orice mic sfat ma ajuta

O sa fiu cat mai scurta...sper. 12 ani de casnicie, 2 baieti minori, 11 si 8 ani. vreau sa divortez de un sot care lipseste cu noptile, bea, face scandal in prezenta copiilor. problema? casa in care locuim e a parintilor, la care am atasat si noi cateva camere ( fara autorizatie), eu am servici, el nu dar la negru el face de 10 ori mai mult ca mine. intrebari:
1) ce sanse am sa pastrez copilul de 8 ani, cel de 10 vrea cu mine( dupa 10 ani copilul decide singur), ce dovezi poate aduce impotriva mea sa mi-l ia?
2)poate sa dea in judecata parintii cum ca au ceva modificat la casa si fara autorizatie ei sa plateasca amenda( momentan nu dispun de suma necesara sa fac actele)
3)trebuie obligatoriu martori la divort? pt ca el face f mult scandal in familie, copii nu au voie martori, deci...cine poate spune ce e in familia mea daca nu e nimeni in casa decat eu si copii? dispun doar de inregistrari audio, sunt acceptate la div?
4)cat credeti ca poate lungi el divortul? ca suntem in aceeasi casa si nu pot trai un an in stresul astasi eu si copii, certuri si scandaluri la 12 noaptea
Va multumesc din suflet pt orice mic sfat cu respect PAULA
garbo182398
Postat pe 14 Ianuarie 2011 09:48
daca nu vrea sa divorteze...da, poate lungi divortul.
Copiii e putrin probabil sa ii poata lua, insa. Iar in ce priveste casa, s-ar cam da in judecata singur. Ca modificarile au fost aduse de voi in timpul casatoriei....
quasaria
Postat pe 14 Ianuarie 2011 23:11
va fi nevoie de un martor care sa va cunoasca pe amandoi. asta e obligatoriu atunci cand sunt si copii. acum depinde si de judecator. copilul de 10 ani va fi audiat. insa, divortul e una si partajul, adica justificarea si impartirea bunurilor, e altceva. asadar, partajul se face dupa pronuntarea divortului si incredintarea custodiei copiilor. nu-ti face griji in privinta custodiei, iti vor fi incredintati tie, mai ales daca tatal pare cumva iresponsabil. ai grija ce avocat angajezi, in primul rand! si trebuie dovezi. avocatul te va sfatui si ce trebuie sa faci in ce priveste actele casei.
esme
Postat pe 14 Ianuarie 2011 23:25
De la: garbo182398, la data 2011-01-14 09:48:10O sa fiu cat mai scurta...sper. 12 ani de casnicie, 2 baieti minori, 11 si 8 ani. vreau sa divortez de un sot care lipseste cu noptile, bea, face scandal in prezenta copiilor. problema? casa in care locuim e a parintilor, la care am atasat si noi cateva camere ( fara autorizatie), eu am servici, el nu dar la negru el face de 10 ori mai mult ca mine. intrebari:
1) ce sanse am sa pastrez copilul de 8 ani, cel de 10 vrea cu mine( dupa 10 ani copilul decide singur), ce dovezi poate aduce impotriva mea sa mi-l ia?
2)poate sa dea in judecata parintii cum ca au ceva modificat la casa si fara autorizatie ei sa plateasca amenda( momentan nu dispun de suma necesara sa fac actele)
3)trebuie obligatoriu martori la divort? pt ca el face f mult scandal in familie, copii nu au voie martori, deci...cine poate spune ce e in familia mea daca nu e nimeni in casa decat eu si copii? dispun doar de inregistrari audio, sunt acceptate la div?
4)cat credeti ca poate lungi el divortul? ca suntem in aceeasi casa si nu pot trai un an in stresul astasi eu si copii, certuri si scandaluri la 12 noaptea
Va multumesc din suflet pt orice mic sfat cu respect PAULA
Sa iti angajezi un avocat bataios.....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Ianuarie 2011 00:57
Sa iti angajezi un avocat bataios..... Sa te interesezi ca sa ai castig de cauza
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Ianuarie 2011 01:05
am angajat avocat, eu cred ca e destul de bun, vedem la urma. multumesc pt sfaturi
garbo182398
Postat pe 16 Ianuarie 2011 11:37
Mai aveam o intrebare pentru cunoscatori. daca in timpul divortului as pleca sa lucrez in alta tara pot pierde in fata instantei cum ca neglijez copii, adica sa mi-i ia ? Sau daca dupa divort vreau sa plec cu copii in alta tara, am nevoie de aprobarea lui? chiar daca as avea custodia lor? vreau sa pleca din tara intre infatisari, pe un salariu foarte bun, care ma va ajuta mult, pt ca un divort inseamna si cheltuiala si nu numai....imi poate aduce acuzatii?
sau nu e problema daca as veni acasa o data pe luna?
multumesc din suflet
PAULA
garbo182398
Postat pe 30 Ianuarie 2011 21:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ne iubim...dar nu stim ce sa facem 38 De la: anisoaraf 5 Noiembrie 2010 15:41
El imi spune ca s-a terminat 39 De la: nazirra 26 Octombrie 2009 17:08
SARBATORI FERICITE PENTRU TOATE FEMEILE SINGURE! 6 De la: VOIAJOR 23 Septembrie 2012 03:54
Despartire 31 De la: Anilus 9 Mai 2010 05:17
Vreau sa imi dea cineva un sfat pt al uita cat mai repede... 161 De la: myriam_paradise 31 Octombrie 2010 21:12
Setari Cookie-uri