mame singure

buna tuturor. sunt pe punctul de a divorta si nu am cui sa cer un sfat in privinta asta. vas ramine recunoscatoare ptr un pci de ajutor. {l-am iubit mult pe sotul meu f mult iar in speranta ca il voi schimba i-am acceptat orice , neincercand sa ii impun nimik absolut nimik .suntem impreuna casatorirti legal de 5 ani dar stam impreuna de 13 ani avem 2 copii frumosi micuti {5ani primul si 10 luni al doilea} motivul divortului { el sta la mn in casa mea,si totusi eu nu am voie sa am prietene nu am voie sa vina familia la mn in vizita ,din casa nu am voie sa plec .am voie decat sa ma ocup de el si de copii} stiu ve-ti spune cum de am stat si am acceptat atit de ce am facut copii cu el:((( am sperat fetelor am sperat ca poate ma va iubi si iubindul neconditionat se va schimba .NU SA INTAMPLAT ASA .CI MAI RAU SI MAI RAU .DACA RIDIC VREO PROBLEMA IN PRIVINTA IESIRI LA O PLIMBARE SAU LA O COFETARIE MI SE SPUEN IN FATA ........NU MERITI ........... ATIT EU NICIODATA NU MERIT NIMIK :( DE ACI SI MOTIVUL DIVORTULUI M-AM SATURAT SA TRAIESC ASA .AM FOST EP PUNCTUL SA IMI IAU VIATA :( STIU E O PROSTIE ........... DAR CAND NU AI CU CINE VB NIMIK SI NICIODATA CAND ZILELE TREC TOATE LA FEL FARA PIC CULOARE ATUNCI AL CE SA MAI TRAIESC:( SI TOTUSI SPER SA POT CUMVA SA SCAP DE ACEST CALVAR DOAR CAIMI E TEAMACA NU AM SA POT FI O MAMA BUNA SAU SA LE OFER STRICTUL NECESAR COPIILOR MEI .DESCHID O PARANTEZA{ NU MA LASAT SA IMI TEERMIN STUDIIILE , NU MA LASAT SA REINCEP STUDIILE NU, NU MA LASAT SA AM DE CE MA AGATA IN CAZUL IN CARE VOI AVEA NEVOIE SA NU AM SPERANET LA NIMIK} .....STIU CA E USOR SA II JUDECI PE ALTI ..PROBABIL SUNT SI BUAN DE JUDECAT PRIN PRISMA A CEEA CE AM TRAIT SA NU AM LUAT ATITUDINE . ACU INCERC SA IAU ATITUDINE DOAR CA IMI E TEAMA DE TOT ABSOLUT TOT :(9 CRED CA E LASITATE IN FATA VIETI{ SA FI PERMANENT INCHIS NU AJUNGI DECAT SA DEVI LAS TEMATOR SI UN INVINS DIN START } SPER MULT SA REUSESC CUMVA SA IMI REINCE VIATA ALATURI DE COPII MEI SPER CA ORICE FEMEIE SA FIE BN SA IES DIN "INCHISOAREA" PE CARE AM ACCEPTAT-O SING ................. FETELOR AVETI GRIJA CUM IUBITI ... SPER SA FIE DE FOLOS CUIVA CEEA CE AM SCRIS CATEVA INCURAJARI DIN PARTEA VOASTAR NU STRICA:) SPER SA REUSIM SI SING SUNTEM CAPABILE SI NOI FEMEILE:) MS MULT SI SCZ DE DERANJ
garbo194499
Postat pe 7 Martie 2011 11:20
fa-ma sa inteleg ceva....tu traiesti ptr un barbat???
la copiii tai te-ai gandit??
ptr ei merita oare sa traiesti....
sa mor daca va inteleg....
daca ai stat si ai acceptat,a fost alegerea ta,asa ai crezut in acel moment ca e bine
acum ai inteles ca nu mai are rost....PUNCT SI DE LA CAPAT
eladaela
Postat pe 7 Martie 2011 11:40
De la: garbo194499, la data 2011-03-07 11:20:39buna tuturor. sunt pe punctul de a divorta si nu am cui sa cer un sfat in privinta asta. vas ramine recunoscatoare ptr un pci de ajutor. {l-am iubit mult pe sotul meu f mult iar in speranta ca il voi schimba i-am acceptat orice , neincercand sa ii impun nimik absolut nimik .suntem impreuna casatorirti legal de 5 ani dar stam impreuna de 13 ani avem 2 copii frumosi micuti {5ani primul si 10 luni al doilea} motivul divortului { el sta la mn in casa mea,si totusi eu nu am voie sa am prietene nu am voie sa vina familia la mn in vizita ,din casa nu am voie sa plec .am voie decat sa ma ocup de el si de copii} stiu ve-ti spune cum de am stat si am acceptat atit de ce am facut copii cu el:((( am sperat fetelor am sperat ca poate ma va iubi si iubindul neconditionat se va schimba .NU SA INTAMPLAT ASA .CI MAI RAU SI MAI RAU .DACA RIDIC VREO PROBLEMA IN PRIVINTA IESIRI LA O PLIMBARE SAU LA O COFETARIE MI SE SPUEN IN FATA ........NU MERITI ........... ATIT EU NICIODATA NU MERIT NIMIK :( DE ACI SI MOTIVUL DIVORTULUI M-AM SATURAT SA TRAIESC ASA .AM FOST EP PUNCTUL SA IMI IAU VIATA :( STIU E O PROSTIE ........... DAR CAND NU AI CU CINE VB NIMIK SI NICIODATA CAND ZILELE TREC TOATE LA FEL FARA PIC CULOARE ATUNCI AL CE SA MAI TRAIESC:( SI TOTUSI SPER SA POT CUMVA SA SCAP DE ACEST CALVAR DOAR CAIMI E TEAMACA NU AM SA POT FI O MAMA BUNA SAU SA LE OFER STRICTUL NECESAR COPIILOR MEI .DESCHID O PARANTEZA{ NU MA LASAT SA IMI TEERMIN STUDIIILE , NU MA LASAT SA REINCEP STUDIILE NU, NU MA LASAT SA AM DE CE MA AGATA IN CAZUL IN CARE VOI AVEA NEVOIE SA NU AM SPERANET LA NIMIK} .....STIU CA E USOR SA II JUDECI PE ALTI ..PROBABIL SUNT SI BUAN DE JUDECAT PRIN PRISMA A CEEA CE AM TRAIT SA NU AM LUAT ATITUDINE . ACU INCERC SA IAU ATITUDINE DOAR CA IMI E TEAMA DE TOT ABSOLUT TOT :(9 CRED CA E LASITATE IN FATA VIETI{ SA FI PERMANENT INCHIS NU AJUNGI DECAT SA DEVI LAS TEMATOR SI UN INVINS DIN START } SPER MULT SA REUSESC CUMVA SA IMI REINCE VIATA ALATURI DE COPII MEI SPER CA ORICE FEMEIE SA FIE BN SA IES DIN "INCHISOAREA" PE CARE AM ACCEPTAT-O SING ................. FETELOR AVETI GRIJA CUM IUBITI ... SPER SA FIE DE FOLOS CUIVA CEEA CE AM SCRIS CATEVA INCURAJARI DIN PARTEA VOASTAR NU STRICA:) SPER SA REUSIM SI SING SUNTEM CAPABILE SI NOI FEMEILE:) MS MULT SI SCZ DE DERANJ



nu pot sa cred....sau mai bn zis nu-mi gasesc cuvinte ...ti-a spulberat increderea in tine "omul asta"...cum sa iti iei viata femeie ?..si copiii tai?..tu din start ai ptr ce sa lupti...asa ca nu mai pierde vremea...consulta un avocat si fa un pic de ordine in viata ta...meriti asta...
si daca tot e 8 Martie...la multi ani femeie...!!!...
garbo182532
Postat pe 8 Martie 2011 06:12
"LA MULTI ANI " tuturor doamnelor si domnisoarelor,luati-va viata in propriile maini si nu incerca-ti sa-i schimbati pe barbati.Pentru ei noi nu suntem decat sclave.Ei au voie ,noi la cratita,la spalat si la matura.
garbo187328
Postat pe 8 Martie 2011 06:34
La Multi Ani, mamico!!!!! Ai doi copii pentru care merita sa traiesti si sa mergi mai departe... Multa bafta......A mea e mare si la 8 ani ai ei se descurca foarte bine fara el....Si eu la fel.........A fost un pic greu......dar viata merita traita.....cu sau fara sot......
oana_vasile
Postat pe 8 Martie 2011 06:53
LA MULTI ANI MAMICO1nu merita nimic acel barbat care tea facut atat sa suferi,am fost intro situatie la fel ca a ta dar eu am fost casatorita 17 ani si 2 copii.tre sa mergi inainte ,sa privesti in sufletul tau sa vezi cu adevarat ce vrei,o sati fie greu cu 2 copii,dar pentru ei vei face orice,dupa ce te pierde te va aprecia
garbo161639
Postat pe 8 Martie 2011 07:36
Stai linistita ,nu esti singura ,a devenit o moda .Si eu am divortat dupa 20 de ani de casnicie ,am ramas cu doi copii adolescenti si o gramada de probleme pe cap.
Fruntea sus !O femeie se descurca si in plus ai o motivatie puternica ,cei doi copilasi .
Nu te-a meritat ! E dureros ce ti se intampla dar undeva te asteapta ceva mai bun .Iti doresc multa putere si "La multi ani ! "femeie si mama :)
cicimorea
Postat pe 8 Martie 2011 08:00
vezi 499 ca se poate???
si iti spunem asta,noi,femei care am reusit!
este greu,dar nu imposibil!
La multi ani!
eladaela
Postat pe 8 Martie 2011 08:03
DEMULT ACUM CATIVA ANI DESI NU E ACEEASI SITUATIE AM AJUNS LA O CONCLUZIE SI AM PUS PUNCT DECAT O SUFERINTA FARA DE SFARSIT ...................MAI BINE UN SFARSIT CU SUFERINTA !!!!!!
garbo169404
Postat pe 8 Martie 2011 08:19
Curaj!!! N-o sa-ti fie usor cu doi copii dar nici acum nu-ti e usor. Asa ca n-ai nimic de pierdut.
Lady_Di
Postat pe 8 Martie 2011 08:31
La multi ani! Draga mea asa cum au mai zis si alte doamne vezi-ti de viata ta. Iti va fi foarte, foarte greu. Dar macar atunci energia care acum i-o acorzi lui, care nu o merita, o vei canaliza spre cei doi ingerasi care au nevoie de tine. O zi buna! Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va binecuvanteze pe copilasi tai si pe tine, sa te intareasca si sa-ti trimita tot ajutorul de care ai nevoi ca sa reusesti sa iti refaci viata. Gandeste-te ca mai tarziu si viata copilasilor va fi un calvar.
garbo186509
Postat pe 8 Martie 2011 08:47
509..poate nu va fi chiar un calvar,dar sigur bine nu le va fi
macar lor sa nu le luam dreptul la liniste,le suntem datori cu asta

404...mi-a placut ce-ai spus...
eladaela
Postat pe 8 Martie 2011 08:50
La multi ani! Gandeste-te ca esti tanara, ca ai doi copii pentru care esti totul. In viata cea mai mare fericire este sa fi MAMA. Mi-am crescut baiatul singura de la 4 luni, atunci am divortat. Mi-a fost viata atat de plina incat nu am avut nevoie de altcineva. Iubirea lui, fata zambitoare atunci cand ma vede recompenseaza tot. Acuma are 22 ani... Au trecut 22 ani, dar nu regret nimic. Nici un barbat nu merita . Traieste, zambeste, creste-ti copiii.........
garbo186178
Postat pe 8 Martie 2011 08:55
De la: garbo186178, la data 2011-03-08 08:55:56La multi ani! Gandeste-te ca esti tanara, ca ai doi copii pentru care esti totul. In viata cea mai mare fericire este sa fi MAMA. Mi-am crescut baiatul singura de la 4 luni, atunci am divortat. Mi-a fost viata atat de plina incat nu am avut nevoie de altcineva. Iubirea lui, fata zambitoare atunci cand ma vede recompenseaza tot. Acuma are 22 ani... Au trecut 22 ani, dar nu regret nimic. Nici un barbat nu merita . Traieste, zambeste, creste-ti copiii.........


Eu mai adaug, daca suntem sanatoase putem rasturna muntii. CURAJ
michu61
Postat pe 8 Martie 2011 09:02
seamana povestea ta cu a mea si cred cu a multor femei.Toate acestea n-i se intampla deoarece oasrecum in urma certurilor nu i mai putem iubi pe sotii nostri si mairau parca incepem ai uri din nefericire nefiind ceva divin pentru sufletele noastre.
garbo171326
Postat pe 8 Martie 2011 09:10
Scumpa femeie, LA MULTI ANI! Si eu voi fi o mamica singura dar nici pe de parte nu pot spune ca am trecut prin ce ai trecut tu. Poate doar, experienta ta imi arata cat de bine e ca am luat decizia sa cresc copilul singura. Te felicit pentru curaj! Esti minunata, esti puternica si ai nevoie sa traiesti cu adevarat. Noi avem nevoie de oameni ca tine, care prin exemplu ne arata ca inainte de toate suntem oameni si asta inseamna ca avem o multime de oferit acestei lumi. Primul pas si cel mai greu din noua ta viata a fost deja facut. Asa ca, arata-ne cine esti tu cu adevarat si mai tarziu, in primul rand copii tai iti vor multumi .
garbo187129
Postat pe 8 Martie 2011 09:20
Ai incredere in tine! Cu siguranta vei reusi pentru ca-ti dau forta copii. Ai nevoie de sprijin din partea familiei tale. Sfatul meu este sa incerci sa iei legatura cu ei si cu siguranta iti vor fi alaturi. Copii iti vor da toata forta de care ai nevoie . Ai grija de tine! Nu te merita ....La multi ani!
garbo179130
Postat pe 8 Martie 2011 09:25
buna! Stiu ca e usor de dat verdicte...in privinta greselilor celuilalt..Consider ca nu a fost in regula de la inceput relatia voastra ,doar de asta poti fi condamnata...sa faci 2 copii cu un barbat care nu este cum ar trebui sa fie...Acum mi se pare f important sa gasesti in tine suficient curaj cat sa-ti iei viata in maini. Trebuie sa divortezi de acest barbat care-ti innegureaza viata.Nimic nu merita sacrificiul tau.Nici copiilor nu le faci un bine ramanand in casnicia asta!Nu au ce vedea in afara de o vesnica tensiune intre voi!Iti doresc o primavara senina si o decizie cat mai buna pentru tine! Zambeste, azi e ziua noastra...si mereu exista un alt loc sub soare mai bun decat cel care ne umbreste zambetul!
amartia10
Postat pe 8 Martie 2011 09:38
Buna draga mamica! La multi ani! Si eu am ramas singura dupa 12 ani de casnicie ,cu o fiica.Nu am divortat ,sotul meu a murit din pacate acum 14 ani.Fiica mea avea pe atunci doar 10 anisori.12 ani sotul meu era baza ,in toate .Eu eram doar mamica si sotie.Insa am invatat sa ma descurc.Ai casa ta ,unde sa iti cresti cei doi copii.Esti tanara si o sa te descurci.Eu mi-am continuat studiile ,cu greu dar am reusit .Azi sunt un manager de succes.Fiica mea in varsta de 25 de ani acum e si ea absoventa de facultate si master.Deci se poate .Copiii ne dau curaj .Asa mi s-a intamplt mie .Fiica mea ma privea cu multa incerdere .Stia ca eu sunt baza ei.E mai bine singura cu copiii.Asa au sansa sa te vada si pe tine zambind si nu vor mai simti tensiunea in casa .Vor putea alaturi de tine sa aiba o viata linistita .Ofera multa dragoste ,nu ii priva de asta .Nu uita femeile sunt mai puternice ecat barbatii.Ele sunt invingatoare.Succes!!!
veronica68
Postat pe 8 Martie 2011 09:48
cine ne spune ce este in regula si ce nu,ce este corect si ce nu,daca am facut sau nu alegerea corecta???
eladaela
Postat pe 8 Martie 2011 09:48
VIATA E FRUMOASA! NU ESTI PROPRIETATEA NIMANUI MERITA SA TRAIESTI, PUNCT SI DE LA CAPAT!
oazameadeliniste
Postat pe 8 Martie 2011 09:53
Nimeni nu are dreptul sa-ti spuna cum sa-ti traiesti viata! Barbatul respectiv nu merita statutul de om, e un dictator profitor! Ai doi copii pentru care merita sa traiesti! Copii sunt fericiti daca au o mama fericita!
Divorteaza, evacueaza-l din casa si vezi-ti de viata ta, fara el!
Succes!
skycatlow
Postat pe 8 Martie 2011 10:20
La multi ani -

Legat de problema ta, mai bine cauta solutii constructive decat distructive .. gen "sa-ti iei viata" , ai copii ... stii sunt oameni care isi doresc copii dar parca sunt invizibili si nu reusesc sa-ti gaseasca jumatatea , sunt oameni care au copii si habar nu au ce sa faca ....in nici unul dintre cazuri nu gasesc corectitudinea..

Cat despre problema cu sotul : de cele mai multe ori noi barbatii .. cat si voi femeile , realizam ce-am pierdut sau unde am gresit deabia dupa ce-l pierdem pe cel de langa noi. In cazul tau e cel mai bine sa iti faci bagajele cat mai repede, sa consulti un avocat si intr-un final sa ridici capul sa iubesti Universul si ce te inconjoara, sa te bucuri de copii tai, de viata.


Jago
Postat pe 8 Martie 2011 10:38
si eu sunt o mamik sigura am o fetita de un an facut pe 4 martie si tatl ei nea parsit pe 25 octombrie fugind de responasabilittea de atunci el nu ne-a ajutat cu nimic nici la fetita nu s-a omorat cu venitu!dar sincer ma simt mai linistita fara el la inceput mi-a fost foarte greu pt ca il iubeam exagerat de mult dar can mam trezit in dim de 25 fara el langa mine in pat si cu un sms pe tel am pus punc si am spus ca nu merita!am o printesa pt ea lupt!fiti tari mamicilor singura un barbat ce sia parsit copilul sau sa purtat urat cu mamik nu merita lacrimile voastre !popici multi!LA MULTI ANI
amitza_andreea
Postat pe 8 Martie 2011 10:47
Citeam povestea vietii tale si ma regaseam pe mine in ea.Eu am divortat dupa 22 de ani de casnicie, am ramas cu 2 copii care acum sunt la facultate si de care ma ocup in proportie de 90% singura.Intre timp am reusit sa termin si o facultate, mi-am facut prietene, si de asemenea prietenele vechi si de nadejde mi-au ramas alaturi si m-au incurajat.Am inceput sa ies in lume, intre oameni si am decoperit ca imi este bine si singura.Am descoperit de asemenea ca nu sunt singura, ca sunt persoane dispuse sa intinda o mana de ajutor si asta a fost psihologul Dora Chelemen din Timisoara.Am mai invatat ca rugaciunea are o putere mare si ca Dumnezeu ne ajuta daca ne rugam.
Eu sunt convinsa ca peste ceva timp si tie iti va fi bine, ca o sa realizezi tot ceea ce ti-ai propus si nu ai realizat pana acum, ca te vei bucura pe deplin de cei doi copii ai tai, pentru ca vei avea liniste in suflet.Curaj ,succes si nu uita ca esti puternica !!!!!
ariana_tm
Postat pe 8 Martie 2011 11:19
buna eu te inteleg ;si eu am stat 15 ani casatorita si 2 copii si am divorta ;stiu ca nu este usor sa suporti dar gindestete la copii tai ei sufera cel mai tare ;copii tai au nevoie de tine ;eu cred ca e mai bine sa divortezi acum nu mai tirziu;si finca ai ta familie este foarte important sa te sustina cineva sa ai pe cine sa te bazei nu ?de unde esti tu ?daca ai sta in bucuresti tiasi recomanda o avocata care a fost si la mine si ma ajutat mult; la mine divortu a fost destul de greu ;dar au trecut 7ani si copii mai sufera de pe urma asta ;asi ca tu esti tinara si poti merge mai departe ;de ai servici si iti poti intretine copii :viata este gria dar incearca sa merci mai departe cu Dumnezeu si speranta ;viorica
garbo186753
Postat pe 8 Martie 2011 11:19
buna...si LA MULTI ANI ,MAMICO! sunt si eu o mamica ,am un baietel de 5 ani si am trecut prin ce treci tu acum. l-am suportat 5 ani si imi pare rau ca nu l-am lasat mai devreme . niciodata nu a fost bine desi speram tot timpul . fa-ti curaj ,iti va fi greu la inceput, vei crede ca ai gresit lasandu-l, dar nu te lasa...vor veni si zile mai bune...crede-ma ca acum eu sunt bine mi-am revenit am deja 3 ani de cand am divortat si vad ca el a ramas tot asa....nici de copil nu se intereseaza...in fine. esti motivata sa mergi mai departe ai doi copii frumosi...trebuie sa le faci amintiri frumoase nu sa te vada tot timpul trista si umilita . in fata lor esti cea mai buna mama din lume. vor intelege mai tarziu de ce ai luat decizia asta. iti urez numai bine si ai grija de tine si de copiii tai. mult noroc si fruntea sus nu te lasa.
ramonick
Postat pe 8 Martie 2011 11:22
LAmulti ani ;de 8 martie mamico ;;
garbo186753
Postat pe 8 Martie 2011 11:23
Asta viata ce mai au femeile....Te casatoresti cu un barbat,care dupa ce iti face copiii incepe sa aiba tupeu,pt ca atunci cand femeia are nevoie de ei,si este la mana lui,atunci ii freaca viata...nu stiu de ce zace atata rautate si egoism in barbati...daca nu faci ce zice el,te las apoi trebuie sa iti cresti singura copiii.....zau daca se mai merita sa te mai casatoresti,poate mai sunt si barbati normali la cap,,dar cred ca foarte putini
ingerasulluptator
Postat pe 8 Martie 2011 11:31
irino...azi lasa-ma cu teoriile tale ca ma enervezi
hai...
eladaela
Postat pe 8 Martie 2011 11:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu am fost lasat sa imi recunosc copilul la maternitate...cine ma poate ajuta ?? 5 De la: roberto30gsm 11 Ianuarie 2010 12:01
CAUT suflet pereche 34 De la: garbo_408115 18 Ianuarie 2015 10:09
Am nevoie de sfaturi 93 De la: miru 21 Aprilie 2009 09:42
"pe langa plopii fara sot..." 15 De la: tatoo 18 Martie 2011 16:23
Divortam sau stam impreuna pentru copil? 98 De la: garbo_382463 5 Decembrie 2013 12:10
Setari Cookie-uri