Reteta de mici cu bere

Buna tututuror
Stie cineva reteta de mici cu bere.Am auzit ca daca se stropesc mici cu bere ies mai buni.
Poate are cineva si reteta de carne la gratar cu bere.
Va multumesc
garbo_7655
Postat pe 9 Mai 2013 00:40


probabil ca o gasesti pe net... ! eu unul mereu stropesc micii cu bere... dar altfel. mananc micii si pe urma beau bere ! vaaai ce bine e !!!
barboneli
Postat pe 11 Mai 2013 09:55


chestia asta cu stropitul micilor cu bere, am mai citit-o pe undeva. uite cate raspunsuri, "furate" de la altii....

"cel mai important este unghiul de cadere al berii. trebuie sa o arunci in sus astfel incat sa cada sub un unghi cuprins intre 32.5 grade si 37.5 grade, in caz contrar micii nu or sa iasa bine."


"eu din ce stiu, si din experienta mea, se pun micii pe gratar, si cat ii invarti, mai tragi cate un gat din sticla de bere. Dar daca tii neaparat sa prajesti si berea, cred ca poti incerca si la mici ca la friptura, pui bere pe mici cand incep sa se cam faca. Pentru un efect mai puternic, incearca cu bere neagra, gustul e mai bun si deja caramelizata."


"nu-i mare scofala, stropesti cu bere ce-i pe gratar pur si simplu.
Carnea tratata astfel este mai frageda si are un gust deosebit, nu neaparat mai bun dar deosebit."


"Io cred ca strici orzul pe gâște, sau berea pe mici !
Nu cred ca o sa simți vreo diferență la gust, mai bine mănânci micii cu muștar și bei berea după !
Poate dacă o sa pregătești pasta de mici cu bere în loc de apă, dar și asa ma îndoiesc ca o sa fie vreo diferență la gust !"


"te iau baietii la misto
1. pregatesti focul,dai foc la lemne si dupa aia pui carbuni asta daca nu ai destule lemne ca sa faca jar ca lumea (bradul nu face jar serios,deci trebuie lemn de esenta tare)
2.cand carbunii sunt aprinsi pui mana deasupra gratarului si daca poti sa o tii mai mult de 3 secunde inseamna ca focul e prea slab deci sufli aer pe carbuni sa se mai aprinda.daca nu poti tine nici 3 secunde mana inseamna ca focul e prea puternic si iti vei arde micii.
3.pui gratarul peste foc (nu direct pe carbuni) si il lasi sa se incalzeasca fff tare dupa care il cureti cu o bucata de slanina astfel incat sa ramana doar fierul nu si alte arsuri din turile trecute de gratar.
4.iti uzi mainile si asezi micii pe gratar si cand ii intorci din berea care o ai in mana ( e obligatoriu sa bei bere ca si bucatar ) ii stropesti putin.
5.ii bagi in burta si ragai... !"

(iti mai spune cumva si "dan555" ?

succes si pofta buna... !








barboneli
Postat pe 11 Mai 2013 10:11
Ptiu ptiu barboneli, mai sa nu mai intru aci din cauza misoginilor ...si iaca ce sfaturi casnice gasesc la tine, bravo, sarumana, habar nu aveam cum e cu temperatura optima la gratar !
...de bere stiu ca fragezeste si da n gust deosebit micilor, eu obisnuiesc sa fac si pui la ceaun stropit cu bere !
...deci dau o bere si hai salut tuturor si pe 2013 !
m_arilena
Postat pe 16 Mai 2013 08:14


ma scuipi, ha ? glumesc. nu, nu-s misogin si ma ocup cu placere de gosadarie. noi avem o carte cu bucata pregatite cu bere, asa cum altele se gatesc cu vin. mersi ptr. sa nu ma deochi... si spo la gratar cu mici sau cu orice !!!
barboneli
Postat pe 16 Mai 2013 08:33
De la: barboneli, la data 2013-05-16 08:33:39

ma scuipi, ha ? glumesc. nu, nu-s misogin si ma ocup cu placere de gosadarie. noi avem o carte cu bucata pregatite cu bere, asa cum altele se gatesc cu vin. mersi ptr. sa nu ma deochi... si spo la gratar cu mici sau cu orice !!!



Ha ha ha , esti o figura !
Multumesc frumos, oricand ...pe.aici...
Dat fiind ca nu am gatit multi ani, acum imi prind bine micile trucuri si secrete ale bucatariei !!!
Doamne ajuta la toata lumea !!!
m_arilena
Postat pe 16 Mai 2013 15:05
Tare topicu' asta. Credeam ca e pe bune!
roberth
Postat pe 17 Mai 2013 15:19


si acum, ce... crezi ca e pe "vine" ?
barboneli
Postat pe 17 Mai 2013 19:47
De la: m_arilena, la data 2013-05-16 15:05:36
De la: barboneli, la data 2013-05-16 08:33:39

ma scuipi, ha ? glumesc. nu, nu-s misogin si ma ocup cu placere de gosadarie. noi avem o carte cu bucata pregatite cu bere, asa cum altele se gatesc cu vin. mersi ptr. sa nu ma deochi... si spo la gratar cu mici sau cu orice !!!



Ha ha ha , esti o figura !
Multumesc frumos, oricand ...pe.aici...
Dat fiind ca nu am gatit multi ani, acum imi prind bine micile trucuri si secrete ale bucatariei !!!
Doamne ajuta la toata lumea !!!


n-ai gatit multi ani... ??? suna interersant... ! am avut o data o vecina, nu aici in tara... care, atunci cand s-a mutat langa noi ne-a facut o vizita si nea spus, printre altele, acelasi lucru... ! dupa aia am aflat ca a stat 7 ani la inchisoare... ! cea ce sigur nu e cazul tau !!! m-am uitat atent la poza de la avatar (nu prea grozava...) si din ce am descifrat acolo, cred ca mi-a incoltit o idee de ce n-ai gatit tu personal ! frumoasa locatia... ! "barosana" cum se spune la voi....
barboneli
Postat pe 18 Mai 2013 06:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mincaruri cu pui. gaina .... 76 De la: ladyDY 15 Martie 2010 10:52
Reteta de mici cu bere 9 De la: garbo_7655 18 Mai 2013 06:20
Setari Cookie-uri