restaurant numai cu mancaruri de cartofi... ii las masca ! sau ei pe mine... ma rog, pana nu incerc n-o sa stiu.

http://youtu.be/DGEkjwfgMjs


MAI SPUNE-MI NISTE IDEI DE AFACERI, DE GASTRONOMIE NEAPARAT, SUNT BINEVENITE, PERUANII SUNT FOARTE DESCHISI LA TOT CE INSEAMNA MANCARE
Ana_Cata_1
Postat pe 16 Noiembrie 2013 14:40
De la: barboneli, la data 2013-11-16 14:34:22

cat iti ia pana acolo... 2-3 zile ?

DIN MADRID 12 ORE CU AVIONUL. ATAT.
Ana_Cata_1
Postat pe 16 Noiembrie 2013 14:41


nu Ana... eu vorbeam de Q... de la ea ma gandeam cat face ! retzete... ? e plina bucataria romanesca si israeliana de retete cu cartofi ! eu nu stiu macar una de origine peruana sau boliviana... intai sa stiu cum se face pe acolo ca sa pot veni cu idei ! cartofi unguresti, cartofi cu lapte, cartofi frantzuzesti, astea le sti si tu... ! ei cum mananca acolo cartofii, nu numai acasa ci si in restaurante ? cartofi umpluti, numai aici sunt 5-10 retete... ! eu am dat o data de o reteta care se numea asa: "crumpe pe plec" ! dar eu n-am plecat pana n-am aflat ce si cum se fac. e ceva grozav... am mancat mereu din ea, facuti de mine numai, pana nu mai mi-a adus nevasta-mea cartofi in casa... ! dichiseam la ei mai altfel decat in reteta, un pic si ii faceam si iuti rau.
barboneli
Postat pe 16 Noiembrie 2013 14:54
Acolo unde crezi ca ve-ti fi fericiti , dar mai ales fetita sa creasca bine , depinde de voi unde e mai bine pt fetita , nu uitati ca pt ea faceti aproape totul . e f importanta pt voi .daca unu un copil e fericit atunci si parintii lui sunt ,, mai fericiti ,, EU ZIC PERU.
johnson_35
Postat pe 17 Noiembrie 2013 04:04
Mie personal mi se pare o decizie foarte usor de luat. Spui ca iti place in Spania, te-ai obisnuit dar nu aveti din ce trai. Si te cred,daca ai venit sa nasti in Romania doar sa primesti de la Stat niste bani(putini ,de altfel) inseamna ca o duceti chiar rau. In acelasi timp, tot tu spui ca iti place in Peru, aveti sanse sa lucrati amandoi, sa o duceti mai bine, stii limba,acolo e familia sotului cu care, banuiesc ca te intelegi bine, deci nu inteleg care e problema ta. Ce este asa greu de decis?
garbo_11137
Postat pe 17 Noiembrie 2013 05:51
Ce rezulta din mesajul tau ,inteleg ca iti place Peru dar nici pe acolo nu ai dus-o grozav din moment ce te-ai intors in Romania sa nasti pentru a primi niste bani ,desi supuneai ca sotul ar fi avut o afacere. Deci sa inteleg ca banii nu erau suficienti pentu a naste acolo si a-ti creste fetita,rezulta ca tie ti-a placut Peru ca destitinatie turistica mai mult ,decat ca mod de trai .In fine in spania e greu ,oriunde este greu in zilele noastre ,iar comparand toate cele trei ipostaze consider ca mai bine te-ai intoarce acasa in Romania suportand consecintele de rigoare din partea alor tai dar si sprijinul lor ,orcum nu te au decat pe tine si banuiesc ca oricare parinte e cel mai fericit alaturi de copii lui si pentu cea mica la noi scoala nu se plateste .Cam greu cu sotul tau ca nu stie limba ,dar depinde si de ce stie sa faca in viata ce studi are .Nimic nu este imposibil .Numai bine.
pleasa
Postat pe 17 Noiembrie 2013 10:06
Buna Ana,din afara totul se vede altfel, singura persoanacare poate decide ptr tine esti tu. Intradevar Spania este mai aproape de Romania,dar acasa trebuie sa fiepntru tine acolo unde tu si familia ta va simtiti intradevar ACASA , deci decizia va apartine. Tot binele din lume .
garbo181552
Postat pe 17 Noiembrie 2013 11:49
De la: pleasa, la data 2013-11-17 10:06:38Ce rezulta din mesajul tau ,inteleg ca iti place Peru dar nici pe acolo nu ai dus-o grozav din moment ce te-ai intors in Romania sa nasti pentru a primi niste bani ,desi supuneai ca sotul ar fi avut o afacere. Deci sa inteleg ca banii nu erau suficienti pentu a naste acolo si a-ti creste fetita,rezulta ca tie ti-a placut Peru ca destitinatie turistica mai mult ,decat ca mod de trai.

MEREU SINGURUL MOTIV pentru care am revenit in tara au fost parintii mei, chiar daca am fost in Peru sau in Spania, sincer nu ma trage inima deloc INCA in Romania, dar stiu ca tara mea e tara mea si parintii mei sunt ai mei si nimic nu va shimba asta. M-am gandit ca ar fi mai bine sa nasc in tara mea, fapt ce sotul meu l-a acceptat cu usurinta si mai mult el m-a convins sa facem asta, dupa aceea si posterior am aflat ca voi primi niste bani de acolo.
In Peru am vizitat cateva locuri turistice, nu neg asta, mi-a placut enorm ce-i drept, dar sa stii ca restul am stat printre ei, printre necazurile, printre bucuriile lor, etc. si efectiv m-a impresionat modul lor de viata, faptul ca sunt modesti si in ciuda saraciei se multumesc cu ce au si pe deasupra mai sunt si fericiti, optimisti, zambareti, etc, desigur in ciuda anumitor defecte pe care toate lumea le are.
Ana_Cata_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 11:59
da ai ales o varieanta foarte buna cu spania si eu am fost 7 ani in spania si afost foarte bine ati urz succes la toate pa pa,,,
Lauda_Jon_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 12:23
eu am stat mult in RO, de fapt cel mai mult am stat acolo... insa in afara situatiei in care esti foarte legata de familie si familia ti-e acolo sau omul pe care il iubesti... si din motive neelucidate nu vor/nu pot sa plece in alta parte, deci in afara acestor doua motive nu prea cred ca are cineva ce de ce sa aleaga sa traiasca in RO. In nici un caz din cauza calitatii vietii. Si in nici un caz din motive financiare.
quasaria
Postat pe 17 Noiembrie 2013 12:25
De la: quasaria, la data 2013-11-17 12:25:12eu am stat mult in RO, de fapt cel mai mult am stat acolo... insa in afara situatiei in care esti foarte legata de familie si familia ti-e acolo sau omul pe care il iubesti... si din motive neelucidate nu vor/nu pot sa plece in alta parte, deci in afara acestor doua motive nu prea cred ca are cineva ce de ce sa aleaga sa traiasca in RO. In nici un caz din cauza calitatii vietii. Si in nici un caz din motive financiare.


La mine singurul motiv sunt parintii mei in acest moment, desigur unul destul de important dar nu care sa-mi dirijeze viata.
Peru acum este destul de bine, este in crestere, nivelul este un pic mai crescut d.p.v.d. economic cu cel romanesc, cu mentiunea ca se castiga un pic mai mult si costul vietii este jumatate din cel romanesc, si ce-i mai important este atitudinea oamenilor si stilul de viata, asta este ceea ce face diferenta.
Ana_Cata_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 12:37
De la: Lauda_Jon_1, la data 2013-11-17 12:23:40da ai ales o varieanta foarte buna cu spania si eu am fost 7 ani in spania si afost foarte bine ati urz succes la toate pa pa,,,


Din pacate acuma in Spania nu mai e nici macar jumatate din ce a fost acum 7 ani..stim cu totii ca asa e, dar cateodata tragem speranta..
Ana_Cata_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 12:38
Si eu spun,sa alegi cu inima in ce priveste barbatul iubit si copilul si cu mintea in ceea ce priveste existenta de zi cu zi. Trebuie sa aveti un venit din care sa traiti toti trei,fara ajutorul parintilor,care sunt din ce in ce mai batrani si vine o zi in care va trebui sa ai grija si de ei,ce faci? daca nu esti aranjata din punct de vedere financiar.?
sa-ti dea Dumnezeu o judecata buna,care sa fie spre binele tau
maria
garbo_379907
Postat pe 17 Noiembrie 2013 13:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DE ASTAZI SALARIUL MEDIU PE ECONOMIE IN ROMANIA ESTE DE 2500 DE EURO PE LUNA ! 2 De la: MINCIUNICA 1 Aprilie 2012 12:46
Nu reusesc sa ma adaptez 28 De la: garbo_1505 29 Decembrie 2012 14:47
Femeile 81 De la: garbo_4047 5 Iulie 2012 11:06
UNDE SUNT BARBATII DIN ROMANIA ? 36 De la: VOIAJOR 24 Octombrie 2012 13:24
Raylor Sole Golf Clubs 1 De la: servers9 15 Iulie 2010 10:47
Setari Cookie-uri