Cum dezvoltam creativitatea copiilor?

Haideti sa discutam concret cum dezvoltam creativitatea copiilor? Cum cream un mediu propice pentru dezvoltarea imaginatiei?
SuperMama
Postat pe 24 Octombrie 2010 20:22
jocul e cea mai recomandata metoda..indiferent de virsta copilului jocul in scop educativ va trezi mereu entuziasm.
rapsody33
Postat pe 27 Octombrie 2010 03:36
De la: rapsody33, la data 2010-10-27 03:36:10jocul e cea mai recomandata metoda..indiferent de virsta copilului jocul in scop educativ va trezi mereu entuziasm.


da si eu sunt de acord cu jocul, dar va rog sa-mi spuneti si mie cum sa fac sa ma joc cu fetita mea de 2 ani jumate cand vin de la servici in fiecare zi si sunt obosita, trag de mine sa-mi fac timp si chef sa ma joc cu ea desi as vrea sa o fac mereu; sambata fac mancare si curatenie (ma mai ajuta si sotul) deci iar nu prea am timp, iar duminica imi fac timp sa stau mai mult cu ea desi as vrea sa ma odihnesc sau sa ma relaxez; nu spun ca joaca cu ea nu ma binedispune, dar asa sunt in urma cu odihna... ca as dormi mereu;
si as vrea ceva idei de joc de creativitate; avem o groaza de chestii : plastelina, o planseta cu tot felul de chestii de desenat cu carioca cu apa (animale, ceasul, buburuze), casuta cu diferite forme de inserat (forme geometrice, animalute), o cutiuta muzicala cu butoane in diferite forme si sunete (forme geometrice, animale, note muzicale etc); carti cartonate cu fructe, legume, animale, activitati, carti de povesti
voi ce mai faceti?
multumesc
Panda
Postat pe 3 Noiembrie 2010 14:05
pai, depinde de varsta fiecarui copil...

am o carticica electronica pentru mamici , cu jocurie pe diferite varste. cine este enteresat(a) sa-mi lase un mesaj pe privat!
aly_fab
Postat pe 24 Noiembrie 2010 13:27
nu uita ca ei , copilasii se plictisesc foarte repede.....de aceea mamica trebuie sa aiba un as in maneca...daca se poate.. este foarte obositor pentru o mamica care si munceste...si vine acasa deja obosita...
aly_fab
Postat pe 24 Noiembrie 2010 13:31
Tot felul de jocuri, plastilina - si multe si felurite povesti - cu povestile spun din experienta proprie ca mi-am stimulat eu personal creativitatea eventual sa fie stimulat sa se joace de-a teatrul de papusi si sa-si inventeze singur povestile

am o mare rugaminte la voi - particip la un concurs foto, si va rog muuult de tot ajutati-ma cu un vot si pentru fetita mea draga:
- eliminati eventualele spatii libere in link pt a putea functiona:

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-foto-copii-Asteptandu-l-pe-Mos-Craciun/Fetite-1-an-6-ani/Fetita-mea-829.html

multumesc mult!


funny_lucky
Postat pe 6 Decembrie 2010 20:12
Este greu ca sa te ocupi de educatia copiilor si creativitatea lor daca este obosita..Cel mai ideal ar fii ca barbatul sa munceasca ...Si femeua sa se ocupe de educatia si creativitatea copiliilor....Ar fii frumos ptr copiii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Decembrie 2010 22:31
va rog sa-mi trimite-ti si mie carticica electronica pt mamici la epastrav@gmail.com. multumesc
garbo213850
Postat pe 14 Iulie 2011 15:33
Dragele mele,

Va rog sa ne ajutati sa castigam concursul pentru coperta revistei Baby. Intrati pe link si votati-ne ( Horia-4 - baietelul cu camasa roz :-))
Multumim mult!
http://concurs.unica.ro/coperta-baby/home/cauta/horia.html
shinning
Postat pe 1 Aprilie 2012 20:26
http://concurs.unica.ro/coperta-baby/home/cauta/horia.html




shinning
Postat pe 1 Aprilie 2012 20:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lectii de educatie muzicala pentru prescolari Boem Club 1 De la: garbo_382040 26 Mai 2014 19:11
buna! 3 De la: bau 22 Iunie 2010 20:39
nu-mi mananca fetita 42 De la: m_ada 7 Decembrie 2010 14:54
concursul -miss garbo.ro 3 De la: Ciresica 7 Octombrie 2010 20:55
Incompatibilitate copil -educatoare 2 De la: si_totusi 16 Septembrie 2010 16:01
Setari Cookie-uri