anticonceptionalele PRO sau CONTRA?

Buna fetelor.M-am decis sa deschis un subiect des comentat de catre noi femeile si anume anticonceptionalele si beneficiile lor vs. efectele adverse. eu am inceput in urma cu 5 ani sa folosesc timp de 9 luni Diane 35 pentru probleme cu tenul.dupa 9 luni de tratament mari imbunatatiri nu am avut.evident le-am intrerupt si dupa alti 2 ani am inceput cu Yasmine care a rezolvat problema cu tenul partial plus ca am si slabit cat timp le-am luat vreo 6 luni.Problema era ca simteam o durere in piept in perioada aceea plus eram aproape frigida si super depresiva.dupa ce am intrerupt tratamentul m-am ingrasat aproximativ 7 kilograme si problemele cu tenul persista si inca acneea se extinde si pe obraji unde eu nu am avut never pana acum cosuri.aveam probleme urate in zona T dar pe obraji never pana acum.Bun am mers la dermatolog care m-a trimis la endocrinolog unde am aflat ca am inflamatie cronica la tiroida care nu necesita tratament dar trebuie tinuta sub supraveghere???inainte nu aveam probleme cu tiroida deloc....acum dupa AC...hmmm... la ginecolog dupa eco am aflat ce stiam si anume ca am ovar micropolichistic si pac a sarit medicul cu Yaz.eu i-am spus medicului ca in familie mama e cu stand-ury la inima ci probleme cardiace foarte grave, ingrosarea sangelui ai alte complicatii.dar ea a spus ca Yaz sunt bune, au concentratie mica de hormoni si le pot lua.acum sincer ma deranjeaza ca nu mi-a recomandat un set de analize mai amanuntie sa vada daca imi afecteaza sangele sau alte complicatii posibile.am vazut ca se tot vorbeste in toate revistele de specialitate ca trebuie facute analize in prealabil pentru a se evidentia posibila compatibilitate a pacientului cu AC.dar pana acum nici un medic nu mi-a recomandat acest set de analize prealabile desi am fost la medici buni din orasul meu.si comentariile online referitoare la Yaz au fost unele pozitive dar si unele foarte negative.acum sunt in mare dilema daca sa le iau sau nu fiindca mi-e foarte frica de posibile complicatii.mai ales ca am incercat deja 2 tipuri de anti....totusi voi stiti care sunt acele analize prealabile? in afara de nivelul de hormoni pa care l-am testat deja si culmea ca sunt niveluri normale.efectiv nu mai stiu ce sa cred si toti medicii dau AC pe banda rulanta pentru orice.voi ce experiente ati avut cu ele?
garbo_3902
Postat pe 22 Iunie 2012 12:23
Buna!!sunt Maria si am citit mesajul tau,,in legatura cu anticonceptionale si eu iau pastile Marvelon21 de mai bine de 10 ani si mi le-a dat medicul pentru ca avusem un chist ovarian.Acum iau si ma simt bine nu am avut probleme de la ele nici sa ma ingras .Am 40 ani si doctorul mi-a recomandat in continuare sa iau,,,,desi in 2010 am facut o pauza de 1 ani de zile,,si m-am simtit f bine! Cred ca fiecare persoana e diferita si trebuie sa faca analize pentru a sti de ce are nevoie.Da ,,e adevarat ca sangele se ingroasa si devi frigida,,dar cand e necesar sa iei anticonceptionale ai si efecte negative.

Felicia_Jigmond_1
Postat pe 2 Iulie 2012 23:51
nu stiu cum puteti lua zilnic pastile,nu poate fi sanatos sa ingerezi zilnic niste chimicale pt ca asta sunt pana la urma,eu nu am luat niciodata pt ca nu suport ideea de a lua zilnic pastile, imi creeaza ideea de dependenta orice e luat zilnic cu exceptia alimentelor bineinteles.de asta sunt atatea femei grase si deformate probabil,am auzit f multe persoane spunand ca ingrasa,deci nu este un mit.cum sa iti tratezi acneea cu anticonceptionale?si daca o tratezi atunci de ce nu trece?eu zic ca e vb acolo si de alimentatie si mai multi factori ce trebuie eliminati sau adaugati.parerea mea
venizigoldplated
Postat pe 9 Iulie 2012 08:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
John of God...ceva impresionant? 9 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 22:02
Dureri de cap si oboseala ochilor 25 De la: garbo_446242 20 Aprilie 2017 10:03
exfolierea pielii 3 De la: hermosa20 8 Iunie 2017 14:21
Recuperare medicala sportiva 2 De la: garbo_385843 17 Octombrie 2017 00:18
DATINI SI OBICEIURI....... 33 De la: VOIAJOR 15 Octombrie 2012 08:54
Setari Cookie-uri