dieta cu banane

a incercat cineva aceasta dieta?daca da,ce rezultate ati avut?
nu am gasit pe forum topic cu aceasta cura.cred ca o voi incerca si eu...astept parerile voastre
Dieta cu banane te ajut s scapi de kilograme

1. Dimineaa, la micul dejun, trebuie s consumi o banan (cel mult dou) i s bei un pahar cu ap cald, susine Sumiko Watanabe, creatoarea acestei diete.

2. La masa de prnz i la cin se poate mnca normal : sup, ciorb, grtar din carne de pui sau de pete, evitndu-se excesele.

3. Cina trebuie servit pn la ora 20.

4. Dulciurile i desertul pot fi nlocuite cu banane, fr s se fac excese.

5. Somnul este un factor esenial; de aceea, cine urmeaz cura trebuie s se culce seara devreme, nainte de miezul nopii.

6. Apa trebuie consumat ntre mese, doar atunci cnd apare senzaia de sete.

7. Cura trebuie urmat cel puin 14 zile.
interzis alcoolul,lactatele,dulciurile,cafeaua dimineata...
letitia1
Postat pe 21 August 2012 08:58
Am auzit si eu de cura asta intamplator. Nu am nevoie de nici o cura,dar am obiceiul sa mananc o banana dimineata inainte de cafea. Iti da intr-adevar senzatie de satietate. La fel si seara,in loc de ciocolata(oricum nu ma omor dupa ea) o banana cu iaurt grecesc.
Eu zic sa incerci ,ca nu ai nimic de pierdut si nu e o cura f drastica dupa care sa pui toate kg la loc rapid .Iti doresc mult succes
Rotty
Postat pe 21 August 2012 09:40
De la: letitia1, la data 2012-08-21 08:58:32a incercat cineva aceasta dieta?daca da,ce rezultate ati avut?
nu am gasit pe forum topic cu aceasta cura.cred ca o voi incerca si eu...astept parerile voastre
Dieta cu banane te ajut s scapi de kilograme



5. Somnul este un factor esenial; de aceea, cine urmeaz cura trebuie s se culce seara devreme, nainte de miezul nopii.




asa e... ! si mai ales... neaparat cu o "banana"... la indemana... !!! ajuta la slabit prin consumare de multe calorii... !!!
barboneli
Postat pe 21 August 2012 10:44
Barbo ! Rusinica....rusinica Fata chiar intrebase serios ...si tu ? Acuma....nu ca nu ai avea dreptate dar nu-i topicul potrivit
Rotty
Postat pe 21 August 2012 12:24
ei vezi... eu am scris numai de banana... dar, sa-ti fie rusine daca te-ai gandit la ce m-am gandit si eu... !!!
barboneli
Postat pe 21 August 2012 13:12
...Atunci , rusinica la amandoi...
Rotty
Postat pe 21 August 2012 13:49
Vreau !!!
Rotty
Postat pe 21 August 2012 16:08
De la: barboneli, la data 2012-08-21 13:12:13ei vezi... eu am scris numai de banana... dar, sa-ti fie rusine daca te-ai gandit la ce m-am gandit si eu... !!!

ai dreptate...promit sa combin cele doua diete si sa va spun ce a iesit tu pe care ai incercat-o?
letitia1
Postat pe 21 August 2012 22:51

aaaa... pe mine sa nucontezii... ! eu sunt unul din adeptii cei mai infocati a netinerii a nici uneia din diete...adica, pe scurt sunt teribil de contra... !!! ma crezi sau nu, eu stiu sa mananc sanatos, amandoi stim de fapt... asa ca dietele sa le tina cine vrea, eu nu. lumea crede ca, daca cineva slabeste sa zicem, tinand oricare din diete, cu asta a rezolvat problema. complet neadevarat. si cum se face ca, sunt atatea diete pe lume, din astea cu reclame puternice si convingatoare... si totusi lumea sufera de adaus la greutate... ??? eu nu ma exprim prea bine in romaneste, dar ma intelegi tu... ! problema si mai grava este ca, unele diete, chiar daca te slabesc, mai fac si ravagii in organism. ptr. ca si el saracul, are legile lui naturale... care daca nu le respecti, in timp, pot pot sa dauneze mai mult sau mai putin grav. cineva care stapaneste aceste legi si stie exact ce contin alimentele, nu-i trebuie o dieta anume, nu cu supa de varza, nu cu banane, nu cu pastile mai ales sau cine stie ce alte minuni, care s-au dovedit ulterior daunatoare. cine stie cat face 7 X 12... poate sa faca o socoteala simpla si cand vrea sa slabeasca.mananci mai multe calorii decat consumi... se depune. se depune un pic... merge... se depune mai mult, incepe sa nu mai fie bine ! surplusul se numeste osanza la unele primate... si e buna doar pentru carnati... ! orice dieta fara miscare zilnica... indiferent ce, degeaba o faci. in caz ca mananci de toate dar echilibrat, in functie si de meseria ta, inclusiv casnica... nu te ingrasi. si atunci n-ai nevoie de diete. iar snapanii astia, inclusiv cei cu nume universitar... o sa castige mai putin bani necinstiti. e... Basescu e altceva... nu-l amestecam aici... ! el si ailalti, sunt mai mult hoti de buzunare... dar nu vand diete, printre care unele, pot sa dauneze.iar bananele, sunt niste fructe in general foarte bune... de mancat mai ales... contin substante foarte bune ptr. organism si mai sunt si gustoase... dovada ca si maimutele. urmasii omului... le mananca cu placere ! si ai vazut tu o maimuta obeza ? nu, eram sigur... ! lasa-l pe Boc... ala a suferit o mutatie... ! asa ca, ia si tu o tabela unde ai cat si ce contine fiecare aliment din alea de baza mai ales pe care le mananci mai des... discuta cu un/o dietetician/a de specialitate si faceti dieta pe masura ta. "si-a altuia si-a cui o vrea"... (citat din versurile cantecului: "Tziganca mea"... !)
succes !
barboneli
Postat pe 22 August 2012 07:02
De la: barboneli, la data 2012-08-21 10:44:30
De la: letitia1, la data 2012-08-21 08:58:32a incercat cineva aceasta dieta?daca da,ce rezultate ati avut?
nu am gasit pe forum topic cu aceasta cura.cred ca o voi incerca si eu...astept parerile voastre
Dieta cu banane te ajut s scapi de kilograme



5. Somnul este un factor esenial; de aceea, cine urmeaz cura trebuie s se culce seara devreme, nainte de miezul nopii.




asa e... ! si mai ales... neaparat cu o "banana"... la indemana... !!! ajuta la slabit prin consumare de multe calorii... !!!
...si cand nu ai o banana la indemana, ce se-ntampla?!....plange piersica?
caleidoscop
Postat pe 22 August 2012 19:25
Cauti un "aprozar"
Buna Caly
Rotty
Postat pe 22 August 2012 19:45
...se va alege un ghiveci pana la urma!...varza!...sau ...am inteles gandirea ta...aprozar, in miez de noapte inseamna centura orasului?...cred ca ma-ntelegi!
caleidoscop
Postat pe 22 August 2012 20:09
Rotty
Postat pe 22 August 2012 20:28
vezi!...o sa iasa un ghiveci!...banana cu piersica si mai apoi cu , castravete...trebuia sa alegi un fruct sau o fructa!...eu am facut o asociere mai buna!...macar teoretic, sic, sic, sic!...eu iti inteleg glumitele tale pline cu subinteles...pe curand, ca mi-e pofta de o piersica+banana!
caleidoscop
Postat pe 22 August 2012 20:47
ghiveci... n-as spune, dar salata de fructe si legume crude... e bun ptr. slabit... ! mai era cineva aici pe forum care ne-a recomandat "cura cruditiva".... deci sunt on la amandoua topice... !
barboneli
Postat pe 23 August 2012 12:05
Bananele se mananca de cei ce vor sa slabeasca numai DIMINEATA SI NU MAI MULT DE UNA PE ZI
Cura cu banane ingrasa nu slabeste.
garbo273075
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:53
Si daca seara in loc de o pizza sau o portie de spaghetti mananca o banana cu iaurt crezi ca se ingrasa ? Asta bineinteles pana la ora 19.
Rotty
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:02
daca ma ingrasa, o sa-i ofer una lui Rotty...dar nu stiu ora la care sa i-o dau...
caleidoscop
Postat pe 2 Septembrie 2012 19:05
Nu te ingrasa .Papa linistita
Rotty
Postat pe 2 Septembrie 2012 19:39
acesta e raspunsul corect: o data la 2 luni este f. bine sa consumam timp de 3 sau 4 zile cate o banana pe zi sau poate 2 dar nu mai multe...ca numar si nici ca zile...sa nu fie mai mult de 4.Cura se poate repeta dupa 2 luni de pauza la banane.
caleidoscop
Postat pe 3 Septembrie 2012 20:46
Daca tu zici ,eu te cred . Eu mananc oricum dimineata inainte de cafea o banana ,ca altfel nu merge cafeaua
Rotty
Postat pe 3 Septembrie 2012 20:54
De la: caleidoscop, la data 2012-09-03 20:46:40 acesta e raspunsul corect: o data la 2 luni este f. bine sa consumam timp de 3 sau 4 zile cate o banana pe zi sau poate 2 dar nu mai multe...ca numar si nici ca zile...sa nu fie mai mult de 4.Cura se poate repeta dupa 2 luni de pauza la banane.
aceasta reteta este buna pentru intarirea oaselor, o folosesc sportivii, indeosebi!
caleidoscop
Postat pe 3 Septembrie 2012 21:03
De la: Rotty, la data 2012-09-03 20:54:57Daca tu zici ,eu te cred . Eu mananc oricum dimineata inainte de cafea o banana ,ca altfel nu merge cafeaua
deci, sa-nteleg ca dimineata servesti o banana, o cafea si o tigara?....si bineinteles o portie de joaca cu Rotty?
caleidoscop
Postat pe 3 Septembrie 2012 21:06
Da,dar vreo doua cafeaua e maricica si apoi plimbarea cu rotty pe camp. Daca lucrez de dimi (ca acum) scurtez plimbarea,ca nu am timp. Adica mai bine zis o aman.
Rotty
Postat pe 3 Septembrie 2012 21:10
sa stii, ca cea mai sanatoasa cafea e cea facuta la filtru...poate fi maricica dar de cea mai buna calitate atat ca sortiment(arabica nu robusta) cat si ca mod de preparare.
caleidoscop
Postat pe 3 Septembrie 2012 21:15
Eu fac cafeaua "pe zat" adica oparita si destul de tare. Ca si sortiment imi place Dallmayr prodomo. Tocmai de aceea mananc intai o banana (uneori cu kefir) ca sa-mi mai crut stomacul.
Rotty
Postat pe 3 Septembrie 2012 21:22


valabil pentru toti cei care cauta diete cu tot felul de buruieni, zeama de varza, pastile, banane, rabdari prajite, ceai de toate culorile care de fapt, la origine sunt verzi toate.... diete cu capu-n jos si cu apa plata.... !

Sfatul medicului:

Daca va e frica sa nu va ingrasati, beti inainte de fiecare masa, 100g de tuica.
Tuica elimina frica!
barboneli
Postat pe 5 Septembrie 2012 14:47
noi suntem minori,tu...,probabil esti major!...noi nu bem tuica!....minorii nu tin cura de slabire....incearca cu alta reteta!
caleidoscop
Postat pe 5 Septembrie 2012 14:56
prea major... nu-s, dar minorii beau azi tuica... si fara sa faca cura de slabire... !
unii, sunt intzarcatzi cu asa ceva... pe urma trec la palinca.... !!!

persoanele de fata sunt excluse cu desavarsire.... !
barboneli
Postat pe 5 Septembrie 2012 15:19
pare buna ideea.
eu acum fac cura de zumba,dansurile alea spaniole,de pe youtube...
30 minute zilnic,si da rezultate,nu numai ca slabesc,dac corpul pare modelat,frumos,atletic,si dispozitia este sus,multe ore dupa gimnastica.....
daniilia
Postat pe 7 Septembrie 2012 00:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o dieta fara dieta 1 De la: garbo160389 14 August 2011 16:37
dieta de 90 de zile! 12 De la: garbo193162 8 Iulie 2014 16:36
A venit vara, rau imi pare ca am alergie la soare :(! 10 De la: ana_pop 24 August 2015 18:06
mariana39 7 De la: pik_nik 21 Iunie 2009 20:49
dieta giorgiana din slobozia 6 De la: andreea_barbieru 11 Septembrie 2009 11:09
Setari Cookie-uri