violenta domestica

cine trebuie sa invete femeile ca nu trebuie sa permita ca partenerul sa le abuzeze???/ parintii sau societatea?
narcysa
Postat pe 28 Noiembrie 2010 09:54
ambele parti
dar pana la urma la persoana/ele in cauza e lacatul si cheia.
persidadamian
Postat pe 28 Noiembrie 2010 10:03
Pai pe femeile care nu sunt prea intelepte le domina barbatii in favoarea lor...Femeia trebuie sa invete si ea sa aiba demnitate...Sa nu jigneasca,,,sa nu vorbeasca urat..Ci doar sa fie mai hotarata si sa aiba principiii...Sa fie statornica in gandirea ei...Sa stie ce vrea de la viata..Sa nu mai asculte de preoti ca aia sunt la fel de vicleni pt ca nu traiesc curat,,nu sunt cinstiti,,nu muncesc,,,,Doar preotii aia sarlatani au invatat femeile sa fie supuse barbatilor chiar daca unii barbati sunt mai rai si mai egoisti ca dracul..Principiile sunt valabile si pt barbati si pt femei....Femeia trebuie sa aiba demnitate si sa nu mai ascultati de preoti si de asa zisiii sfinti care tot egoisti au fost...De ce au plecat prin pustii si nu au ramas intre oameni ca sa repare ce au stricat,,atunci cand au fost pacatosi....Eu cred ca preotiii si sfintii trebuie sa cada jos...Si oameniii sa il ia exemplu pe Iisus nu pe asa zisiii sfinti...Poruncile sunt si pt barbati,,nu doar pt femei...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Decembrie 2010 22:55
De asta oamenii trebuie sa il ia exemplu pe Iisus si sa uite de preoti vicleni la minte si asa zisii sfinti care au fost doar niste oameni egoisti si ei care nu s-au implicat ca sa ajute societatea sa evolueze....doar Iisus este sfant
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Decembrie 2010 22:58
irinooooooo...e tarziu bre...
treci la somn..ca iar o iei prin balarii...
de fapt ce zic eu...tu esti mereu in balarii....
eladaela
Postat pe 20 Decembrie 2010 23:00

nu mai gaseste drumul,sa ratacit saracuta
:)))
anaROBERT
Postat pe 21 Decembrie 2010 00:19
e balariile dese...
sora_ilsi
Postat pe 21 Decembrie 2010 00:24
cine stie..ilsi
iarba etaiata,zapada pana la gat.....
:))
anaROBERT
Postat pe 21 Decembrie 2010 00:29
da, da, se inoata greu...
sora_ilsi
Postat pe 21 Decembrie 2010 00:46
asta-i buna...
sarim cu un colac de salvare....
anaROBERT
Postat pe 21 Decembrie 2010 00:53
Pai eu una din cate am observat in familiii...Ca femeile nu se implica in educatia baietilor,,,nu se impune de frica ca o sa isi parda drepturile la avere...Mai mult tatii se implica in educatia baietilor si ii lasa de capul lor mergand pe ideea ca ei sunt barbati si au dreptul sa faca orice.....La fel fac si preotii,,ei nu se inpun nu spun adevarul pt ca le este frica ca isi vor perde locul de munca....Si pt ei banii sunt cei mai importanti decat demnitatea si pacea oamenilor....Daca iti perzi serviciul cu ajutorul lui Dumnezeu gasesti altul...Trebuie sa iti bati capul,,,ceea ce oamenilor nu prea le place pt ca sunt prea comozi,,,si preotiii si asa zisii sfinti...Doar Iisus saracul a fost cinstit si drept...Si merita toata iubirea si respectul nostru si merita sa fii mereu cu inima si mintea deschisa lui si sa ii slujesti lui....Chiar daca cateodata mai ai si probleme...Dar probleme au toti,,,pt ca suntem rai si trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu pt tot si sa il rugam sa ne ajute sa indreptam lucrurile care le-am stricat din cauaza rautatii noastre
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 Decembrie 2010 13:50
Balarii, nu gluma! Numai bune de batut campii!
delly000311
Postat pe 21 Decembrie 2010 15:53
Noroc ca a venit iarna, ninge si zapada acopera toate balariile!
m_ada
Postat pe 21 Decembrie 2010 15:57
In cazul irinucai, ca si al deschziatoarei de toapic, ideea asta cu violenta domestica poate fi o solutie, mai ales ca ar fi singura data cand ar putea suscita si ele vreun interes, din partea cuiva..
anakin
Postat pe 21 Decembrie 2010 15:58
De la: m_ada, la data 2010-12-21 15:57:25Noroc ca a venit iarna, ninge si zapada acopera toate balariile!
se vede cine se simte cu musca pe caciula
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 Decembrie 2010 19:47
De la: narcysa, la data 2010-11-28 09:54:37cine trebuie sa invete femeile ca nu trebuie sa permita ca partenerul sa le abuzeze???/ parintii sau societatea?

ambele parti trebuie sa sustina femeia abuzara din toate punctele de vedere.sunt femei constranse sa accepte astfel de situatii pt ca nu au alta alternativa pentru copii lor.exclud total faptul ca o femeie fara copii ar putea accepta asa ceva .
garbo172159
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:57
Pai femeile arata ca au nevoie de barbatii lor,,multe stau pt avere...Si la un barbat si nu doar la un barbat ci la oameni in gerneral nu trebuie sa ii arati ca esti disperata de ajutorul lui pt ca atunci te freaca si profita mai mult..Asa fac barbatii negativi si nu doar barbatiii...De asta zic ca niciodata nu este bine sa ii arati la un om ca esti disperat dupa ajutorul lui pt ca atunci te va manipula..Asta este o modalitate de a fii prudent,,pt ca exista multa negativitatea in societatea asta degradata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:12
Femeia daca ar vea demnitate...Dar eu cred ca femeia nu are curaj,,nu se iubesc pe ele,,nu le pasa de ele,,tac din gura exact ca oile care sunt atacate de lupi si nu se apara si sunt mancate fara sa auda nimeni nimic....Adevarul ca barbatii sunt puternici psihic si stiu sa manipuleze femeia...Au experienta pt ca au invatat de la tatii lor si strabunicii lor...Aceasta mentalitate negativa s-a trasmis din generatie in generatie....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:17
lupty,pacat ca nu te-ai nascut barbat,nu???
vorbeste despre femei de parca tu nu ai fi femeie..este posibil,nu avem de unde sti ce naiba se ascunde in spatele profilului tau,un lucru mi-e clar,ai lipsa elemente de la mansarda....asta poate fi un lucru grav....
anaROBERT
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:20
De la: anaROBERT, la data 2010-12-22 23:20:24lupty,pacat ca nu te-ai nascut barbat,nu???
vorbeste despre femei de parca tu nu ai fi femeie..este posibil,nu avem de unde sti ce naiba se ascunde in spatele profilului tau,un lucru mi-e clar,ai lipsa elemente de la mansarda....asta poate fi un lucru grav....
vorbeai de tine?te simti ca ai un creier lipsa?
/
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:23
eu in general vorbesc numai despre mine,nu generalizez indiferent de subiect sau de motive,o fac numai in numele meu,asa este frumos.....
nu imi lipseste nimic,sunt completa,si nici in cap la maternitate nu am fost scapata,altfel mi-e frica ca astazi aberam si eu pe aici,faceam cu randul
anaROBERT
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:27
De la: anaROBERT, la data 2010-12-22 23:27:46eu in general vorbesc numai despre mine,nu generalizez indiferent de subiect sau de motive,o fac numai in numele meu,asa este frumos.....
nu imi lipseste nimic,sunt completa,si nici in cap la maternitate nu am fost scapata,altfel mi-e frica ca astazi aberam si eu pe aici,faceam cu randul
Pai da la asta ma astept de la voi...Ganditi cu randul pt ca nu va duce capul sa ganditi individual saracutiii...Daca at mai cuminti poate Dumnezeu v-ar ajuta sa deveniti mai inteligenti si sa ganditi individual
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:38
esti totala...zau
tampita sunt eu ca ma chinui sa te fac sa intelegi,pierdere de timp cu tine,esti de mult o cauza pieruta
anaROBERT
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:45
irinoooo, pai daca `gandim cu randul`, cum spusesi, nu se cheama ca `gandim individual`? ia scoate tu radical din asta si vezi ce-ti iese!
esme
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:54
nu are cum...tocmai de aia nu imi mai bat capul,m-am convins....e fara leac.
anaROBERT
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:58
Da majoritatea oamenilor prefera compania cainilor decat compania oamenilor...Pt ca de multe ori cainiii sunt mai normali ca oamenii si poseda calitati mai umane si de recunostinta si bun simt....Si asta este din cauza este ca noi oamenii avem libertatea de a alege....Adica noi oamenii avem ganduri bune si ganduri rele....Si asta inseamna ca omul are libertatea de a alege daca vrea sa fie om bun sau om rau...Daca omul alege sa ignore ganurile rele si sa faca din ele ganduri pozitive,,,inseamna ca el este om bun....Dar daca un om primeste gandurile rele si face din ele faptele sale acela se numeste om rau....Cainii se conduc dupa instincte...dar noi oamenii ne conducem dupa ratiune si suntem ceea ce noi alegem sa fim
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Decembrie 2010 23:41
un barbat care bate o femeie ,e un las.nu are curaj s-a se puna cu un alt barbat.daca sunteti in situatia asta nu mai suportati umilinta asta .fugiti cat va tin picioarele,ca barbati sunt destui si mai buni ca mitocanul.
yoanna73
Postat pe 24 Decembrie 2010 17:03
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2010-12-23 23:41:41Da majoritatea oamenilor prefera compania cainilor decat compania oamenilor...Pt ca de multe ori cainiii sunt mai normali ca oamenii si poseda calitati mai umane si de recunostinta si bun simt....Si asta este din cauza este ca noi oamenii avem libertatea de a alege....Adica noi oamenii avem ganduri bune si ganduri rele....Si asta inseamna ca omul are libertatea de a alege daca vrea sa fie om bun sau om rau...Daca omul alege sa ignore ganurile rele si sa faca din ele ganduri pozitive,,,inseamna ca el este om bun....Dar daca un om primeste gandurile rele si face din ele faptele sale acela se numeste om rau....Cainii se conduc dupa instincte...dar noi oamenii ne conducem dupa ratiune si suntem ceea ce noi alegem sa fim



Lupty, citind acest post, nu e greu sa intelegi de ce , decat o ganditoare ca tine, mai bine un necuvantator ca un caine,pentru ca amandoi va exprimati frustrarea, dar numai a ta zgarie auzul
casperphantom
Postat pe 24 Decembrie 2010 17:40
razboinico nu ai vrea tu sa mergi sa te consulte un psihiatru si poate iti da o trimitere la spitalul fara vizite.nu ne-ai mai zgaria la creier cu conceptiile tale
.cred ca ai fost si esti batuta in cap tare si la propriu si la figurat
traian41
Postat pe 25 Decembrie 2010 21:01
nimeni!! ele stiu deja asta...dar probabil ca unele sunt in situatii in care nu e ushor de iesit....ca de exemplu- copii si dependenta financiara ....faptul de a fi femeie ...de a nu fi proprietara pe un spatiu ...de a avea si copii minori in ingrijire si de a avea un salariu din alea normale care care se invart pe la 8 sau 10 maxim 12 ori 15 milioane pe luna....nu te lasa sa pleci din casnicia si locul in care esti agresata gandindu/te ca daca faci asta copiii nu vor avea ce sa manance pentru ca tu din salariu trebuie sa platesti o chirie si o intretinere acolo unde vrei sa locuiesti impreuna cu copii fara el....copii poate au nevoie de supravgherea unei alte persoane adulte...etc. si de aici rezulta o multime de probleme....asha ca stai si induri cu speranta ca ...cine stie?!...intr/o zi lucrurile se vor schimba in bine de la sine asha cum probabil s/au si stricat....pe ne/simtite sau brusc si dintr/o data......
garbo171675
Postat pe 26 Decembrie 2010 09:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna!! 20 De la: hermosa20 21 Iunie 2012 12:10
De de stai pe forumul asta? 39 De la: londonwalk 6 Septembrie 2016 10:12
-Vreau sa ma ajutati! 91 De la: ica2 21 Martie 2011 16:54
cum ati reactiona ?! 219 De la: garbo078762 21 Februarie 2013 13:42
Sa il parasesc sau nu? 64 De la: garbo062687 2 Iunie 2014 22:20
Setari Cookie-uri