logoped

am nevoie urgent de un logoped pentru fetita mea de 7 ani are mari probleme cu litera R si la si din cauza lui a inceput sa ia calicative foarte mici pana acum la dictari luat numai FB acum ia numai suficient nustiu ce sa fac daca stie cineva vrun logoped in judetu bacau va rog sa imi trasmiteti va multumesc mult
rodica387
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:40
De la: rodica387, la data 2011-01-21 10:40:13am nevoie urgent de un logoped pentru fetita mea de 7 ani are mari probleme cu litera R si l din cauza lui a inceput sa ia calicative foarte mici pana acum la dictari luat numai FB acum ia numai suficient nustiu ce sa fac daca stie cineva vrun logoped in judetu bacau va rog sa imi trasmiteti va multumesc mult
rodica387
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:41
De la: rodica387, la data 2011-01-21 10:40:13am nevoie urgent de un logoped pentru fetita mea de 7 ani are mari probleme cu litera R si din cauza lui a inceput sa ia calicative foarte mici pana acum la dictari luat numai FB acum ia numai suficient nustiu ce sa fac daca stie cineva vrun logoped in judetu bacau va rog sa imi trasmiteti va multumesc mult
rodica387
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:42
Noup... nu ai nevoie "urgent". Deci nu te du la primul de care auzi. D regula "urgentele" te fac sa iei decizii gresite, si in loc de o rezolvare constati ca te-ai ales cu o problema mai mare.
Thor_again
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:51
pentru ca nu-l spune pe R ia calificative mici??? Ce fel de profesor are?

fa tu exercitii cu ea, intr-un mediu relaxat, fara amenintari, in joaca, pe note muzicale, cu creionul in gura, cu picioarele pe pereti...etc,etc,etc...

Baiatului meu cel mare ii cintam cuvinte cu R pe urma el nu putea sa-l spuna nici pe S...sau grupul CE, CI


mama ce era in casa mea:
Rica nu putea sa zica Riu, Ratusca, Rindunica...

Cecilia are cercei de cirese

Sarpele sisiie, suvoiul susura....

Cred ca pe la 8 ani a inceput sa pronunte toate sunetele asa cum trebuie.
Ciresica
Postat pe 21 Ianuarie 2011 19:57
Cauta la "PE STRADA PITICILOR" poezii de dictie,si ajuta-l singur.Inca se mai poate corecta!Da e buna poezia cu"Rau,ratusca ,ramurica"Succes!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Ianuarie 2011 04:58
Diagnosticul esete: rotacism.
Statul plateste logopezi pentru a corecta tulburarile de limbaj ale copiilor.
Apeleaza la CENTRUL JUDETEAN DE RESURSE SI ASISTENTA EDUCATIONALA (CJRAE) unde ti se va recomanda un CENTRU LOGOPEDIC INTERSCOLAR, cel mai apropiat de domiciliul tau. Invatatoarea copilului trebuia sa stie asta si sa te indrume. Scoala este arondata la un astfel de centru. Intreab-o si pe ea.
Succes!
spin3
Postat pe 22 Ianuarie 2011 08:47
daca erati din ploiesti se rezolva acum.. dar poate gasesti si acolo. succes.
garbo011957
Postat pe 26 Ianuarie 2011 07:28
In primul rand invatatoarea trebuie sa va recomande un logoped, cereti sfatul ei! Succes!
erikaugron
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:27
Cum era rezolvata situatia in Ploiesti, garbo011957?
spin3
Postat pe 27 Ianuarie 2011 06:28
Cunosti un logoped in Ploiesti?
spin3
Postat pe 27 Ianuarie 2011 06:29
eu sunt din Iasi si merg la un logoped cu baietii mei de 7 ani,tot cu litera r e problema.pot sa spun ca sunt multumita,dar am inceput din vara orele si acum e mult mai bine.
copilul trebuie inteles si ajutat asa ca incearca sa dai de un logoped,poate citeva sedinte o vor ajuta.
garbo017686
Postat pe 27 Ianuarie 2011 11:00
Eu la varsta asta,eram sasaita,vorbeam cu s in loc de ts.
Ziceam de exemplu,frasiori,veniti la maasa...si toate celalalte cu s in loc de ts si c.
Acum am 40 ani,am terminat si faculatte si master,mam nu a vrut sa ma duca la logoped,si bin e afacut.
de ce sunt chiar asa de importantte notele?
Eu am avut primii patru ani la scoala note modeste,apoi cinci opt am avut bune,la liceu moderate,dar am fost la cel mai bun liceu din oras.
Notelenu sunt chiar asa de importante,nu e bine sa creada ca are problema....copiii ma necajeau si pe mine,mama cu iubirea i ma consola...au trecut toate.
Prietena mea a termiant la cele mai bune scoli particulare din germania,cu note bune,pentru ca facea parte din cerc aristocratic.
apoi a capatat slujba buna.
Numai ca pe la 30 ani a patit brusc o infectie urata la ovare,pe care intr-o noapte le-a pierdut la operatie,si deci a ramas sterila,apoi a pierdut si logodnicul,care a last-o cand a aflat ca nu mai poate face copii,apoi tatal eii a patit cancer,a lasat-o pe mama ei pentru alta mai tanara,si acum rezultatul e ca ea e in grecia vecina mea,in o camera fara lumina,curent,singura,la 50 ani.
deci notele de la scoala nu sunt totul...important e acum sa fie fericita,iubita,nu mai fiti asa de disperata dupa logoped....
E inca mica,totul se corecteaza,in timp,norocoasa sa fie fetita.
succes,d
daniilia
Postat pe 30 Ianuarie 2011 03:14
Buna,
eu sunt tot din Bacau si fetita mea de 7 ani are aceleasi probleme.
E in clasa a I-a la scoala "A.I.Cuza" si saptamanal vine un logoped de la Liceul Pedagogic care lucreaza foarte bine cu copiii. Se numeNumai bine va dorescste doamna Popa. Sigur vine si la scoala unde aveti dvs. copilul, daca nu, mergeti la la Lic. Pedagogic. Orele la logoped sunt gratuite. Numai bine va doresc!
garbo174844
Postat pe 31 Ianuarie 2011 08:13
Buna seara ! Daca mai aveti nevoie de logoped, va rog sunati la 0722 645 985
garbo052728
Postat pe 31 Ianuarie 2011 21:11
Buna seara ! Daca mai aveti nevoie de logoped, va rog sunati la 0722 645 985
garbo052728
Postat pe 31 Ianuarie 2011 21:11
Buna,

Sunt psiholog si membru al unei asociastii de specialitate, acolo avem si logoped care face progrese uriase chiar cu copii cu probleme, respectiv autisti sau ADHD. Astept sa ma contactati la tel 0749778050 pentru programare la consilierea care va va face un prediagnostic si terapie de specialitate. Toate bune si fruntaea sus!
sophiagl
Postat pe 1 Februarie 2011 11:07
daniilia, ma uimesti!
sincer, ce legatura au notele cu logopedul si cu vecina ta din grecia??

daca un copil are o problema, e mai bine sa il ajuti decat sa ascunzi problema sub pres!
da, exista si cazuri in care problema se rezolva de la sine, dar de ce sa risti?
copiii care nu pronunta corect sunetele vor avea probleme si la scris!
de ce e asa de rau sa recunosti ca ai o problema?? de ce parintii sunt atat de egoisti si indiferenti?? sa nu zic ignoranti...parca nu le-ar pasa de propri copii, ci doar de cum ii privesc ceilalti

si ai dreptate, notele nu inseamna totul in viata, sunt doar un sistem de notare a rezultatelor, a evolutiei.........dar nu inteleg ce legatura are viata colegei tale cu notele obtinute, sincer!
comentariul tau e penibil
zambila
Postat pe 1 Februarie 2011 11:21

caut un curs de logopedie, exista asa ceva ?
In Bucuresti
garbo172158
Postat pe 1 Februarie 2011 17:56
De la: garbo172158, la data 2011-02-01 17:56:00
caut un curs de logopedie, exista asa ceva ?
In Bucuresti
garbo172158
Postat pe 1 Februarie 2011 17:59
Nu stiu la ce nivel doresti sa faci cursul de logopedie. Unul il gasesti pe epsiho.ro. Formare in logopedie se face la Universitate. La editurile Universitara si Polirom gasesti carti.
delbac2006
Postat pe 2 Februarie 2011 10:14
La scoala la care este copilul trebuie sa fi fost in luna septembrie - octombrie un logoped care sa despiteze copiii cu tulburari de limbaj. Acei copii care au fost depistati cu asemenea tulburari au primit bilete de trimitere catre cabinetul logopedic din orasul respectiv. Lasa scrisul pe forum si intreaba la scoala de logoped. Directorul si invatatorii din scoala sigur cunosc logopezii din Bacau. " R " este intradevar o consoana grea, dar eu cred ca problemele copilului nu sunt atat de mari pe cat sunt ale tale ca parinte ... il vrei geniu si nu este. Intreaba intai in scoala si apoi stam pe forum la barfa.
huffstodt
Postat pe 9 Februarie 2011 21:24
Nu exista curs de logopedie facut asa oriunde. Logopedia nu inseamna " coafura ". Ca sa ajungi logoped trebuie sa urmezi cursurile UNIVERSITATII BUCURESTI sau din alt oras - FACULTATEA DE PSIHOPEDAGOGIE SPECIALA SAU PSIHOLOGIE, sa-ti iei o licenta, sa faci un master in domeniu si sa obtii o titularizare pe un post de logoped. De aceea sunt putini logopezi in toata tara - logoopedia nu se invata nici la particular, nici la f.f, nici prin corespondenta.
huffstodt
Postat pe 9 Februarie 2011 21:29
Inainte nu exista Centrul de resurse si asistenta educationala nicaiari si lumea stia de logoped. Aparitia acestui centru nu a rezolvat nimic. Este doar un centru aparut pentru ca un PDL-ist avea niste rude carora trebuia sa le dea de lucru sau cineva vroia sa zica - uite ce modificari a facut statul in invatamant. Ai nevoie de logoped intrebi la scoala nu stai pe net sa te uiti la ce mai spune lumea sau la ce barfe mai sunt acolo.
huffstodt
Postat pe 9 Februarie 2011 21:34
Logopedia nu se invata din carti. De aceea nu merge Romania ... toti se pricep la multe lucruri si nimeni nu stie nimic. Pentru a te forma ca logoped trebuie sa faci practica in scoli speciale si la cabinete de logopedie. Practica logopedica se face pe parcursul celor 4 ani de facultate.
huffstodt
Postat pe 9 Februarie 2011 21:37
Statul plateste foarte prost logopezii din ziua de azi. Salariile logopezilor dupa 4 ani de facultate si 2 ani de master, apoi fel de fel de cursuri de perfectionare a ajuns sa fie ca cel al unei femei de serviciu ...
huffstodt
Postat pe 9 Februarie 2011 21:38
mda,
se invata greu si se plateste prost!
la fel si cu profesorii si educatorii....si ne mai miram ca avem o tara de copii retardati si oligofreni?
educatia nu mai are valoare, mai nou nu conteaza cum te exprimi, daca reusesti sa te intelegi....o sa ajungem sa ne intelegem prin semne, daca ajungi la facultate si esti semianalfabet!

daca educatia ar fi pe bune, 70% dintre elevi n-ar termina nici 8 clase...cam asta este nivelul!
e pacat, dar e vina noastra!
zambila
Postat pe 10 Februarie 2011 15:41

Daca are cineva nevoie de un logoped din Bucuresti, sa sune la numarul de telefon:0727329673

garbo218999
Postat pe 19 August 2011 19:20
SUNT LOGOPED IN CONSTANTA CU EXPERIENTA IN:
HIPOACUZICI
DEMUTIZARE
ORICE PROBLEMA DE LIMBAJ COPII ADULTI
ADHD
AVC
I.GHE.DUCA 49
CONSTANTA
TEL.0742087134
TEL.0728630029
HIPOACUZICI-CONSTANTA.RO
lili_dan2006@yahoo.com
garbo226884
Postat pe 4 Octombrie 2011 09:50
Buna seara,
Am 55 de ani. Sunt profesoara. Am capatat defecte de dictie deoarece am probleme grave cu "dintii". Am probleme la serviciu.
Am mare nevoie de ajutor. Multumesc.
A. Cipu
garbo255582
Postat pe 18 Decembrie 2011 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Control oftalmologic la copilul mic 20 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 16:11
alocatia de gemeni 2 De la: kicsisziv_79 16 Octombrie 2009 13:02
diaree sau....? 0 De la: 20 Octombrie 2009 16:56
DIVORTUL-impactul psihologic asupra copiilor 7 De la: NoFakes 28 Octombrie 2009 12:05
Un animalut de companie! 130 De la: garbo_378458 30 Iulie 2013 21:05
Setari Cookie-uri