Iubirea dupa porunca Lui Dumnezeu

Dupa porunca lui Dumnezeu-zice Sfantul Maxim Marturisitorul-dragostea este statornica.Cel care uneori iubeste si alteori uraste(pe aceasi uneori il iubeste si alteori il uraste) acela nu are dragostea cea dupa porunca,ci are o iubire care se manifesta oricum..Iar iubirea dupa porunca o are acela care-i iubeste pe toti la fel,care nu face deosebire intre prieteni si dusmani,acela care e statornic in iubire si se sileste sa-l iubeasca si pe cel pe care nu l-ar iubi si face asta pt ca asa vrea Dumnezeu..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Iunie 2010 22:45
Iubirea lui Dumnezeu se revarsa catre lume,catre oameni,catre noi toti,pentru ce este scris in Evanghelie de la Ioan..Arat de mult a iubit Dumnezeu lumea,incat pe Fiul Sau Cel Unul Nascut L-a dat,ca orice care crede in El sa nu piara,ci sa aiba viata vesnica.Din aceste cuvinte ca Dumnezeu iubeste lumea pe care a creat-o ,iar daca Dumnezeu este iubire si noi trebuie sa fim iubire...Iubirea omului fata de Dumnezeu se arata in implinirea poruncilor Lui,dupa cuvantul Domnului Hristos,,Cel ce Ma iubeste pazeste poruncile Mele,si-l voi iubi si Eu si Ma voi arata lui....Si mai departe..Cel ce Ma iubeste pazeste cuvantul Meu SI TATAL Meu il va iubi si vom veni la el si la el Ne vom face lacas...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Iunie 2010 22:57
Cel care se gandeste la Dumnezeu cu dorinta de a nu mai pacatui el insusi ,se infraneaza de la tot ceea ce e rau,de la tot ceea ce stie ca nu vrea Dumnezeu sa fie in viata omului...Cel ce se infraneaza ajunge la rabdare si la indelunga rabdare............Cel ce are rabdare si indelunga rabdare are nadejde.........Cel ce are nadejde se curata de patimi,de rautati,iar cand a ajuns la nepatimire,cand a ajuns la o statornicie in bine,acela are o iubire statornica..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Iunie 2010 23:02
Pe fiecare dintre noi ne intreaba Domnul Hristos; Ma iubesti tu pe Mine? Ma iubesti tu pe Mine mai mult decat pe acestia? Tii seama de Mine?..Si stiti sunt multi credinciosi care au o credinta de sistem,nu o credinta care duce in legatura cu Dumnezeu..Adica sunt unii credinciosi care isi indeplinesc anumite datoriri,insa fara sa se gandeasca la iubirea izvorata din credinta.Sunt credinciosi care nu iua seama de iubire---desi porunca iubirii e porunca cea mai mare....Deci nu sunt fara credinta ,daca n-au credinta aceea care duce la iubire.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Iunie 2010 23:10
cred ca-ntr-o zi...o sa incep sa te cred
fleurdelis
Postat pe 22 Iunie 2010 23:11
cred ca-ntr-o zi...o sa incep sa te cred
fleurdelis
Postat pe 22 Iunie 2010 23:11
'ai mai fleur..
bluelight
Postat pe 22 Iunie 2010 23:12
ooof zau!
fleurdelis
Postat pe 22 Iunie 2010 23:18
ii si ea a noastra.
pata de culoare adica. da nu zic ce culoare
bluelight
Postat pe 22 Iunie 2010 23:23
e!
fleurdelis
Postat pe 22 Iunie 2010 23:25
io, sincer, nu mai citesc demult ce scrie...( si prin urmare,n-am motiv sa ma enervez)
si ma gandesc ca are si ea nevoie sa se simta intre oameni . chiar si asa.
bluelight
Postat pe 22 Iunie 2010 23:30
mda...te-ai dedicat toata lui Doamne Doamne,dar ai grija ca si el este tot barbat si s-ar putea sa te faca sa suferi

esti cu biblia in fapt tu maica
anaROBERT
Postat pe 22 Iunie 2010 23:52
iubirea dupa porunca lu' dumnezeu?... al dracu' voyeurist, moshu' asta... cat l-or taxa provaiderii pt acesu' la videochat, ha?...
zambil
Postat pe 23 Iunie 2010 09:01
De la: zambil, la data 2010-06-23 09:01:20iubirea dupa porunca lu' dumnezeu?... al dracu' voyeurist, moshu' asta... cat l-or taxa provaiderii pt acesu' la videochat, ha?...

Cat de curand.
alex2007
Postat pe 23 Iunie 2010 09:06
De la: anaROBERT, la data 2010-06-22 23:52:17mda...te-ai dedicat toata lui Doamne Doamne,dar ai grija ca si el este tot barbat si s-ar putea sa te faca sa suferi

esti cu biblia in fapt tu maica
Nu cred ca Dumnezeu este asa egoist asa cum sunt barbatii...Apoi nu a specificat nimeni ca Sumnezeu ar fii barbat sau femeie...Dumnezeu este un Duh...Si nu cred ca Dumnezeu face pe nimeni sa sufere..Ci ma degraba alegem sa suferim pt ca nu ascultam de Cuvantul Lui...Si de asta daca traim murdar nu avem cum sa gandim curat..Gandim tot murdar si asta ne duce la suferinta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Iunie 2010 11:16
Eu cred ca daca un om traieste curat,,omul gandeste curat si Dumnezeu il fereste de cele rele..Nu il lasa...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Iunie 2010 11:18
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-23 11:18:06Eu cred ca daca un om traieste curat,,omul gandeste curat si Dumnezeu il fereste de cele rele..Nu il lasa...




ai o parere labila,cum poti sa crezi asa ceva?

acum sincer esti cumva maicuta,preoteasa ceva,faci parte dintr-o secta? cred ca nici tu nu crezi aberatiile pe care le postezi
anaROBERT
Postat pe 23 Iunie 2010 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exercitii pentru abdomen 14 De la: Rotty 12 Ianuarie 2013 14:09
stresul ingrasa? 29 De la: tomaioana 13 Iulie 2011 13:34
CUM S IERTM .. 81 De la: cretz0oolina 14 Aprilie 2010 16:44
Putin din fiecare??? 2 De la: garbo026388 14 Iulie 2009 19:42
Ce parere aveti? Crede-ti ca comunismul i-a inrait pe romani? 66 De la: garbo072160 3 Iulie 2010 13:35
Setari Cookie-uri