ce parere aveti despre articolul ,,,Salvati-ne dragostea! M-am maritat cu fratele meu

Relatia dintre doua persoane cu o structura temperamentala similara sau aproape identica pare relatia ideala, mai ales daca iti doresti o relatie armonioasa, fara argumente, certuri sau neintelegeri. Nimeni nu o percepe ca pe o relatie capcana sau susceptibila problemelor. Oare relatia cea mai durabila nu este cea dintre doi oameni asemanatori, care sa se inteleaga si sa empatizeze unul cu celalalt? Oare relatia perfecta nu este cea in care te casatoresti cu sufletul tau pereche? Sunt multe persoane prinse in relatii identice. In multe dintre cazuri, se intampla sa constati ca te-ai maritat cu tine insati, cu o oglinda a ta, o sosie sau un frate de-al tau care iti seamana in spirit, gandire si felul de a fi. Este adevarat, sunt multe avantaje ale faptului de a avea un partener framantat din acelasi aluat ca si tine. De obicei, se intra cu usurinta intr-o astfel de relatie. Atunci ce poate fi rau in acest lucru? Veti vedea
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2012 22:39
Acest tip de relatie este supus in timp plictiselii si rutinii. In timp, se arata pe socionics.com, cei doi nu mai primesc informatii noi unul de la celalalt. La un moment dat, stiind atat de multe unul despre celalalt, nu mai gasesc niciun rost in a interactiona unul cu celalalt. Relatiile acestora, in cazul in care partenerii nu mai descopera nimic nou unul la celalalt, risca sa devina relatii moarte. Pe de alta parte, in timp, si in acest tip de relatii pot aparea conflicte, neintelegeri, certuri si dizarmonii si majoritatea apar din cauza faptului ca partenerii sunt prea asemanatori
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2012 22:42
mie spre exemplu nu mi se pare prea logic articolul...Pt ca nu cred ca exista oameni identici..
Ci doar exista oameni care copie gandirea celuilalt,de obicei cel mai puternic influenteaza...
Si apoi este absurd ca amandoi sa isi pastreze individualitatea,talentele proprii si sa coopereze si sa se ajute reciproc.Trebuie ca intre cei doi parteneri sa existe respect,sinceritate,cooperare si sa nu sa se insele unul pe altul..Pt ca daca minciuna exista intr-un cuplu atunci cand este simtita,,,,atunci chiar cand spune adevarul nu il mai poti crede.si nu mai exista incredere intr-un cuplu si fiecare inseala atunci cand i se iveste ocazia fara ramuscari pt ca crede ca si partenerul face la fel din cauza ca lipseste incredere si pt minciuna exista intr-un cuplu
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2012 22:50
De la: ingerasulluptator, la data 2012-07-03 22:50:46mie spre exemplu nu mi se pare prea logic articolul...Pt ca nu cred ca exista oameni identici..
Ci doar exista oameni care copie gandirea celuilalt,de obicei cel mai puternic influenteaza...
Si apoi este absurd pt ca amandoi si toti oamenii in general toti oamenii trebuie ca sa isi pastreze individualitatea,talentele proprii si sa coopereze si sa se ajute reciproc.Trebuie ca intre cei doi parteneri sa existe respect,sinceritate,cooperare si sa nu sa se insele unul pe altul..Pt ca daca minciuna exista intr-un cuplu atunci cand este simtita,,,,atunci chiar cand spune adevarul nu il mai poti crede.si nu mai exista incredere intr-un cuplu si fiecare inseala atunci cand i se iveste ocazia fara ramuscari pt ca crede ca si partenerul face la fel din cauza ca lipseste incredere si pt minciuna exista intr-un cuplu
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2012 22:52
Iubirea este precum o oglind. Cnd iubeti pe cineva devii oglinda lui i el devine oglinda ta. i reflectnd unul altuia iubirea, vedei mpreuna infinitatea. - Leo Buscaglia
Axl_R
Postat pe 3 Iulie 2012 22:57
De la: Axl_R, la data 2012-07-03 22:57:34Iubirea este precum o oglind. Cnd iubeti pe cineva devii oglinda lui i el devine oglinda ta. i reflectnd unul altuia iubirea, vedei mpreuna infinitatea. - Leo Buscaglia
adica deveniti doua clone apoi se plang ca sunt identici.De obicei femeia devine oglinda barbatului si barbatii mai pampalai devin oglinda femeilor mai rele...putini isi pastreaza individualitatea si sa coopereze.Pt ca oamenii sunt diferiti,,,,,dar principiile si valoriile morale ar trebui sa fie la fel..Dar trasaturile pamantesti sunt diferite,difera de la individ la individ,,,doar transaturile de caracter valorile morale ar trebui sa fie identce..Mi se pare absurd.sa copiii gandirea la altii...
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2012 11:40
Mda, era linite...
Mi, tu faci zilnic ruta Buzu i ndrpt?

Era citatul de la nceputul articolului.
Nu mai citii. Nu-i face bine!
Axl_R
Postat pe 4 Iulie 2012 11:49
ingeras... ma ingrijorezi tare !!! Stop ! te rog sa te internezi urgent la spitalul de specialitate... Stop ! stii tu care. Stop ! ai mai fost acolo !!! Stop ! nu mai e de gluma !!! Stop !
barboneli
Postat pe 4 Iulie 2012 13:36
De la: barboneli, la data 2012-07-04 13:36:16ingeras... ma ingrijorezi tare !!! Stop ! te rog sa te internezi urgent la spitalul de specialitate... Stop ! stii tu care. Stop ! ai mai fost acolo !!! Stop ! nu mai e de gluma !!! Stop !
eu cred ca ma confunzi acolo se interneaza doar femeile casatorite
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2012 21:59
ingerasule cu cate topicuri mai ai de gand a ne plictisesti? sau plictiseala ta e atat de mare incat ai timp sa te gandesti ce teme sa mai aduci in discutie. bine asta daca se pot numi teme..
MARILENA_25
Postat pe 16 Iulie 2012 13:32
De la: Axl_R, la data 2012-07-03 22:57:34Iubirea este precum o oglind. Cnd iubeti pe cineva devii oglinda lui i el devine oglinda ta. i reflectnd unul altuia iubirea, vedei mpreuna infinitatea. - Leo Buscaglia
caleidoscop
Postat pe 19 Iulie 2012 16:44
niciodata Leo Buscaglia n-a fost apreciat ca acum
Eugenia_
Postat pe 19 Iulie 2012 16:49
eu nici macar n-am auzit de el pana acuma... !!! ia sa mai stau eu pe langa voi... mai am atata de invatat... !!!
barboneli
Postat pe 19 Iulie 2012 17:45
Iar io s nu mai scriu. Am scris citi cu doi i. Autocritic...constructiv.
Axl_R
Postat pe 19 Iulie 2012 18:06
rose, tu stii sa pui punctul la i.
Eugenia_
Postat pe 19 Iulie 2012 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROBLEME CU NETUL 4 De la: mia79x 16 Iulie 2009 18:30
cofetarie pt noi! 5 De la: Iryna_Iry 1 Aprilie 2012 22:36
Cine minte in CV? 33 De la: garbo_1568 7 Mai 2012 20:56
mai am o problema 44 De la: Laura_M 23 Septembrie 2010 18:57
buna 2 De la: esme 16 August 2011 12:04
Setari Cookie-uri