Depresia si anxietatea

Buna fetelor, trec printr-o perioada foarte grea si din pacate familia nu-mi poate fi aproape. Sunt studenta, primul an, intr-un oras strain si ma simt din ce in ce mai singura si lipsita de aparare. Plang mai toata ziua, mi-e rau, imi vine sa lesin, nu am chesf sa ies nicaieri, desi as avea o gramada de locuri de vizitat...viata mea a devenit parca un somn continuu. Imi doresc nespus de mult sa ies din starea asta, sa fiu eu cea de alta data si sa pot sa-mi vad de viata mea asa cum imi planificasem eu inainte sa ma mut aici.
Poate stie cineva mai bine decat mine ce e de facut intr-o astfel de situatie...sunt confuza acum si parca nici sa gandesc nu mai reusesc. Poate imi recomandati o carte, ceva sa citesc poate asa m-as mai linisti.
Astept propunerile voastre, va rog !!!
garbo_3491
Postat pe 4 Iulie 2012 13:33
Buna fetelor, trec printr-o perioada foarte grea si din pacate familia nu-mi poate fi aproape. Sunt studenta, primul an, intr-un oras strain si ma simt din ce in ce mai singura si lipsita de aparare. Plang mai toata ziua, mi-e rau, imi vine sa lesin, nu am chesf sa ies nicaieri, desi as avea o gramada de locuri de vizitat...viata mea a devenit parca un somn continuu. Imi doresc nespus de mult sa ies din starea asta, sa fiu eu cea de alta data si sa pot sa-mi vad de viata mea asa cum imi planificasem eu inainte sa ma mut aici.
Poate stie cineva mai bine decat mine ce e de facut intr-o astfel de situatie...sunt confuza acum si parca nici sa gandesc nu mai reusesc. Poate imi recomandati o carte, ceva sa citesc poate asa m-as mai linisti.
Astept propunerile voastre, va rog !!!

sa nu crezi ca glumesc... asa cum fac mereu ! nu sunt fata, dar incerc si eu sa te ajut. depresia si anxietatea, nu sunt numai la fete. carte iti trebuie... ? ia cvartea de telefoane in mana... si gata ! tu dai niste exemple de cea ce NU FACI... sau nu-ti vine sa faci ! pai aici e shpilul... incepe sa faci, exact ce nu faci sau nu ai facut pana acum !!! de unde sa stim daca o carte o sa ai chef sa citesti... ??? n-ai chef sa oesi... dar e cel mai simplu lucru sa-l faci ! plangi ? de ce... te doare ceva, suferi de ceva ! poate plangi de "singuratate"... DAR ZICI CA ESTI STUDENTA ? ce, esti la fara frecventza ? atunci ai cunoscut oameni, fete sau baieti... de ce fugi de ei ! vorbesti aceasi limba ca si ei, din moment ce invatati impreuna ! eu nu stiu unde te-ai mutat "acolo"... dar daca e o universitate sau o facultate acolo, inseamna ca nu e Vintzul de Jos, nu ? asta inseamna ca ai si cinema, cofetarii... parcuri si WC-uri publice ! iasi... fati planul sa iesi... cand ai liber si ai chef ! ce, noi vrei sa-ti facem programul ? hai... nu fi penibila !!! vorbesc un pic mai dur cu tine, pentru ca tu esti cam adormita... trebuie sa scuturi un pic din capul tau, blond sau brunet si sa iei initiativa ! intai iesi cand nu e nimeni pe strada, daca tie rusine... pe urma iesi duminica sau sambata seara si.... o sa vezi ce ti se intampla ! numai tu poti sa te ajuti !!! crede-ma ! succes !
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 13:51
Ca si medicament,iti recomand capsule din ulei de lavanda,apoi uite-te in jurul tau si simte frumusetea si a unei borduri de pe marginea drumului si ca supliment al tratamentului.....intra mai des pe Garbo
Putere si curaj ! Nimeni nu e singur pe lume...
Rotty
Postat pe 4 Iulie 2012 13:53
garbo... ??? ceva mai bun nu exista... ???
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 14:15
Garbo: Eugenia, Rotty, Lady, Suprici, Constance, tu md....
Axl_R
Postat pe 4 Iulie 2012 14:21
De la: barboneli, la data 2012-07-04 14:15:03garbo... ??? ceva mai bun nu exista... ???

Daca asta e parerea mea ce te tot agiti ca un Pepsi ?
Rotty
Postat pe 4 Iulie 2012 14:25
mersi... dar fata era nevoie si de altceva... parerea mea ! nu pastile si nu neaparat carte... alea poate sa si le aleaga si singura, doar ea stie ce gen ii plac ! afara din casa... acolo e viatza, nu intre patru pereti, la varsta ei... !!!
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 14:26
De la: Rotty, la data 2012-07-04 14:25:22
De la: barboneli, la data 2012-07-04 14:15:03garbo... ??? ceva mai bun nu exista... ???

Daca asta e parerea mea ce te tot agiti ca un Pepsi ?


nu draga... nu ma agit de loc si nu pun gura pe Pepsi de 35 de ani ! si nici pe Cola ! dar fata... i-am scris lui Axl parerea mea !
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 14:29
Ia zi la mine ca cu mine discutai...
Rotty
Postat pe 4 Iulie 2012 15:12
Buna,

Sa stii ca am avut o colega care a patiti la fel. A plecat in Spania la master si in primele saptamani a intrat asa intr-o depresie pentru ca se simtea singura. Stiu ca vorbeam mult atunci cu ea pe mess si incercam sa o incurajez, sa-i tin de urat pana cand treptat a inceput sa-si cunoasca noii colegi, s-a imprietenit cu ei si a scapat de depresie. Imi aduc aminte ca citea si pe www.depresiv.ro pentru ca era super curioasa sa stie ea ce i se intampla si imi arata si mie tot felul de articole care erau chiar interesante. Ai putea sa incerci si tu sa citesti pe site-ul asta si sa iti gasesti si o persoana cu care sa vorbesti pe net constant... colega asta mi-a spus ca i-a fost de ajutor ca discutam atat de des.

Curaj ... o sa-ti revii tu!
garbo_5472
Postat pe 11 Iulie 2012 16:52
mie...parca imi cresc aripi cind sint intr-un oras STRAIN... foarte tare, locuri necunoscute, ia sa le vedem.... parcuri, muzee, obiective turistice, terase, papica noua prin restaurante... ce viata.... Mai ales daca am colegi, la tin dupa ei precum puiul dupa closca, ia, ce e pe aici, sa vedem....

Depresiile ma apuca in Bucuresti - care nu mi-e strain deloc, din pacate: praf si mizerie, dezumanizant.... prea putin spatiu personal, prea inghesuiala, prea multa lume, pana de curent, cozi la diverse...functionari artagosi... lume deprimata.... spagi... cade netul... :( , ce dreak e asta....
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 19:39
Eu nu cunosc Bucurestiul ...nu am avut ocazia.Dar dupa cum mi-l descrii.....
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 19:50
prerea mea...oameni drguți gsești pretutindeni...trebuie numai s vrei s-i vezi
Eugenia_
Postat pe 11 Iulie 2012 19:54
dap' nu-i vb. de oameni cumsecade, floricico...si in Bucuresti sunt multi
...ii vb. de loc,miscare,ce contine si de cine depinzi in mom/ locul respectiv.(parerea mea)
Eu, cand merg la capitala imi rez. treburili cu viteza a 5 a si fug repede, simt ca ma sufoc...uite si la CT-Mamaia-Navodari...etc...ii aglomeratie,populatie...dar alte conditii si nu se chiama capitala......dar....
Q...schimba-ti locatia .... spre zona mea scapi di tati ....dai peste altele
Fss_ssu
Postat pe 11 Iulie 2012 20:03
rotty, imagineaza-ti ca iesi simbata sa iti plimbi catelul si cele doua mari parcuri (restu's mici) sint pline de oameni care stau ca sardelele in cutie: bulevardele principale la fel, faci trei ore cu masina trei km, si daca mergi pe jos, tot ce ai alb pe tine devine gri.... plus 10 maidanezi, ca fara nunta de caini dupa tine n-are nici un farmec.... si vreo 10 ciorex care te intreaba "ce face fata"... sau "cit e ceasul domnisoara"....
Si vorbesc de centru, nu de ...ferentari .
Iar daca te duci sa iti iei vreun colet de la posta sau vreun act, ceva, pina nu stai o ora la coada - pe minus 20 de grade sau plus 40, depinde de anotimp - si nu auzi toate certurile si nemultumirile si injuraturile poporului roman, nu reusesti. Si cind reusesti dai la ghiseu de vreo baba isterica care urla la tine: NU GASESC COLETUL, OF, M-AM SATURAT!!! De zici merci, bine ca nu-l gaseste, ca probabil ti-ar da cu el in cap! Na, functionarul roman, in slujba ta! Si... platesti. Zici si merci, mai dai si o spaga...
In plus, nu stiu cum mai e acum, da' noi o luna vara n-aveam apa ca era "revizie", si la trei seri scriam la lanterna.... (asta mi s-a intimplat si luna trecuta), si tot ce ai nevoie, mai pauzare: bancomatele nu merg, taxiuri nu gasesti, liftul se blocheaza... chestii....

Ca sa citez din Vama veche: "aicea nu-i de mine, eu sint un delicat "
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 20:06
Q.. are dreptate in ceea ce priveste viata in Bucuresti !!! Eugenia sigur ca sunt ....dar ffff putini...nu mai este Bucurestiul de altadata ...
ladyDY
Postat pe 11 Iulie 2012 20:07
mai, voi povestiți noua apocalips. nici mie nu-mi place Bucureștiul...dar dac zambesc....uite, am gasit-o pe Lady ...doarme pe canapea
Eugenia_
Postat pe 11 Iulie 2012 20:11
Povestea cu un act la ghiseu,am trait-o... si Q,ai dreptate,erau 40 gr +.... ...asta a fost acum 8 ani.De atunci nu am mai fost in Bucuresti si nici nu imi e dor....Aglomeratie am si aici daca vreau,dar mai.....civilizata Si ...apropo....Bucurestiul este unica capitala europeana,fara CANALIZARE peste tot.Aici si pe camp,prin grau este
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2012 20:19
ioo???? va citesc, zambesc si ma topesc de cald !!!
ladyDY
Postat pe 11 Iulie 2012 20:22
Eugenia, oameni draguti ai dreptate, sint peste tot: am prieteni foarte buni in Bucuresti dar prefer sa ne vedem in alta locatie.

suparatu - habar n-am care e "zona ta" , dar de ex. Bv, Cluj, Sibiu, Arad sint ok, sau mai ok decit Bucurestiul oricum... e "traibil" acolo.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 20:23
Nu m duc la Bucureti.
Io m pierd mereu i cu harta-n mn.
i nu-mi place aglomeraia!
Axl_R
Postat pe 11 Iulie 2012 20:24
cui ii place.
Eu am o problema cu spatiul personal. Asta tine clar de calitatea vietii, mai mult decit orice altceva...
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 21:10
Sa inteleg ca de ai acelas perimetru "personal" si in alta locatie
...ti-ar afecta calitatea vietii??

ei te pierzi...nu te pierzi nica...ca Bucurestenii sunt atat de atenti incat ii observa imediat pe "teleportati" , ii intreaba unde doresc sa ajunga si mai pi ocolite si dupa alte cateva ore ajungi si tu unde doresti....=))
Fss_ssu
Postat pe 11 Iulie 2012 22:32
probabil. Si daca as trai in China,in niste cutii de chibrituri cum sint astea din Bucuresti, cred ca mi-ar afecta la fel calitatea vietii. Desi, in general, central sau est europenii au spatiul personal destul de mic... Am problema asta si cind discut cu cineva, baletez un pic inapoi, de obicei....

axl, am patit eu ultima oara cind am venit de pe otopeni...am luat un taxi, sa ma duca pe undeva pe la romana... si a luat-o intins catre dr. taberei...pina l-am intrebat foarte neaos da' ce faci bre? :-))) Pamintul e rotund, da'.... totusi.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2012 22:37
Mi, tu nu nelegi c io nu m pot orienta? mi trebuie un punct de reper.
i la Oradea dup o sptmn, tot cutam biserica adventist s gsesc drumul spre cas.

Q, nc un motiv n plus s ocolesc capitala.
Axl_R
Postat pe 11 Iulie 2012 22:46
Brasovul ma linisteste si deconecteaza....e un oras super!!!!!!
caleidoscop
Postat pe 12 Iulie 2012 00:27
e un oras frumos, desi as prefera statiunile... sau periferia... e un oras cam mare pentru gustul meu...:-)
La mine cu orientarea rezolva ogarul, de obicei: eu sint perfect lipsita de acest simt: cainele ala, in schimb, e un fenomen.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 00:34
statiunea Poiana Brasov....statiune montana...superba!
caleidoscop
Postat pe 12 Iulie 2012 00:43
Zarnesti... zona mi se pare si mai frumoasa. Si mai putin snoaba/aglomerata.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2012 00:53
Sighisoara
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2012 01:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TIGARA ELECTRONICA 30 De la: laura33c 18 Iulie 2012 23:05
alesandrea 2 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:52
Semnati petitia pentru bolnavii de CELIACHIE! 4 De la: mimirela 19 Aprilie 2013 10:56
Adreseaza, in direct, intrebari medicului nutritionist Damian Serban astazi, 4.08.2010 2 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:43
Cancer la vezica urinara 13 De la: garbo_409723 23 Februarie 2015 15:32
Setari Cookie-uri