Probleme la genunchi

Buna fetelor

Am si eu o problema care nu-mi da pace si am nevoie de sfaturile voastre. Fratele meu care are 20 de ani merge la fotbal cu baietii de doua ori pe saptamana si acum 2 saptamani mi-a zis ca in timpul jocului a simtit o durere foarte mare la genunchi. Problema este ca eu i-am zis sa nu mai mearga o perioada, pana cand se simte mai bine cu piciorul, dar nu m-a ascultat si saptamana aceasta a fost iarasi si a suferit o criza de genunchi. In mijlocul terenului, cand alerga dupa minge si a fortat genunchiul a simtit o durere fulgeratoare si cu greu a ajuns acasa. Zilele astea a stat in casa si a zis ca se simte un picut mai bine dar a stat mai mult in pat sau la calculator.

Mi-e frica sa nu aiba ceva grav si nu reusesc sa-l conving sa se lase de fotbal. Ma gandesc ca exista remedii pentru articulatia genunchiului, i-am zis sa mearga la medic cand a venit acasa de la fotbal dar imi zice ca nu vrea, ca o sa-i treaca asa fara sa ia nimic, doar sa se odihneasca.

Nu stiu ce sa fac…m-ar ajuta mult un remediu bun.

Seara faina sa aveti,
Marina
garbo_384735
Postat pe 25 Septembrie 2013 17:35
fara radiografie sau chiar rmn nu poate fi pus un diagnostic ! si eu am probleme la genunchi ,multa sanatate.
garbo_19362
Postat pe 25 Septembrie 2013 17:40
El actioneaza asa din nestiinta.Pentru ca nu stie ca daca se umfla articulatia pe dinauntru,dureaza luni de zile,pana la vindecare,si exista si posibilitatea sa ramana cu defect la genunchi.
Problemele dearticulatie sunt foarte periculoase,trebuie sa mearga la medic sa ii prescrie antiinflamatorii,si antiinfectioase,pentru ca exista si posibilitatea sa se infecteze,acolo unde exista trauma.
Explica-i asa cum am scris,ca trebuie sa mearga la medic,urgent,altfel ramane cu genunchiul in pioneze.
daniilia
Postat pe 4 Octombrie 2013 08:37
Marina draga , genunchiul este o articulatie foarte complexa ,ea sustine toata dinamica corpului. o astfel de problema chiar necesita investigatii amanuntite de exemplu rmn care sa poata permite medicului ortoped o corecta evaluare si diagnostic ! Nu se vindeca de la sine ! NICIDECUM!, Multa inspiratie si tratati problema cu responsabilitate !
garbo_19362
Postat pe 7 Octombrie 2013 07:31
Buna fetelor,

Multumesc mult pentru sfaturi, mi-au fost de ajutor sa ma mobilizez.

In perioada asta durerea s-a ameliorat considerabil, ceea ce ma bucura foarte tare. I-am luat si de la plafar o crema pentru dureri articulare, care pare ok.

I-am explicat si lui de mai multe ori de necesitatea de a face investigatii si pare mai flexibil in a accepta asta. :)

Multumesc inca o data.

garbo_384735
Postat pe 7 Octombrie 2013 17:31
ii dorim multa sanatate dar si deschidere la minte , doar nu este un batran bigot sa nu inteleaga importanta pastrarii sanatatii !
garbo_19362
Postat pe 9 Octombrie 2013 10:17
Buna!

Eu zic sa mearga la medic cand are probleeme din astea ca nu e de joaca cu ele. asa remedii sunt peste tot la fiecare farmacie sau plafar da trebue sa sti ce sa iei, ca asa dupa ureche nu te poti astepta la minuni.

eu am avut probleme cu genunchiu da am fost la medic si am rezolvato. si acum imi pare bine ca am fost. deci nu l lasa asa.

sanatate!
zoe
garbo_386443
Postat pe 16 Octombrie 2013 17:46
Ai dreptate ZOE sutin parerea ta ,si amintesc si ca aceasta problema chiar daca este ameliorata acum , nu se stie in ce se transforma mai tarziu! nu este de gluma !
garbo_19362
Postat pe 16 Octombrie 2013 20:17
Mersi mult pentru sfaturi fetelor! Sa siti ca i-am dat domnului sa citeasca ce ati scris si s-a enervat ca de ce scriu despre el pe forumuri. In fine, a trecut vreo saptamana si s-a accidentat din nou, nu i-a mai trecut deloc cu crema si s-a hotarat sa mearga la doctor pana la urma.
Deci i-a intrat ceva in cap!

Inca o data va multumesc ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti si va tin la curent cu ce semai intampla.

Va puuuup!
Marina
garbo_384735
Postat pe 22 Octombrie 2013 18:07
multa sanatate si inspiratie in tot ce faci !
garbo_19362
Postat pe 22 Octombrie 2013 19:31
De la: garbo_386443, la data 2013-10-16 17:46:22Buna!

Eu zic sa mearga la medic cand are probleeme din astea ca nu e de joaca cu ele. asa remedii sunt peste tot la fiecare farmacie sau plafar da trebue sa sti ce sa iei, ca asa dupa ureche nu te poti astepta la minuni.

eu am avut probleme cu genunchiu da am fost la medic si am rezolvato. si acum imi pare bine ca am fost. deci nu l lasa asa.

sanatate!
zoe


Buna Zoe,

Nu stiu cum am facut dar am ratat partea cu rezolvatul problemelor cu genunchiul din mesajul tau!

Ce problema ai avut mai exact? Vreau sa stiu daca ai aceleasi simtome ca si fratele meu si ce ti-a recomandat medicul.

Mersi mult de tot!
Marina
garbo_384735
Postat pe 24 Octombrie 2013 11:07
Buna Marina,

Eu din pacate sufar de artroza cu distructie severa de cartilaj la genunchi. Nu este o boala care vine si trece, este o boala care avanseaza si care nu se vindeca din pacate.

In stadiul in care am ajuns eu, medicamentele antiinflamatoare si unguentele nu isi mai fac efectul, asa ca medicul mi-a dat o solutie care ma ajuta sa aman operatia (daca fac operatie imi pun o proteza care e garantata maxim 20 de ani, e scumpa si.poate sa nu iasa tocmai ok, ca orice operatie).

Acum folosesc o solutie care se injecteaza in articulatia dureroasa. Fac o singura injectie in genunchi si ma ajuta sa ma misc ok aproape un an. Nu imi vindera artroza, dar imi alina durerile si ma ajuta sa am o viata normala. Asta pentru mine inseamna foarte mult.

Cam atat iti pot spune. Oricum medicul e cel care hotarate ce e mai bine pentru tine.

Multa sanatate
Zoe

garbo_386443
Postat pe 25 Octombrie 2013 13:19
Buna,

Multumesc mult pentru informatii, suna foarte bine ce spuit u despre injectia asta. Cat te costa?
garbo_384735
Postat pe 28 Octombrie 2013 15:50
Buna Zoe,

Nu vreau sa fiu prea insistenta sau nepoliticoasa, dar se apropie programarea la medic si vreau sa mearga cu temele facute, adica sa-l intrebe pe medic cateva lucruri si daca e ok sa faca un tratament asemanator cu ce faci tu.

Eu sper din suflet sa nu fie "distructie severa de cartilaj" ca la tine si sa nu fie nevoie de injectii. Mie nu imi plac injectiile. Multumesc!

O seara frumoasa!
garbo_384735
Postat pe 29 Octombrie 2013 23:30
Pune oala pe foc pregateste o ciorbita de garf vita, porc, daca poti si cat mai multe cartilage, firbele mai mult de obicei si mananca . Mai este de facut tratament cu parafina si apa cu sare. Recomand Sovata.
lllorena
Postat pe 30 Octombrie 2013 06:03
De la: garbo_384735, la data 2013-10-29 23:30:12Buna Zoe,

Nu vreau sa fiu prea insistenta sau nepoliticoasa, dar se apropie programarea la medic si vreau sa mearga cu temele facute, adica sa-l intrebe pe medic cateva lucruri si daca e ok sa faca un tratament asemanator cu ce faci tu.

Eu sper din suflet sa nu fie "distructie severa de cartilaj" ca la tine si sa nu fie nevoie de injectii. Mie nu imi plac injectiile. Multumesc!

O seara frumoasa!


Buna Marina,

Uite iti zic mai multe asta pentru ca stiu ca mergi la medic. Este vorba despre un tratament pe baza de acid hialuronic injectabil. Acidul hialuronic este natural si Hyalone (ce foloses eu) este singurul tratament de acest gen care este aprobat de American Food and Drug Administration (FDA). Asta e organizatia care aproba medicamente in America, deci e cel mai sigur de pe piata in acest moment. Pentru mine, asta inseamna garantia calitatii si nu vreau sa fac rabat cand vine vorba de sanatate.
Poti sa afli mai mult pe site www.hyalone.ro.
Si inca ceva. Hyalone este singurul produs de genul asta care daca faci o injectie te tine pana la 12 luni (si pe mine chiar ma scapa de dureri, deci nu e doar asa de forma). Restul tratamentelor similare cer mai multe injectii pe an si asta inseamna mai multe intepaturi.

Sper ca te-am ajutat cu raspunsul meu. Oricum, tu tine cont de ce iti spune doctorul si sa ne spui cum iti mai merge.

Zoe
garbo_386443
Postat pe 31 Octombrie 2013 14:22
De la: lllorena, la data 2013-10-30 06:03:36Pune oala pe foc pregateste o ciorbita de garf vita, porc, daca poti si cat mai multe cartilage, firbele mai mult de obicei si mananca . Mai este de facut tratament cu parafina si apa cu sare. Recomand Sovata.


Buna lllorena,

Fratele meu e super sclifosit. De cand il stiu nu mananca cu zgarciuri si grasimi. Probabil si din cauza asta are probleme cu articulatiile. A, si cand aude de chestii naturiste stramba din nas zice ca-s pentru babe. Deci n-am sanse sa-l vindec cu regim si Sovata (zice ca e de pensionari acolo). Mergem la doctor si o sa ia ce-i recomanda.

Multumesc oricum pentru sfat.

O zi frumoasa!
garbo_384735
Postat pe 4 Noiembrie 2013 13:16
:)))))

Ce simpatic e fratele tau. Sa-i zici sa-si faca cont ca sa nu mai vorbesti in numele lui. Pun pariu ca se supara pe tine daca vede ca la-i facut sclifosit.

Hai ca m-ai distrat.

Te pup. o seara frumoasa!
garbo_386443
Postat pe 6 Noiembrie 2013 18:56
Feteloooor! NU e de gluma!

Am nevoie de ajutorul vostru. Am fost la doctor cu fratele meu, cum ziceam, si nebunul ala vroia sa-l bage in sala de operatie. Auzi, sa-l programeze peste 2 saptamani sa-i puna proteza la genunchi!!

E super tanar, nu poate sa traiasca cu proteza de la varsta asta. Ca sa nu mai zic ca ne costa o gramada de bani si ca operatia e garantata max 20 de ani, adica mai face cateva in viata asta....Ce ma fac???

Sunt asa suparata...
garbo_384735
Postat pe 12 Noiembrie 2013 15:06
Aoleu!

Eu zic sa nu se opereze. Mai mergi si la alt medic inainte sa-i pui fratelui tau proteza daca este atat de tanar.

Si eu sunt candidata la operatie si am ales sa nu o fac si nu sunt chiar asa de tanara. Hyalone practic ma ajuta sa aman operatia.

Mergi si la alt doctor inainte sa luati decizia asta.

Multa asnatate!

Zoe
garbo_386443
Postat pe 14 Noiembrie 2013 12:38
Multumesc mult, fetelor!

O sa-l tin minte pe doctorul Filipescu am mai primit ceva recomandari si de la o verisoara...sunt foarte ingrijorata, iar de fratele meu nici nu mai zic.

El e hotarat sa nu se opereze, dar ma gandesc ca nici cu durerea asta nu mai poate sa stea. A intrerupt fotbalul de tot.
Acum am incercat la unul din asta celebru si cica peste 3 saptamani ne baga...pfff o gramada de timp dar sper sa merite.
Va mai tin la curent cu ce se mai intampla.

O seara frumoasa!
garbo_384735
Postat pe 18 Noiembrie 2013 18:46
Buna,

Eram curioasa ce s-a mai intamplat cu fratele tau. A reusit sa ajunga la doctor?

Sper ca nu s-a operat asa de tanar.

Multa sanatate,

Zoe
garbo_386443
Postat pe 3 Decembrie 2013 15:56
Buna Zoe,

Iti multumesc mult ca te intereseaza ce s-a mai intamplat. Scuze ca n-am mai scris dar am pierdut destul de mult cu programari si alte lucruri.

Din fericire am gasit un medic care este impotriva operatiei. Ne-a recomandat un tratament pe baza de acid hialuronic, cica e natural. Faci o injectie in genunchi - intraarticular zice el si scapi de durere un an de zile.

E super! Fratele meu e foarte multumit, mai ales ca e singurul tratament de genul asta cu o singura injectie pe an (la celelalte produse care mai exista faci o injectie la 3-4 luni). Vreau sa va zic ca si-a facut efectul de a doua zi si ca nu mai are treaba cu durerea.

Inca nu sa reapucat de fotbal, dar nu mai are mult, va zic eu. Daca i-a trecut durerea, i-a trecut si sperietura. :))))
garbo_384735
Postat pe 4 Decembrie 2013 17:21
Pai nu ti-am zis eu despre Hyalone ca ma ajuta sa aman operatia si ca imi merge super?

Uita-te mai sus in raspunsul meu si o sa vezi. Chiar ma gandeam la tine. Daca si medicul celalalt zicea sa te operezi te trimiteam si la al meu :).

Ma bucur mult de tot ca s-a rezolvat. Asta imi demonstreaza inca odata ca tratamentul pe care il iau este eficient si de calitate.

O sa-i mearga bine in continuare si o sa vezi ca il tine o injectie un an de zile. Despre fotbal nu stiu ce sa zic, poate ar trebui sa discute cu medicul inainte.

garbo_386443
Postat pe 5 Decembrie 2013 14:27
Pffff....hai ca sunt tare! Scuza-ma! Ideea e ca eu nu i-am spus medicului despre hyalone. Mi-a iesit total din minte cand am fost cu fratele meu.
A fost o coincidenta ca a recomandat ce iei si tu si eu din graba am povestitt exact ce s-a intamplat.

Oricum, super tare! Inseamna ca e chiar un tratament care merita. Tu cat ai dat pe injectie?
garbo_384735
Postat pe 6 Decembrie 2013 12:53
Ma costa 600 de lei la farmacie si mai platesc la doctor consultatia. Atat.

E ok 600 de lei pe an, altele sunt mai scumpe.
garbo_386443
Postat pe 9 Decembrie 2013 17:12
Hmmm...eu am luat de la spital cu 650 + consultatie.

Lasa ca data viitoare merg direct la farmacie. Mersi de pont.
garbo_384735
Postat pe 11 Decembrie 2013 17:13
N-ai pentru ce! Sa-ti fie de folos!

Seara frumoasa,

Zoe
garbo_386443
Postat pe 11 Decembrie 2013 18:24
Buna,

Astfel de probleme sunt destul de frecvente la persoanele care fac sport de masa sau de performanta.

Ce se poate face in acest sens?

In primul ran, inaintea inceperii partidei de fotbal, va trebui sa efectueze o incalzire minutioasa pret de 10 minute in care sa fie solicitate, cu precadere, articulatiile cele mai solicitate. In al doile rand va trebui sa pastreze o hidratare corespunzatoare pe toata durata solicitarii fizice, adauganu-se electroliti in apa, daca se pierde prin transpiratie.

Peresonele care efectieaza sport ar trebui sa tina cont de alimentatie si sa urmeze o dieta adecvata nutritional.
Se poate apela si la anumite suplimente de vitamine si minerale pentru sanatatea articulatiilor.

Adrian Udrea- fitoterapeut, nutritionist- Timisoara
plantevindecatoare@gmail.com
http://terapienaturala.blogspot.ro
Adi_Udrea_1
Postat pe 5 Ianuarie 2016 21:47
Pot spune ca probleme cu genunchil drept am sie eu :), nu stiu daca se pot vindeca anumite afectiuni total, dar eu momentan folosesc o banda magnetica knee active, care se bazeaza pe puterea magnetica si poate influenta remedierea si ameliorarea dureri genunchiului..
garbo_469310
Postat pe 14 Iunie 2017 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DURERI DE GLEZNA 5 De la: garbo183367 22 Noiembrie 2013 19:55
Vitamine pentru par si unghii 19 De la: garbo_471868 2 August 2017 08:57
scleroza in placi 42 De la: tutankhamon 25 Octombrie 2009 16:22
Probleme la soldul drept 7 De la: garbo_393707 8 Ianuarie 2014 01:44
tuse enervanta! 35 De la: garbo_9918 6 Martie 2017 16:40
Setari Cookie-uri