Afectiuni ale tiroidei - gusa micronodulara.

Buna seara tuturor,
de citeva zile sunt...fericita posesoare al acestui diagnostic, "gusa micronodulara" si, pentru ca am plecat din cabinetul medical cu pricina (dar si din altele 2, pentru alte afectiuni legate, se pare, de cea a tiroidei) fara raspunsuri la multele mele intrebari, incerc sa gasesc ceva informatii pe internet. Am tot cautat pe internet, am citit diverse si am gasit explicatii pentru starea mea de sanatate din ultimul an, dar asta nu ma determina, inca, sa cumpar reteta cu medicamentul prescris. Medicul endocrinolog(din Medlife), de altfel cu recomandari bune, mi-a prescris euthyrox, doza crescenda in primele saptamini si control dupa citeva luni. Chiar si asa, am plecat foarte nedumerita din acel cabinet, fara sa fi incercat macar sa-mi spuna ceva despre aceasta afectiune, despre euthyrox si efectele lui adverse, despre efectele neadministrarii lui asupra sanatii mele sau daca exista si posibilitatea unui tratament naturist - practic asta asteptam de la un medic din Medlife, din pacate am fost dezamagita.... Deocamdata ma informez, sper sa pot ajunge la inca un medic pentru o a doua parere. Ma adresez doamnelor de pe site, care au aceasta afectiune sau care sunt mai (mult mai) informate (poate sunt medici) decit mine si care, daca doresc, ma pot ajuta cu informatii ... sfaturi. Va multumesc tuturor,
Daniela.
dana_filote
Postat pe 21 Octombrie 2012 20:21
acum vreo doi ani am fost si eu la endocrinolog, la un cabinet privat, la care iti recomand sa NU te duci (e in Cotroceni, medicul se numeste Marcu si e pus pe capatuiala, adica mai curand il interesa ce lucrez si cat castig decat simptomele bolii. Oricum nu am fost lamurita ce am, el mi-a pus un diagnostic si medicul de la laboratorul unde mi-am facut analizele mi-a spus cu totul altceva. Ca sa nu mai spun cat de urat mi-a vorbit si in ce hal s-a rastit la mine...). deci ocoleste-l

o colega de-a mea a mers la Spitalul Institutilui de Endocrinologie Parhon si e super multumita (eu nu am fost si acolo ca intre timp am plecat din tara). Poti sa incerci acolo, sigur e ok.

sper sa fie de folos :)

aici: http://www.institutiimedicale.ro/spitale/spitalul-de-endocrinologie-parhon-bucuresti.html
Annna_Maria7
Postat pe 29 Octombrie 2012 04:21
acum vreo doi ani am fost si eu la endocrinolog, la un cabinet privat, la care iti recomand sa NU te duci (e in Cotroceni, medicul se numeste Marcu si e pus pe capatuiala, adica mai curand il interesa ce lucrez si cat castig decat simptomele bolii. Oricum nu am fost lamurita ce am, el mi-a pus un diagnostic si medicul de la laboratorul unde mi-am facut analizele mi-a spus cu totul altceva. Ca sa nu mai spun cat de urat mi-a vorbit si in ce hal s-a rastit la mine...). deci ocoleste-l

o colega de-a mea a mers la Spitalul Institutilui de Endocrinologie Parhon si e super multumita (eu nu am fost si acolo ca intre timp am plecat din tara). Poti sa incerci acolo, sigur e ok.

sper sa fie de folos :)

aici: http://www.institutiimedicale.ro/spitale/spitalul-de-endocrinologie-parhon-bucuresti.html
Annna_Maria7
Postat pe 29 Octombrie 2012 04:21
De la: dana_filote, la data 2012-10-21 20:21:48Buna seara tuturor,
de citeva zile sunt...fericita posesoare al acestui diagnostic, "gusa micronodulara" si, pentru ca am plecat din cabinetul medical cu pricina (dar si din altele 2, pentru alte afectiuni legate, se pare, de cea a tiroidei) fara raspunsuri la multele mele intrebari, incerc sa gasesc ceva informatii pe internet. Am tot cautat pe internet, am citit diverse si am gasit explicatii pentru starea mea de sanatate din ultimul an, dar asta nu ma determina, inca, sa cumpar reteta cu medicamentul prescris. Medicul endocrinolog(din Medlife), de altfel cu recomandari bune, mi-a prescris euthyrox, doza crescenda in primele saptamini si control dupa citeva luni. Chiar si asa, am plecat foarte nedumerita din acel cabinet, fara sa fi incercat macar sa-mi spuna ceva despre aceasta afectiune, despre euthyrox si efectele lui adverse, despre efectele neadministrarii lui asupra sanatii mele sau daca exista si posibilitatea unui tratament naturist - practic asta asteptam de la un medic din Medlife, din pacate am fost dezamagita.... Deocamdata ma informez, sper sa pot ajunge la inca un medic pentru o a doua parere. Ma adresez doamnelor de pe site, care au aceasta afectiune sau care sunt mai (mult mai) informate (poate sunt medici) decit mine si care, daca doresc, ma pot ajuta cu informatii ... sfaturi. Va multumesc tuturor,
Daniela.


1. Daca in urma analizelor a rezultat diagnosticul , inseamna ca acela este.
2. euthyrox este cel mai usor medicament (din cele care se dau pentru afectiuni ale tiroidei)
3. Scrie in prospectul medicamentului ce reactii adverse si nu are aremedicul de unde sa stie cum reactionezi pentru ca nu toata lumea reactioneaza la fel (de ex din 20 de reactii adverse, le poti facepe toate , poti face doua, sau niciuna); dar asta citesti tu singura si observi pe perioada de inceput a tratamentului; daca e ceva te duci direct la medic, nu astepti sa treaca "X" luni!!!
4. Stii care este baza medicamentelor in tratamentul tiroidei? IODUL!!! Ce tratament "NATURIST" vrei?! Oricum tratamentul "NATURIST" este un placebo!!!!!
Exista la plafar TIROIDIN (spirulina si Iod), dar in niciun caz nu poti inlocui medicamentul dat de medic ; Ce medic crezi ca-ti recomnada "tratament naturist" ?! Daca tu crezi in fierturile nu stiu carui vraci n-ai decat dar cu tiroida nu te joci pentru ca daca functiile ei se deregleaza atunci incep dereglarile si in organism; faci cum crezi.
adeline
Postat pe 31 Octombrie 2012 16:57
dana,
nu stiu ce istoric ai tu cu medicamentele naturiste, dar daca ti se par solutia mai "blinda" si nu le cunosti, mai bine nu le lua. E mai sigur sa incepi cu ce ti-a prescris medicul, si "naturiste" cunoscute, ex. echinacea de imunizare si altele similare. Si tutunul e planta, si coca e planta, si ciupercile otravitoare de ex. tot plante sint... deci nu sint deloc inofensive cum crezi tu.
Si ca sa iti raspund la intrebare, da, eu am avut hipertiroidism pe linga alte kkturi mult mai grave - si am tinut doi ani regim raw. Inca mai tin citeva saptamini pe an. Problema respectiva nu mai exista, in schimb ce ramine este tendinta organismului de a o dezvolta. Asta e una dintre problemele care n-au rezolvare: daca organismul tau tinde spre un dezechilibru hormonal, tendinta ramine, pentru ca asa e el construit, si trebuie sa fii atenta toata viata sa nu ajungi in acelasi stadiu.

quasaria
Postat pe 8 Noiembrie 2012 10:52
Tirioda!!!
S-a constatat ca dereglarile glandei tiroide se intalnesc de 5 ori mai frecvent la femei decat la barbati, in special cu predominanta hipotiroidismului, ca manifestare clinica. De asemenea, e important de inteles ca functionarea tiroidei este afectata de schimbarile care se produc in organismul femenin pe parcursul vietii (maturarea sexuala, graviditatea, menopauza).

Iodul este un component esential al hormonilor tiroidieni si insuficienta lui e urmata de insuficienta tiroidiana. Fiind implicat in producerea hormonilor tiroidieni, el participa in toate actiunile acestora: rol "cheie" in metabolismul celular, rol "cheie" in procesul de crestere si diferentiere a tuturor organelor si in particular a creierului. Etapa hotaratoare a dezvoltarii creierului la specia umana este reprezentata de viata fetala si primii 3 ani post-natali. Deficitul iodat in aceasta perioada critica produce alterari ireversibile in dezvoltarea creierului, consecinta clinica fiind retardarea mintala.

Fa-ti timp si citeste aceste randuri. Este foarte important sa constientizezi ca testarea glandei tiroide este foarte importanta deoarece dereglarile ei aduc aportul lor in complicatiile sarcinii si pot afecta grav sanatatea proprie si sanatatea viitorului copil.

E necesar:
1. Sa mergi la medic pentru o consultatie preconceptionala (pana la sarcina).

2. Cere sa-ti fie testata glanda tiroida (valorile TSH seric, T4, T3, si markerii anti-Tg, anti-TPO).

3. Daca esti deja insarcinata mergi la medic pe cat e posibil mai devreme.

4. Raporteaza medicului toate simptomele noi aparute sau problemele, care te supara, acesti "indici" servesc ca un ajutor pretios in stabilirea diagnosticului.

5. Afla daca cineva dintre membrii familiei tale sufera sau au suferit de dereglari tiroidiene si pune medicul la curent cu acest fapt.

6. Chiar daca rezultatele testarii nu indica schimbari patologice, fii precauta si primeste necesarul de iod si vitamine, atat pana la sarcina cat si pe parcursul ei.

7. Daca ti-a fost diagnosticata o hipertiroidie sau hipotiroidie incepe tratamentul indicat imediat (chiar daca esti insarcinata, preparatele indicate, de obicei, nu creeaza pericol pentru viitorul copil).

8. Mergi la medic atat de frecvent cat ti se cere (monitorizarea riguroasa asigura succesul tratamentului).

9. Este util sa testezi functia tiroidei pe parcursul primului an dupa nastere (pentru excluderea asa numitei tireoidite postpartum).

10. Cere pentru copilul tau testul TSH seric pe parcursul lunii a doua de viata (6-8 saptamani de la nastere).
garbo043878
Postat pe 11 Noiembrie 2012 02:59
Am si eu probleme cu tiroida,de fapt mi-a mai ramas doar o "bucatica",deoarece am ajuns la operatie.Am avut initial hipertiroidism,am facut cativa ani tratament ,pe urma nu am mai avut probleme pana la moartea parintilor.Atunci am inceput sa ma ingras,iar la un control mi s-a dat diagnosticul de hipotiroidism.Cu toate ca am urmat tratamentul prescris , intr-un an am facut o gusa nodulara si atunci nu am mai avut incotro.M-am internat la Institutul Parhon si m-am operat.Urmez tratament si in ziua de azi si de aici incolo cat voi trai, cu Euthyrox ,doza poate varia in functie de valorile TSH.
Este o boala care poate fi tinuta sub control,dar nu trebuie neglijata.Poate da peste cap tot metabolismul.
garbo_4842
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:19
Am fost la o prezentare la care am aflat un lucru deosebit de interesant : Organismul nostru are capacitatea de a se auto repara si regenera . Aceaste mecanisme care asigura repararea si regenerarea celulelor se gasesc in interiorul fiecarei celule . Dar exista o conditie : aceste mecanisme trebuie sa primeasca un semnal pentru a intra in actiune . Acest semnal este dat de asa numitele celule de semnalizare REDOX . Aceste celule sunt in numar foarte mare in fiecare celula cand ne nastem si scad cam cu 1% in fiecare an . Care este consecinta ? Ca pe masura ce trece timpul , noi vom avea din ce in ce mai putine celule care sa dea semnalul ca sunt anumite disfunctionalitati in celula , si atunci celula nu mai este reparata , regenerata sau inlocuita , devenind o celula bolnava sau va muri lasand reziduri in organism . Ca urmare daca celulele se imbolnavesc nu este normal ca si organismul nostru sa se imbolnaveasca odata cu varsta ?
Deci ce-ar fi de facut ? Sa aducem un supliment de celule de semnalizare in organism care sa compenseze aceasta diminuare a numarului de molecule de semnalizare . Dupa cercetari de ani de zile s-a reusit obtinerea acestor molecule in stare stabilizata intr-o solutie sarata pura . Ingerand aceasta solutie cu molecule de semnalizare in stare stabilizata vom celulele noastre vor avea capacitatea de reparare si regenerare si in mod firesc celulele devenind din nou celule sanatoase vor conduce automat la refacerea si insanatosirea intregului organism .
Daca doriti mai multe detalii despre acest produs revolutionar unic va rog sa ma contactati prin email la adresa p.patrascioiu@hotmail.com . Petrut Patrascioiu
Patrascioiu_Petrut_Ionel_1
Postat pe 11 Ianuarie 2013 22:17
De la: Patrascioiu_Petrut_Ionel_1, la data 2013-01-11 22:17:55..... Acest semnal este dat de asa numitele celule de semnalizare REDOX . Aceste celule sunt in numar foarte mare in fiecare celula cand ne nastem si scad cam cu 1% in fiecare an . Care este consecinta ? ....


m-ai convins din prima! mai ales ca ai postat aceeasi ineptie de doua ori! (te cumpar cu totul si pe tine si produsul tau minune!!!
totusi ... cum e ca... un numar FOARTE mare de celule sa se afle intr-o celula si cum nu era de-ajuns ... un numar FOARTE mare de celule se afla in fiecare celula??? sau discuti despre celulele de la rahova, cloibasi, jilava si care or mai fi?

cu cine ai studiat biologia, anatomia... si chestiile astea denumite, stiintele naturii? nu ti-a spus ca o celula este o celula si atat? o celula are un continut specific, si nu poate contine in interiorul ei o alta celula... cu atat mai mult... un FOARTE mare numar de alte celule???

nu mai ai loc de atatea produse revolutionare si unice in lumea asta! (e mai rau ca la reclama cu detergentul... detergentul nostru face minuni, nu ca detergentul dumneavoastra obisnuit....!!! care e detergentul ala obisnuit??? ca toate au te miri ce formule avtice si oxi formule active si bule si perle si si si si...)
mai erau si aia cu aloe vera, mai sunt si aia cu aparatele alea, de zic ei, ca se fac cu ele teste de sanatate pentru cosmonautii de la nasa... si alte aberatii pe acelasi portativ... dar nici unul cu toate produsele si aparatele astea minune, pentru creduli, nu e in stare sa te scape nici macar de-o banala gripa!

cine va scrie ma textele astea, ca si regretatul Dinica, avea texte mai bune in Filantropica...
v-ati trezit toti textieri de cersit pe net peste noapte, doar, doar gasiti vreun fraier care sa se uite in gura voastra ca la stomatolog si sa va umple buzunarele...
heartbit
Postat pe 11 Ianuarie 2013 23:26
nu inteleg nici eu ce e cu toate aceste "produse revolutionare" pe care le promoveaza tot felul de anonimi...cel mai normal si mai ok mi se pare sa mergi la medic periodic, sa-ti faci teste si controale si sa te consulti cu el despre ce produse este mai bine sa folosesti. nu sa pleci urechea la orice informatie vehiculata pe net...eu m-am decis sa ascult numai de medic, de mai bine de un an merg pentru verificarea tiroidei si a altor posibile probleme care pot aparea la o femeie la clinica Donna si mereu daca am ceva intrebari sau nelamuriri o intreb pe dna dr Teodorescu si ma ajuta mereu cu informatii.
garbo_11141
Postat pe 4 Februarie 2013 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pregnyl 1 De la: gabimaghi 17 Iunie 2011 20:08
AJUTOR UMANITAR 6 De la: ladyDY 25 Septembrie 2011 22:17
help 3 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:47
Cum faci fata depresiei? 92 De la: garbo_387326 4 Mai 2015 13:04
Putin ajutor va rog :) 9 De la: eu_geminy 15 Noiembrie 2010 01:50
Setari Cookie-uri