Educatia crestina a copiilor

Astzi am vzut n un copil posedat, care cerea n lacrimi de la buna s mama s-i cumpere jucrii pokemon. Spun copil posedat pentru c un copil curat, ortodox, nu poate s-i doreasc a se juca cu nscocirile Satanei, c altfel nu pot s numesc nite fcturi oribile care nu seamn cu niciuna din animalele lsate de bunul Dumnezeu pe pmnt. i nu m refer aici la dinozauri, orice bun cretin tiind c nu au existat niciodat i c scheletele lor au fost puse n pmnt de Dumnezeu ca s ne testeze credina necurmata n El.
Aa c mi-am zis s v nv cum trebuie educat un copil care are tendina de a aluneca pe panta pierzaniei. n primul rnd va spun c un copil care poate aluneca spre satanism e uor de recunoscut. Vrea desene animate, reviste cu benzi desenate i cere s i se citeasc poveti n loc de pasaje pline de nelepciune din Biblie. Mai mult de att, refuz s neleag c spre deosebire de Dumnezeu, desenele animate i personajele din poveti nu sunt nimic altceva dect nscocirile unor mini posedate de Diavol.
Cel mai bun leac pentru un asemenea copil l gsim tot n Sfnta Scriptur. Preferabil cu coperi tari, mbrcat n piele de capr i colare din metal. O deschizi si i citeti cu simire cteva pasaje bine alese despre chinurile iadului. Firete, dac se sperie i ncepe s plng nu trebuie s te opreti. E semn c diavolul ascuns n el ncearc s-i curme credina. Abia acum ncepe lupta! Leag bine copilul i f asupra lui semnul crucii de trei ori. Apoi stropete-l cu ap sfinit i strig ctre el Piei, Satana! Dac se opreste din plns reia cititul. Dac nu, e semn c Diavolul nu vrea s-i prseasc pruncul, aa c trebuie s lupi altfel.

Dup cum bine tie orice cretin adevrat, Necuratul se teme de cele sfinte i nu-i place lemnul de nuc. Un bun printe are n cas o creang groas din lemn de nuc, special pentru aceste cazuri. Creanga trebuie nvelit strns n Calendarul Ortodox pe anul n curs. Se pune copilul legat i stropit cu ap sfinit cu capul pe Biblie i se bate la tlpi cu creanga de nuc. n acelai timp, se sperie Satana din el cu porunci n numele sfntului sau sfinilor din ziua respectiv. De exempu, dac vrei s scoti dracii din copil astzi 17 novembrie, ndemnul trebuie strigat aa:
"Piei, Satana! i-o cere sfnta nou muceni Chirana preaneleapta, din Tesalonic, care n chinuri s-a svrit, la anul 1751! i poruncesc Nimfas i Evvul, care n pace s-au svrit. Dispari, Satana! n numele preacuviosului Varsos i a celor ase sfini mucenici din Egipt i poruncesc s prseti acest copil, AMIN!"

Dac toate cele de mai sus vor fi nfptuite cu pricepere i dragoste de Dumnezeu, bestia care i bntuie copilul va pleca pentru totdeauna i niciodat nu se va mai ntoarce, iar copilul va rmne vesnic bun i asculttor, cu fric de Dumnezeu, aa cum i dorete orice bun parinte cretin.
daniil_pravoslavnic
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:08
io zic sa iti joci rolul,da tot ce poti.....te va inghiti gaura neagra
:)))
esti total...:)))
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:20
ana, stai ca vine farfuzela sa se dea si la popa...
cu sfaturi privind educatia copiilor si pericolele ce o ameninta pe plan modial.
ca deh, ea spera... poate s-o indura macar PravoSlavnicu si de ea, cu o anal_izare...:))))
:)
eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:23
eu mereu am spus ca fac o pereche frumoasa...
hai mai Ge,ei chiar se potrivesc
:))))
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:25

poate unul dus cu pluta..... chiar face asta copilului dupa ce citeste aici.....
auzi .... sa legi copilul de copac....
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:26
eu mereu am fost de parerea ca legi copilul de calorifer :))))
dar,daca parintele vrea de copac,asa facem
:))))
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:28
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:28
credeam ca nu inteleg eu bine .........
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:30
De la: cory_emy, la data 2010-11-17 00:30:25 credeam ca nu inteleg eu bine .........


Cory,nici nu trebuie sa te chinuii....
nu prea ai ce intelege..
bazaconii
:)))))
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:32
Vreau si io sa-mi leg copilu'! Da cini ma ajuta si pi mini, ca nu poci de una singura?
sora_ilsi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:32
De la: sora_ilsi, la data 2010-11-17 00:32:50Vreau si io sa-mi leg copilu'! Da cini ma ajuta si pi mini, ca nu poci de una singura?



eu te-as ajuta,dar.....virtual :)))
pai vezi sa nu te lege el,sora
:)))
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:34
si eu pe al meu.... dar zgaraie tare.... mai bine pe al vecinilor
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:35
de-aia mi-e teama si mie...te-ai prins
sora_ilsi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:35
pai haideti fetelor sa ne ajutam reciproc
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:37
hai
sora_ilsi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:39
deci.....
sora,te baga sihastru sub sutana lui,ca ii esti draga,ii asculti intelepciunile :)))
cri mami,tu doar sa legi copilul ecinului(deocamdata)iti va venii si tie randul....trut me :)
cory,a ta e cuminte,nu e cazul
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:39
ana... dar de ce sa leg copilul vecinului.... nu este mai bine sa il leg pe vecinul

parca este mai palpitant nu?
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:41
tu esti enoriasa lui, ano, nu io...
sora_ilsi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:42
anuska ai tu impresia ca e cuminte ....are doar fata de ingeras ....ce se ascunde dupa, doar eu stiu
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:42
hmmm.... am citit cu mare atentie cele scrise de daniil.
asta ar nsemna ca toti copii sunt posedati mai mult sau mai putin....
deci, fetelor, legati-va copii de calorifer si stropiti-i
daniile, mare figura mai esti
aly_fab
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:44
De la: cricat, la data 2010-11-17 00:41:54ana... dar de ce sa leg copilul vecinului.... nu este mai bine sa il leg pe vecinul

parca este mai palpitant nu?


aaaaa,de asta-mi esti :)))
palpitant va fi numai daca ma chemi si pe mine :))
hi hi,sa te ajut sa il legi,dupa care poti pleca linistita
:))))
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:44
si prea cuviosul...
sora_ilsi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:44
pe vecinul il legam eventual de pat ...de calorifer parca nu prea merge sau daca fanteziile sunt cu caloriferul asta e
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:47
Oitzelor, pravoslavnicia mea se va indrepta catre o Sfanta Hodina.
Fiti vigilente la corintele ciopiilor, si aveti grija de ei ca sa nu ajunga in bratele dezamtului sau ale Necuratului golitor de carduri.
Hail our Lord! Amin +
daniil_pravoslavnic
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:49
cory, il legam de si de pat si de calorifer (pe rand )....
saracu' vecinu..... ce i se pregateste....
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:50
las' ca si lui i-o placea...
sora_ilsi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:51
cri,ai grija la alegerea vecinului....
unu tanar,brunetel,ochii verzi,bine facut si viril dom'le....
:))))

iar voi....stati la coada :)))
anaROBERT
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:52
anuska ....n-ai gusturi rele !!!!
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:54
coada e-n formare...de-aia nu mai raspunde nimeni...e ocupati...
sora_ilsi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:54
ana... tanar este, brunet este, dar are ochii albastrii

il facem sa ii tina inchisi .... bine?
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scoica de vanzare pentru bebe 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:06
bani castigati cat timp stai acasa cu bebe 6 De la: silviu_m74 31 Martie 2009 21:20
CALENDARE SI AGENDE PERSONALIZATE CU FOTOGRAFIILE DVS. 4 De la: tessy 24 Noiembrie 2008 14:18
Carut, patut, scoica, sterilizator, ham, sac, marsupiu, haine si incaltaminte 1 De la: antonioroby75 2 Ianuarie 2011 16:38
Masuta si scaunel din lemn pentru copii 2 De la: ezone 27 Mai 2010 16:39
Setari Cookie-uri