partea urata a sarcinii


da, toti oamenii vorbesc numai de bine sarcinile.. ca femeia e mai frumoasa, luminoasa, fericita etc. dar de ce nu spune nimeni nimic despre hemoroizi, crapaturi ale sfarcurilor, vergeturi, kg in plus, dureri de spate, probleme de respiratie, oboseala etc? hai mamicilor, spuneti-mi si mie care este partea urata a sarcinii ca sa stiu cum sa ma pregatesc (sufleteste.....)
garbo_1568
Postat pe 13 Aprilie 2012 13:26
chiar vrei sa stii?
In primul rind, nu puteam sa maninc NIMIC in afara de paine uscata, si nu o luna sau doua - sase luni. Nu suportam nici apa. Aveam un screensaver cu un izvor pe care a trebuit s ail schimb, pentru ca imi era rau cind vedeam APA. Am avut sarcina toxica si imi era ingrozitor de rau, tot timpul. Si noaptea, si ziua, si in somn.
In al doilea rind, am avut o stare psihica de psihopata, pe tot parcursul sarcinii: daca prindeam pe vreunul care nu era pe trecerea de pietoni cred ca dadeam peste el. Nu stiu de ce. Asa. Fara explicatie.
Nu suportam haine strinse, nu suportam tocuri, nu suportam miros de oja, nu suportam parfum, nici benzina cind trebuia sa alimentez masina. In rest, n-am avut burta, nici kg in plus (am avut in minus). Copila saraca a afost micuta - nu ma credea nimeni ca sint insarcinata. Asa ca vergeturi si altele n-am avut parte: dar la cum ma simteam, nici nu cred ca de vergeturi mi-ar fi pasat....
Deci... ce sa zic.. am fost tare frumoasa si luminoasa si fericita....
quasaria
Postat pe 17 Aprilie 2012 23:29
Eu ma pot lauda cu partea frumoasa a sarcinii,de 3 ori am varsat,am mancat pana cand ma bagat in sala de nastere am nascut normal travaliu cu nastere 25 de minute.am luat in greutate peste 30 kg(inainte de sarcina aveam 50 kg ,1,64cm) era rotunda mi-am revenit in 5 luni la greutate dinaintea sarcinii.de vergeturi am uitat cand am stras-o prima data la piept,
elena_2289
Postat pe 23 Aprilie 2012 01:07
kg in plus poti sa nu iei,daca manaci echilibrat,si daca nu mananci dulciuri.
daca nu esti stresata,si faci sport regulat,ai si sansa sa nu vomiti in primele trei luni,de sarcina.
eu am avut la al doilea copil sarcina asa de usoara,nici nu am simtit ca sunt gravida,pana in luna a saptea,cand faceam pe mine,din cauza ca vezica urinara este apasata de greutatea burtii.
eu dupa prima sarcina aveam 60 kg,aveam doar putina burta,cum e normal,si s-a retras in prima luna.
partea proasta e ca nu trebuie sa obosesti,efortul trebuie masurat,plimbari pe jjos,inot,nu bicicleta,nu aerobic saltaret.
si mai ales,nu dulciuri,ca poate provoca diabet.din cauza schimbarilor hormonale,se produce po rezistenta la insulina,si intra mai greu in celule.
cunosc si alte tipe,prietene de ale mele,care au nascut cei doi copii in doar o ora doua,si nu au nici kg in lus,nici vergeturi.
si sfarcuri crapate nu am ,nici nu am avut.
vergeturile le am dinainte de nastere,cand m-am ingrasat,apoi am slabit brusc.
asa se produc vergeturile,si in general femeile cand raman gravide se ngrasa,de aia fac si vergeturi.
eu nu am capatat in lus altele,pe picioare,in afara de cele pe care le aveam deja.
nici altundeva
fii optimista,e in mana ta ca partea neplacuta sarcinii sa fie cat mai mica.
daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 06:21
Partea urata a sarcinii poate exista sau nu. Jumatate dintre femeile care au nascut iti vor spune ca a fost o perioada groaznica, altele vor spune ca a fost minunat.

Eu zic ca, daca-i bebele sanatos la final, perioada sarcinii, indiferent cum a fost ea, devine una dintre cele mai frumoase amintiri. Apropo de asta, imi place teribil de mult cat de curiosi sunt micutii sa le povestesti cum era cu ei in burtica, cum s-au nascut, cum aratau, ce (nu) stiau sa faca s.a.m.d.

E vorba romaneasca "mai bine nasc un copil decat sa ma doara maseaua".
Anubis
Postat pe 24 Aprilie 2012 11:21
In prima luna mi-a fost bine;
Din luna a doua pana in ziua in care am nascut am vomat si de 30 de ori pe zi.
Nu suportam niciun fel de miros , nu am putut sa manac carne in aceasta perioada, doar lapte amestecat ness cafe dimineata (mirosul de cafea fiarta nu-l suportam), lapte la pranz si lapte seara, oua, branza ,salam de sibiu si INGHETATA! (aveam inghetat in congelator non stop);
Dupa ce am nascut (gemeni) mi-a fost foarte rau am vomat inca 24 de ore dupa ce mi-am revenit din anestezie , plus ca si urmatoarele 6 saptamani (de lehuzie) nu am suportat niciun miros , usor , usor mi-am revenit;
Am luat 30 kg si apoi intr-un an mi-am revenit la greutatea initiala (57kg) fara sa fac ceva special;
Cu crema pentru vergeturi poti sa-ti dai chiar in timpul sarciniim orice crema hidratanta pana la urma, te ajuta sa nu-ti crape pielea. Iti dai seama ca dupa operatie nu am avut voie sa ridic...si alte inconveniente minore.

adeline
Postat pe 29 Aprilie 2012 16:33
De la: adeline, la data 2012-04-29 16:33:15In prima luna mi-a fost bine;
Din luna a doua pana in ziua in care am nascut am vomat si de 30 de ori pe zi.
Nu suportam niciun fel de miros , nu am putut sa manac carne in aceasta perioada, doar lapte amestecat ness cafe dimineata (mirosul de cafea fiarta nu-l suportam), lapte la pranz si lapte seara, oua, branza ,salam de sibiu si INGHETATA! (aveam inghetat in congelator non stop);
Dupa ce am nascut (gemeni) mi-a fost foarte rau am vomat inca 24 de ore dupa ce mi-am revenit din anestezie , plus ca si urmatoarele 6 saptamani (de lehuzie) nu am suportat niciun miros , usor , usor mi-am revenit;
Am luat 30 kg si apoi intr-un an mi-am revenit la greutatea initiala (57kg) fara sa fac ceva special;
Cu crema pentru vergeturi poti sa-ti dai chiar in timpul sarciniim orice crema hidratanta pana la urma, te ajuta sa nu-ti crape pielea. Iti dai seama ca dupa operatie nu am avut voie sa ridic...si alte inconveniente minore.



am uitat sa spun ca nu imi pare rau ca am trecut prin atatea, am niste baieti extraordinari (unul dintre ei a intrat primul la un colegiu renumit),au preocupari de adolescenti (sport, muzica , calculator, au inceput sa se plimbe cu fetele ); bineinteles ca trebuie sa veghez asupra lor ca sa nu o ia alaturi cu drumul
adeline
Postat pe 29 Aprilie 2012 16:38
cu siguranta difera neplacerile de la caz la caz,nu toate femeile au greturi de exemplu sau nu toate femeile raman cu vergeturi.unele au inca din adolescenta vergeturi de la schimbarile bruste de greutate.te poti confrunta cu siguranta insa cu dezagreabilele picioare umflate cand mergi mult pe jos,dureri de spate in ultimul trimestru,sau chiar din al doilea,eventuale pete maro pe fata,insa in niciun caz nu o sa le ai pe toate astea la un loc asa ca nu te speria,daca te ingrijesti si te menajezi putin o sa le eviti cu siguranta pe cele iremediabile adica vergeturile,foloseste creme de corp sau uleiuri dupa fiecare dus si o sa fii ok,alimenteaza-te sanatos si suficient pt amandoi sa nu ai probleme cu dantura,adica cu 500 de calorii in plus pe zi decat in mod normal sa nu ramai tu fara cele necesare corpului,deci copilul trebuie sa aiba portia lui de calorii.nu te impacienta,daca ai grija de tine,o sa revii la fizicul pe care l-ai avut inainte de sarcina.bafta
venizigoldplated
Postat pe 30 Aprilie 2012 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nastere la municipal 4 De la: ralucaaa13 16 Mai 2012 20:59
care sunt analizele pt sarcina? 22 De la: garbo_1568 8 Mai 2012 10:33
pastila de a 2 a zi 156 De la: RamonaPopescu 21 Ianuarie 2020 10:23
Sarcina si menstruatia 6 De la: garbo338430 23 Noiembrie 2014 09:43
buna 99 De la: garbo164199 16 Mai 2012 21:04
Setari Cookie-uri