locuri si impresii despre vacanta: bune si rele

pentru ca am avut placeri si neplaceri cu privire la concediu, va invit sa impartasiti impresiile despre locurile pe unde ati fost, asa poate nu vom avea surpeize neplacute..
eu am patit-o astfel:
in dorinta de a promova romania, am decis sa imi petrec concediul in tara. si ptr ca nu vazusem cazanele dunarii am ales orsova. am intrat pe net si am gasit pensiunea palos. am vorbit cu domnul cristi, am stabilit rezervarea. insa... cu 3 zile inainte de a ajunge noi acolo ma suna acelasi domn cristi si imi spune ca nu mai poate sa imi asigure cazare, din motive de alti turisti. am ramas fara cuvinte. in aceasta vacanta urma sa merga si o persoana de alta nationalitate careia vroiam sa ii arat frumusetile patriei. e lesne de inteles ca daca el ar fi fost multumit ar fi adus in zona multe alte persoane din afara tarii. insa... degeaba am avut eu intentii nobile, daca la noi termenul de seriozitate nu exista. ca sa nu mai vb de atitudinea domnului cristi care se considera indreptatit de a-mi strica concediul. chiar se lauda ptr faptul ca m-a anuntat din timp... cam atat cu promovarea frumustilor patriei... pacat de tara asta...

mariana33
Postat pe 11 August 2011 15:56
mariana33...hai sa nu generalizam, acesta a fost poate un caz izolat iar tu o ghinionista !!

Postat pe 11 August 2011 16:00
un caz izolat ar fi fost daca nu as mai fi auzit altele de genul, chiar mai grave.. o amica a rezervat si a platit o parte din cazare iar cand a ajuns acolo camerele erau ocupate... deci... daca tu stii locuri si oameni de treaba, te rog sa le promovezi. mercic
mariana33
Postat pe 17 August 2011 11:51
anul trecut am facut 2700km. prin Romania. a fost excelent. am cunoscut si vre-o 5 persoane de pe forum. cateva filmulete din aceasta minunata vacantza intr0o minunata tara ! noi am intalnit numai locuri minunate.... ce patesc altii, nu am ce sa fac.... ! dar nu am stat in Bucuresti.... si poate de aia ne-a placut ! Bran, Brasov, Sibiu (Saliste), trecut pri Alba Iulia si Baia mare... de unde am ajuns pana la granita cu rusii... !!!

http://youtu.be/dnlx2hmUCKU

http://youtu.be/B541wKKdFjM

http://youtu.be/y_ItK-j1zho

http://youtu.be/RSjZ_1oTgwo

LA COLIBA HAIDUCILOR A FOST ! cea de sus, nu cea de jos.... sper ca nu am gresit numele.... !

(va urma.....)
barboneli
Postat pe 23 August 2011 09:27
da' la Timisoara cand ajungi barbo
tusi_Oli
Postat pe 23 August 2011 09:52
intai s-o gasesc pe harta..... !!! glumesc. cine stie.... romania e tzara mare.... si are o multime de obiective de vizitat ! mi-ar trebui vro doo, tri vieti pentru asta..... ! mersi ptr. invitatie !
dimineatza am postat ce incerc iara acum... ! in plus, am pus o multime de pemsiuni pe unde am stat, cu descrieri si filmulete... facute de mine. s-a dus pe apa martzei postarea..... !
adunata de pe altundeva... !

Pensiunea DUNAREA ALBASTRA Mahmudia sau JAF CU NERUSINARE
de ancaterra Lun Aug 22, 2011 8:16 pm

Suntem un grup de 11 persoane care in perioada 15-17.08.2011 a fost la pensiunea DUNAREA ALBASTRA, situata pe malul stang al bratului Sf. Gheorghe, vis a vis de Mahmudia, accesibila numai cu barca din Mahmudia.
In luna iunie a.c. am gasit aceasta pensiune pe site-ul www.turistinfo.ro si am facut o rezervare/agreat toate conditiile cu proprietarul Ganea Octavian pe email, inclusiv tarifele si perioada de sejur 15-19.08.2011, respectiv 5 zile/4 nopti.
Cu cca o luna inainte de data inceperii sejurului, am primit un email din partea pensiunii intitulat amendament la intelegerea ns - cum ca mesele nu mai sunt optionale, ci obligatorii, pentru ca au avut niste turisti inainte care au venit cu saci cu ceapa si cartofi, cartoane de oua, etc, gatind in bucataria pensiunii si consumind gaz si curent, si ca ei nu sunt camping si ca nu pot merge in pierdere. Le-am raspuns ca suntem de acord cu acest amendament si ca noi oricum vom lua toate mesele, respectiv 4 pensiuni complete.
In data de 3.08.2011 ne-a sunat d-na Ganea, mama proprietarului sa ne solicite plata unui aconto, respectiv a cazarii ptr cele 4 camere, intrucit au avut clienti care au rezervat si nu au mai venit. Am facut in aceeasi zi transferul bancar pentru c/valoarea totala a cazarii.
Am raspuns astfel pozitiv acestor solicitari, dorind sa le aratam proprietarilor buna ns credinta si ca facem parte dintr-o anumita categorie de turisti.
Am sosit la pensiune in data de 15.08.2011 in jurul orelor 1400, facind cazarea si luind masa de pranz. Odata ajunsi aici, am avut si primele surprize neplacute: lipsa prosoapelor si o baie la doua camere, respectiv o a doua baie la 3 camere (2 camere din cele 3 fiind ocupate de noi), si nu baie in camera cum in mod mincinos se face reclama pe site. In plus, apa curenta nu este potabila, lucru de care nu am fost informati in prealabil. Referitor bauturi, aici intelegind si apa, trebuie sa mentionam ca ele nu sunt incluse la masa, asa ca acestea trebuie aduse la venire sau aprovizionate pe timpul sejurului. Ni s-a spus intr-un email anterior ca se pot face cumparaturi din Mahmudia, sau dvs comandati si facem noi aprovizionarea - la preturi de magazin vom calcula bauturile de orice fel. N-a fost deloc asa la fata locului: a trebuit sa facem un drum cu barca pensiune-Mahmudia si retur, contra-cost, pentru a cumpara prosoape, apa de baut, rosii, branza, etc.
Privind masa/meniul, putem spune ca aceasta a fost sub asteptari si saraca in peste (o ciorba de stiuca si niste scrumbie decongelata cumparata cu 4 lei kilul in primavara); in rest, un mic dejun fara o bucatica de branza sau cascaval, pranz cu pulpa de pui de la alimentara si ardei umpluti cu carne tocata si cina cu macaroane cu branza. Nu putem omite comportamentul de vataf al gazdei, d-na Ganea, care mereu era cu ochii pe noi ca nu cumva sa lasam vreo usa deschisa la frigider, vreun copil sa ia un mar din pom sau cind am cerut un pahar sa bem un sprit afara in curte, ne-a zis ca ea nu e dispusa sa culeaga pahare din iarba a doua zi, etc.
Marea surpriza a venit insa dupa 2 nopti, deci a 3-a zi de sejur cind ni s-a cerut si restul de bani (avem nevoie de bani pentru a cumpara peste), constatind urmatoarele:
- tariful solicitat pentru patul suplimentar (de copil) era 80% din cel al patului de adult (ori pina atunci nu ni se comunicase si nu se agrease niciun tarif pentru patul suplimentar),
- tariful de masa pentru copii nu a fost calculat la 50% din cel de adult, conform confirmarii de rezervare, ci 100%,
- iar cireasa de pe tort, sau ceea ce a incoronat opera, a fost faptul ca daca vroiam factura mai trebuia sa achitam taxa de oras si TVA-ul (d-na Ganea sustinea sus si tare ca tarifele convenite anterior sunt fara TVA, ori niciodata sau niciunde inainte de aceasta zi nu ni s-a mentionat ca tarifele nu includ TVA)
Asa ca n-am mai putut suporta atitea ofense aduse bunului simt si ospitalitatii, am cerut banii inapoi pentru serviciile neagreate si nefolosite, si dupa citeva minute bune de certuri si telefoane si amenintari, am primit banii cuveniti, ne-am facut bagajele, si cu gustul amar al minisejurului deltaic ratat, am plecat val-virtej. Am traversat Dunarea cu barca pensiunii serviciu inclus si ne-am oprit in centru la Casa Ana din Mahmudia sa mancam si noi un crap sau un somn prajit, daca tot batusem atita drum pina aici. Nici aici n-a fost grozav, dar mult mai bine comparativ cu ce-a fost inainte.
Asa ca, in concluzie, pina nu afiseaza o autorizatie, ceva, pe pereti ca sa vada tot omul ca are de-aface cu o pensiune omologata, inscrisa in circuitul turistic si dotata cu personal calificat, si pina nu schimba ceva in mentalitatea mincinoasa, meschina si paguboasa de a administra aceasta pensiune, aceasta locatie risca sa ramina in continuare o amintire neplacuta pentru clientii sai. Si ne mai intrebam atunci de ce fluxurile de turisti ocolesc Romania si se opresc la vecini. Unele din motive sunt expuse mai sus, inclusiv faptul ca unii patroni, cum e si cel al pensiunii in cauza, n-au inteles ca cel care plateste, adica Clientul, este Regele, si ca acesta trebuie sa plece multumit, ca sa mai vina si data viitoare sau sa mai spuna si la altii ce bine a fost.

ancaterra
cafe-latte

Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 22, 2011 8:05 pm

in alta oridine de idei, noi personal am foarte, super foarte multumiti de pensiunile unde ne-am cazt, in anul 2010, sept.-oct. !
la Moieciu de jos, nr. 11, Vanita si Radu Oncioiu, tel: 0721889430. au niste vecini de la care am cumparat "urda de munte", urda din zerul de la branza de burduf.... cea mai gustoasa din lume... !!!
barboneli
Postat pe 23 August 2011 11:59
credeti ca mai are rost sa ma chinui iar si sa postez pensiunile pe unde am acostat si care au fost excelente..... sau mi le sterg astia iar ? ar interesa pe cineva ? ca doar suntem la topicul potrivit... nu ?
barboneli
Postat pe 23 August 2011 12:03
incercarea moarte n'are parca asa se zice
tusi_Oli
Postat pe 23 August 2011 12:26
Din pacate neseriozitatea romanilor este cit se poate de reala.Am avut contract cu turoperator roman,am cumparat 45 de bilete pe Costa del Sol ,le-am platit cu 6 luni inainte de plecare si ne-au anuntat cu 2 zile inainte de plecare ca nu s-au platit biletele si nu putem pleca.,dupa ce ni se eliberase-ra vouchere false de cazare ,pentru ca am verificat si nici cazarea nu a fost achitata.Si nici nu au plecat decit 16 turisti din 43 iar restul nu au primit nici o despagubire !
Turoperatorul este VIRGIN TOURS !
garbo197910
Postat pe 23 August 2011 12:28
ok... macar pentru tine si eugenia si.... si tot am s-o fac !!! inca un pic trebuie sa plecam undeva departe..... 110Km. asa ca acum nu am timp. dar maine cred ca da.
mersi pentru "toleranta"... doar suntem in saptamana ei.... nu ? si a tolera nu inseamna neaparat ati cadea nasu' sau a fi mai slab... dar pretinde alt orizont in gandire si intelegere a cat mai multor categorii de comportari si de oameni... ! e.... altcineva dadea o explicatie mai corecta... asta e ce pot eu ! o sa fie 1-2 care o sa aminteasca si casa de toleranta..... cea ce va adeveri cat de mare e gradina lui Dzeu..... !
barboneli
Postat pe 23 August 2011 12:56
eu, cand plec oriunde... nu apelez decat la bilet de avion si inchiriat masina !!! restul.... rezolvam noi, cazare, mancare, obiective turistice... nu cer de la nimeni nimic ! si daca nu cer.... nici nu pot sa fiu dezamagit daca nu-mi da ce i-am cerut.... nu ? noi nu intram in nici un hotel.... cautam doar pensiuni, tzimere... de calitate, ptr. ca eu cred ca, nu are rost sa platim si un receptioner, eventual portar langa usa, bucatar si alte servicii de care nu am nevoie ! pensiunile sa aiba o masa si o banca in curte... sub un pom, nu conteaza din care.... sa aiba baie in camera si frigider sau acces la bucatarie. nu ca sa gatim.... ci ptr. frigider daca nu e in camera. ca noi ne plimbam cu branza si vinul dupa noi.... ca sa fie la indemana !!! in ele doar dormim, restul timpului facem kilometrii.... ! si vedem..... mama ce mai vedem !!! concediu placut !
barboneli
Postat pe 23 August 2011 13:05
multumesc mult pentru comentariile voastre. barboneli te rog sa ne spui care sunt acele pensiuni minunate, caci doar acesta este subiectul acestui topic, si mai ales scopul sau: sa stim de ce sa ne ferim.
cat despre pretentiile pe care le avem de la o pensiune, cam ceea ce cauti tu am cautat si eu: conditii decente de cazare si masa. insa unii considera ca astea sunt pretentii exagerate. in conditiile in care merg in camera doar ptr a ma spala si a dormi mi se pare de bun simt sa am baie proprie si apa calda. la o pensiune din drobeta turnu severin, pensiunea miraj,proprietara a considerat ca e un moft sa ne spalam cu apa calda si ne-a oprit apa calda, cu toate ca la plata cazarii am discutat in mod express acest aspect.
si ca sa spun si ceva de bine.... in drobeta am mancat foarte bine si in conditii bune la restaurantul "linz".
in rest.. pot spune ca avem o tara foarte frumoasa...insa ...pacat de mentalitatile oamnelor ce o populeaza..
mariana33
Postat pe 23 August 2011 14:44
..va mai recomand sa mergeti pe transalpina. este extraordinar. un peisaj de vis. am fost acum 2 saptamani si merita vazuta zona.
de asemenea merita sa mergeti la orsova sa faceti o calatorie pe dunare sa vedeti cazanele, tabula traiana si peisajele de acolo. este 52 ron biletul pe un vapor, calatoria dureaza 3 ore, insa sunt niste peisaje unice.
mariana33
Postat pe 23 August 2011 14:48
barbo, anul viitor vrem si noi sa vizitam Ardealul si Banatul. sotul meu are un frate in Bocsa la care nu am reusit sa ajungem....

asa ca, te rog frumos, mai povesteste...ca eu notez tot...fac traseu!
si daca eu nu pot sa plec acum....asa aduc lumea la mine!!!

acolo in pivnita din Coliba haiducilor...sigur vreau sa ajung!! cum spuneai..."pute" a afumatura, dar vinul l-ai gustat, palinca ai mirosit-o?

in primavara am fost la Busteni la pensiunea Casa magica. va recomand sa mergeti...mancarea este foarte buna si ieftina si conditiile de cazare excelente. au si spa, piscina, etc.

sincer, mie imi place sa merg in concediu in extrasezon, e mai liniste si oamenii parca mai rabdatori....
Eugenia69
Postat pe 23 August 2011 17:20
Dupa 3 saptamini si 3000 de km in RO nu pot sa spun decit: ce tara frumoasa si primitoare avem!
A propos de Mahmudia va recomand pensiune "Delta Rustic". Domnul Nic si sotia lui sunt de nota 200!!!!

La Bran va recomand sa va cazati la "Vila Bran", superb serviciu!


Vizitati Cimpina cu casa memoriala a lui Nicolae Grigorescu si castelul Iulia Hasdeu

Vizitati Manastirea Sinaia si binenteles unicul si maestuosul Peles.

Vizitati (de ce nu?) mall-ull baneasa si apoi relaxati-va la o bere rece pe Selari (parca asta e numele strazii perpendiculare pe Lipscani)

Vizitati Ploiestiul (un oras atit de diferit de acum 20 de ani) si nu uitati Tirgovistea cu cetatea ei cea veche.
Si nu in ultimul rind vizitati Galatiu. orasul cu cele mai multe restaurante din Ro si cu cea mai fermecatoare viata de noapte.

In drumurile voastre nu uitati zonele rurale...

Da, e frumoasa si primitoare Romania. Am avut numai 2 experiente urite si amindoua s-au petrecut la aeroportul Otopeni. In rest....atit pot sa spun: ma mai intorc!
Ciresica
Postat pe 23 August 2011 19:23
...topicul e super,...barboneli bravo tie, cand am sa merg pe acolo pe unde ai fost si tu cu siguranta ca o sa ma gandesc la tine ca numai bine ne-ai facut!...ce pot spune eu?!...ca padure fara uscaturi nu exista, suntem atat de diferiti unii de altii, incat cuvintele nu-si mai au rostul!...anul acesta am fost la Costinesti, litoral plin de tineret si de parinti tineri, litoral curat si linistit, cu discoteci frumoase si personal de servire dragut si ambil, apa marii ffff.curata...gazdele fff.primitoare si cu mult bun simt....pot spune cate ceva despre locuitorii orasului Constanta,....sunt grabiti si nu vor sa-ti indrume pasii catre o destinatie necunoscuta tie, etc......am fost si la Baile Herculane...n-am stiut care e perioada buna din an cand e cald acolo...mi-au inghetat oasele de frig!....pentru tratarea reumatismului am fost dar si pentru distractie, amuzament, plimbare ,odihna, sauna, inot, proceduri specifice tratarii reumatismului. Peisajul este mirific!....la Brasov am copilarit, asa ca m-am intors pe meleagurile natale, cred ca nu are rost sa va mai zic ca e superb orasul cat si locurile din imprejurimi!....
caleidoscop
Postat pe 24 August 2011 07:04
O varianta este Sangeorgiu de Mures. Si sa cumperi paine de la Dumbravioara.
nathalie
Postat pe 24 August 2011 08:45
De la: barboneli, la data 2011-08-23 11:59:26


in alta oridine de idei, noi personal am foarte, super foarte multumiti de pensiunile unde ne-am cazt, in anul 2010, sept.-oct. !
la Moieciu de jos, nr. 11, Vanita si Radu Oncioiu, tel: 0721889430. au niste vecini de la care am cumparat "urda de munte", urda din zerul de la branza de burduf.... cea mai gustoasa din lume... !!!


ma bucur ca v-a placut ce am postat si incerc aici sa adaug si ce mi-a disparut... ! mai adaug si ceva filmulete. toate facute de mine sau de prietenul meu, Silviu, cu care am fost impreuna + sotia lui, in doua masini, la Moieciu si cu ajutorul lui am traversat si Transfagaraseanul ! inainte de Sibiu ne-am despartit si el s-a intors la Bucurest, noi am continuat pana la Sighetul Marmatiei ! deci intai, la moieciu. adresa o aveti, in filmuoletele astea o sa vedeti si despre ce e vorba si o s-o cunoasteti si poe tanti Venita, cu care am devenit prieteni buni... ! fosta profesoara la Moieciul de Jos ! se pot face si revelioane acolo, 4-5 perechi ! este si un foisor cu mese si gratar mare !

http://youtu.be/tK1FwE-ybUg

http://youtu.be/Sk8LOsmnrtw

in una din cele trei zile petrecute acolo am fost si prin Caile Rasnoavei.asta mai dimineatza, inainte sa mergem sa halim pastravi... !

http://youtu.be/FhiI_rIHErc

http://youtu.be/zglaa7cLKJ8

nu uitati, daca ajungeti la Moieciu, sa cumparati "Urda de munte"... !!! stie tanti Venitza unde... !!!! aveti si bucatarie la dispozitie la parter, camere sunt noi, cu baie in fiecare, la etaj !transmiteti complimente din partea lui Liviu si Suzana..... !!!

cu putinul meu talent la filmat... am sa mai pun ceva filmulete cu splendorile prin care am trecut. nu pe toate... nu va speriati. o fac mai pe bucati ca sa nu dispara..... ! nu splendorile... postarile !
barboneli
Postat pe 24 August 2011 18:42
am vrut sa vedem putin Sibi-ul, dar mai mult, am vrut sa ne intalnim cu cineva acolo. le-am facut pe amandoua... dar am vrut sa ne cazam in afara orasului ! asa ne place noua.... noi venim de la tara si ne-am obisnuit cu linistea si lipsa de fum si semafoare.... ! asa facem si in strainatate ! numai daca nu avem incotro, stam o noapte inainte de plecare ca sa fim mai aproape de aeroport. asa ca si acum ne-am hotarat sa mergem la Saliste. stiam de pe net de pensiune Dmn-lui Domnescu... dar mi s-a parut prea mare si noi cautam ceva mai pastoral. pana la urma, nu mi-au placut celelalte sau nu am ajuns la una sa ne placa.... asa ca ne-am prezentat la Dmn-ul.... ! era acolo unde primeste clientii si priveste la televizor ! sotia, foarte draguta si cocheta, era acolo. el, cam 120 kilograme si 165cm. statea tolanit intr-un scaun comod ! el mai este si bucatar de meserie si merge la festivitati mari sa gateasca ! totul curat in jur si pus la locul lui. ne-a cerut 110 lei, asa cum scria si pe net, cand i-am spus ca o sa stam 3-4 nopti, ne-a luat numai 100 de lei pe noapte. caldura si apa calda, permanent ! era racoare noaptea, dar avea plapumi deja scoase, era octombrie aproape... care tineau al naibi de cald. noi nu sunte obisnuiti cu atata caldura... asa ca l-am rugat sa nu mai faca focul noaptea. n-a vrut asa ca am dormit cu geamurile larg deschise. incet incet ne-am cunoscut, a intrebat de unde suntem, le-a placut de noi ca am platit inainte si fara sa ne tocmim. a simtit cu cine are de aface... asa ca deodata a luat un clop de pe un raftr de langa el si a zis ca vrea sa mi-l dea cadou.... ! a intrat o gagica care-si uitase carnetul de comenzi la bautura... a auzit ce-a zis el si a simtit nevoia sa spuna: wow.... pai asta e un clop original... facut de nu stiu ce mare clopacar... din fetru special... etc. el nu, ca vrea sa mi-l daruiasca ! mai aveam unul acasa dar asta era pe masura capului meu... ! pe celalalt ma vedeti cu el la pozele mele... ! eu, ca sa fie pace, am zis ca discutam maine, ca si eu vreau sa-l cumpar, nu cadou.... si am lasat-o balta.
ok, v-am barait destul.... va dau datele pensiunii si pun si 2 filmulete facute in gradina lui. in spate e mai mult parculet decat gradina. banci, gratar, flori, bucatarie de vara, totul pus la punct si frumos. restul comentez in film.

http://www.turistinfo.ro/saliste/cazare-saliste/pensiunea_domnescu-c31447.html

anul asta vad ca preturile au scazut cu apr. 20% !

http://youtu.be/uvCUyqNsjTY

http://youtu.be/RU9epy0URU4

fata care a aparut in primul filmulet, este Suzi care tocmai a terminat de gatit o supica de legume in bucataria de vara, cu legume din piata de la Sibiu.ni s-a facut pofta deodata..... ! dimineatza mancam din rezervele noastre, puse la frigider in bucataria lor, adica rosii, branza telemea de la Sibiu, slaninutza daca avem.... si alte legume !!! ziua mancam la diverse restaurante, ne-a placut mancarea de obicei ! la "crame" mancam mai mult.... ! el ne-a oferit sa mancam la el, dar noi nu vroiam sa ne legam de ora de pranz. are o sala de mese mare, el gazduieste acolo si la diverse conferinte din Sibiu.
vi-o recomand cu dragoste. 5 stele.... !
barboneli
Postat pe 24 August 2011 21:00
si daca tot sunteti spre sinaia,intrati si in cumpatu,nitel...
"casa memoriala george enescu" este o experientza,de regula evit sa vizitez casele mortilor,ca sa zic asa,mi se pare ca fac o impietate,o indiscretie,nu pot sa vad paturile in care au facut dragoste,in care au plans,au iubit si au urat,ca tot omu'...au murit,etc.

in asta mi-a fost mai usor, pt ca a fost donata de maestru...
are niste energii bune casutza aia,merita vazuta...
iasomia
Postat pe 24 August 2011 21:33
cum banuiti.... nu puteam sa ramanem la Moieciu o vesnicie... ne chema chemarea muntilor... !!! asa ca, ne-am luat ramas bun de la gazda si pensiunea lor.... si iata-ne sculati de dimineatza si cu rezervorul plin. ptr. mine si Suzi urma sa fie o aventura noua, traversarea muntilor... ! cum de obicei ajungem pe acolo la sfarsitul lui septembrie, inceputul lui octombrie... de cate ori ne invitau prietenii sa mergem pe Transfagarasan.... era inchis, din motive pe care eu nu le stiu.... ! dar acum, era deschis, deschis de tot.... ca sa ne primeasca. dar pana acolo mai aveam de mers prin locuri, tot minunate din toate punctele de vedere..... ! si in primul rand, natura !
deci.... fara cuvinte !

http://youtu.be/Ezy3yNaOj-I

http://youtu.be/tTTsY1xHSRI

http://youtu.be/QeTCpb8458U

mmmda... recunosc, asta a fost o aventura personala, poate nu avea loc aici.... dar am fost asa de multumiti de ce-am am vazut strabatand Romania.... ca imi vine sa mai impartasesc cu cineva !
sorry !
barboneli
Postat pe 24 August 2011 23:21
ca sa fim aproape de o prietena de-a noastra din Brasov... dar sa nu stam in oras, ne-a gasit ea o pensiune unde noi am fost foarte multumiti ! de tot ! de loc, (poate putin prea aproape de strada principala din Saliste... ) de camera, de curatenie, de caldura si de o bucatarie pusa la punct de la a la zet ! e si o sala de mese mare, se pot face acolo diferite serbari... ! noi eram singuri si asta ne-a placut si mai mult ! e vorba de:

"Pensiunea Katalin", Sacele-Brasov, Str. George Moroianu nr. 132. tel.: 0268/275217; mobil: 0720 561658.

e pe partea stanga daca veniti de acolo... sau pe partea dreapta, daca veniti de dincolo !!! Salista e plin cu magazine, pardon... florarii !!! si langa pensiune, lipita de ea, este o florarie. are curte mare, ascunsa dupa niste porti mari, asa ca in Ardeal... cu iarba, un nuc enorm plin de fructe, cred ca nuci... cu un gratar mare si o terasa din lemn, sub o umbrela mobila ! daca ploua... ca soare nu prea e dimineata de tot sau seara... iar in timpul zilei nu stiu, ca noi eram pe drum..... ! la Poiana sau prin imprejurimi.
barboneli
Postat pe 24 August 2011 23:33
De la: barboneli, la data 2011-08-24 23:33:45ca sa fim aproape de o prietena de-a noastra din Brasov... dar sa nu stam in oras, ne-a gasit ea o pensiune unde noi am fost foarte multumiti ! de tot ! de loc, (poate putin prea aproape de strada principala din Saliste... ) de camera, de curatenie, de caldura si de o bucatarie pusa la punct de la a la zet ! e si o sala de mese mare, se pot face acolo diferite serbari... ! noi eram singuri si asta ne-a placut si mai mult ! e vorba de:

"Pensiunea Katalin", Sacele-Brasov, Str. George Moroianu nr. 132. tel.: 0268/275217; mobil: 0720 561658.

e pe partea stanga daca veniti de acolo... sau pe partea dreapta, daca veniti de dincolo !!! Salista e plin cu magazine, pardon... florarii !!! si langa pensiune, lipita de ea, este o florarie. are curte mare, ascunsa dupa niste porti mari, asa ca in Ardeal... cu iarba, un nuc enorm plin de fructe, cred ca nuci... cu un gratar mare si o terasa din lemn, sub o umbrela mobila ! daca ploua... ca soare nu prea e dimineata de tot sau seara... iar in timpul zilei nu stiu, ca noi eram pe drum..... ! la Poiana sau prin imprejurimi.


am gasit si un filmulet pe care l-am facut in graba, tot la aceasta pensiune. ca sa aveti o vaga idee.....

http://youtu.be/8bCNFSDL7P0

si de mult nu mai fumez.... poate doar in concediu o sa ma mai prostesc un pic.... !!!!
barboneli
Postat pe 25 August 2011 08:56
barbo, vino la o cafeluta...nu mai tot umbla creanga...deja sunt invidioasa...
dor72_
Postat pe 25 August 2011 08:57
atunci alatura-te noua..... ia sa mai vezi prin ce peripetii am trecut.... ! faptul ca le postez aici, mai retraiesc o data clipele placute umbland creanga prin frumoasa Romanie..... !!! daca va plictisesc.... imi deschid un topic numai pentru mine..... !!!! vin, vin si la cafea..... ! daca ma chemi asa frumos...... !!!
barboneli
Postat pe 25 August 2011 10:55
Data viitoare, barbo, poate ne trimiti si cate o vedere...
Uite, o dedicatie pentru haiduci

http://youtu.be/jjvC-MyCvoE

nathalie
Postat pe 25 August 2011 11:45


vedere... he heiiii... asta se facea pe vremea haiducilor... !!! prin shtafete.... ! acum se trimit filmulete... cu voce si miros.... (e... inca un pic...) !!! haiduci si eu am cautat.... ca si mie imi sunt dragi... ca si melodia... dar nu vazui nici unul !!! iar din aia, nu haiduci... care au totusi sishuri la brau si poate si ceva revolvere la ei..... mai bine ca n-am intalnit !!!!!


asta e eroul meu......

http://youtu.be/WF_staDa6Xs
barboneli
Postat pe 25 August 2011 13:11
Sapte ani, cu voinicie...
nathalie
Postat pe 25 August 2011 13:16
vezi..... si tu pleci in concediu numai 7... zile !!!!!!
barboneli
Postat pe 25 August 2011 13:19
De la: dor72_, la data 2011-08-25 08:57:57barbo, vino la o cafeluta...nu mai tot umbla creanga...deja sunt invidioasa...


trandafir invidios?
THE_LAST
Postat pe 25 August 2011 13:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pensiune Delta Dunarii 2 De la: garbo_452362 12 August 2016 07:43
Tabara de Muzica - Boem Club 1 De la: garbo_382040 19 Mai 2015 12:20
medicina ortomoleculara 2 De la: garbo_406583 12 Aprilie 2017 14:09
in muntii Apuseni,la ARIESENI este splendid,fratilor si vara si iarna 1 De la: garbo_213131 9 Iulie 2011 17:28
Un loc fantastic la o ora de Bucuresti 4 De la: zambil 20 Mai 2011 20:17
Setari Cookie-uri