İnternetul este un loc numai al nostru personal sau este comun?

Cand intri sa socializezi pe un forum de exemplu, trebuie sa stii urmatoarele lucruri:
- nu este tarlaua ta sa poti sa faci ce vrei
- bunul simt nu trebuie uitat
- daca tu ceri sa fii respectat, respecta si tu pe ceilalti, altfel te vei trezi ca ti-ai capatat deja dusmani
- daca in regulament scrie ca nu ai voie sa injuri, sa ataci userii, de ce o faci?
- de ce consideri ca virtual poti sa iti manifesti rautatea si frustrarile, ca apoi sa te lamentezi ca esti o neinteleasa si ca toti au ceva cu tine? İar tu esti cea corecta?
- de ce ameninti pe ceilalti, chiar si voalat? Se poate sesiza amenintarea voalata.
- Daca in regulament scrie ca nu ai voie sa ai clone, de ce ai?
Si ar mai fi multe de intrebat. Dar cine raspunde la ele? Ca vad tacere totala.
La ce fac referire?
La userul 10470, care de cateva zile tot ataca userii de care a devenit obsedata, ajungand sa faca adevarate obsesii pentru ei, culminand cu injuraturi pentru care nu a primit sanctiunea impusa de regulament. Doar i s-au sters raspunsurile date la sectiunea İntrebari.
La o intrebare pusa in gluma de mine, a repetat obsesiv nick-ul meu. Raspuns dupa raspuns, era nick-ul meu. Apoi a inceput cu alti useri de ex il "adora de Heartbit si pe Suparatu.
Pe mine m-a acuzat ca as fi barbat.
Si ca as mai avea si alte conturi. Din pacate, acele mesajeau fost sterse.
Ce am reusit sa copiez este urmatorul:

"pt heartbit cu cultura lui , citez din intelepciunea populara romaneasca :"mai du-te-n P M !"esti inbteligent sa moara suparatii !
postat de garbo_10470 la 14.03.2013, 13:57"

A injurat? Ea zice ca nu, dar noi stim ce inseamna acel P M si felul cum l-a folosit.
Apoi a trecut la intimidarea mea, prin amenintari voalate legate de pedeapsa pe care mi-ar da-o Dumnezeu pentru ca mint.
Daca eram o persoana care sa ma sperii usor, puteam sa fac un atac de panica.

"sa-ti dea Dumnezeu tot ce e mai bun , daca spui adevaraul; daca nu il spui , e riscul tau.
postat de garbo_10470 la 16.03.2013, 22:11"

http://www.garbo.ro/intrebari/n-cazul-in-care-se-sterge-acest-raspuns-mai-avem-noi-vreo-dovada-ca-10470-chiar-ne-injura-si-jigneste-713.html

Aceasta nu este o amenintare voalata? Chiar putin fatisa "e riscul tau". Oare ce risc? Viata? Pentru ca nu am fost de acırd cu manifestarile pline de violenta asupra noastra in special a lui heartbit?

Pai nu s-au pastrat toate jignirile ei aduse acestui om.
Cum sa nu te aduca in stare de nervi cand ea are voie sa circule liber pe aici, injurand si jignind si amenintand, si nimeni nu ia nici o masura de blocare a contului, chiar si pe İP sa nu mai poata face ravagii in continuare? Pentru ca am inteles faptul ca are cateva "clone", si a mai avut probleme cu userii.

Aici a devenit foarte agitata, dar raspunsurile i s-au sters.
Repeta ntruna nick-ul meu de ziceai ca este in criza.

http://www.garbo.ro/intrebari/barbatii-castrati-pana-la-urma-se-numesc-tot-barbati-711.html

Aici a continuat cu amenintarile:

http://www.garbo.ro/intrebari/n-vizorul-cui-trebuie-sa-aplice-regulamentul-de-ce-ati-sters-mesaje-care-nu-atacau-membrii-iar-pe-cele-care-ataca-direct-nu-si-mai-ales-de-ce-mai-raman-pe-site-712.html

Si tot acolo persista in nebunia ei ca as fi barbat.

"ai inteles gresit. dar e pb ta si daca te face fericit sa-mi stergi contul, asta e. cind se inchide o fereastra se deschide o usa, dar pt voi, mereu vor ramine zavorite usile sufletului meu.
postat de garbo_10470 la 16.03.2013, 21:30"

Amenintari iar:

"asa sa-ti ajute dumnezeu ! dupa cum spui adevarul.
postat de garbo_10470 la 16.03.2013, 21:26"

"sa ai parte de tot ce e mai bun daca spui adevarul, iar daca minti, e pe raspunderea ta.
postat de garbo_10470 la 16.03.2013, 21:27"

Adica imi puteti spune ce inseamna "e pe raspunderea mea"??? Ce urmeaza sa se intample cu mine??? Care imi va fi pedeapsa pentru ca eu, in analfabetidmul meu si in ignoranta mea, am indraznit sa le iau partea userilor atacati si sa ii spun ca nu sunt barbat?
Daca are probleme de sanatate, exista o solutie. Medicul. Nu furia pe internet impotriva tuturor. Nu suntem noi obligati sa fim jigniti de o persoana labila psihic (presupun dupa manifestarile agresive si obsesiile facute).

Numai daca citesti ce a scris pe blog, iti poti da seama singur ca are ceva probleme de inadaptare sociala (nu pun la socoteala injuriile, ca ne face pe toti prosti , etc)

Acesta este:
Si s enumeste ibsesiv "Crima vrtuala"

http://www.garbo.ro/comunitate/garbo_10470/blog/view/23438/crima-virtuala.html

Crima virtuala?
Dar cum ramane cu amenintarile aduse noua? Sa inteleg ca exista un plan de a ne extermina? Ca deja zisese in alte raspunsuri ca ea are baze de date cu cativa dintre noi (numere de telefoane, conturi prin alte parti).
Clar, ori este terorista, ori este bolnava psihic ! Ca om normal nu se poate numi. Eu cel putin m-am saturat de jignirile ei, cu atat mai mult cand ameninta.pe aici pe cine doreste.
Si nu se iau masurile impuse.
Nu se stie niciodata cine se ascunde in spatele unui numar.
Analizez acuma ce a scris pe blog si ma tem deja. Se vede obsesia pentru crima.

"cind se sterg conturile unor useri care nu au decit vina de a se fi inscris pe site si de a crede ca pot comenta sau posta anumite articole, este crima. este crima comparabila cu cea din viata reala facuta de criminali, doar pt vina unui om de a se fi nascut."

Dar vina pe care o are pentru injurii, calomnieri, amenintari? A cui este? Tot a noastra cei njurati, amenintati de ea? Dar acele mesaje s-au sters, nu? Si nu se mai vad. Asa ca toti ii vor da dreptate ca toti de aici suntem niste bolnavi psihici, iar ea este o persoana normala care nu a facut nimic grav. Alo, este ca si cum ai platit o amenda dar o contesti. A avut ceva politistul cu tine.

"sa te simti mereu vinat, insultat , jignit doar pt ca vrei sa te relaxezi, este greu. e greu sa rezisti in fata hienelor, a mincinosilor, a hotilor, a adelelor, ilenelor..."

Este cumva invers? Eu cred ca da, pentru ca ea provoaca aceste situatii in care sa fie jignita. Violenta naste violenta. İar daca aceia care ar trebui sa fie pe faza, nu iau masuri, situatia poate degenera.
Oare ce inseamna pentru ea "relaxare"? Sa jigneasca, sa injure, sa ameninte? Da! Deci are probleme grave de comportament ajungand pana la dementa (cel putin acestea sunt simptomele). Toti au ceva cu ea, doar pentru ca s-a nascut si doreste sa se relaxexe injurand pe altii.
"Hotilor"...care hoti? "Adelelor"...care Adele?, etc...

İmi pare rau ca s-a ajuns la aceasta, inteleg faptul ca noi ne mai luam peste picior cateodata, ca ne mai constrazicem, dar nu ne comportam violent asa ca ea.
Stim de gluma si mai stim ca asemenea persoane trebuiesc oprite inainte de a deveni "criminale". Pai si o simpla jignire si injuratura pe nedrept luate, daca esti bolnav cu inima te pot omori. Faci un stop cardiac de suparare si gata !
Aceasta este cu adevarat CRİMA VİRTUALA, nu ceea ce crede ea !

Nu degeaba am postat la relatii, sper sa se inteleaga perfect ce am dorit sa spun. Eu personal nu cunosc pe nimeni aici, dar am cativa prieteni "virtuali" pe cand ea, s evede clar ca nu stie ce inseamna o prietenie, pentru ca nu are pe nimeni. Nu pentru ca noi nu am dori sa ii fim prieteni, ci pentru ca ea ne respinge prin formele deja expuse.

Duminica placuta tuturor, inclusiv userului 10470. Sper sa ii vina mintea la cap si sa nu ne mai creada niste analfabeti, etc...
Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 14:42
Atata sper, sa nu se mai stearga postarile acestui user pentru a se vedea ca eu nu mint ! Va multumesc ! Am deja print-screenuri facute, dar nu are rost sa incep un razboi pe aici. Sunt totusi pacifista. Dar nici injuraturi si amenintari nu doresc sa mai vad sau sa primesc. Chiar si voalate.
Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 15:11


"Duminica placuta tuturor, inclusiv userului 10470. Sper sa ii vina mintea la cap si sa nu ne mai creada niste analfabeti, etc..."


buna Sari... ! asa vrei tu sa ai o duminica placuta... ??? incercand sa "o schimbi pe 1470... ? si sa stii ca internetul nu e "numai al nostru personal"... ci este comun ! si find comun... e de fapt al tuturor ! buni si rai, buni si nebuni... cu bun sumtz si fara, etc. aaa... si barbati si femei, poate chiar si copii, tineri, maturi, etc. sa nu uitam si de diferite religii, culoare sau apartenentze politice ! talentatzi sau nu... asa ca unul ca mine !!! dar tu ai in posesie "filtrele", asa ca alegi din toti, pe cine doresti ! pe restul... ignori ! altfel, iti strica si duminica si miercurea si mai ales, joia... ! zi sfanta ptr. mine, ca: "joi, oamenii sunt goi"... !!! ia zi mai bine ce mai faci si de ce nu mai apari... ca mie personal, mi-e dor de tine !
barboneli
Postat pe 17 Martie 2013 15:23
Neata Barbo !
Sa nu mai spui ca ti-o fost dor di mini, ca o sa zica gurile rele civa di rau.
İo o duc excelent ! Nu ma lamentez, doar articulez cand trebe daca altii nu articuleaza (pazitorii raiului de pe internet). Dar cum noi doi ne vom razbeli si dupa ce murim ca suntem in tabere distincte, nu-i bai. Traiasca laleaua !
Vezi ca joia sa te imbraci ghini ca da un vaj puternic si o sa ninga.
Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 15:44
Internetul (daca il ai instalat) ii bun personal findca iti platesti serviciile pentru care functioneaza in casa ta.
Este un loc in care orice persoana din lume(care-l detine) indiferent de culoar, orientare...sex, etc.
are dreptul la: informare,destindere in scopuri personale, de IQ-ul pe care il detine.
Este personal un site, blog....tot ce poate spune sau pune persoana ta, la dispozitia altor persoane si iti confera dreptul de-al controla in mod legal.
Este un bun comun cand intri pe un site de socializare :D, ai autocontrol si iti asumi raspunderea pt. modul in care socializezi cu alte persoane.....

Sari, Sorry!...".sari" si tu peste rautatile unor/a si alege singura cu cine vrei sa comunici(asta zic eu) :)
Stiu si te cred, ii greu cand altii se leaga de tine aducand jigniri/ injurii in loc sa isi exprime punctul de vedere la "subiect"(doar ca asa li se pare lor coreact) dar chiar si relationarea virtuala incerca sa " revolutioneze" pe aceasta cale si sa scoata din individ: rau/bun; prost/destept....etc.
Stii la fel de bine ca si ....toti ceilalti! Hai :) cu mine si cu cine-ti face bine!Ok? :*
Fss_ssu
Postat pe 17 Martie 2013 15:47
Mey Sup, tu esti suparat ca vreu sa iti dezarmonizez casa? Si sa iti ieu banetul ? :))
Mey, pe mine ma deranjeaza mai ales cand se ia de alte persoane care sunt cu capul pe umeri, care nu sunt "nalfabete" si nici macar "bete"...
Sincer, a vazut fata mea amenintarile subtile. Ea le-a sesizat. Si mi-a povestit de ce fel de persoane pot exista in spatele unui numar. Multe se pot intampla. Precum am spus, chiar si un atac de cord lasat cu moartea.
No hai mai ghini in casa te bre sa incep lucrarea cu devastatul. İti place bre planul meu? Sa iti montez patul pi tavan? İo zic ca ii ghini ca sa visezi frumos bre acolo.
Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 15:59
De la: Sarikiz, la data 2013-03-17 15:44:30Neata Barbo !
Sa nu mai spui ca ti-o fost dor di mini, ca o sa zica gurile rele civa di rau.
İo o duc excelent ! Nu ma lamentez, doar articulez cand trebe daca altii nu articuleaza (pazitorii raiului de pe internet). Dar cum noi doi ne vom razbeli si dupa ce murim ca suntem in tabere distincte, nu-i bai. Traiasca laleaua !
Vezi ca joia sa te imbraci ghini ca da un vaj puternic si o sa ninga.


stii... am invatat aici o vorba care o spunea o fata desteapta ! si o preiau si eu: de ce spun gurile rele, "mi se drapeleaza"... ! ca nu-i frumos sa spun: "mi se falfaie".... ! asa ca repet, mi-a fost dor de tine ! laleaua ? asta imi aduce aminte de un film: "Laleaua neagra"... si melodia am folosit-o des in Romania, cand imi chemam (nu stiu daca am scris corect...) prietenii sau le raspundeam la chemare ! dar n-o gasesc... ! asa ca... :

http://youtu.be/LnP7jcl6SNc
barboneli
Postat pe 17 Martie 2013 16:36

nop ca am rau di inaltime si chestia cu wc-ul....nu prea miroase bine....;))

io zac stai pi loc, ce vrei sa schimbi la mini sa faci intai la tini, sa vad cum ar arata si pi urma discutam armonios ....
Spor!
Mai am intalnit-o pi Jeje cu barosu'(o).....era la" bruxeles" facea varza

Fss_ssu
Postat pe 17 Martie 2013 16:39
Barbo, la noi este o vorba. Cand doi sau mai multi barbati vad o gajica traznet, unul dintre ei zice " Laleaua!". Vaz ca re legatura cu joia cand merji tu gol. Mey, daca iti pui un hijeab pi cap, tat te recunosc gagicile :)) Promit daca pot, sa intru mai des pe aici.
@Supy, ti rog io, nu fi harvuz si lasa-ma frate sa muncesc si io la renovarea casei. İo nu am cum sa fac la mine asa civa ca nu stau bre decat la cort (iurta bre ca la tatari). Vezi bre di ce vreau io sa te vandalizez prin Moldova?
No, azi dau di beut la tati. Chiar si lui 470, ca am inceput pe bune sa tin la ea. Mey, nu minciunesc.

Lipseste Axelu ! Tre sa ma duc sa o caut la crasma vem di tate? Sa ii tin de urat bre?
Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 17:45
Este trist si neplacut cand ajungem sa ne jignim pe un forum de socializare, forum pe care ar trebui sa ne binedispunem, sa cerem un sfat sau...orice altceva dar nu asta!
Stiu ca ignoranta ucide si ca cel mai inteligent intotdeauna cedeaza, asadar, neraspunzand la provocari nu se mai alimenteaza "dialogul" persoanei respective! Va ajunge la monologuri shakespeare-ene gen "To bee or not to be.." persoana indezirabila pe acest forum ?!
Oops.. nu dati cu pietre ...
LLisa
Postat pe 7 Aprilie 2013 14:53
Io dau floare Da` nu dau cu floarea in tine ,ca ai dreptate ce zici tu
Rotty
Postat pe 7 Aprilie 2013 15:03
:)

''Cine se retrage din faţa prostiei, devine avangarda acesteia.'' Valeriu Butulescu

''Cu cât e mai mică mintea cu atât mai mare e îngâmfarea.'' Aesop
Axl_R
Postat pe 7 Aprilie 2013 15:09
Dau la schimb, Rotty ....
http://samsara11.files.wordpress.com/2011/08/floare-de-colt-brana-ocolasului.jpg
LLisa
Postat pe 7 Aprilie 2013 15:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A fost odata..... 2 De la: vuvuzela 30 Ianuarie 2011 04:44
comjuctivita la bebelusi 21 De la: delycia 8 Octombrie 2010 20:48
Exista sau nu experienta personala ? 15 De la: garbo265966 20 Iunie 2012 16:51
horoscop 14 De la: Gabriela_Apostol_1 11 Ianuarie 2014 16:28
Am nevoi de bunatate ca de aer in viata mea... dar si de justete 20 De la: garbo_463471 12 Martie 2017 10:13
Setari Cookie-uri