Vreau sa fiu Momolica

Baiatul meu mic ,Mircea de 7 anisori are un unrsulet de plus de cand s-a nascut ,pe care l-a botezat singur Momolica sau pe scurt Momo.Merge cu el pretutindeni ,se uita cu el la desene animate,doarme cu el,il ia la plimbare,il hraneste,etc.Daca il uita pe Momo pe undeva,e jale mare ,ma intorc si il iau ca nu vrea s a doarma fara Momo.Il intreb adeseori,tu pe cine iubesti cel mai mul pe lume?El raspunde pe Momo.,eu intrigat il sarut pe obraz si -ai spun eu te iubesc doar pe tine.Iar el raspunde imperturbabil eu iubesc pe toata lumea la fel si pe Momo.Derci tot timpul Momo,nu este nou ,este chiar deteriorat ca il are de 7 ani,totusi il respecta si-l iubeste enormn,nu-l tranteste ,nu-l lasa dezvelit,il ingrijeste perfect.Eu imi doresc cel mai mult in viata sa fiu Momo,cine oare nu si-ar dori.Voi nu v-ati dori sa fiti macar o zi Momo?
garbo265966
Postat pe 29 Mai 2012 08:22
hmm..destul de bizar...si cum pune baiatul problema vis-a-vis de Momo, dar si cum o pui tu... Stiu ca unii copii se ataseaza mult de anumite obiecte...insa pana la a deveni acel obiect centrul universului lui (asa cum pare in cazul flacaului tau) , e totusi mult. De ce e atasat mai mult de Momo decat de parinti? Iata o intrebare la care trebuie sa reflectati (nu ca ati avea voi vreo vina, sau ceva de genul asta, Doamne fereste)...
e clara nevoia baiatului de "constant"... Se intampla ceva in familie?
Cat despre tine, domnule tati, nu mai accepta situatia asta in care copilul e atasat mai presus de orice de Momo! Explica-i ca Momo e un obiect,ca obiectele se uzeaza in timp, ca e posibil sa si dispara si ca, cel mai importante in viata sunt totusi relatiile umane, nu obiectele. Acum na, gandeste in perspectiva: baiatul tau are 20 de ani si buseste masina...la care tine...cam cum il vezi facand?:) Obiectele-s obiecte, se strica asta,luam altul!:)
zic si eu...na, inteleg atasamentul de un "ceva", dar eu nu as lasa copilul meu sa ajunga sa fie atat de atasat de un obiect... Nu e repros, e un sfat si o parere personala.
Un raspuns la intrebarea ta: nu, nu mi-ar placea sa fiu o zi Momo, sunt toate zilele Mama, multumesc lui Dumnezeu!
coris_2938
Postat pe 29 Mai 2012 12:21
copiii "deleaga" unei jucarii roluri ... e normal. E o manifestare fireasca a unui copil mic atunci cind invata cum sa interactioneze, sa controleze, ce face "momo" bine sau rau, in loc sa faca el... Pentru copil, jucaria preferata il reprezinta pe el in raport cu voi, de fapt. Daca ar fi atasat de un momo cu care ar da de toti peretii, ar fi o problema pe care o resimte acut copilul - asa, daca il ingrijeste si e tandru cu el, e ok :-)

Fie-mea avea o pisica de plus, urita cu patima, bine ca a mai uitat de ea...
Nu stiu cum si-a ales-o tocmai pe aia, da' matza respectiva a fost mult timp cel mai important personaj din casa.
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 16:49
Sincere feicitari ptr.comentariu ,te-am iertat de taoate rautatile pe care le-ai spus pana acum ,felicitari,excelenta interpretare,esti desteapta si poti fii foarte prfunda ,asa DA.Pentru colega de sus .quasaria,Cu simpatie multa.
garbo265966
Postat pe 30 Mai 2012 00:57
merci pt apreciere...
Am copil si m-am interesat, asta e tot.
quasaria
Postat pe 30 Mai 2012 01:21
auzi mai... Momoica966... incepi s-o iei pe urmele lui fiul tau, nu-ti mai dori sa fi momolica ci fi in continuare tati lui Mirciuca sau Mircea Cel Tanar....tata bun si grijului, cum probabil esti... deocamdata lasa-l pe fiu cu momolica lui, o sa-i treaca lui dupa un timp, cand o sa mai creasca. creierul copiilor si al maturilor nu prea se cunoaste si "fenomene" din astea s-au mai intamplat si la altii... la unii au ramsas amintiri din copilarie ! un nepot de-al meu, pana la 12-14 ani, nu dormea decat cu o paturica colorata, facuta din petice, mica... cam de 80/50cm. si cu care mergea oriunde ! pur si simplu nu se despartea de ea. intre timp, dsevenise un mare criminal si pana la urma, l-au spanzurat... !!! stai linistit.... glumesc ce vrei... am si eu ceva la cap, urmare de la o copilarie grea si zbuciumata... !!!!! nu stiu conditile tale de cazare, dar daca poti, i-ai un catelus, preferabil unei pisici... poti sa-i dai alt nume dacat momo, nu ursuletuluii... cainelui !!! s-ar putea sa-l lase pe momo mai incolo sau nu, dar nu e motiv de gelozie !!! la unii tine mai mult, la altii mai putin... depinde. faptul ca l-a avut de la nastere, poate sa-l faca sa creada ca e fratele lui sau ceva in genul asta. sunt si animale care, daca de mici au avut langa ei ceva asemanator lor, papusa, ursulet, etc. se pot atasa de ei si sa doarma cu ei sau sa se joace cu ei. fa-l pe Mircea sa-ti simta dragostea si grija ta, impreuna cu a mamei si o sa fie bine. asta inseamna ca are un suflet bun si devotat, celui de aproape lui, nu cred sa fie probleme cu viitorii lui prieteni. daca exagereaza, poti sa mergi la un pediatru bun si batran, care are experienta si sa te sfatuiesti cu el. ia-i cat mai repede, daca se poate, un catel. nu foarte mic, ca sa nu va umple cu nevoile lui casa... ! daca ai curte, e si mai bine. un caine la casa omului e intodeauna bine venit, cu conditia sa aveti sincer dragoste si grija de el. succes !!!
barboneli
Postat pe 3 Iunie 2012 18:05
topik deschis de 966...incepe sa nu ma mai mire...

Q, si al meu copil are o jucarie preferata, prima din dotare, doarme cu dansa, dar stie ca-i doar o "jucarie preferata", nu o divinizeaza,nu a facut-o sora-sa sau frate-su, nu-i da sa manance, etc! e doar jucaria preferata, asa cum sigur a avut si fetita ta, "jucarie preferata", nu obsesie pt un obiect!

966, citindu-te pe aici, sper totusi ca istoria Mamolica e o inventie...
coris_2938
Postat pe 8 Iunie 2012 14:50
...Daca nu e inventie,incep sa imi dau seama cu cine seamana copilul
Rotty
Postat pe 8 Iunie 2012 15:38
coris, si pe mine m-a intrigat aspectul "jucaria preferata" ... fie-mea sustinea sus si tare ca matza ei de plus e "reala" , wtf...?!. Pina cind a fost vorba sa luam o pisica (de pe strada) - am prins momentul si i-am zis ete na, dar tu ai pisica... ce iti mai trebuie una? Iar copilul s-a uitat la mine, cam asa: - si mi-a zis mami, CE NU INTELEGI TU e ca aia e doar o jucarie!

Na, ce sa ii mai zic... Corect, mama. E jucarie. Eram eu cam stupida... nu intelegeam...
quasaria
Postat pe 8 Iunie 2012 15:48
Taticul lui Mircea. mi-a placut mult cum ai scris, ai o tandrete si o dulceata pe care nu le-am mai intalnit de mult in randurile scrise de un barbat, mi-ai transmis o stare de bine si de firesc, bravo, cat despre "problema" ta poate ar fi bine sa stai de vorba cu mama lui Mircea, de fapt e un fel de-a spune "a sta de vorba" si sa purcedeti la procrearea unui bebelus pt care Mircea ar fi un fratior nemaipomenit.
bucura
Postat pe 12 Iunie 2012 20:33
Si baietelul meu cel mare, de 3 ani si 4 luni, are un catelus - Bobita (Bobo, Bobi) - prietenul sau cel mai bun de cand avea 7 luni. Fac nani impreuna, il baga in masina la spalat si-l admira cum se-nvarteste, il uscam apoi rapid cu uscatorul, il ia cu el la tara, la doctor, etc. Mai rau e cand il ia la masa si mai pune pe el mancare sau cand il ia prin hypermarketuri si trebuia sa-l "prezentam" la informatii...dar este evident ca nu-i din magazin caci din alb cu cateva pete crem a devenit cam gri cu pete crem!!! Cand l-am mai uitat acasa, nu a fost o tragedie, a mai dormit si fara el, deci nu consideram ca ar fi ceva grav daca s-ar pierde, rupe... Totusi, noua ne place sa-i admiram cum fac nani in brate impreuna si ma bucur ca macar cu el ne dovedeste ca e sufletist, afectuos, caci noi trebuie sa facem ce zice el ca "sa ne fie bine", cu fratiorul lui e cam egoist si nu-i da jucariile, uneori il mai bate, desi zice ca-i amicul (bebele, gonguta) lui si sa nu-l dam la alta mami/sa-l lasam cu buni, mamaie. Alex este de mic foarte energic, obraznic, mamos, desi e foarte inteligent si nu putem spune ca l-am rasfatat peste masura si in niciun caz nu facem vreo diferenta intre el si fratiorul lui. Si eu prefer sa fiu mami lui Alex decat Bobi de Alex caci sigur vom scapa de el la un moment dat desi nu ne deranjeaza cu nimic prietenia lor, chiar as vrea si eu sa mai fiu mica si sa am Bobitu meu Baietelul cel mic (1 an si 3 luni) nu a vrut sa doarma cu niciun animalut, desi noi si Alex i-am mai pus uneori in patut o maimutica, ursulet Cocollino, pe Micky. ...
luy_d82
Postat pe 18 Iunie 2012 10:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nedumerire personala 49 De la: garbo265966 7 Iunie 2012 15:30
De ce toti oamenii cauta oameni buni..Dar ei nu vor sa fie buni? 138 De la: luptatoareacurajoasa 7 Mai 2010 11:54
Ce sa va aduca MOS CRACIUN in seara de Craciun? 765 De la: elisabeta_boia 21 Decembrie 2012 23:44
Ce iubiti la el/ea? :-) 310 De la: quasaria 3 August 2012 07:32
despartire 46 De la: garbo_9458 28 Februarie 2013 11:58
Setari Cookie-uri