COMARUL


COMARUL

Nu m mai uit la televizor. Am comaruri noapte de noapte. Ieri noapte l-am visat pe bietul Gioan pus la col n genunchi pe coji de nuc de Ponta, iar tataia, lng el, i cnta ,,Sculai voi oropsii ai vieii!
Alalteri noapte i-am visat pe Firea, Rzvan Dumitrescu, Ciutacu i Ciuvic cu vreo nc dou crainice de la Antene si Realitatea, mbrcai toi n ciocli, cum i spau groapa lui Bsescu. Crin i Ponta i tineu lumnrile, iar Vadim se ruga la Maica Precista s-l ia mai iute. Cnd m-am sculat dimineaa i am dat drumul la televizor, Bsescu era n picioare tare-mare, ne vorbea de criz
Mai acum o sptmn, tot n vis, m-am pomenit cu Dan Diaconescu, noul preedinte al rii, c-mi bate la u i-mi d 10 mii de euro. ,,De la Partidul Poporului!-zice.
Radu Moraru l dezgroap pe Ceauescu n fiecare noapte i mi-l arat mie la televizor. M-am sturat de rnjetul lui, nu vreau s-l mai vd,,Naule, i-am spus, mai bine arat-mi-o pe Simona Senzual, ca s-mi cltesc si eu ochii
Visez noaptea ce vd ziua, numai violuri, sinucideri, crime, accidente de circulatie i alte bazaconii. i toat ziua criz si criz Ce criz? C-am fost la Blea -lac i n-aveai loc s dai cu banul de-atia oameni Lumea bea, mnca, se distra Unde era criza?
Mi, televizoarelor, mai dai-ne si nou un Pleu, un Liiceanu, un Patapievici, o An Blandian sau un Crtrescu, poate tia or avea mintea mai limpede s ne limpezeasc i pe noi. Mai dai-ne un balet, un teatru, un om mai ca lumea de la care s nelegem i noi ceva.
Pn atunci eu v jur. Nu m mai uit la televizor! Ba nu, am s m uit la ,,Taraf la Salam c-mi place cum i zice:
,,Mam, mam si iar mam,
Cum curg euroii-n palmㅔ

Ion Ionescu-Bucovu 2 septembrie 2010
Bucovu
Postat pe 2 Septembrie 2010 09:57
zambila
Postat pe 2 Septembrie 2010 10:05
"iegzista o singura egzplicatzie"......arunca telecomanda sau vinde televizorul cu totul.... si ai scapat de cosmar....
tutankhamon
Postat pe 2 Septembrie 2010 11:15
valei, asta ar fi cosmar. sa apara astia zi de zi pe sticla

consider ca plesu, liiceanu si patapievici sunt doar niste neni aroganti, cu aere de mari filozofi si cam atat . apar la tv, isi iau moace de mari cunoscatori si cugetatori, isi dau ochii peste cap si emit judecati de valoare de necontestat. ca sa nu mai zic de vocabularul folosit .ingramadeala de neologisme din exprimare le garanteaza laurii gloriei doar printre snobi si sclifositi
s-au autodeclarat societatea civila si elita romaniei, au inceput sa se citeze unul pe altul si sa se elogieze reciproc."societatea asta civila" a lor a fost suspect de partinica.

au avut mereu o atitudine de negare sau de minimalizare a tot ce este romanesc. o gasca de smecheri cu pretentii, care si-au urmarit numai interesele

patapievici o fi bun in meseria lui -fizica. in rest.....

ana blandiana nu exceleaza ca poeta dar vorbeste lesinat si afectat . pentru unii , asta e dovada de un intelectualism rasat

liiceanu un ipocrit care spune peste tot ca a fost preferatul lui noica - de parca asta ar fi realizarea vietii sale. a cam spalat cu el pe jos petre tutea dar baiatul are obraz gros si s-a facut ca nu cunoaste
si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 12:02
dap!
la noi asa se rezolva problemele societatii: apari la tv si-ti dai ochii peste cap, acuzi pe unul sau pe altul si gata, te-ai spalat pe maini, ai rezolvat problemele omenirii, poti dormi linistit, cu constiinta impacata....
zambila
Postat pe 2 Septembrie 2010 12:26
si mai ceva, in caz ca te impiedici de posturi precum antena3, protv, realitatea....etc, sa stii ca exista si altele unde nu se discuta nici politica, nici despre tara in care traim
zambila
Postat pe 2 Septembrie 2010 13:53
De la: zambila, la data 2010-09-02 13:53:48si mai ceva, in caz ca te impiedici de posturi precum antena3, protv, realitatea....etc, sa stii ca exista si altele unde nu se discuta nici politica, nici despre tara in care traim

CORECT ! si inca cite posturi !
Cit despre criza @ Bucovu crede-ma EXISTA si inca cum ,poate tu esti un norocus mai sint si din astia dar cei care lucreaza la patron o simt cel mai bine !
angin
Postat pe 7 Septembrie 2010 17:09
cautati un psiholog nene ca sa-ti aleaga programele . si nai decit sai urmezi reteta .
memo
Postat pe 8 Septembrie 2010 04:02
Ori esti prea destept.......ori.....chiar tre' sa-l arunci televizorica pe geam
Nirvana
Postat pe 13 Septembrie 2010 15:16
neah'.....televizorul e de vina....
anaROBERT
Postat pe 13 Septembrie 2010 15:18
memo ,draga (asa iti scrii tu numele ,asa i scriu si eu)mai invata putine gramatica ....
garbo023067
Postat pe 13 Septembrie 2010 20:30
Aveti dreptate
garbo023067
Postat pe 13 Septembrie 2010 20:32
bun subiect! asta e cosmarul nostru la toti si mintim poporu cu televizoru......ce sa mai vorbim ca fieca re televiziune are pe cineva in spate care-si urmareste acopu si tot asa noi inghitem minciunile lor .........
166116maryeta
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:27
Mi-a placut "of-ul" . M-a facut sa si rad. Insa din pacate este o trista si amara realitate. Eu nu ma uit la televizor, l-am bagat intr-un colt al dormitorului. De patru ani. Si uitati-va, nu am murit. Sunt chiar foarte vie si ma simt chiar bine. Ce se intampla in jurul meu nu am cum sa ratez, chiar daca nu am televizor; ascult radio pe calculator la birou, se mai comenteaza cate cava printre colegi, daca vreau neaparat sa aflu ceva in mod special, intru pe net si este ok. Si in arta, si in literatura, si in stiinta... Deci se poate si fara ce ti se da de catre niste nebuni.
garbo103632
Postat pe 22 Septembrie 2010 09:47
Da! La nu...
Luna_in_capricorn
Postat pe 22 Septembrie 2010 09:56
io ma uit pe antena 3
se pune?
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2010 10:18
buna dimineata pisoi frumos
tusi_Oli
Postat pe 22 Septembrie 2010 10:25
'neatza, tusi!
zambila
Postat pe 22 Septembrie 2010 10:29
neata inca o data pisoi pufos
neata la toata lumea de aici de forum
o zi frumoasa si cat mai mult soare
tusi_Oli
Postat pe 22 Septembrie 2010 10:31
'neata, fetelor!

Tylly
Postat pe 22 Septembrie 2010 10:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care este simnificatia visului? 23 De la: barboneli 15 Decembrie 2011 15:49
femeia taur cu un leu 27 De la: fleurdelis 25 Aprilie 2010 13:02
Leoaica & Barbatul Fecioara 1 De la: DaMarkus09 3 Decembrie 2008 02:09
Femeia gemeni si barbatul balana 34 De la: garbo304761 6 Aprilie 2013 02:36
Va rog!!!!Femeia berbec-barbatul taur?Va implor 14 De la: grigoras69 9 Martie 2011 13:19
Setari Cookie-uri