nu stiu ce drum sa aleg...

am stat mult timp inainte sa ma decid sa scriu ce ma framanta,dar sunt constienta ca am nevoie de ajutor...sunt casatorita si am o dulceata de copil...de cand am nascut acum 4 luni,sotul meu si-a schimbat comportamentul...nu-si mai doreste sa faca dragoste cu mine,nu mai petrece timp cu mine,nu ma mai asculta...tot ce face,face doar pt k insist eu...simt ca nu mai e la fel,ma simt respinsa si ma doare...m-am gandit destul de mult la divort si totusi,e ceva in mine ce nu poate sa renunte la aceasta casnicie...ma gandesc la copilul meu,nu vreau sa creasca fara tata si eu...eu inca il iubesc,desi nu cred ca el mai simte ceva pt mine...altfel,nu-mi explic comportamentul lui...a inceput sa tipe la mine si chiar a mai avut putin si ma si lovea...nu stiu ce sa mai cred si nu stiu ce sa mai fac...
b_blondutza18
Postat pe 11 Iulie 2011 22:27
blondutza, pe multi dintre barbati ii cam sperie maternitatea! e ceva nou pt ei si orice e inedit poate starni reactii bizare si debusola. insa nu e o regula si motivele pot fi altele. incearca sa stai de vorba cu el, intreaba-l ce crede, ce gandeste, ce simte. spune-i ca intrebarile astea nu ascund repros sau lipsa de apreciere, ci o nevoie a ta de a sti ce se intampla. ceea ce e si firesc.
esme
Postat pe 11 Iulie 2011 22:38
discutii purtam cam in fiecare zi...imi spune ca inca ma iubeste,ca totul e ok si totusi,nu e nimic ok...prefera sa stea la calculator sa se joace jocurile lui,sa iasa noaptea afara decat sa petreaca timp cu mine...
b_blondutza18
Postat pe 11 Iulie 2011 22:48
atunci intreaba-l fara menajamente, daca vrea sa divortati, ca tot nu-i place sa petreceti timp impreuna!
esme
Postat pe 11 Iulie 2011 22:53
crezi ca o sa vrea, esme, sa divorteze ? pentru el e bine .. face ce vrea, cand vrea, cum vrea. De ce sa schimbe asta.
cricat
Postat pe 11 Iulie 2011 22:56
mi-a zis ca nu vrea ,dar nu stiu ce sa mai cred...mai devreme am vrut sa ma apropii de el,sa discut cu el si el a plecat de acasa,spunandu-mi ca din partea lui pot sa plec,sa-l parasesc ca nu-i pasa...pt el m-am mutat intr-un oras nou,am renuntat la viata mea de dinainte de el...daca as cunoaste pe cineva in orasul asta,as pleca chiar acum
b_blondutza18
Postat pe 11 Iulie 2011 22:59
daca ti-a spus asa ceva, atunci inseamna ca nu-i pasa, intr-adevar! la ce bun sa ramai langa un barbat care nu te mai vrea? e cu atat mai stupefiant, cu cat ignora si copilul. ce tata poate fi acest om? in cazul asta stii ce ai de facut! n-are rost sa prelungesti o agonie care te ruineaza si te desfiinteaza sufleteste! si mai ales ca bebelusul are nevoie de liniste si armonie, pe care tu, cu siguranta, i le poti oferi! e un mediu ostil pt el, cu mama suferind si incercand sa rezolve o situatie care nu pare solutionabila decat plecand. cu cat vei starui in a nu face nimic, cu atat te va dezechilibra mai mult si te vei simti straina de tine insati. daca nu cunosti pe nimeni in oras, de ce nu pleci inapoi de unde ati venit? nu ai pe nimeni acolo? oricum, daca nimic nu se mai poate rezolva, nu-ti ramane decat dvortul.
esme
Postat pe 11 Iulie 2011 23:12
verifica daca nu cumva are amanta...inca de pe timpul cand tu erai insarcinata si nu mai puteai sa-i oferi acele clipe petrecute doar in doi!!!!
caleidoscop
Postat pe 16 Iulie 2011 11:35
daca ati facut pauza sexuala lunga,inainte de nastere,si dupa,se poate sa fi cunoscut pe alta.dar se poate si sa nu fie asta.
pana vei gasi un moment cand e calm,sa discuti cu el,sa il intrebi ce se intampla,lasa-l pur si simplu in pace.
da-i timp si spatiu.
nu te grabi acum sa iei vreun drum,si-asa bebe e mic,in primul rand ocupa-te de el,de bebe.
apoi vei vedea.
curaj///d
daniilia
Postat pe 16 Iulie 2011 15:39
auzi prepeleac, mai ai multe sfaturi din astea inteligente?! Ii spui femeii lasa-l dreak sa te ignore, ca tu ai copil, vezi-ti de copil?
Poate te inseala, poate nu...
Cind o fi, daca o fi sa discutati, bine, daca nu... ai ce face.
quasaria
Postat pe 16 Iulie 2011 21:14
draga mea,eu am trecut prim asa ceva,a zis cineva ca barbatii trec prin nustiu ce...nu trec prin nimic,daca iubesti,totul e clar ar fi trebuit sa fie f.apropiat de tine,mai ales ca e si bebe.Tu decizi
japan
Postat pe 16 Iulie 2011 21:48
sa stii k asa sunt si eu in situatia asta si nu stiu ce sa fac dar eu nu am copil sunt de 3 ani de zile cu el si ma cert mereu
cristinutza_8612
Postat pe 17 Iulie 2011 10:47
De la: b_blondutza18, la data 2011-07-11 22:48:47discutii purtam cam in fiecare zi...imi spune ca inca ma iubeste,ca totul e ok si totusi,nu e nimic ok...prefera sa stea la calculator sa se joace jocurile lui,sa iasa noaptea afara decat sa petreaca timp cu mine...


Parerea mea e ca nu trebuie sa-l presezi cu intrebari , soarta familiei nu se decide cu discutii de fiecare zi , plus ca cu insistenta , poate il prinzi intr-o pasa proasta si iti spune lucruri pe care nu le vei uita niciodata iar el le va regreta .... Orice casnicie are urcusuri si coborasuri si nu trebuie sa te gandesti la divort(aveti o "bombonica" de 4 luni ! ) ... lasa-l sa se obisnuiasca cu ideea ca familia s-a marit ....Poate omul isi face griji pt. viitorul apropiat , poate se simte depasit de situatie , poate are probleme la serviciu , poate problemele sunt de alta natura si nu vrea sa te incarce si pe tine .... Incearca sa nu-l stresezi cu intrebari si sigur lucrurile vor intra pe un fagas normal ... Bafta multa si sa va traiasca "bombonica" si sa va bucurati de ea !!! :)
Fata_Morgana
Postat pe 18 Iulie 2011 18:49
ai dreptate,am gresit.cu inselatul.
tatii se obisnuiesc mai greu cu ideea ca familia s-a marit,nu stiu daca vor reusi sa fie buni tati,devin si putin gelosi,etc.
au nevoie de timp,putin,ca sa se adapteze.
sa descopere ca nu e nimic,ca nu trebuie sa se streseze,ca totul va fi bine.
mi-am luat lectia.....d
daniilia
Postat pe 20 Iulie 2011 01:32
Buna..pot sa zic ca am fost si eu in aceeasi situatie ca tine..in primul rand am incercat sa discut cu el..nu s-a rezolvat nimic..apoi am plecat cu baietelul de acasa..s-a intors dupa noi,a zis ca se schimba..asa ca i-am mai dat o sansa..nu a durat mai mult de 2 saptamani si a revenit la acelasi comportament..la un momendat..mi s-a umplut pahar deoarece devenise violent ..exact ca in situatia ta..nu mai era omul de care ma indragostisem.Cu ajutorul parintilor .desi eu nu ma vedeam fara el in viata,am plecat de langa el,timp in care nu stiam nimic despre el.Plecase in strainatate si am dat si divort.Gandeste-te la copil..simte cand esti nefericita si sufera..mai degraba cu un parinte sanatos psihic si fizic decat cu doi oameni "bolnavi".
garbo206940
Postat pe 28 Iulie 2011 15:28
Mai fetelor, sunteti tari, nu am ce zice!! Bine mai, ea a nascut de curand, are de ingrijit copil mic, ar trebui sa aiba cineva grija si de ea, ca exact in perioada asta femeile sunt mai sensibile si voi o invatati sa aiba grija tot de el?? Pai cine mama ma-sii e el?? Voi ganditi cand dati astfel de sfaturi? Ala nu e om daca se poarta astfel cu o proaspata mamica. E un dobitoc egoist si neputincios. Daca ar fi in stare de ceva, ar realiza ca are mult mai multe responsabilitati acum, nu ca trebuie sa aiba in continuare cineva grija de "baietelul mamicii". Imi vine sa va bat, pe cuvant! Aveti poate si voi baieti si ii invatati sa devina ca asta, din moment ce vi se pare normal nu numai sa se poarte asa, ci ci sa ii poarte de grija nevasta care are atat d emulte pe cap acum! Nu-i deloc normal!!
Lidiaolteanu
Postat pe 28 Iulie 2011 17:34
De la: b_blondutza18, la data 2011-07-11 22:27:12am stat mult timp inainte sa ma decid sa scriu ce ma framanta,dar sunt constienta ca am nevoie de ajutor...sunt casatorita si am o dulceata de copil...de cand am nascut acum 4 luni,sotul meu si-a schimbat comportamentul...nu-si mai doreste sa faca dragoste cu mine,nu mai petrece timp cu mine,nu ma mai asculta...tot ce face,face doar pt k insist eu...simt ca nu mai e la fel,ma simt respinsa si ma doare...m-am gandit destul de mult la divort si totusi,e ceva in mine ce nu poate sa renunte la aceasta casnicie...ma gandesc la copilul meu,nu vreau sa creasca fara tata si eu...eu inca il iubesc,desi nu cred ca el mai simte ceva pt mine...altfel,nu-mi explic comportamentul lui...a inceput sa tipe la mine si chiar a mai avut putin si ma si lovea...nu stiu ce sa mai cred si nu stiu ce sa mai fac...


ah copilul, copilul care te face sa te jertfesti pe altarul casniciei. De ce sa creasca fara tata, mai bine sa-l vada pe tata cum o jigneste zilnic pe mama si eventual o mai si plezneste, iar eventual il mai capaceste si pe el.
Asa ca daca tot zici ca te gandesti la copilul tau, gandeste-te bine macar.
charmelen
Postat pe 1 August 2011 11:57
eu cred ca nu era pregatit sa fie tata si acum ca a aparut copilul crede ca nu va fi instare sa-l creasca aratai ca poate avea incredere in tn si ca nu costa mult sa cresti un copi
garbo214116
Postat pe 29 August 2011 15:21
atunci draga mea inseamna ca nusi doreste acest copil si nici o relatie serioasa ci isi doreste sa plece sa scape de raspundere si se teme ca vor urma si alti copii
garbo214116
Postat pe 29 August 2011 15:24
Din ceea ce ti-a zis eu vad ca de fapt iti da acordul pt divort, doar ca barbatilor nu le place sa initieze ei asemenea lucruri - cel putin nu in mod clar. Se poarta in asa fel incat sa intelegi ca e cazul sa privesti in alta directie, dar nu recunosc verbal ca asa este. Insa al tau a spus-o fara echivoc... oare nu cumva doar tu ti-ai dorit copilul asta?
Dolce_vita
Postat pe 10 Decembrie 2011 08:43
poateai gresit cu ceva in comportament,il neglijezi,oferi tot timpul copilului......poate te-ai distantat tu....asta e trebuie sa ai timp si pt el.
garbo182619
Postat pe 19 Decembrie 2011 20:56
De la: b_blondutza18, la data 2011-07-11 22:27:12am stat mult timp inainte sa ma decid sa scriu ce ma framanta,dar sunt constienta ca am nevoie de ajutor...sunt casatorita si am o dulceata de copil...de cand am nascut acum 4 luni,sotul meu si-a schimbat comportamentul...nu-si mai doreste sa faca dragoste cu mine,nu mai petrece timp cu mine,nu ma mai asculta...tot ce face,face doar pt k insist eu...simt ca nu mai e la fel,ma simt respinsa si ma doare...m-am gandit destul de mult la divort si totusi,e ceva in mine ce nu poate sa renunte la aceasta casnicie...ma gandesc la copilul meu,nu vreau sa creasca fara tata si eu...eu inca il iubesc,desi nu cred ca el mai simte ceva pt mine...altfel,nu-mi explic comportamentul lui...a inceput sa tipe la mine si chiar a mai avut putin si ma si lovea...nu stiu ce sa mai cred si nu stiu ce sa mai fac...
ceva se petrece in mintea lui...
eu zic ca ar trebui sa discutati....sa nu il presezi....poate nu ii mai oferi atentia de dinainte si ai devenit cicalitoare...
eu zic sa ti-l apropiii...fii mai draguta,,,amabila...nu il presa...stiu ca majoritatea barbatilor isi schimba comportamentul,,,poate ca sunt gelosi,,,,ca nu ii mai oferi atentia si sa oferi afectiunea de dianainte....
citeste si tu pe google...
dar stiu ca asa sunt majoritatea barbatilor,,,,poate ca va trebuie niste consiliere psihologica...cred ca este si pe google
ingerasulluptator
Postat pe 19 Decembrie 2011 22:26
De la: b_blondutza18, la data 2011-07-11 22:27:12am stat mult timp inainte sa ma decid sa scriu ce ma framanta,dar sunt constienta ca am nevoie de ajutor...sunt casatorita si am o dulceata de copil...de cand am nascut acum 4 luni,sotul meu si-a schimbat comportamentul...nu-si mai doreste sa faca dragoste cu mine,nu mai petrece timp cu mine,nu ma mai asculta...tot ce face,face doar pt k insist eu...simt ca nu mai e la fel,ma simt respinsa si ma doare...m-am gandit destul de mult la divort si totusi,e ceva in mine ce nu poate sa renunte la aceasta casnicie...ma gandesc la copilul meu,nu vreau sa creasca fara tata si eu...eu inca il iubesc,desi nu cred ca el mai simte ceva pt mine...altfel,nu-mi explic comportamentul lui...a inceput sa tipe la mine si chiar a mai avut putin si ma si lovea...nu stiu ce sa mai cred si nu stiu ce sa mai fac...


gandeste logic !!. incearca sa patrunzi in mintea barbatului sa te pui in locul lui...Psihologia e complicata . De multe ori unii barbati isi doresc copi si cand ii au ei nu mai simt nici o satisfactie findca acum ei vor altceva . De exemplu acum ei vor o noua masina. Dupa ce au masina respectiva nu mai au sartisfactie si vor o casa la munte ..si tot asa . Gandeste logic . Poate ca acum el simte ca te are la maneca , findca stie ca nu ai cum sa-l mai parasesti deoarece copilu trebuie intretinut . Asa ca el acum isi permite tot felu de figuri ..etc . Singura solutie dupa parerea mea ,ar fi sa incerci sa fii cat mai independenta financiar si moral . Luptate !!. Fa toate eforturile ca sa nu mai depimzi de el si atunci el o sa stea ca un catel cuminte , speriat ca poti pleca oricand cu alt barbat . Poti vorbii cu psihologi etc ..eu sunt unu dintre ei defapt sunt chiar mai mult ..Sunt multe solutii la problema ta ...ideea este sa te misti sa iei masuri sa fii activa si tu o sa descoperi solutiile daca esti sincera cu tine. Sa nu ramai pasiva deloc . Ia cate o lingurita de ARGILA dimineata.. o sa te ajute sa ai energie toata ziua !!!
MadMax
Postat pe 23 Decembrie 2011 02:49
aham....psiholog....cum sa nu...

De la: MadMax, la data 2011-12-21 17:28:40]
Ok da chiar nu inteleg ce valoare poate sa aiba o femeie ?. Din moment ce femeile nu fac nimic si totul e facut de barbati . Chiar si femeia e facuta tot dintr-o bucata din coasta barbatului ..
carmen396
Postat pe 23 Decembrie 2011 03:12
De la: garbo396, la data 2011-12-23 03:12:41aham....psiholog....cum sa nu...

De la: MadMax, la data 2011-12-21 17:28:40]
Ok da chiar nu inteleg ce valoare poate sa aiba o femeie ?. Din moment ce femeile nu fac nimic si totul e facut de barbati . Chiar si femeia e facuta tot dintr-o bucata din coasta barbatului ..


nu trebuia sa vii pe alt topic si sa infestezi subiectu asemeni unui virus .. nu ai pic de caracter . Daca vrei sa discuti despre subiectul ala , poti sa scrii pe topicul respectiv si nu pe alt topic care nu imi apartine .. Esti ca o bovina . Daca vezi verde crezi ca-i iarba . Da nu orice se mananca
MadMax
Postat pe 23 Decembrie 2011 03:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum e viata de cuplu 1 De la: NIKOO 8 Septembrie 2009 22:18
Happy end 9 De la: sorinara 22 Mai 2012 23:18
mety 10 De la: inuyas 1 Iunie 2016 19:48
cam cat ii firul de sandwich cu dragoste??? 38 De la: fleur_de_lis 9 Octombrie 2009 19:48
casatorie fara iubire 205 De la: sheika29 23 Martie 2010 08:17
Setari Cookie-uri