CUM SA DEZVAT PE COPIL DE SAN

AM O FETITA DE UN AN SI SAPTE LUNI SI POT SA ZIC CA A DEVENIT DEPENDENTA DE SAN. CUM SA FAC SA O DEZVAT? NICI NU MANANCA MANCARE PREA BINE SI APROAPE TOATA ZIUA IMI CERE TITI. NU STIU CE SA FAC, SUNT DISPERATA
adriana_boby
Postat pe 29 Martie 2011 01:32
Daca gasesti vreun raspuns la aceasta intrebare ...te rog sa mi-l spui si mie , si eu sunt in aceasta situatie cu bebica mea care are 1 an si 10 luni...norocul meu ca eu am inceput serviciul si papa tzatza doar seara si noaptea la somn, dar daca stau cu ea acasa la fel patesc ...tzitzi non stop ....problema mare si cu asta , zau ! Parca imi pare rau acum ca am alaptat- o si nu i-am dat biberon de mica !
cory_emy
Postat pe 29 Martie 2011 18:25
vreti raspunsuri..?
alaptati copii cat puteti..
nimic nu e mai bun ca laptele de mama..
cand nu va mai corespunde calitativ,or sa renunte singuri..
roby_cado
Postat pe 29 Martie 2011 20:47
De la: roby_cado, la data 2011-03-29 20:47:36vreti raspunsuri..?
alaptati copii cat puteti..
nimic nu e mai bun ca laptele de mama..
cand nu va mai corespunde calitativ,or sa renunte singuri..


iar tu?
cand copilul bea doar lapte de mama la 2 ani si abia se atinge de mancare e o problema...lipsa de calciu...anemie mai tarziu...de aceea dupa 1 an se incearca limitarea laptelui la maxim 500ml/zi...ca sa fie loc de solide...
laptele matern nu are o concentratia mare de calciu...si cu cat se bea mai mult de bbe cu atat inlocuieste dorinta de solide...
tu ai alaptat mult roby?
namyi
Postat pe 29 Martie 2011 21:05
am dat san la fetita mea 1an si 8 luni si din pricina asta nu mai voia sa manance. Mai intai m-am dat cu ruj (pe san) dar l-a sters si tot a supt, apoi cu crema de papuci...si la fel. Reusita a fost cu unguent ``kanamicina`` care dupa ce a sters sanu el a ramas amar... a incercat sa mai suga dar simtea gustul de amaraciune ...ma amuza cum se stramba micuta dar in felul acesta am reusit sa o dezvat de san. incearca si vezi, nu se intampla nimic rau, bafta!
garbo174782
Postat pe 30 Martie 2011 08:25
offff,si eu ma confrunt cu aceeasai problema,am o fetita de 1 anisor si 4 luni si nu pot s o sezvat de san,mananca si mancare darsincer nu mai pot eu cu atata titi!m am dat cu lamaie p sani degeaba,am incercat si cu mustar,asta am mai auzit si eu la alte mamici care au bebiti!Cu buba nu functioneaza,degeaba i zic ca am buba ca ea tot la ele se duce!
garbo197219
Postat pe 30 Martie 2011 08:40
mamicilor, dati-le cat mai mult timp copiilor san, pt ca asa isi iau imunitatea, peste un timp le spuneti ca aveti buba la tatica sio treptat se vor lasa!
garbo192229
Postat pe 30 Martie 2011 08:52
Nu pot sa zic ca metoda mea e buna dar eu asa mi-am intarcat cei 2 copii la 1,2 si 1,4 ani.Eu am 2 baieti si sunt foarte mamosi.In general am observat ca suptul la san sau biberon ii calmeaza si nu am vrut sa ii privez de asa ceva.Cu 2 luni inainte de intarcarea definitiva am inceput sa le introduc biberonul .La inceput am inlocuit un supt iar apoi pe rand pe toate.Nu se poate sa inlocuiesti din prima un supt e nevoie de rabdare.La inceput se acomodeaza cu biberonul,o sa suga din el dar apoi o sa vrea sanul.Deci se completeaza suptul cu san iar incet incet o sa se sature doar cu biberonul..Majoritatea prietenelor mele au folosit alta metoda si anume au dus copilul la bunici pt cateva zile, a plans cat a plans si a uitat de tatuca mamei.Dezavantajul metodei mele este ca se consuma lapte si noaptea cand stomacul ar trebui sa fie gol.Dar parerile sunt impartite.Eu am un medic pediatru care nu are asa multe reguli si de multe ori ma aproba.Copiii sunt diferiti si trebuie sa ne modelam si noi dupa ei.Referitor la mancare si ai mei au consumat mult lapte peste 500 pe zi mai sigur chiar si 1,5 l/zi+noapte iar uneori nu mancau solid atat cat vroiam sau trebuia dar nu am avut probleme in timp.Deci repet nu e o garantie ca ce am facut e bun si merge la toti copiii dar asa am facut eu si nu regret nimic ca dovada am procedat la fel la ambii.Daca va mai pot ajuta cu ceva daca nu succes
danalorena1
Postat pe 30 Martie 2011 09:28
Trebuie sa iti iei o vacanta de o saptamana sa pleci da langa copil .
Daca nu vei fi langa el o sa uite da san
garbo176391
Postat pe 30 Martie 2011 12:42
Eu, pur si simplu nu i-am mai dat...punct
in nici un caz sa nu pleci de langa ea...e de trei ori mai traumatizant...
aeu l-am tinut cu mine, m-am jucat cu el , am fost tot timpul in preajma lui... dar am fost ferma... cand am zis nu...a fost nu
nu am avut nicio problema...nu a mancat lapte deloc vreo luna dupa aceea...in rest totul ok....
al meu nu a baut o picatura din sticla...deloc...
si iaca-ta-l ( la avatar)
trebuie sa simta ca esti autoritara si ca e serios... daca te poate pacali cu un plans...nu vei reusi
succes!
dor72
Postat pe 30 Martie 2011 12:52
buna ca sa dezveti copilul de san iti pui niste comprese reci si te imbraci cu un sutien ca sa-ti stea compresul.ii spui ca ai buba si te feresti cand te schimbi sa nu te vada dezbracata la mine a mers si fetita mea are 1an si 11 luni si am o luna de cand am intarcat-o.iti pui compres si nu te storci decat 2-3 picaturi dar nu mai mult si nu-i mai dai deloc sa suga bafta multa
kidz008315
Postat pe 30 Martie 2011 12:56
Eu i-am dat san 1 an si jumatate apoi mi-am pus mustar pe sani. Cand a vrut sa suga i s-a facut greata si nu a mai incercat. Sunt copii care au sters mustarul si tot au supt, atunci recomand un mustar iute.La mine a functionat , in doua zile maxim am scapat de aceasta problema.
superwoman
Postat pe 30 Martie 2011 13:12
Exista un produs care inhiba lactatia si modifica gustul laptelui. Se numeste Lacto Stop dr.Ionut Moraru, 30 capsule 8 ron. Formula este speciala creata pentru a usura intarcarea copilului. Ajuta la reechilibrarea organismului dupa intarcare.
angelicavaihel
Postat pe 30 Martie 2011 15:16
pe mine ma uimesc cele/cei care zic sa le dea cat mai mult san...ca e lapte matern ,ca blablabla...sa nu-i priveze de el...
pai cand vezi ca copchilu' nu-ti mananca ,ce faci?ii dai lapte matern ca-i tine de sete la 2 ani?
si ghiozdanelu'?gol nene...gol...mai da si in anemie,lipsa de fier si de calciu si tot asa la infinit...e bine de alaptat cat vrei si pana la 3 ani ,daca nu se interfereaza cu intake-ul de papa solida...dar un bebe la 2 ani nu poate trai cu san din 3 in 3 ore,of...
namyi
Postat pe 30 Martie 2011 15:51
daca cineva chiar testeaza asta esti constient ca poti fi tras la raspundere si tu daca micutul pateste ceva? Auzi, sa-i dai sa linga crema de papuci micutului. Sunt destui creduli si disperati pe lumea asta .Nu crezi ca nu e cazul sa te joci in astfel de situatii ?
argillon
Postat pe 31 Martie 2011 09:20
Copii sunt mai inteligenti decat proprii lor parinti. Daca nu le mai dai, realizeaza ca nu se mai poate si nu mai vor. Totul e sa nu cedati voi la plansetul lor. Eu asa am reusit si totul s-a intamplat cu repeziciune. O zi buna tuturor mamicilor.
garbo158865
Postat pe 1 Aprilie 2011 15:52
Dragele mele, am fost intr-o situatie similara acum 2 saptamani :)! Fetita mea are 1 an si 2 luni, era dependenta si devotata sanului, vroia de 6-7 ori pe zi si mancare ocazional.

Iata cum am reusit. Am fost la un medic pediatru Dan Viorel, care ma invatat ce sa fac. Totul trebuie sa se intample intr-o zi cand ai foarte multa vointa. Trebuie sa fie cu tine in casa persoana la care copilul tine cel mai mult, deoarece sunt momente cand itzi vine sa cedezi si nu trebuie.

Incepi seara, cand copilul este obisnuit ca dupa baitza sa stea la sanul tau si sa adoarma. In seara respectiva nu ii dai san sub nici o forma. Ceea ce poti sa ii dai este doar mucilagiu de orez facut astfel

1. 50 g orez ( 3 linguri cu varf) se fierb la 1 kg apa pana apa scade la jumatate
2. Se paseaza orezul
3. Se adauga 10 lingurite rase zahar
4. Se completeaza apa pana la nivelul initial
5. Se mai da un clocot
6. Se raceste brusc

Va avea gustul apropiat de cel al laptelui tau. Nu va speriati de zahar ca nu e asa dulce si copilul are nevoie de energie deoarece prima zi va manca doar mucilagiu, respectiv orele care trebuiesc si ele respectate ( 6, 10, 13-14, 17, 20-21). Daca copilul se trezeste la 5.30, celelate mese se decaleaza dupa ea.

Mucilagiu il pui in biberon sau cu lingurita daca nu prefera biberonul. In prima seara, noapte va fi cumplit. Dar cu sigurantza vei avea rezultate.

Vei vedea cum a doua zi va manca mucilagiul asa cum vrei tu.

Zilele ce urmeaza se introduc treptat alimente si laptele praf sau obisnuit pentru a nu da organismul micutului peste cap. Daca vreti continuarea trecerii spre alimentatia normala, cu mare drag o scriu pentru cine doreste sa se apuce de treaba.

Fetelor, am ajuns la concluzia ca cel mai greu in aceasta intarcare e ca noi mamele sa putem trece peste acest moment dureros. Simti ca tzi se rupe sufletul, ca parca cineva iti ia copilul de langa tine. E foarte deprimant, dar trebuie........ trebuie sa ne gandim la sanatatea copiilor nostri


tantza_23
Postat pe 2 Aprilie 2011 23:38
E marisoara las-o cu buni cateva zile si dupa aceea nu mai ii dai zici ca te doare sau o minciunica nevinovata
RODICA_N
Postat pe 3 Aprilie 2011 18:41
E adevarat nuam copii dar in.cativa ani voi avea, dar mi se pare cam deplasat sa mi se rupa sufletul ca un.tzanc face talente ca nu mai primeste lapte matern. Sunt doat santaje sentimentale ca i s-q intrerupt un obicei. De foame nu moare si oricum.e ceva ce trebuie facut. Mie siasa mi se pare mult un an. Eu am crescut fara lapte matern si nu am patit. nimic
Gmihaela
Postat pe 4 Aprilie 2011 06:58
l-am dezvatat pe Bocanila la un an si 8 luni destul de usor, mai nebuna am fost eu! adica m-am ascus intr-o alta camera cam 2 sapramani si nu m-a vazut, adica avenit mama soacra si a stat cu el si nosptea, ziua daca nu ma vedea era OK, dar in priemel nopta a fost mai greu. A plans, a baut lapte cu cana ( biberonul nu a fost chip sa-l ia deloc nicidata, de mic) si apa, iar eu eram in alta camera si comunicam cu soacra-mea prin tel. Dupa 5 zile mi-a fost dor de el si l-am vazut dimineata si a stat 5 minute, s-a jucat cu mine si apoi tzitzi!!!!!!!!! Am fugit, a plans si el si eu, si ne-am revazut dupa o saptamana. Peste 2 saptamani face 2 ani si inca ma mangaie pe tzitzi cand se culca, dar nu mai suge. Am uitat, cel mare s-a distrat cu el si m-au pictat pe tzitzi cu negru si maro si rosu si-i spuneam ca nu mai este buna. ne strambam si noi si el! acum mancam de toate si suntem mari si sanatosi si nebunatici!
kidz003853
Postat pe 4 Aprilie 2011 09:28
Puiuta mea are un an si 10 luni...inca de la un an i-am scos sanul ziua , in sensul ca ii dau mancare solida ....problema la mine nu este ca nu ar manca si altceva , problema este ca nu o pot dezvata de san seara la culcare si noaptea. Ziua cand eu nu sunt acasa sta cu bunicile si nu are nici o problema cu tzitzi, dar cum intru eu in casa, e setata, direct la tzatza si apoi ma innebuneste noaptea, inca se trezeste de trei patru ori si suge, in rest papa de toate ! Ideea este ca au am inceput serviciul si trebuie sa recunosc ca si mie imi este mai comod noaptea sa ii dau repede tzitzi sa adoarma la loc decat sa o las sa planga...... cat despre sfaturile unor mamici sa te dai cu diverse creme sau mai rau crema de pantofi mi se par deplasate rau ....nu credeti ca e toxic ? daca copilul ia in gurita respectiva crema nu se intoxica ? ma rog ...o sa incerc faza cu mustar ....!
cory_emy
Postat pe 4 Aprilie 2011 11:11
salutare!
eu am o fetita de doi ani si jumate. la noi a fost asa, in prima luna supt, apoi treptat a dat de biberon( ii lasam lapte stors, ca trebuia sa mai ies sa imi termin niste documente). si uite ca vreo 2 luni si ceva m-am tot stors si a mancat numai lapte de-al meu, da din biberon, dar era foarte greu pt mine asa, ma dureau si sanii de la stors. ma rog, mama m-a sfatuit s-o reintorc la san si asa si am facut, incet incet a revenit, manca cand adormea ca altfel refuza sanul. apoi toate pe taram normal, a supt pana ce a facut un an si 2 luni. lapte am avut in exces, si era gras, in primele luni de la nastere s-a ingrasat binisor. ea s-a nascut de 3, 850 g si la 3 luni era deja 6 kg :). apoi pe la 9 luni am observat ca necesarul de nutrienti e mai mare decat cel oferit de laptele matern si am inceput usor cu mancarica. dupa mancare sugea tot laptele de la un san si apoi dormea. eu asa am hranit-o la o mancare un san, si numai daca era nevoie trecea si la al doilea.
am hotarat sa intarc fetita pt ca trebuia sa imi caut de lucru, iar ceva mai incolo am inceput lucru deja. la intarcat a fost usor, am facut asa, incet am eliminat un alaptat, apoi 2 apoi 3 si la urma ramasese doar alaptatul de seara. ziua incercam cu mancaruri, ca mi-a refuzat laptele praf cu vehementa. asa ca a inceput cu supele, carnitza de pasare, peste, oua si tot asa. nu mi-a mancat si nici nu mananca cereale cu lapte, preferatele ei sunt supele acrisoare si taieteii cu soso de toamate, cartofii, salata de varza, crevetii si pestele, iar din dulciuri vrea fructe uscate si ciocolate, asa asa in mare parte ce mananca.
si sincer a fost usor pt sanii mei sa nu intrerup spontan, ci treptat alaptatul si nici fetita nu s-a plans aproape deloc, cu mici scanceli, si atat.
irene13
Postat pe 5 Aprilie 2011 20:19
irene dar de suptul de seara si noapte cum ai scapat ? a acceptat usor ? eu o vad pe a mea ca nu poate dormi fara tzitzi daca sunt langa ea....
cory_emy
Postat pe 5 Aprilie 2011 20:48
daca isi amintea de san o luam cu joaca sau ii puneam muzica, eii ii place sa danseze.
cat despre metodele de inatarcat brusc, nu cred ca e sanatos atat pt mama cat si copil, iar cel cu cremele de pantofi sunt riscante si toxice, nu e nevoie de metode drastice si deplasate, se poate rezolva trepatat in 3 saptamani sau ceva mai mult depinde de bebe si de mama.
si alaptatul indelungat tot nu e bun, laptele isi modifica din componenta si nu e e calitativ, asa e si la animale
succes si rabdare!
irene13
Postat pe 5 Aprilie 2011 20:48
probabil te vede din perspectiva sanului :) fa-i ca un regim, inainte de somn un alaptat, apoi somn, daca se trezeste inseamna ca e flamanda, asa ca e bine s-o hranesti inainte de alaptat si apoi sanul, eu asa am facut. sau poate ii e sete, eu ii dadeam ceai de musetel, nu concentrat sau apa.
in rest, fiecare bebe e diferit, dar se poate reeduca in aceste privinte, cum am facut si cu eliminatul pampersului, mi-au trebuit ceva zile si apoi gata, de la un an si 8 luni face la olita si e usor asa.
fetita mea e extrem de atasata de mine, dar acum o las cu dadaca in orele de serviciu.
pup
irene13
Postat pe 5 Aprilie 2011 20:56
multumesc pentru raspuns irene ....
cory_emy
Postat pe 6 Aprilie 2011 10:15
Laptele de mama contine tot ce are nevoie un bebelus ca alimentatie. Compozitia se schimba minunat de inteligent: laptele de mama este altul pentru un nou-nascut si altul pentru un bebelus de 2-3 luni. Laptele de dimineata este altul decat laptele de seara, laptele isi schimba compozitia de-a lungul unui supt, de la o vascozitate redusa cand bebelusul incepe sa suga pana la o substanta satioasa si bogata in continut la sfarsitul mesei.

Substantele principale care se gasesc in laptele de mama sunt:

Apa
Laptele de mama contine 87% apa.

Proteine
Albuminele din laptele de mama sunt cu totul speciale. Sunt usor digerabile astfel incat sa nu dauneze organismului inca nedezvoltat al bebelusului. Din aceasta cauza, stomacul si intestinele se golesc repede. Asa se explica de ce in primele luni, unui bebelus alaptat i se face mai repede foame decat celui care primeste formula. Imunoglobulinele din laptele de mama ajuta la lupta impotriva multor bacterii si virusi si opresc multe infectii.

Grasimi
Grasimile din laptele de mama asigura 40-50% din surplusul de energie. Laptele contine o enzima speciala care are grija ca bebelusul, desi nu are dezvoltate toate functiile de digestie ale grasimilor, sa poata digera. Astfel laptele de mama poate fi intrebuintat de copil.

Carbohidratii (zaharuri)
Lactoza este principalul carbohidrat din laptele de mama. Dar acesta contine si alte zaharuri. Pe de alta parte, ca o masura de aparare a florei intestinale, predomina bacteriile Bifidus sanatoase. Acestea protejeaza impotriva germenilor nedoriti.

Mineralele si elemente aditionale
Calciul si fierul
Daca studiem in labor cantitatea continuta in laptele de mama din aceste 2 substante, putem vedea ca sunt in mica masura. Dar: aceasta optiune va fi folosita de copil optimal. Astfel ca abia pe la sfarsitul lunii a 4-a s-ar putea pune problema adaugarii suplimentare a fierului.
Fluoridul
Deoarece laptele de mama nu are continut suficient de fluorid, se administreaza inca din a 10-a zi de viata a copilului o doza suplimentara. Doza este stabilita de medicul copilului.

Vitaminele
Vitaminele se transmit in laptele de mama odata cu alimentatia mamei. Daca mama mananca suficient de multe vitamine, prin intermediul laptelui de mama, copilul va primi cantitatea necesara de vitamine.

Celulele active
Laptele de mama este cea mai vie substanta. Contine o cantitate de celule vitale care apara copilul de boli. Astfel, daca punem sub microscop laptele de mama, nu putem sa-l descriem doar prin formule chimice. Prin alaptare, copilul primeste cea mai buna alimentatie, devotare, contact cu pielea, emotiile de cuibarire, siguranta. Cand copilul este la san, se poate stabili un bun si adanc contact vizual. Se stie ca copiii alaptati in conditii optime, vad foarte bine. In prima faza, acuitatea vizuala a bebelusilor nu este mai mare de 30cm, distanta la care se afla capul mamei in timpul alaptarii.


Pofta buna bebelusilor, lapte mult mamelor!
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2011 00:01
Este foarte greu. Am alaptat 1 an si 10 luni si credeam ca fetita mea nu poate fi convinsa sa renunte la san. Am incercat cu ruj, pasta de rosii si multe altele, fara succes. Abia cand m-am uns pe san cu continutul unei capsule de Rowatinex, al carei miros este foarte tare, s-a indepartat si nu a mai pus gurita. Apoi m-am legat, ca sa mi se traga laptele, iar cand vroia sa vina la san, fugeam la baie, taiam capsula si ma ungeam repede pe san, apoi ieseamla ea. Mirosul a convins-o sa renunte, insa am avut o saptamana de cosmar in care, de multe ori am fost tentata sa renunt. E bine ca n-am facut-o. A trecut, iar acum, la aproape 3 ani, inca este indragostita de 'tzitzi ' si adoarme cumana la sanul meu sau vine sa bage mana la piept cand este suparata.
ellenad25
Postat pe 7 Aprilie 2011 14:07
e.... probabil ai sani foarte atragatori.... !!! si mie imi place sa dorm cu mana pe unul din sanii lui nevasta-mea..... !!!! da' nu spui pi care.... !!!! apropo.... sotia mea a supt si ea pana la 3 ani ! mai si manca.... dar mai lua si o gura de laptic ! in laptele de mama mai sunt si anticorpi care il va ajuta pe copil sa fie mai sanatos ! si sotia este !!!!!
barboneli
Postat pe 7 Aprilie 2011 14:38
barbo, dar ne dadusem seama...prea iti placea topicul asta
ufishor
Postat pe 7 Aprilie 2011 14:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rochie de ocazie 2 De la: ale_micutza 7 Mai 2010 15:00
GREUTATE BEBE LA 1AN 9 De la: GretaPopescu 5 Aprilie 2010 01:36
mamici din bucuresti 7 De la: mariana22 12 Iulie 2009 11:18
ma arde stomacul 5 De la: garbo180894 27 Decembrie 2010 10:10
help!! bebe nu mai vre la san si are o luna 2 De la: ion_cristina 23 Iunie 2009 18:47
Setari Cookie-uri