Am nevoie de un sfat, va rog.

Buna tuturor ! As vrea sa cer un mic sfat pt. o povestioara destul de lunga. Am 16 ani jumatate (vara asta fac 17) si de la inceputul acestui an scolar m-am imprietenit cu majoritatea baietilor din clasa mea. Cu totii faceam poze si ne distram pe cinste, pana cand am avut ideea de a posta pozele pe Facebook. O prietena (A.) de-a mea din alt oras le-a vazut si m-a rugat sa-i fac cunostinta cu unul dintre baietii din poza (C.), f. bun prieten cu mine. I-am facut cunostinta cu mare placere (eu fiind dispusa sa-i fac pe toti sa se simta bine). Dupa cateva saptamani, prietena mea si C. au fost impreuna pt. cateva luni, dupa care C. s-a despartit de ea, iar ea a fost incredibil de trista...dar i-a trecut repede. Apoi mie a inceput sa-mi placa de un alt prieten de-al meu (D.) si i-am spus lui A. (ne spunem totul). Am inceput sa-i povestesc despre toate modurile in care ma distram cu el...si A. m-a intrebat daca ii pot face cunostinta cu D....nu i-am dat un raspuns concret, dat fiind faptul ca exista riscul de a-l pierde pe D. (stiu ca am fost egoista). A. m-a mai intrebat de cateva ori daca nu-i fac cunostinta cu El, dar de fiecare data i-am dat un raspuns incert. Pana la urma si-a facut cunostinta cu El singura, pe Facebook. A 2a zi la scoala, D. m-a intrebat f. multe lucruri despre ea...si n-a mai fost atat de apropiat de mine in pauze, cu toate ca a inceput sa petreaca mult mai mult timp cu mine fata de "timpurile" de dinainte de a face cunostinta cu ea. Acum ma simt ingrozitor si tind sa cred ca incepe sa o placa (A. m-a sunat intr-o pauza si m-a rugat sa o las sa vorbeasca , cu D....bineinteles ca am lasat-o...dupa ce au terminat convorbirea, D. era f. fericit...si ma intreaba de fiecare data cand ma vede cate ceva despre A..). Nu stiu de ce reactionez atat de rau (am mai avut 3 relatii pana acum, dar niciodata nu am stat suparata mai mult de cateva zile dupa despartiri, iar acum...nici macar nu suntem impreuna...)...simt ca parca tot ceea ce am cladit cu el in cateva luni s-a dus pe apa Sambetei...iar ea l-a cucerit in doar cateva zile...A. mi-a spus sa nu ma ingrijorez, dar parca nu pot avea incredere in ceea ce spune...stiu ca poate ar fi mai bine sa-l uit pe D. si sa raman la o simpla relatie de amicitie, dar parca totul se petrece prea repede...va rog, am nevoie de o incurajare sau un sfat...de aprox. 3 zile nu mai pot dormi bine noaptea, iar la scoala nu ma mai pot concentra...

Multumesc anticipat
Geo_BlackHeart_1
Postat pe 28 Martie 2012 22:35
prea multa matematica....si calcule...nereusite
dor72_
Postat pe 28 Martie 2012 22:53
eu am ramas .. la A, B, C...
of... facebook -ul asta... numai incurcaturi face
cri_cat
Postat pe 28 Martie 2012 23:05
nimic nou sub soare... !!! asa e la varsta asta... binenteles ca nu ai de unde sa stii... dar o sa te obisnuiesti cu timpul.si da, cred ca face-ul asta face necazuri... ! aici a fost un caz asemanator, dar mai nasol, in care doua fete, tot la varsta asta, au vrut sa se sinucida in mare ! dar cum nu stiau cum sa se sinucida... le-a salvat un trecator intamplator. s-au ales doar cu o raceala pe cinste... ! de ce au vrut sa se sinucida ? pentru ca, postand pozele lor pe face-ul asta, au gasit pe altii xare au facut ras si misto de ele.... ! ei... ce poti sa te astepti de la asa tinere ? aaa... sa nu credeti ca toate sunt asa.... mai sunt unele care au si ceva minte la "mansarda"... !!!
barboneli
Postat pe 28 Martie 2012 23:24
care e intrebarea, de fapt? D. e un fustangiu ieftin, daca vroiai confirmarea asta.
Mai fa-i cunostinta cu vreo cinci prietene, sa fie si el fericit, si in rest ignora-l. Nu merita.
quasaria
Postat pe 28 Martie 2012 23:31
ea n-a intrebat nimic... doar a cerut ajutor... ! si binenteles, nu o poate ajuta nimeni. cred. iar "fustangiu", nu poti sa fi, daca te lasa fustele in pace ! eu pe B sau C... nu mai tin minte... sunt suparat, ca ea a insistat sa-l cunoasca pe D sau M, nu mai tin minte ! iar el, mai imatur... vrand sa-si rezolve problema bubelor de pe fata... sare imediat ! eh... probleme de viata la varsta maturitatii... in devenire !!!
barboneli
Postat pe 29 Martie 2012 00:14
Multumesc pentru sfaturi :D...probabil ca o sa supravietuiesc cu asta asa cum spune mama "mai exista baieti, slava Domnului"

Geo_BlackHeart_1
Postat pe 3 Aprilie 2012 14:49
vrei sa spui ca tu nu ai observat asta... si a trebuit sa-ti spuna mamica ????
barboneli
Postat pe 3 Aprilie 2012 21:39
Parerea mea este sa inveti la Bac. Dupa aia, te descurci tu.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:16
Parerea mea este acum prioritatea ta sa fie scoala sa iei examenele, apoi,,,timpul le rezolva pe toate!!Succes!
Jojolin
Postat pe 12 Aprilie 2012 05:46
Tu esti cea egoista?!mi se pare o gluma!tu i-ai povestit prietenei tale cat de bine te intelegi cu acest baiat,k petreci timp cu el...iar ea ,disperata,a pus ochii pe un "baiat"care il placi tu...cea egoista este asa zisa ta prietena... acum la varsta asta dak face asta mai tarziu va fi mai dureros k vor trece si la alte"fapte"sau poate au trecut...intr-o prietenie adevarata nu se face asa ceua...tu ii povestesti ei de un baiat iar ea "sare"imediat pe el...nu mai permite asa ceva!
AdrianaStoleru
Postat pe 13 Aprilie 2012 05:42
Tu esti cea egoista?!mi se pare o gluma!tu i-ai povestit prietenei tale cat de bine te intelegi cu acest baiat,k petreci timp cu el...iar ea ,disperata,a pus ochii pe un "baiat"care il placi tu...cea egoista este asa zisa ta prietena... acum la varsta asta dak face asta mai tarziu va fi mai dureros k vor trece si la alte"fapte"sau poate au trecut...intr-o prietenie adevarata nu se face asa ceua...tu ii povestesti ei de un baiat iar ea "sare"imediat pe el...nu mai permite asa ceva!
AdrianaStoleru
Postat pe 13 Aprilie 2012 05:47
cand ai sufletul greu,sau cand ai indoieli,roaga-te,vei gasi singura linistea,si apoi solutiile.
d
daniilia
Postat pe 19 Aprilie 2012 14:27
In general, in relatiile dintre un barbat si o fata, cat si invers, nu este nevoie de mai multe persoane decat de doua. Celelalte pot provoca mutatii ale relatiilor in directii pe care nu mai ai cum sa le controlezi. De asemeni nu te mai lauda cu ce ai sau ce vrei sa faci tu, deoarece poti provoca reactii neasteptate sau da idei care vor lucra impotriva ta.Secretele de suflet nu sunt niciodata publice.Decat in cazuri speciale.
garbo_1713
Postat pe 19 Aprilie 2012 15:25
Ale tineretii valuri....nu dispera...cati prieteni ai spus ca ai? A,B,C,D....treci la urmatorul!! Si anunt-o si pe prietena ta...se pare ca are o slabiciune pentru prietenii tai...! Btw, ea are prieteni pe facebook? Intreab-o de care ii place ...si apoi spune-i sa-ti faca cunostiinta cu el!! Se chiama "a plati cu aceeasi moneda!" :)
Callyope
Postat pe 21 Aprilie 2013 08:47
Callyope , ai intarziat un an....Intre timp o mai fi invatat fata cate ceva....
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2013 09:23
Se spune ca niciodata nu este prea tarziu...:)
Callyope
Postat pe 21 Aprilie 2013 15:54
si totusi, uneori e prea tarziu!
degeaba mia ajungi la wc, dupa ce ai umplut totul in jur!
heartbit
Postat pe 21 Aprilie 2013 16:01
Eh, un Furazolidon ajuta cateodata
GHEISA_
Postat pe 21 Aprilie 2013 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM II INTEGRAM PE HANDICAPATI IN SOCIETATE 21 De la: marialeia 26 August 2012 16:17
e greu sa fii femeie 1 De la: rudi 27 Noiembrie 2008 01:14
Complicat... 37 De la: ANTA 3 August 2009 16:46
Disfunctionlitati in familie 33 De la: iasomia 29 Septembrie 2009 17:02
Dupa 20 de ani 80 De la: nicholas_ 14 Octombrie 2011 19:53
Setari Cookie-uri