as pleca, dar il iubesc prea mult....

stau in casa soacrei mele si zi de zi ma agreseaza psihic, nu incape de mine. Eu ma straduies sa fac sa fie bine. Daca imi spune ca ceva nu fac bine, ma straduiesc sa fac din ce in ce mai bine. Ma critica foarte des, si sevede o rautate in privirea ei...Si stiu ca daca as avea mai multi bani ar fi mai buna cu mine, dar din pacate nu am bani suficienti sa imi cumpar linistea. ea crede ca sunt cu fiul ei doar din interes, Dar daca era asa demult timp plecam, dar ma tin in loc sentimentele pentru sotul meu pe care il iubesc nespus, de aceea tac si inghit, si nu am puterea sa trec de sentimentele de iubire care ma tin langa el. dar poate intr`o zi o sa cedez psihic si toata viata mea o sa termine. Nu stiu ce sa mai fac sa fie bine. Pentru ca eu aduc cei mai putini bani in casa, cred ca sunt o pacoste pentru ei. deoarece bani au prea multa importanta pentru ei... Ce sa fac sa nu mi se distruga casnicia?
iustina21
Postat pe 24 Februarie 2013 14:01
Trage-i o bataie buna si daca nu se ostoieste pana dau ciupercile,otraveste-o.

Glumeam Iustina .....Grea problema ai....
Rotty
Postat pe 24 Februarie 2013 14:08
mutati-va din casa ei. Aia nu e viata...
si, daca bani vrea, stai linistita: chiar daca ai aduce mai multi, ar fi multumita o scurta perioada dupa care ar vrea si mai multi. Calicia omului e nelimitata...
Si eu am avut problema asta cu mama barbatului iubit... initial a tinut-o nu si nu, sa nu ne casatoritm ca eu n-am bani (citi el). Dupa care, cind am inceput sa castig cit fiu-sau, problema nu mai era ca n-am... ci de ce ii cheltui? Mai exact, cum de imi permit ca eu sa ii castig si eu sa ii cheltui? Pe principiul banii odorului erau banii odorului, iar ai mei erau ai nostri, si probabil dupa mintea ei ar fi trebuit sa imi iau vreun ruj din salariul meu cu permisiunea ei scrisa.
Evident ca am ignorat-o... cu mai mult sau mai putina gratie. Jelea ea pe la colturi, dar mie nu imi mai spunea nimic, dupa ce a incercat o data.
quasaria
Postat pe 24 Februarie 2013 14:12

"Duci cei mai putini bani in casa?"A! nu ca esti tu mai plinuta si nu incape de tine....!

Ia nu mai duce deloc, munceste,dar pastreaza-i sau cheltuie doar pt tine si sa vezi reactie la baiatu', te lamuresti cu sentimentele apoi si spui PA lu' "ea" si nu te mai tine nimic pe loc. Pur si simplu te edifici si alegi calea inainte sa dai "coltu" bine?...stii ca ce naste din pisica, soareci prinde?! >:(

Orice agresivitate psihica, dauneaza grav sanatatii si frumusetii! ;)

Succes si te di Drago/fete!:)
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2013 14:32
ea m`a intrebat inainte sa ne casatorim daca sunt pregatita sa fac pasul asta, dar a pus gresit intrebarea, de fapt trebuia sa ma intrebe daca am bani suficienti sa ma marit. Cand auzeam pe uni si pe alti ca se cearta din cauza banilor credeam ca sunt povesti. Nu imi puteam imagina ca exista certuri din cauza unor harti, ci ca sentimentele conteaza cel mai mult, dar cam asa este, pt uni bani conteaza cel mai mult. Si fiindca sotul meu a muncit mult la casa asta, nu ar vrea sa stam in chirie si poate nici nu ne`am permite, si nu ar accepta sa`si paraseasca mama.
iustina21
Postat pe 24 Februarie 2013 14:44

Iustina, incepi sa-l compatimesti pe sot c-o muncit la casa?
Gresot! Casa face cu tine daca este sa fie asa devotat cum zoci, dar in alt mod .... chiar daca stati cu chirie.
Da te-o di Dragobete? Ia zii? :-w na.
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2013 15:30
Ai lasat-o sa te readuca doar la valoarea unor bani. Probabil esti micuta si nesigura pe tine. Important e ca muncesti. Doar nu vrei sa castigi mai mult decat el, nu? Ca atunci nici asa n-ar fi bine.
Atunci cand nu ai o personalitate dezvoltata suficient te impiedici in frustrari minore, ca de exemplu-banii. Ia discuta tu pe rand si cu el si cu ma-sa. Esti maritata, esti femeie. Nu un copil care trebuie sa inghita toate marlaniile soacrei." El munceste la casa, el n-o paraseste pe ma-sa, tu il iubesti pe el foarte mult." La tine te-ai gandit un pic? Iubeste-te mai mult si nu mai lasa nici pe barbatu-tau, nici pe ma-sa sa te tot calce in picioare. Pentru ce mai muncesti si mai stai in casa aia? Sa le fie lor bine, in timp ce tie-ti strica periodic starea de spirit??!!
Ti-ai luat barbat, inainte de a fi femeie. Varsta fizica nu-ti aduce neaparat si maturitatea. Si aminteste-i soacrei ca-i este mama si atat fiului, nu si sotie. S-o lase mai moale!
Atata vreme cat amani sa rezolvi situatia asta care te nemultumeste profund, vei aduna in tine pana vei rabufni urat si-apoi tot ei te vor lua de nebuna, pentru ca nu ai spus nimic, ci doar ai tacut si-ai executat.
magdabeauty
Postat pe 1 Martie 2013 19:33
Ma doare "povestea" asta a ta...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Martie 2013 20:22
intr-adevar, o sa aduni frustrari si va veni momentul cind o sa rabubnesti: si atunci va fi sau la bal sau la spital... Si nu va fi neaparat decizia pe care ai fi luat-o daca te-ai fi calmat si ai fi privit lucrurile in perspectiva.
Asa ca ia niste guri de aer si fa-ti un plan, pina ajungi la momentul in care nu te mai intereseaza ce iese din povestea asta.
quasaria
Postat pe 1 Martie 2013 21:54
toate sooacrele sunt la fel in primii zece ani de casnicie...intraba pe mama bunica ta,si cunostinte,rude,ca sa vezi prin ce au trecut...
nu are legatura doar cu banii,daca erai bogata ,se lega de altceva,si eu insai am trecutprin acelesi...
norocul meu ca dupa un tratament aflat din o revista psihologica,a mea s-a domolit....
nu iti recomand sa faci acelasi lucru,dar eu ma retrageam in camera copiluli,de cate ori venea,deciam taiat legaturile complet,cand eram pe punctul de a claca psihic....
lucru foarte greu,pentru ca ea sta deasupra,si era la usa noastra incontinuu....
am taiat si buna ziua si tot,trei luni,fapt dupa care s-a domolit.
mai am o vecina care de la soacra ei a patit atac cerebral,cand era tanara....
tot asa statea deasupra soacra ei,si ii crea probleme,l-a invatat pe sot,sa ia banii de la rata de casa,si sa ii depuna in un cont al lui,si sa nu plateasca rata ei,,iesea dimineata cand pleca nora la serviciu,si o blestema sa pateasca accident si sa nu se mai intoarca,si nervii soacrei au atins apogeul,cand a ramas gravida cu al doilea copil...zicea crezi tu ca daca faci al doilea copil,prinzi radacini/tot te va lasa,lupt eu.....
sa stii ca si toate inaintasele noastre din evul mediu pana acum,exact prin aceleasi lucruri au trecut......
numai ca ele nu lucrau,depindeau total economic de sot.....
si cand vor veni copiii,la fel va face,ca si celelalte soacre....
au impreisa ca sunt inlocuite treptata,ca nu vor primi aceeasi iubire,ca sunt pe locul doi ca importanta,ca nu mai au dreptul sa conduca,ca in trecut,totul,ca nu mai au putere de influenta,si este adevarat,cu cat trece mai mult timp,pierd din imporatnat,pana pier de tot.
dar e mai bine sa pieri fiiind bun ,facand bine.
si eu voi fi soacra,si voi lupta sa fiu diferita.
o exceptie,unabuna,care nu se amesteca in relatia tinerilor,care stie locul ei,si imporatnta ei pentru viitorul familiei.
oricat de buna vei fi cu ea,rezultatul va fi acelai,in primii zece ani.....
ai grija de tine,nu da atat importanta rautatii ei,pentru ca importanti sunteti de acum incolo,voi doi,si copiii vostri.
cand tu vei fi bunica,cine isi va mai aminti de rautatile ei?nimic rau nu dureaza,si nu duce la nimic....numai ce e bun are ecou.
asa am facut si eu la inceput...cat am inghitit,cat am avut rabdare,ca sa fie bine.....
nu stiam,eram buna si naiva,curata la suflet...
grecoaicele,de aici,toate au alt comportament: cum soacra se amesteca sau deranjeaza nora,aude toate injuraurile posibile,face criza de nervi grecoaica,si ii taie si buna ziua si orice contact......sunt exagerate,dar asa se apara pe ele.......
cea mai buna cale e cea de mijloc.
fa-i jocul,prefa-te ca esti ranita,si retrage-te in camera ta,cu ceva bun in mana,un ceai,orice,si ralaxeaza-te....daca ai putea sa ai timp epntru tine,sa faci ceva ce iti place,sa canti un cantec pe zi,sa dansezi ceva,e doar cinci minute,sau sa te rogi,orice care iti face bine tie....
si cand vezi ochii ei rai,aminteste-ti ca isi face programul de soacra....nu are legatura cu tine rautatea ei....e programul soacreor din toata lumea....
indiferent cum este nora,ea are responsabilitatea casei si copiilor,a intregii familii,mai ales ca viitorul ,adica copiii,sunt in mana ei...fara copii,nu mai exista viitor.
norele sunt importante,mai importante decat soacrele,care au avut si ele odata importanta lor odata.....
si daca soacra e bogata,si mai si....nu conteaza,toate am trecut prin asta,in afar de grecoaice,si toate astea trec pana la urma,uita-te la viitorul indeparta,ce va fi peste 20 de ani,cand o apuca pe soacra......
si cine o va ingriji la batranete.....
daniilia
Postat pe 2 Martie 2013 07:00
De la: iustina21, la data 2013-02-24 14:01:13stau in casa soacrei mele si zi de zi ma agreseaza psihic, nu incape de mine. Eu ma straduies sa fac sa fie bine. Daca imi spune ca ceva nu fac bine, ma straduiesc sa fac din ce in ce mai bine. Ma critica foarte des, si sevede o rautate in privirea ei...Si stiu ca daca as avea mai multi bani ar fi mai buna cu mine, dar din pacate nu am bani suficienti sa imi cumpar linistea. ea crede ca sunt cu fiul ei doar din interes, Dar daca era asa demult timp plecam, dar ma tin in loc sentimentele pentru sotul meu pe care il iubesc nespus, de aceea tac si inghit, si nu am puterea sa trec de sentimentele de iubire care ma tin langa el. dar poate intr`o zi o sa cedez psihic si toata viata mea o sa termine. Nu stiu ce sa mai fac sa fie bine. Pentru ca eu aduc cei mai putini bani in casa, cred ca sunt o pacoste pentru ei. deoarece bani au prea multa importanta pentru ei... Ce sa fac sa nu mi se distruga casnicia?
bucura
Postat pe 2 Martie 2013 09:20
O,Doamne, parca ma vad pe mine cu douazeci si ceva de ani in urma. Voi aveti acum un mare avantaj ca puteti comunica prin intermediul internetului, puteti sa va impartasiti experientele, sa cereti opinii, sfaturi, este un lucru minunat mai ales daca nu ai pe nimeni apropiat care sa te ajute. Nu vreau sa plictisesc si sa povestesc prin ce am trecut cu soacra-mea si cu fiu-sau, ambii cu probleme psihice serioase cum aveam sa constat pe parcurs, si cum dupa o copilarie nefericita a urmat o casatorie si mai nefericita, si o viata de tot rahatul.
Imi vine sa-ti spun" fatita mea draga", poate pt ca mi-ar fi fost drag ca pe langa baieti sa am si o fata, dar si pt ca o regasesc in tine pe fata care am fost candva. In primul rand sa nu mai faci nimic cu scopul de a-ti multumi soacra.Daca e neam prost, de rea credinta, nemultumita ca trebuie sa-l imparta pe fiu-sau cu tine, poti sa faci orice si oricat, ca nimic n-o s-o multumeasca. In Romania, cu putine exceptii, in momentul in care mamele de baieti ajung soacre, fac ceea ce au facut si soacrele lor cu ele, adica isi varsa toate frustrarile adunate intr-o viata de om asupra fiintei vulnerabile numita nora. Iar daca fata este tanara, lipsita de experienta de viata, bine educata si cu bun simt si dornica de a face pe plac soacrei ca sa nu-si supere sotul,este victima ideala si soarta ei este pecetluita. Ideal ar fi sa te muti de acolo cat poti de repede. Apoi conteaza daca sotul tau este capabil si suficient de matur sa inteleaga ca mama-sa nu trebuie sa se suprapuna peste rolul tau de nevasta, la fel cum tu nu te suprapui calitatii ei de mama. Si s-ar putea sa constati ca soacra isi santajeaza emotional propriul fiu, se victimizeaza, inearca sa te puna pe tine intr-o lumina negativa si viata ta sa fie un calvar. Iti doresti o astfel de viata? Tu ai nevoie de nervi tari ca sa faci fata provocarilor ce vor urma, sa poti fi o mama echilibrata, nu una nevrotica, sa te bucuri de viata, nu sa o bestemi. Iar daca baiatul mamii nu intelege care-i rolul lui, atunci tu trebuie sa hotarasti ca ai de facut. Il iubesti mai mult pe el decat pe tine, incat sa continui o viata chinuita, cu perspectiva de a ceda nervos, si chiar fizic? Eu spun ca inainte de oricine si orice, pune te pe primul loc pe tine (asta pana devii mama, atunci totul se schimba). Si inca ceva... Nu te victimiza, incearca sa o pui la punct politicos, dar hotarat, pe soacra, sustine-ti cu argumente ideile si interesele, iar daca nu ai cu cine, ignor-o, orice, numai sa nu te arati slaba si tematoare. Poti sa o iei la sentiment daca tine, si sa-i spui ca il iubesti pe fiu-sau cum si ea si-a iubit sotul cand s-a maritat, ca vrei sa fie totul bine, dar ca nu doar tu trebuie sa faci eforturi in sensul asta. Iti doresc sa ai putere si intelepciune ca sa alegi ce-i mai bine pt tine, dar cred ca cel mai bun sfat ramane asta: nu sta pt nimic in lume cu soacra.
bucura
Postat pe 2 Martie 2013 10:10
Cum sa faci? sa fii tu prima data si daca nu mai stii ce sa faci, stii ce se spune? SA NU MAI FCAI NIMIC!. Crede-ma daca vei lupta cu soacra ta, iti vei pierde doare energia. O relatie, o casnicie este afectata de convietuirea cu soacrele sau alte persoane. Intimitatea practic nu exista. Te incuraajez sa cauti solutii pentru a putea locui doar cu sotul tau. Asta este prima solutie, a doua este sa discuti cu sotul tau si sa iti spui problemele in cazul in care el nu le stie...si vezi ce rezultate obtii. NU exista solutii magine, ai de lucru.Mai mult, tu trebuie sa fii pe pozitia ta, de nora, si ea de soacra. Ca ea zice ca tu ai alte motive pentru care esti cu baiatul ei, asta este treaba ei. Ea zice, ea trebuie sa auda. Oricat de buna vei incerca sa fii, nu ai putea sa fii niciodata ceea ce o soacra isi doreste pentru baiatul ei. Intelege asta si vezi=ti de treburile si casnicia ta.
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/gelozia
garbo_8857
Postat pe 2 Martie 2013 20:25
Si eu sant intr-o situatie similara,deci o inteleg plus ca nici eu nu stiu ce pot face mai departe am ajuns intr-un impas din care nu pot iesi
In primul rand sant casatorita de 21 de ani am locuit in curte cu soacra ,eu muncesc de foarte multii ani in germania in timp ce eu eram la munca sotul meu sa incurcat cu o tanara cu 4 copiii intre timp a adus-o in casa in lucrurile muncite de mine si scumpa mea soacra nu a spus nimica,atuncia cand am auzit si chiar din gura lui ca are o relatie am decis sa vin inapoi la munca si las totul balta,intre timp am cunoscut alt barbat care este mai tanar ca mine cu 10 ani aicia se complica si mai mult viata mea mam incurcat cu el fara sa stiu ca el defapt nu stiu daca ma iubeste pe mine sau doar banii mei .....Cert este ca acuma sant in mijloc divortata nu sant cu toate ca sotul meu la cate mi-a facut si l-am iertat pana acuma 3 ani cand am venit sa imi castig banii de operatie si el in loc sa fie multumit ca are o sotie care se zbate si este muncitoare a reluat relatia tot cu aceaisi persoana ,problema este ca sant intr-o dilema soacra nu mai am ca a decedat anul trecut in decembrie dar eu acasa nu ma mai pot intoarce pentru ca nu am incredere in el acuma stau si ma gandesc si defapt de 2 ani ma tot gandesc dar nu am ajuns la nici un rezultat,sotul cu siguranta nu ma respecta daca sia adus amanta in casa aia nu mai este iubire acuma nici iubitul meu nu stiu ce vrea de la mine,sa invatat sa aibe banii si el castiga in romania dar foarte putin si atuncia tot asteapta banii de la mine ,eu cred ca asta este interesul lui va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat va multumesc anticipat
,
athena
Postat pe 3 Martie 2013 03:29
athena, pina la urma ce esti tu...fondul monetar international?
Lasa-i in pana mea sa castige singuri, ca nu i-ai facut tu! Si sint ditai barbatii. Ia-ti lucrurile si vezi-ti de ale tale... si ne iubim, ne iubim, da' portofelu' e la purtator.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2013 04:35
draga mea eu am inghitit 12 ani si am ajuns sa-mi pierd vocea din noiembrie si totul pe baza nervoasa pt ca am tinut in mine si nu am spus ce ma deranjeaza iar.pe 1 feb am facut" pareza la cap de trigermeni de tip n"(asa se numeste) si stau la pat de atunci si cu medicamente multe, cu resuscitare pt ca nu am avut puls,cu fizioterapie la cap ca sa pot sa-l misc ,efectiv jumatate din cap era pararalizat,nu tine in tine ca nu face bine sunt multe boli care le poti face pe cale nervoasa si analizele iti iasa bine si doctori pana depisteaza ce ai dureaza...stai de vb cu sotul tau si daca te iubeste asa de mult ori o pune la punct pe mama lui ori luati-va si plecati nu sta asa ca-ti distrugi sanatateasi e pacat .ai grija de tine in primul rand ca alti nu au .sa ai o zi buna !!
lorica78
Postat pe 3 Martie 2013 04:50
Ai pus problema gresit, nu stai in casa soacrei, te-ai casatorit, ti-ai urmat sotul. Problema ta nu este soacra, nu sunt banii pe care-i aduci, ci sotul tau. Discuta cu el foarte serios, sa-i explice mamei, ca are o familie alaturi de tine, ca te iubeste si sa nu te mai necajeasca. Adica s-o puna la punct pe mamica, asta in cazul in care, te iubeste si el la fel de mult. Poate nu te mai iubeste si atunci a facut o intelegere cu mamica, sa-ti faca zile negre, sa pleci. Daca nu te mai iubeste, pleaca, nu are rost sa mai stai, oricat de mult l-ai iubi ,tu te distrugi . Soacra nu te-a placut de prima data, poti s-o speli si pe picioare, n-o sa-i intri in voie. Daca sotul te iubeste , o va pune la punct, daca nu...viata merge mai departe... Bafta multa!
FLORIANA
Postat pe 3 Martie 2013 04:52
De ce-ti trebuie asa mult timp sa gindesti cum sa faci din moment ce esti libera si nu depinzi financiar de nimeni.Incheieti divortul faceti partajul mutate intr-o casa noua si-o iei dela capat.Daca ti-ai dat seama ca actualul prieten e interesat sa fie intretinut de tine,nu-l mai intretine,cautati un barbat care sa te iubeasca,sa te respecte si sa te intretina,nu tu pe el.Mult noroc si-o viata noua!
garbo255960
Postat pe 3 Martie 2013 05:09
Discuti foarte serios cu sotul tau ,spunei cit de terorizata esti de scumpa lui mamica si daca doreste din cauza casei si a mamicii casatoria voastra sa se destrame,atunci vei pleca pt. ca nu mai suporti teroarea si stresul.Va mutati intr-un apartament cu o chirie mai mica si problema e rezolvata.Toate sacrificiile pe care le faci nu vor folosi la nimc ,mai devreme sau mai tirziu vei pleca sau te vei inbolnavi,crezi ca merita ?Pastrezati sanatatea ca nu o poti cumpara de nici unde si daca vei fi bolnava nici chiar sotului tau nu-i vei mai fi folositoare.
garbo255960
Postat pe 3 Martie 2013 05:17
Draga Iustina,
Inteleg ca-ti iubesti sincer sotul, dar ce n-am remarcat in problema ta este dragostea si sustinerea sotului tau. Unde este el atunci cand mama lui iti face toate reprosurile? Unde este el atunci cand durerea nu mai incape in tine si te apropii sa cedezi psihic? Unde este el in viata ta?
Nu cumva el este de aceeasi parere cu mama lui si o sustine iar tu esti doar o piesa de mobilier nevaloroasa in casa aia?
Draga mea, cunoaste-ti adevarata valoare care in mod sigur nu se masoara si nu se contabilizeaza in banii pe care ii aduci in casa aia. Nu stiu ce varsta ai dar niciodata nu e prea tarziu s-o iei de la capat. Iti recomand sa intri aici: http://ghidultuturorfemeilor.ro si sa te redescoperi ca femeie, sa-ti redescoperi valoarea si sa redevii puternica. Daca sotul tau pune toate celelalte mai presus de tine (mama, investitiile din casa, banii, etc.) atunci draga mea poate ca este momentul ca si tu sa-ti revizuiesti prioritatile.
Sper din tot sufletul ca problema ta sa se rezolve si sa-ti gasesti in sfarsit linistea si fericirea alaturi de sotul tau sau....cine stie! Alege sa fii fericita, alegerea iti apartine
!
Ella-Giorgia
Postat pe 3 Martie 2013 06:25
nu e vorba de "cine e mai presus" ca nu stati una in capul alteia in casa aia. Nu deveni siropoasa: pur si simplu explica-i - sec - ca ai o problema cu mama-sa si trimite-l sa o rezolve.
Ce ii spune nu e problema ta. Poate sa o pupe pe mamitzica unde vrea sa o convinga. Important e ca de a doua zi discutia sa inceteze. Punct.
Nu esti presul nimanui, si nimeni nu poate avea atitudinea asta fata de tine daca tu nu ii permiti.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2013 07:02
draga mea de ce trebuie sa-i dai iubitului bani?, mai bine economiseste si cumparatiocasa a ta. Este clar ca este un excroc sentimental, tu stii ce face el in lipsa ta si pe munca ta/? Daca vrea mai multibani sa vina sa munceasca cu tine in Germania nu sa il intretii tu. Cred ca esti tare naiva. Tu cand vei avea casa ta sa nu depinzi de nici un barbat.
garbo273075
Postat pe 3 Martie 2013 09:58
Daca vreti liniste si armonie trebuie sa stati SINGURI, altfel vei ceda si-l vei parasi. Incearca sa ai o discutie cu el, convinge-l ca doar daca va mutati din acea casa va puteti salva casnicia si daca te iubeste va accepta si va pleca cu tine, daca nu va ramana langa fustita mamei. Si stii cum e....''niciodata sa nu alergi dupa autobus, tren sau dupa un barbat caci intotdeauna vine altu'"" Dupa ploaie apare soarele. Iti doresc sa-ti fie bine si gandestete-te mai mult la tine!
garbo094863
Postat pe 3 Martie 2013 10:11
Mie mi s-a intamplat la fel, doar ca nu cu soacra, pentru ca nu mai este...dar cu socrul si cumnata. oricat l-am iubit, am plecat de acolo si nu a venit dupa mine...asa ca, in primul rand depinde de el cum te valorifica, ce reprezinti ca femeie in viata lui. eu am bagat mana in foc din iubire, si m-am ars...
danuzza
Postat pe 3 Martie 2013 10:12
De la: quasaria, la data 2013-03-03 04:35:56athena, pina la urma ce esti tu...fondul monetar international?
Lasa-i in pana mea sa castige singuri, ca nu i-ai facut tu! Si sint ditai barbatii. Ia-ti lucrurile si vezi-ti de ale tale... si ne iubim, ne iubim, da' portofelu' e la purtator.


vez Athena, ca asta cu mufa ei data cu cerniala vre satz sufle baiatu' asha ca atentziii!
ca io stiu ca dupe ce s-o dat mama omida cu nush,ce sfaturi o spart casa la multe pitzipoance. asha ca da-i pashi, sa-i vez ciafa. sa merje dreacu la tizgancile iei boite. tu sa stai cu barbatu tau si tzuca-i manili lu soacra-ta ca va tzine gratis pe casa si masa. da' i-a spune baiatu' ie...strong ?(adica in "putere" ma intzelegi ce vreu sa spun ca mi rushini sa ma esprim asha ...direct...). ca poate d'aia ieshti superata ca nutz da...morcovu'(!?) cat mai des. c'atunci se schimba calimera. trebe gasit alt...morcov, macar ca...supliment...
hai pissi si sa fi iubita!
adi27
Postat pe 3 Martie 2013 10:42
De la: athena, la data 2013-03-03 03:29:38Si eu sant intr-o situatie similara,deci o inteleg plus ca nici eu nu stiu ce pot face mai departe am ajuns intr-un impas din care nu pot iesi
In primul rand sant casatorita de 21 de ani am locuit in curte cu soacra ,eu muncesc de foarte multii ani in germania in timp ce eu eram la munca sotul meu sa incurcat cu o tanara cu 4 copiii intre timp a adus-o in casa in lucrurile muncite de mine si scumpa mea soacra nu a spus nimica,atuncia cand am auzit si chiar din gura lui ca are o relatie am decis sa vin inapoi la munca si las totul balta,intre timp am cunoscut alt barbat care este mai tanar ca mine cu 10 ani aicia se complica si mai mult viata mea mam incurcat cu el fara sa stiu ca el defapt nu stiu daca ma iubeste pe mine sau doar banii mei .....Cert este ca acuma sant in mijloc divortata nu sant cu toate ca sotul meu la cate mi-a facut si l-am iertat pana acuma 3 ani cand am venit sa imi castig banii de operatie si el in loc sa fie multumit ca are o sotie care se zbate si este muncitoare a reluat relatia tot cu aceaisi persoana ,problema este ca sant intr-o dilema soacra nu mai am ca a decedat anul trecut in decembrie dar eu acasa nu ma mai pot intoarce pentru ca nu am incredere in el acuma stau si ma gandesc si defapt de 2 ani ma tot gandesc dar nu am ajuns la nici un rezultat,sotul cu siguranta nu ma respecta daca sia adus amanta in casa aia nu mai este iubire acuma nici iubitul meu nu stiu ce vrea de la mine,sa invatat sa aibe banii si el castiga in romania dar foarte putin si atuncia tot asteapta banii de la mine ,eu cred ca asta este interesul lui va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat va multumesc anticipat
,


Divorteaza..este clar ca nu mai poti avea viata cu fostul.. pt.ca s-a rupt ceva si degeaba faci carpituri..strica tot materialul!I-ati partea ta,daca tot ai muncit dincolo printre straini,singura..fata nimanui!Meriti ce este al tau!Iar la actualul dai reject..este clar ca vrea banii tai!E rau singura..dar este mai rau singura in 2, mai ales cand stii ca nu esti dorita pentru personalitatea ta ci pt.bani!Succes!
inutza65
Postat pe 3 Martie 2013 11:37
In ambele situatii este clar ca de altfel in viata multor femei. Femeile nu prea au stima de sine, respect pentru propria persoana, nu se stiu valoriza. Chiar daca crezi ca iubesti un barbat, nu il ai pentru vesnicie. Oricand e liber sa plece, cum si noi, fiecare suntem libere sa plecam dintr-o relatie cu scantei si stres maxim. Fetelor, dati-va o sansa, sa fiti fericite langa cine va pretuieste! Se duc anii in care mai puteti face alegeri si voi vi -i risipiti cu te miri ce "mare iubire". Hai sa fim seriosi! Daca ala sta cu ma-sa intr-o casa, desi vede cu tu nu esti multumita, ala nu e barbat, ci e copilul lu' ma-sa si pana traieste baba, tu nu ai nicio sansa! Ea vrea sa fie sefa peste copilul ei si tu esti o intrusa! Ce sa mai schimbi baba? Daca nu s-a schimbat singura, daca feciorul se complace sa stea sa-l comande ma-sa...tu iti pierzi timpul si tineretea cu un dobitoc! Si sunt atatia barbati independenti si care stau singuri! Du-te in gazda, fa o scoala, fa banii tai si cauta un barbat fara ma-sa in carca!
Doamna astalalta, ar face bine sa divorteze de afemeiatul de sot, nu stiu daca au ce imparti, ca locuinta e mostenire de la mama si eu stiu ca nu se imparte, iar daca poate dovedi ca a adus bani si au facut ceva investitii in casa, acelea se impart in 2. Asa ca, prea multe nu are de luat. Iar alalalt, de-l tine ea cu bani, iti dau un sfat: daca tot esti dispusa sa platesti pentru o iubire, ia-ti draga un gigolo, ca e mai cinstit. Il platesti, isi face numarul, te simti bine si fiecare pe drumul lui! Asta, nu stiu ce prestatie are, insa daca accepta bani de la tine, e o zdreanta! Asa ca, evalueaza-ti viata, ia-ti tu casa ta, dar mai intai divorteaza, vezi sa nu ai bani in cont, ca si aia se impart...si du-te in lume si cauta-ti fericirea langa un barbat care e in stare sa se tina din banii lui si sa vrea sa se bucure cu tine, nu pentru banii tai, ci pentru ceea ce esti tu: O femeie harnica si cu suflet mare! Nu lasa toti oportunistii sa profite de pe tine! Treziti-va femei! Fiti independente si cautati barbati care sa va pretuiasca si sa va iubeasca mai presus de mama, de bani, de casa, etc. Cautati iubirea si ea se va lasa gasita! Mult noroc!
calla
Postat pe 3 Martie 2013 13:34
Ar trebui sa ne punem macar o data la trei luni intrebarile: Cine sunt eu? Ce doresc? Ce ma face fericita? Sunt eu apreciata si iubita? Sunt eu pe primul loc in viata lui? Ne dam reciproc ce avem nevoie sau doar eu dau si de la el...sper....ca intr-o zi....se va schimba...si va vedea cat il iubesc....si ma va aprecia....? PROSTII! Aici e capcana! Fetelor! Barbatii sunt niste vanatori, daca stiu ca au una sigura acasa, cauta sa vaneze pe alta(altele) si tu stai ca proasta si visezi la dragostea adevarata care de fapt e doar in capul tau!
Puneti-va pe o lista ce beneficii aveti si ce riscuri in relatia respectiva si daca nu puteti obtine sau nu aveti cat de cat confort emotional si psihic, discutati deschis ce va macina si daca nu e interesat sa va fie bine si sa fiti fericita, e cazul sa dispareti, ca ati ocupat locul unei fraiere! E timpul sa ne maturizam si sa ne punem pe noi pe primul plan! Nu mai fiti mame pentru barbati! Fiti femei adevarate si sa fiti curtate, nu sa va impiedicati de iluzia ca sunteti unica iubire si de neinlocuit! Asta e in povesti: si au trait fericiti pana la adanci batraneti!!!!! In realitate, iei ce poti si cand s-a terminat, E GATA! La ce mai stai? Il iubesti f mult? Dar PE TINE TE IUBESTI? NU? Daca te iubesti, atunci cauta-ti locul tau, nu langa unul mamos, nu langa unul profitor! Cauta iubirea si o vei gasi! Dar nu va tineti cu dintii de relatii expirate, de relatii in care traiti iluzia unei iubiri pana la moarte!!! Realitatea e ca gasesti greu pe cineva compatibil, dar nu sta prea mult intr-o relatie care tu stii in sinea ta ca nu merge, dar ti-e mai comod sa te plangi, ti-e mai comod sa speri intr-o schimbare miraculoasa, ti-e mai comod sa nu faci nimic! Traiti-va viata la maximum, nu va bateti joc de rolul de FEMEIE! FITI FEMEI ADEVARATE !
calla
Postat pe 3 Martie 2013 13:46
De la: garbo034526, la data 2013-03-03 11:37:42
De la: athena, la data 2013-03-03 03:29:38Si eu sant intr-o situatie similara,deci o inteleg plus ca nici eu nu stiu ce pot face mai departe am ajuns intr-un impas din care nu pot iesi
In primul rand sant casatorita de 21 de ani am locuit in curte cu soacra ,eu muncesc de foarte multii ani in germania in timp ce eu eram la munca sotul meu sa incurcat cu o tanara cu 4 copiii intre timp a adus-o in casa in lucrurile muncite de mine si scumpa mea soacra nu a spus nimica,atuncia cand am auzit si chiar din gura lui ca are o relatie am decis sa vin inapoi la munca si las totul balta,intre timp am cunoscut alt barbat care este mai tanar ca mine cu 10 ani aicia se complica si mai mult viata mea mam incurcat cu el fara sa stiu ca el defapt nu stiu daca ma iubeste pe mine sau doar banii mei .....Cert este ca acuma sant in mijloc divortata nu sant cu toate ca sotul meu la cate mi-a facut si l-am iertat pana acuma 3 ani cand am venit sa imi castig banii de operatie si el in loc sa fie multumit ca are o sotie care se zbate si este muncitoare a reluat relatia tot cu aceaisi persoana ,problema este ca sant intr-o dilema soacra nu mai am ca a decedat anul trecut in decembrie dar eu acasa nu ma mai pot intoarce pentru ca nu am incredere in el acuma stau si ma gandesc si defapt de 2 ani ma tot gandesc dar nu am ajuns la nici un rezultat,sotul cu siguranta nu ma respecta daca sia adus amanta in casa aia nu mai este iubire acuma nici iubitul meu nu stiu ce vrea de la mine,sa invatat sa aibe banii si el castiga in romania dar foarte putin si atuncia tot asteapta banii de la mine ,eu cred ca asta este interesul lui va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat va multumesc anticipat
,


Divorteaza..este clar ca nu mai poti avea viata cu fostul.. pt.ca s-a rupt ceva si degeaba faci carpituri..strica tot materialul!I-ati partea ta,daca tot ai muncit dincolo printre straini,singura..fata nimanui!Meriti ce este al tau!Iar la actualul dai reject..este clar ca vrea banii tai!E rau singura..dar este mai rau singura in 2, mai ales cand stii ca nu esti dorita pentru personalitatea ta ci pt.bani!Succes!


fir'ash al dreacu',
alta mama omida!
ce vrei fa, de-i spargi asteia famelia, vrei sa pui laba pa barbat'su ca-i bun de prasila?
las-o fimeie in durerea ei si tu catatz altu' ca-i plina lumia de fu*talai si gaseshtez unu' cu morcovu' pi masura. dai un ban da stai in fatza si ai morcovu' asigurat la cacand vrei mata mata. si cu supliment.
comprende fa????????????????
adi27
Postat pe 3 Martie 2013 14:21
iubita mea ce fel de barbat e el de nu ia initiativa?
tun il iubesti ff mult !dar el pe tine...?
:stml-confused0006: testeaza-l sa vezi!nu te mai umilii,nu merita!si eu am trecut prin ce ai trecut tu si cind l-am testat am constatat ca stau''in pat cu dusmanul' si l-am salutat din mers dupa 8 ani de casnicie!
garbo_11727
Postat pe 3 Martie 2013 15:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aranjamente de flori naturale sau de flori artificiale la nunta? 18 De la: sisirustik 27 Octombrie 2009 23:56
despartire 28 De la: nicu03 2 Aprilie 2015 07:40
Casatorie 1 De la: garbo_497965 2 Martie 2019 00:26
Dragoste sau bani? 63 De la: garbo172304 18 August 2014 18:17
Fotografi si cameramani buni 20 De la: cricat 8 Iunie 2011 16:56
Setari Cookie-uri