TIGARA ELECTRONICA

Buna. Ce parere aveti de tigara electronica? E mai periculoasa decat tigara normala?
Laura76
Postat pe 30 Ianuarie 2012 12:49
De la: laura33c, la data 2012-01-30 12:49:40Buna. Ce parere aveti de tigara electronica? E mai periculoasa decat tigara normala?



E o escrocherie...toate cunostintele mele care au incercat-o in speranta ca vor renunta la fumat au dat chix...
garbo_167
Postat pe 6 Februarie 2012 19:21
eu fumez de citeva luni tigara electronica... la chefuri mai aprind si cite una "normala". E foarte ok - nu resimti trecerea de la una la alta, si acum mi se pare mult mai buna la gust cea electronica: gust de cafea, cioco, mere...etc.
Bine, intentia mea nu e sa ma las, ci sa gasesc o alternativa mai sanatoasa - si am gasit-o.
NU ARE CUM sa fie la fel de toxica ca tigara normala - intreaba pe cineva care lucreaza in domeniu ce contine o tigara normala.
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2012 13:33
Daca fumezi tigare electronica scapi de cancerul la plaman dar ramane riscul de infarct cauzat de nicotina! Eu folosesc tig.electronica de aproape un an si mi sa pare mult mai ok!Nu am vrut neaparat sa ma las.....mai trag cate o tigara din cand in cand! Am cautat o varianta mai putin costisitoare si mai sanatoasa de tigara!Si da ...aromele sunt bune!
mitiduk
Postat pe 16 Iulie 2012 15:52
Cu aia nu fumezi,ci aburesti Si eu am avut si chiar am folosit-o ca si distractie,sau in locuri unde e fumatul interzis. Nu as putea sa inlocuiesc tigarea normala in totalitate.
Rotty
Postat pe 16 Iulie 2012 16:07
ca si vrajnica aparatoare a tigarii electronice, marturisesc: si eu aburesc si pe la colturi...tigari normale.
Eugenia_
Postat pe 16 Iulie 2012 16:16
ideea e ca eu am trecut de la doua pachete pe zi la o tigara - doua pe saptamina.... si pot trece si 12 ore fara sa fumez nici tigara electronica, ceea ce e super ok. Inainte turbam prin avioane.
Imiplace sa fumez, imi place gestul, imi place gustul, imi place atitudinea....:-) - pur si simplu e o varianta mai eco. Nu imi mai bat joc (atit de tare ) nici de mine nici de ce am in jur.
In rest, pb. cu sanatatea nu am - probabil afecteaza mai mult ce maninci, ce respiri zilnic, ce traiesti decit ce fumezi....
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2012 16:59
Bunicul meu a murit la 87 de ani si fuma doua pachete de "Marasesti" pe zi. Oare cat ar fi trait daca fuma tigare electronica ?
Rotty
Postat pe 16 Iulie 2012 17:02
De la: garbo_167, la data 2012-02-06 19:21:46

E o escrocherie...toate cunostintele mele care au incercat-o in speranta ca vor renunta la fumat au dat chix...


hey, las-o mai usor...

daca cunostintele tale nu reusesc sa se desprinda de fumat fiindca nu au vointa si prefera tot tigara clasica, nu inseamna ca e o escrocherie.

tigara electronica nu ti-o ia pe alilalta din mana, daca nu vrei sa o lasi.

fiindca nu e incarcata decat cu nicotina-vapori, nu si cu vointa...;)

eu fumez tigara electronica, si m-am lasat de fumatul clasic.
nu, nu e o escrocherie.

respir altfel fara gudroane, monoxid si alte otravuri din fum, nu fac scrum, nu mai pute in casa. nu mai tusesc, nu-mi mai haraie pieptul, nu mai am dureri de cap, nu ma mai arde stomacul, dorm mai bine noaptea, nu ma mai sufoc, simt mai intens mirosurile si gustul.
pe scurt: stare generala cu mult mai buna.
am castigat ceva sanatate.

si chiar bani am castigat, tinand cont ca nu mai cheltui decat maxim 15 ron pe saptamana, pentru placerea asta...:P
(inainte cheltuiam intre 12-24 lei pe zi:D)

mai nou, am inceput sa uit si de tigara electronica, adesea cate 5-6 ore.

asta dupa 31 de ani de fumat la greu, numai tigari tari (inclusiv tigari de foi si pipa).
(din placere si din pasiune o faceam.:D)
:)
eu_geminy
Postat pe 16 Iulie 2012 17:25
a, sa nu uit...
e valabil si pentru sotia mea.
si ea a fumat (clasic) cam tot atata timp.

o singura diferenta:

cu tigara electronica, a renuntat la "clasice" cu 2 luni inaintea mea...
ma rog, ea si-a luat prima, si io m-am luat dupa ea.

deh, e fumee...
am ce invatza de la ea.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 16 Iulie 2012 17:34
De la: Rotty, la data 2012-07-16 17:02:27Bunicul meu a murit la 87 de ani si fuma doua pachete de "Marasesti" pe zi. Oare cat ar fi trait daca fuma tigare electronica ?


altii au facut cancer / infarct la nici 30 de ani.
nu cred ca e valabil pentru oricine...;)

eu_geminy
Postat pe 16 Iulie 2012 17:35
Rotty, la mine nu se prea cunoastea la radiografie anul trecut ca fumez... si fumez de vreo 20 de ani... doua sau trei pachete pe zi. Eram sigura ca plaminii mei sint varza, si nu erau. Atunci m-am hotarit sa ma las, mi s-a facut mila de organismul propriu: uite nene cit imi bat joc de el, si tot lupta, saracul.
Bine, eu de fel reactionez mai bine la stimulente pozitive.... daca imi gaseau vreo boala grava, ziceam duca-se in ma-sa.. ia sa fumez cit mai pot.
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2012 17:53
Ca sa fiu sincera,eu nici nu am incercat serios sa ma tin de electronica.Cum ziceam,doar amuzament.Apoi i-am dat-o fiului meu pe care il interesa. Acum ca va "aud" pe voi......parca,parca ma tenteaza sa incerc ...
Rotty
Postat pe 16 Iulie 2012 18:10
Rotty, incearca. Daca gasesti o aroma care iti place, in citeva zile ajungi sa o preferi si sa iti dai seama ca tigara miroase urit si are gust de scrum. :-)
Avantaj: poti sa pipezi ORIUNDE.
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2012 18:27
Cu "oriunde" ,m-am convins. Chiar o sa ma gandesc...
Rotty
Postat pe 16 Iulie 2012 19:02
da, poti face si combinatii de arome.
daca nu esti inspirat, sunt retete de vapping pe net....
eu_geminy
Postat pe 16 Iulie 2012 22:03
si eu am auzit pareri pro si contra tigarii electronice......

dar....dar...intrebarea mea este...cat de toxica este acea nicotina lichida pufaita prin abur pentru organism....bine, nu imediat, ci in timp....
tutankhamon
Postat pe 16 Iulie 2012 22:42
comparind cu un nefumator, sigur, e toxica. Da' de ce ar fi mai toxica decit cea inhalata din tigari?
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2012 22:48
q, iubita, la tigara normala nu nicotina e problema ci gudroanele care rezulta din arderea tutunului, si a hartiei de tigara....
tutankhamon
Postat pe 16 Iulie 2012 22:51
Nici nicotina nu e asa de nevinovata!Ea afecteaza circulatia sangelui si poate provoca infarct!Dar la tig.electronica poti opta si pt.lichid fara nicotina sau de 8mg. Eu am fumat 25 de ani.....!Sunt fericita ca au inventat chestia asta!Tigarea imi conducea practic viata!Oriunde mergeam ma gandeam daca se poate fuma!Asa ca .... m-am documentat si gata !Nu imi mai fac probleme!
mitiduk
Postat pe 17 Iulie 2012 16:56
Aoleu cum ma mai recunosc...
La Hilton nu am vrut sa mananc,ca nu aveau scrumiere pe masa....
Rotty
Postat pe 17 Iulie 2012 17:06
pai cam la aia ma gindeam... ca la tigara electronica e toxica nicotina - la cea normala sint mult mai toxice alelalte, deci in mod logic ar fi mai toxica tigara normala, nu?
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 17:06
eu am turbat in avion 12 ore si dupa aia am ajuns intr-un aeroport de tranzit unde NU SE FUMA, de unde sa iau alt avion in care NU SE FUMA! - asa ca era sa ies afara "pipiron"fara viza. Era cruzime impotriva animalelor, pana mea, nu ma mai interesa nici daca am pasaport....
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 17:14
De la: Rotty, la data 2012-07-17 17:06:31 Aoleu cum ma mai recunosc...
La Hilton nu am vrut sa mananc,ca nu aveau scrumiere pe masa....


Las bre, c ei nu (te) vedeau!
Axl_R
Postat pe 17 Iulie 2012 17:22


io numa in cimitir n-am fumat cu toate ca erau, pe acolo, ceva locatari care ar fi apreciat aburul...(is cam morbida )


acu mi-am luat picaturi cu aroma de menta
Eugenia_
Postat pe 17 Iulie 2012 17:24
eu in cimitir cum sa nu fumez...e in aer liber...ce bine.... ... ce oportunitate....
Mie imi plac alea de cioco (evident), de visine, cafea si de mere. Si combinatii intre.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 17:30
ok in acest caz organizam o expeditie! cine se inscrie?


au si de cioco? ignoranta de mine!
Eugenia_
Postat pe 17 Iulie 2012 17:34
in cimitir? N-au, aducem noi....
Acolo'i cu materialul clientului.... ca la picnic....
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2012 17:36
imi pregatesc....o urna
Eugenia_
Postat pe 17 Iulie 2012 17:39
De la: quasaria, la data 2012-07-17 17:06:58pai cam la aia ma gindeam... ca la tigara electronica e toxica nicotina - la cea normala sint mult mai toxice alelalte, deci in mod logic ar fi mai toxica tigara normala, nu?
Pai...da!Emai toxica(tigara normala)!Are si nicotina si gudron si arome,E-uri samd!Eu nu am gasit pe aici picaturi pt.tigarea electronica .......cu aroma de cioco si miere! Am gasit cu aroma de cirese,cafea,capsuni si ananas! Mai caut!
mitiduk
Postat pe 18 Iulie 2012 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pete maronii ramase pe piele 5 De la: kristinyca 6 Aprilie 2010 10:43
negul tubelos 4 De la: bluelight 13 Octombrie 2010 21:59
Algele si efectele lor 1 De la: native79 9 Mai 2011 09:51
Inima sau bronsita??? 64 De la: LoganElena 15 Aprilie 2014 19:16
Ten iritat 5 De la: garbo_9766 10 Ianuarie 2013 16:54
Setari Cookie-uri