Pauza In Relatie

Buna. Sunt intr-o relatie de 9 ani. Acum s-a ivit o problema,in privinta mea majora. Prietena a cerut sa facem o perioada de pauza,pe motivul ca nu mai simte la fel,nu mai e iubirea de la inceput,nu mai simte acei fiori si fluturi in stomac. Acum e incerta,ar vrea sa se lamureasca daca are nevoie de mine in viata ei. In privinta sentimentelor suntem amandoi de acord ca in orice relatie de durata intervine obisnuinta,baza e increderea,respectul reciproc,fidelitatea. Ea in general e incerta in legatura cu tot ce o inconjoara. Eu de cativa ani lucrez in strainatate,vin acasa desul de des,la o luna,maxim o luna jumatate,o saptamana,4 zile,cand cum pot,si atunci fac tot posibilul sa imi petrec fiecare minut cu ea. Am plecat in ideea comuna de a face un ban sa ne luam o casuta. Acum cand suntem pe ultima suta de metri pare a cadea totul. Insista pe ideea ca nu simte dorul meu,ca nu ii lipsesc asa cum vede la alte cupluri,ca nu ii dau un rost in viata.Ea in principiu e un suflet melancolic,cu stari de deprimare destul de dese,si astepta ca eu sa o scot din impas.Tine la mine,ii pasa mult de mine,dar nu mai simte iubirea de la inceput,ba uneori pune ca nu mai e iubire,ca ba simte ca e bine, ba ca nu e bine. O influenteaza si familia,caci eu desi sunt un om care isi impune puncteul de vedere cu persoanele din extreior,sunt moale in legatura cu ea.Intradevar,dar o fac pentru faptul de a avea liniste in casa,nu ma deranjeaza ca ea sa isis verse uneori stresul vietii pe mine. dar acum nu stiu ce sa mai fac. Am ajuns cumva la un punct de nu stiu ce si cum. Daca nu as lasa-o sa se gandeasca as fi un egoist si nu tin seama de dorinta ei,cu riscul de a o indeparta si mai mult. Acum 8 zile ne-am intanit,am discutat normal, am ras,am fost la un parc de distractii, ne-am simtit bine,sa comporta fata de mine cu toate acele mici semne de atasare si dragoste ce se regaseste la un cuplu normal. Pana acum am avut o relatie armonioasa,asa spune si ea,ca am facut tot posibilul sa o fac fericita,dar acum nu mai stie ce vrea....si nu as vrea sa o pierd...aveti sfaturi,idei?
Va multumesc.
Alins80
Postat pe 31 August 2010 12:14
dap! sa-i acorzi pauza ceruta si sa n-o bati la cap....daca e sa fie, o sa fie!
zambila
Postat pe 31 August 2010 12:21
sa va zic cum e cu pauza asta intr-o relatie

va imaginati iar elevi in banca si alegeti obiectul pe care nu-l puteti suferi. sa zicem ca e fizica . vine profesorul, incepe lectia. are timp destul . sunt doua ore una dupa alta plictiseala, lipsa de interes, nimic care sa va incite . ce faceti? nu stati cu ochii pe ceas, rugandu-va sa vina pauza? daca ati putea nu v-ati ridica si pa, nene, cu fizica ta? vrute-nevrute, trebuie sa fiti acolo da, gandul e cu totul in alta parte. alegeti calea cea mai sigura pentru voi ca sa chiuliti. pauza si ...drumul
si_totusi
Postat pe 31 August 2010 13:13

haidi mai, ca nu-i chiar asa....
m-ai nimerit cu fizica aia
nu stiu cum s-a nimerit, da io o iubeam pe profa si profa pe mine....
zambila
Postat pe 31 August 2010 13:17
am zis si eu, zambilici. schimbam fizica cu cea chimie
si_totusi
Postat pe 31 August 2010 13:26
Acorda-i pauza ceruta, insa impune un timp pentru aceasta pauza (intre o saptamana si o luna as zice eu). Stabiliti si fiti de acord si ce se va intampla in acea pauza; de exemplu, nu va veti vedea nici suna. Dupa aceea sa va intalniti si sa va rediscutati relatia.
aliceintaraminunilor
Postat pe 31 August 2010 13:31
neee, e perfect asa!!!
chimia imi placea

doar fizica imi dadea batai de cap, si eu profei
zambila
Postat pe 31 August 2010 13:47
Buna. Pe moment chiar asa suntem.Cand am fost acasa ,acum o saptamana jumate,ea m-a sunat,ne-am intalnit,nu doar pentru o ora.Acum are atentia distrasa,e si fratele ei acasa cu prietena,veniti din strainatate,ne compara cu ei,ca ei zambesc,ca se saruta mai des,ca vede stralucire in ochii lor. Problema e ca de cand o cunosc ea a fost mereu incerta,e introvertita,are mereu momente de tristete si bucurie,cand e bucurie si petrecem mai mult timp impreuna e totul ok,dar cand cade in perioada de tristete nu mai gaseste nici un tel in viata,e plictisita si nemultumita de tot,si de noi.Argumenteaza ca nu simte dor nebun dupa mine,parerea mea asta deoarece suntem de ceva ani impreuna,iar cu mine aici ea acolo nu ne putem atasa asa puternic unul de altul,e normal sa nu simta atat de mult lipsa mea,deoarece s-a obisnuit ca vin si plec.Acum cmva isi doreste sa simta din nou fluturii din stomac,ce ii simtea la inceput,argumentand exact ca nu mai simte la fel,ca nu mai e iubirea de la inceput.Dar ma intreb si va intreb,dupa 9 ani cine mai simte fluturi in stomac?Ce relatie mai e la fel si dupa 9 ani?Si o mai influenteaza si familia...ca prea sunt "moale" in privinta ei...pai daca nu cedam ne certam,nu sunt omul care cedeaza,in fata nimanui,facandu-i pe plac m-am starduit sa aduc putina bucurie in sufletul ei.Dar fiecare isi are propria cruce,trebuie sa junga sa se intelaga cu sinele,sa fie multumit de el insusi ca sa poata fi multumit si sa poata aprecia ce e in jur.Ilar,e de acord cu mine,dar nu merge...
Alins80
Postat pe 1 Septembrie 2010 11:39
Da-i timpul de gandire pe care l-a cerut, este mai bine asa decat sa va casatoriti sa mai aveti si un copil si pe urma sa isi dea seama ca nu mai simte fluturi in stomac. Cand se simte pregatita si te vrea in viata ei o sa fie alegerea definitiva.
garbo028880
Postat pe 3 Septembrie 2010 15:30
citind topicul mi-am adus aminte de o vorba pauzele lungi si dese, cheia marilor succese, cat despre pauza e bine sa ii oferi cat mai multa libertate celui de langa tine
giul1a
Postat pe 3 Septembrie 2010 15:33
Eu am patit la fel nu am cerut ca si ea o pauza, sa imi dau seama de adevaratele mele sentimente, eram confuza. La cununie eu plangeam pentru ca imi dadeam seama ca nu este ceea ce vroiam eu toti credeau ca plang de emotie nu vroiam sa-i dezamagesc pe ai mei.Dupa aceea a venit pe lume fetitele mele iar acum m-am consolat cu asta .
garbo028880
Postat pe 3 Septembrie 2010 15:41
Pauza = pa, pa.
Doara
Postat pe 3 Septembrie 2010 18:27
eu nu sunt casatorita dar am o relatie de sase ani de zile si oricum a fost ea,...mai mult rea decat buna nu m-am despartit de el..acuma sufar foarte mult stiu ca trebuie sa merg inainte da nu mai pot.de luni intregi sufar foarte mult desi am incercat sa ma indepartez de el nu pot..si degeaba ma duc in oras..nu ma simt bine..orice as face imi doresc sa fiu bine cu el..problema este ca el e o fire indiferenta si eu sunt genul care pune la suflet orice..sunt si departe de el pentru ca sunt la facultate in alt oras...
alesiaaaaa
Postat pe 23 Septembrie 2011 21:19
io. nush de ce ...am impresia ca dumneaei e cam buiaca...de prea mult bine...si ca si-a gasit pe cineva....am vazut zeci de cazuri de astea....
nu isi da seama ce pierde...duca-se....
va reveni ...sa te roage de iertare....cand va realiza diferenta dintre ceea ce a sperat ca va gasi si ceea ce a pierdut...
iar familia ei, poate tocmai asta iti sugereaza...ca esti prea bun cu ea...si ea profita...
iar despre fluturi...io ii simt si dupa aproape douazezi...destul de des si de pronuntat...
dor72_
Postat pe 23 Septembrie 2011 22:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 13 De la: anaROBERT 16 Septembrie 2010 14:20
e greu sa fii femeie 1 De la: rudi 27 Noiembrie 2008 01:14
Am nevoie de un sfat 21 De la: garbo069487 6 Noiembrie 2009 18:54
AUTISM!!!!!!! 8 De la: Pia 26 Septembrie 2009 10:11
Dezvoltare personala - Pasiuni 4 De la: garbo192277 12 Martie 2011 10:38
Setari Cookie-uri