viata la tara,sau viata la oras???

eu si sotul meu ne gandim sa ne achizitionam o locuinta,deoarece pana in prezent am stat cu chirie.nu ne-am hotarat insa ce varianta sa alegem:o casa la tara sau un apartament in oras... noi ne-am dori o casuta la tara cu o curte si toate cele,insa nu stiu care ar fi avantajele si dezavantajele vietii la tara.va rog sa ma ajutati cei ce locuiti in provincie cu cateva informatii,mai ales cei care au renuntat la oras si s-au mutat la tara.multumesc
venizigoldplated
Postat pe 21 Noiembrie 2012 12:30
in primul rind, depinde cu ce va ocupati voi doi: daca aveti preocupari "urbane", la tara... e foarte liniste si frumos, da' joburi ioc. Pe de alta parte, daca sinteti agricultori, cam greu cu ferma pe balcon.
Eu personal prefer sa stau undeva pe la o distanta "rezonabila" de oras - rezonabil e definit in functie de zona si trafic - astfel incit sa n-am nici senzatia ca am dormit la birou cind ma trezesc dimineata, nici sa nu fac juma de zi cu masina pina la prima fiinta umana.
quasaria
Postat pe 21 Noiembrie 2012 12:39


eiii... lasa O ca gasesti fiinta umana si pe ulita... ori se intoarce de la biserica ori de la crasma... !!! in rest, imi place cum gandesti... asta ar fi solutia optima !
barboneli
Postat pe 21 Noiembrie 2012 12:56
Q , cam asta am avut si noi in vedere cand ne-am facut casa. Nu e in oras (nici nu mi-as dori in balamucul ala),dar nici departe nu e.Nu as da gradinuta si plimbarica mea pe camp pe toate apartamentele din lume. Daca vreau galagie si agitatie,hop in masina,20 de minute de drum si sunt in oras.
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 13:19
prefer viata la tara, mai bine zis la munte!
si in afara de cabanuta de lemn cu blana de urs de pe podeaua din lemn de brad si semineul unde sa arda mocnit un bustean, poate sa mai fie si-o muzica in surdina!
despre alte chestiuni si detalii... cu alta ocaziune!

http://www.youtube.com/watch?v=U17OqzTjWlQ
heartbit
Postat pe 21 Noiembrie 2012 13:56
Bituleee....De ce vrei tu sa ma chinui ?
http://images.traum-ferienwohnungen.de/8855/34705/19/Bergh%C3%BCtte%20und%20Skih%C3%BCtte%20Pfefferkorn.jpg
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 14:18
Ador viata de la tara , atmosfera si simplitatea .. dar mai ales seara cand e liniste si se aud broscutele pe lac si greierii in natura ... iar oamenii sunt atit de diferiti, primitori si simpli, fara fite si falsa pudoare! Cred ca Lucian Blaga a reusit cel mai frumos sa exprime in cuvinte, cum simt eu viata la tara..."Eu cred ca vesnicia s-a nascut la sat.
Aici orice gnd e mai ncet,
si inima-ti zvcneste mai rar,
ca si cum nu ti-ar bate n piept,
ci adnc n pamnt undeva.
Aici se vindeca setea de mntuire
si daca ti-ai sngerat picioarele
te asezi pe un podmol de lut.
Uite, e seara.
Sufletul satului flfie pe lnga noi,
ca un miros sfios de iarba taiata,
ca o cadere de fum din stresini de paie,
ca un joc de iezi pe morminte nalte. " (Lucian Blaga - Sufletul Satului)
Tanjesc de cand ma stiu dupa o casa la tara, o gradina cu flori, un catel........
Linistea, pacea sufleteasca pe care ti le poate da aerul acela necontaminat de nimic.........Este locul unde te regasesti pe tine insuti si iti reincarci bateriile pentru a putea trai mai departe in lumea civilizatiei.
De fiecare data cand ma reintorc acasa din lumea asta tulbure, ma cuprinde un oftat...Bunicul avea o vorba, numea blocurile cutii de chibrit, si pe buna dreptate o facea. Esti prizonierul propriei locuinte.
Una e sa iesi afara sa te intinzi la umbra unui pom( poate chiar sadit de tine), si alta e sa poti privi, sau doar iesi pentru a fi "chiriasul" umbrei unui pom "public".
LLisa
Postat pe 21 Noiembrie 2012 14:22

''prefer viata la tara, mai bine zis la munte!''

La fel.
Axl_R
Postat pe 21 Noiembrie 2012 14:35
Ghinionul tau....tre sa traiesti o vreme la campie...
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 14:38
i al tu. Pa! La trebi cu mine!
Axl_R
Postat pe 21 Noiembrie 2012 14:40
Pa Spor
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 14:41


ma asociez parerilor cu muntele... !!!


http://anunturilocale.com/wp-content/uploads/anunt/case-ieftine-din-lem-1520891203.jpg


barboneli
Postat pe 21 Noiembrie 2012 15:02
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 15:07
LLisa, nu mai tanji dupa o casa la tarta! apuca-te si fa-ti-o (sau cumpara-ti!!!!)!!! viata asta nu iti da bilet dus-intors, ca sa ai timp s-o faci la intoarcere!

Rotty, mamicule, eu nu chinui pe nimeni! e altcineva care chinule lumea pe aici, ca sa se razbune pe "talentul" care ii produce chinuri!!!

din poza ta lipseste un mic amanunt.
lopata de dat zapada! nu ca ar fi fost neaparat necesara
dar e buna pentru dezmortire si incalzire si intretinut conditia fizica!
de vinul fiert, ala cu scortisoara, inca n-am zis nimic
heartbit
Postat pe 21 Noiembrie 2012 15:12
Iote fleosc Te legi de scame...

Ziceam ca ma chinui,pentru ca eu stau la ses....Stii tu ce dor imi e uneori de strada mea din Ro care e situata intr-un varf de deal ?....
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 15:18
http://www.huettenhilfe.de/wp-content/uploads/2007/11/gluehwein.jpg

Iote si vinul fiert...

http://www.immer-jung.de/uploads/fckeditor/image/Gluhwein.gif
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 15:24
prefer o cana de lut sau o bardaca de lemn!

vezi ultimele doua imagini!
http://www.codrosu.ro/vin-fiert-reteta-traditionala-%E2%80%93-cum-se-prepara-vinul-fiert-cu-scortisoara-%E2%80%93-sfaturi-pentru-reusita-retetei-de-vin-fiert/

dar mai exact..
http://100eyes.ro/photogallery/public/Tari/Romania/Bucuresti/Unde-iesim/Piranha/Piranha-6320889696
heartbit
Postat pe 21 Noiembrie 2012 15:39
Off, minteni te cer de brbat. Prea ai gusturi pe gustu' meu.
Axl_R
Postat pe 21 Noiembrie 2012 15:58
eu ador sa locuiesc in cutia mea de beton. si daca vreau la tara, stau la umbra violetei de parma de pe pervaz. sau pot face friptura la jar pe balcon, vecinii nu spun nimic inainte de a arunca galetile cu apa pe geam. variante mai sunt. daca vreau semineu, parchetul e gata dat cu lac pentru a aprinde un foc imbelsugat, ce sa mai spun de deodorantul din baie cu miros de brad...
Eugenia_
Postat pe 21 Noiembrie 2012 16:17
Vaiiii....Ce te invidiez....
EU_
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 16:26

Imi plac ambele stiluri de viata...fiecare cu avantajele si dezavantajele lui!!!!
The_rock_flower
Postat pe 21 Noiembrie 2012 16:26
scuze rose ca am intervenit intre cererea ta te casatorie si acceptul lui bit
Eugenia_
Postat pe 21 Noiembrie 2012 16:27
Api una-n plus sau minus ce mai conteaz?
Axl_R
Postat pe 21 Noiembrie 2012 16:29
Unde e acceptul ???
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 16:30
Bituleeeeee..... !!!!!! Asa arata in realitate cestile mele pentru vin fiert...
http://img.garbo.ro/comunitate/photos/5/9/4/4534951.jpg

Pe buneeeee....
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 16:41
cred ca aluneca usor cizmulitele...pe zapada
Eugenia_
Postat pe 21 Noiembrie 2012 17:04
....Nu ti cred....nu ti cred.....
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 17:05
nu mi-ai vazut saniuta
Eugenia_
Postat pe 21 Noiembrie 2012 17:42
"Viata la tara,sau la oras??"....fiecare loc are farmecul lui:) fie: ses,munte,la malul marii sau in cafeneaua lui " Nea Tache"
voi il stiti pe batranul Tache?....poate din intamplare...la el gasesti intotdeauna caldura.
...un vin fiert,o ciocolata calda,un ceai de menta cu aroma de lamaie,un sorici de porc de
Ignat.....da ce "tarie" are!!....el m-o invatat cum se face afinata si cum se serveste FATA ....nu va spun,ca nu ma credeti.:( Ii placut la tara, sa ai o casuta in care sa simti odihna din weekend,ii multa liniste ....dar oricum,trebuie sa fii batran ca sa nu te plictisesti de atata liniste.Tot vei dori din cand in cad sa auzi zgomotele orasului,sa circuli cu masina prin locuri aglomerate, sa vezi "gasti" de adolescenti care se saruta in curtea scolii....eee! ii bine si in "cutia de chibrituri"....eu sunt mai aproape de D-zeu :)
Stiu, nu ii ca la munte,dar acolo ma simt ACASA :)
Fss_ssu
Postat pe 21 Noiembrie 2012 19:18
Supi.... ....si tac....
Rotty
Postat pe 21 Noiembrie 2012 19:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre regimul de echilibrare energetica 3 De la: garbo196393 19 Iulie 2012 05:11
ce sa mananc pe zi ca sa slabesc sau sa nu ma ingras 7 De la: garbo_7980 14 Noiembrie 2012 19:51
Lotiune de dus cu extract de catina - Weleda 1 De la: valy87 17 Septembrie 2012 16:52
Iubirea dupa porunca Lui Dumnezeu 17 De la: anaROBERT 23 Iunie 2010 13:09
despre scolioza 1 De la: relu_eu2001 3 Noiembrie 2009 10:47
Setari Cookie-uri