Cat costa o nastere la Municipal?

Urmeaza sa nasc la inceputul lui August,la Spitalul Municipal.I-mi poate spune cineva cat mai costa o nastere normala acolo.
sevand
Postat pe 17 Iunie 2010 13:58
eu am nascut la municipal anul trecut, in aprilie, dar criza nu reusise sa-si puna amprenta prea adanc in buzunarul meu. depinde si la ce dr esti. eu am nascut normal si, cu totul, m-a costat circa 500 de euro: 300 la dr meu, 100 la celalalt dr care m-a asistat, 50 la moasa si restul pe la infirmiere, care au avut grija in special de copil. dar, ti-am spus, depinde si de dr cu care vei naste. ar trebui sa vb cu el. mai depinde si de posibilitatile tale. nu te apuca sa dai toti banii din casa doar ca sa nasti. oricum banii ii dai dupa, nu inainte. eu am avut un dr super, nu m-a lasat sa ma chinui prea mult si dupa 2 zile am fost acasa.

la fetele care au grija de bebe, cate 5-10 lei. sa nu dai mai mult ca umbla vorba, zici ca-i telefonul fara fir si pe urma se agata de tine precum scaiul.
monica30
Postat pe 20 Iunie 2010 08:54
De la: sevand, la data 2010-06-17 13:58:38 Urmeaza sa nasc la inceputul lui August,la Spitalul Municipal.I-mi poate spune cineva cat mai costa o nastere normala acolo.
Cautati un doctor bun...Dinainte,,intereseaza-te..Pregateste terenul...Dumnezeu sa iti ajute ca sa ai o nastere usoara..Doamne ajuta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 10:51
De la: sevand, la data 2010-06-17 13:58:38 Urmeaza sa nasc la inceputul lui August,la Spitalul Municipal.I-mi poate spune cineva cat mai costa o nastere normala acolo.
Am auzit ca prin strainatate se fac injectii la coloana vertebrala,,ca un fel de anestezie de nu mai simti durerile asa mari...Nu stiu daca se face anestezie si in romania,,,ca nasterea normala sa nu mai fie asa dureroasa si sa nasti normal...Sa nu se mai taie la burta...Eu consider ca este ceva urat..Sa iti taie burta in doua
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Iunie 2010 22:44
Ai auzit si tu luptatoareo,doar ai auzit atat,ca nu se fac injecii in coloana ci in vena,,,,,ha,sa nu te taie pe burta?ai vazut si u vreo operatie de cezariana cum arata acum?nici nu se cunoaste.eu am nascut normal dar sincer acum daca as naste as prefera cezariana.cat costa?cam asa 500 de euro.da eu nu le-as da nimic,ca oricum te doare si te chinui si tot nu-ti fac munca mai usoara.eu cand am nascut acum multi ani,nu aveam bani la mine.urmau sa-mi aduca familia da pana au venit am nascut,fara bani si n-am murit,apoi n-am mai dat nimi la nimeni,eeeeeeee
estela
Postat pe 25 Iunie 2010 01:44
De la: estela, la data 2010-06-25 01:44:08Ai auzit si tu luptatoareo,doar ai auzit atat,ca nu se fac injecii in coloana ci in vena,,,,,ha,sa nu te taie pe burta?ai vazut si u vreo operatie de cezariana cum arata acum?nici nu se cunoaste.eu am nascut normal dar sincer acum daca as naste as prefera cezariana.cat costa?cam asa 500 de euro.da eu nu le-as da nimic,ca oricum te doare si te chinui si tot nu-ti fac munca mai usoara.eu cand am nascut acum multi ani,nu aveam bani la mine.urmau sa-mi aduca familia da pana au venit am nascut,fara bani si n-am murit,apoi n-am mai dat nimi la nimeni,eeeeeeee
Nu stiu dar mie nu imi plac operatiile...Si nu mi-as dori sa mi se taie burta doar in caz de urgenta...Dar eu consider ca doar femeile lenese prefera sa li se taie burta decat sa aiba o nastere normala....Apoi in germania injecttile se fac in sina spinarii si nu simti foarte mult, dar ai o nastere normala....si copiii poti sa ti-i lasi la cresa si tu poti munci...Pt ca eu una as inebuni ca sa stau 24 ore din 24 cu un bebe...Apoi eu nu prefer barbati romani,,ca sunt necivilizati....Daca ma marit imi iau un nemt ca sunt harnici si mai civilizati....Dar pana atunci savurez timpul....Pt ca tare bine este sa faci ce vrei si sa nu dai explicatii nimanui......sunt lucruri mult mai importante decat barbatii pe lumea asta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Iunie 2010 15:57
consideri u cam multe si degeaba.habar nu ai despre viatza, nu poti sta cu un bebe 24 din 24?pt ca esti dusa rau mintal daia.ca atunci cand faci un copil trebuie sa ai grija de el mai fata.....si nu te mai iluziona cu germanii ca aia vor femei de neveste nu rapandule....nu iti place sa te taie pe burata?atunci sa vezi cum e cand te taie la p.z.a......vai de tine ce varza esti
estela
Postat pe 26 Iunie 2010 00:56
hellooo,nastere usoara,de ce nimeni nu le face flagrant cu DNA-ul acestor doctori care se pling de salarii si iau spaga intr-o zi cit salariul pe o luna?sunt platiti sa isi faca treaba,cred ca noi i-am obisnuit asa,bafta in toate
traian1
Postat pe 26 Iunie 2010 08:40
Dupa limbajul pe care il folosesti nici tu nu esti prea departe de ceea ce ii spui celeilalte domnisoare.Si da, injectia se face in coloana si se numeste epidurala.Si e dreptul orcui sa isi traiasca viata asa cum doreste.Nu vad de ce consideri ca tu ai fi mai buna, inteleapta , cunoscatore decat altele?
sadethro
Postat pe 26 Iunie 2010 09:23
Sotia mea a nascut cu dr.RADOI CRISTIAN,e foarte ok.iam dat lui 800 lei desi nu vroia sa i ia banii,50 de lei la moasa,50 lei la asistenta care vine sa te invete una alta si maruntisuri de 5 lei 10 lei la alea care ma spala pe mine sii pe bebe.NU trebe sa te arunci in figuri cu euro.dai si tu dupa posibilitati ca nimeni nu iti pune o suma fixa.e criza si se intelege:))))))bafta multa.bebe meu are 2 luni deja si e sanatoasa tun.
sudistu
Postat pe 26 Iunie 2010 09:36
urucoana
Postat pe 26 Iunie 2010 13:53
Nu stiu dar mie nu imi plac operatiile...Si nu mi-as dori sa mi se taie burta doar in caz de urgenta...Dar eu consider ca doar femeile lenese prefera sa li se taie burta decat sa aiba o nastere normala....Apoi in germania injecttile se fac in sina spinarii si nu simti foarte mult, dar ai o nastere normala....si copiii poti sa ti-i lasi la cresa si tu poti munci...Pt ca eu una as inebuni ca sa stau 24 ore din 24 cu un bebe...Apoi eu nu prefer barbati romani,,ca sunt necivilizati....Daca ma marit imi iau un nemt ca sunt harnici si mai civilizati....Dar pana atunci savurez timpul....Pt ca tare bine este sa faci ce vrei si sa nu dai explicatii nimanui......sunt lucruri mult mai importante decat barbatii pe lumea asta[/quote]

sincer te admir pentru alegerea ta, de a naste normal si nu prin cezariana. eu am nascut normal, cu toate ca vorbisem cu dr meu cu 3 luni inainte ca vreau cezariana, tocmai ca sa nu simt durerea. dar stii ceva? ii multumesc ca nu mi-a facut cezariana. cu toate ca mi-a facut epiziotomie, recuperarea a fost rapida. si mai ai un avantaj: scade foarte mult riscul de a contacta HPV, virusul care genereaza cancerul de col uterin.

si pentru cine nu stie, la cezariana sunt 2 taieturi: una pe burta si una pe uter (aviz amatoarelor).

in privinta statului cu copilul 24/24, tin sa te contrazic, dar nu mai comentez, o sa vezi atunci ca iti vei schimba total mentalitatea. eu mai am 10 luni de stat acasa si nici nu vreau sa ma intorc la munca.

epidurala nu se face oricand si oricum. trebuie vorbit cu doctorul dinainte.

nu toti barbatii romani sunt necivilizati si nu toti nemtii sunt civilizati. ba chiar sunt foarte zgarciti.
monica30
Postat pe 26 Iunie 2010 21:35
nu stiu .nu sunt casatorita.
vuvuzela
Postat pe 26 Iunie 2010 21:38
HELLOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!! nu verifica nimeni mesajele inainte sa fie postate?
care e intrebarea initiala si unde s-a ajuns cu raspunsurile? de ce nu se anuleaza conturile persoanelor care folosesc limbaj agresiv si injurios? am inteles ca e un forum de discutii libere, dar parca asta inseamna ca oricine isi poate spune parerea si nu sa se foloseasca jargonul pe post de limbaj!!!!!!!!!!!!!!!! va rog luati masuri!!!!!!!!!!!!!!


si mi se pare totusi un subiect destul de serios!!!!!!!!!! eu zic sa lasam glumele la o parte si sa nu mai deviem de la subiect, indiferent de tema de discutii. poate totusi cineva chiar are nevoie de ajutor!!!!!!!!!!!!!!
monica30
Postat pe 26 Iunie 2010 21:46
De la: sadethro, la data 2010-06-26 09:23:23Dupa limbajul pe care il folosesti nici tu nu esti prea departe de ceea ce ii spui celeilalte domnisoare.Si da, injectia se face in coloana si se numeste epidurala.Si e dreptul orcui sa isi traiasca viata asa cum doreste.Nu vad de ce consideri ca tu ai fi mai buna, inteleapta , cunoscatore decat altele?
Vaiiiiii....minune....si-a gasit Luptatoarea sustinatori.....
estela
Postat pe 27 Iunie 2010 20:41
buna, eu am nascut acum 3 ani si am facut " INJECTIE" se numeste epidurala dar trebuie vorbit cu med. si o cumperi in ziua respectiva si eu tot la municipal am nascut si se gasesc la ei in farmacie. nastere usoara
garbo062127
Postat pe 27 Iunie 2010 22:15
De la: estela, la data 2010-06-27 20:41:08
De la: sadethro, la data 2010-06-26 09:23:23Dupa limbajul pe care il folosesti nici tu nu esti prea departe de ceea ce ii spui celeilalte domnisoare.Si da, injectia se face in coloana si se numeste epidurala.Si e dreptul orcui sa isi traiasca viata asa cum doreste.Nu vad de ce consideri ca tu ai fi mai buna, inteleapta , cunoscatore decat altele?
Vaiiiiii....minune....si-a gasit Luptatoarea sustinatori.....
Mereu am avut sustinatori...Dar pe ascuns pt ca oamenii sunt rai...Si am preferat sa ma descurc singura Oamenii inteligenti nu au nevoie de turma...Pr ca ei gandesc individual
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Iunie 2010 22:24
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-27 22:24:22
De la: estela, la data 2010-06-27 20:41:08
De la: sadethro, la data 2010-06-26 09:23:23Dupa limbajul pe care il folosesti nici tu nu esti prea departe de ceea ce ii spui celeilalte domnisoare.Si da, injectia se face in coloana si se numeste epidurala.Si e dreptul orcui sa isi traiasca viata asa cum doreste.Nu vad de ce consideri ca tu ai fi mai buna, inteleapta , cunoscatore decat altele?
Vaiiiiii....minune....si-a gasit Luptatoarea sustinatori.....
Mereu am avut sustinatori...Dar pe ascuns pt ca oamenii sunt rai...Si am preferat sa ma descurc singura Oamenii inteligenti nu au nevoie de turma...Ptr ca ei gandesc individual
APROPO fii atenta sa nu mai dai peste un barbat care sa profite de pe tine...Dar m-as mira sa intalnesti ceva bun...Pt ca un om culege ceea ce seamana..Si stii vorba aia..Cine rade la urma rade mai bine...Eu nu ma bucur de raul nimanui...Dar inteleg ca multi oameni chiar isi merita soarta,,de rai de sunt
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Iunie 2010 22:28
Faptul ca ti se face o anestezie epidurala nu inseamna ca neaparat nasti pe cale naturala, atunci cand se impune o cezariana oricum nu scapii de taietura de pe burta.Si pardon, durerea oricum mai este cu o asemenea anestezie.Deci daca nu vrei sa ai dureri faci cezariana iar daca vrei sa simti ca nasti vei naste pe cale naturala.Cu epidurala pot spune ca scade durerea cam cu 20% luat pe o scala de la 1-10.
garbo159494
Postat pe 28 Iunie 2010 15:06
Faptul ca ti se face o anestezie epidurala nu inseamna ca neaparat nasti pe cale naturala, atunci cand se impune o cezariana oricum nu scapii de taietura de pe burta.Si pardon, durerea oricum mai este cu o asemenea anestezie.Deci daca nu vrei sa ai dureri faci cezariana iar daca vrei sa simti ca nasti vei naste pe cale naturala.Cu epidurala pot spune ca scade durerea cam cu 20% luat pe o scala de la 1-10.
garbo159494
Postat pe 28 Iunie 2010 15:06
Faptul ca ti se face o anestezie epidurala nu inseamna ca neaparat nasti pe cale naturala, atunci cand se impune o cezariana oricum nu scapii de taietura de pe burta.Si pardon, durerea oricum mai este cu o asemenea anestezie.Deci daca nu vrei sa ai dureri faci cezariana iar daca vrei sa simti ca nasti vei naste pe cale naturala.Cu epidurala pot spune ca scade durerea cam cu 20% luat pe o scala de la 1-10.
garbo159494
Postat pe 28 Iunie 2010 15:06
Faptul ca ti se face o anestezie epidurala nu inseamna ca neaparat nasti pe cale naturala, atunci cand se impune o cezariana oricum nu scapii de taietura de pe burta.Si pardon, durerea oricum mai este cu o asemenea anestezie.Deci daca nu vrei sa ai dureri faci cezariana iar daca vrei sa simti ca nasti vei naste pe cale naturala.Cu epidurala pot spune ca scade durerea cam cu 20% luat pe o scala de la 1-10. Nasterea costa in functie de cat este de tampit pacientul, de nascut oricum nasti indiferent daca dai s-au nu dai bani.
garbo159494
Postat pe 28 Iunie 2010 15:06
De la: garbo159494, la data 2010-06-28 15:06:44Faptul ca ti se face o anestezie epidurala nu inseamna ca neaparat nasti pe cale naturala, atunci cand se impune o cezariana oricum nu scapii de taietura de pe burta.Si pardon, durerea oricum mai este cu o asemenea anestezie.Deci daca nu vrei sa ai dureri faci cezariana iar daca vrei sa simti ca nasti vei naste pe cale naturala.Cu epidurala pot spune ca scade durerea cam cu 20% luat pe o scala de la 1-10. Nasterea costa in functie de cat este de tampit pacientul, de nascut oricum nasti indiferent daca dai s-au nu dai bani.
Lasa ca eu nu ma gandesc acum la nastere...Dar am zis asa in general...Daca o sa fiu sa ma casatoresc imi iau un barbat care a muncit la viata lui....Ca sa isi permita sa imi ia cea mai buna anestezie,,ca sa nu simt aproape deloc durerea...Ca daca nu imi ia,,nu ii fac nici un jumatate de copil
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iunie 2010 15:18
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-27 22:28:11
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-27 22:24:22
De la: estela, la data 2010-06-27 20:41:08
De la: sadethro, la data 2010-06-26 09:23:23Dupa limbajul pe care il folosesti nici tu nu esti prea departe de ceea ce ii spui celeilalte domnisoare.Si da, injectia se face in coloana si se numeste epidurala.Si e dreptul orcui sa isi traiasca viata asa cum doreste.Nu vad de ce consideri ca tu ai fi mai buna, inteleapta , cunoscatore decat altele?
Vaiiiiii....minune....si-a gasit Luptatoarea sustinatori.....
Mereu am avut sustinatori...Dar pe ascuns pt ca oamenii sunt rai...Si am preferat sa ma descurc singura Oamenii inteligenti nu au nevoie de turma...Ptr ca ei gandesc individual
APROPO fii atenta sa nu mai dai peste un barbat care sa profite de pe tine...Dar m-as mira sa intalnesti ceva bun...Pt ca un om culege ceea ce seamana..Si stii vorba aia..Cine rade la urma rade mai bine...Eu nu ma bucur de raul nimanui...Dar inteleg ca multi oameni chiar isi merita soarta,,de rai de sunt
luptatoareo eu cel putin nu ma uit in oglinda si mi plang de mila ca sunt singura ca tine.langa una ca tine nu se va obosi nici macar barbatul ala profitor sa stea.au si astia niste pretentii.
estela
Postat pe 29 Iunie 2010 04:39
De la: estela, la data 2010-06-29 04:39:40
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-27 22:28:11
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-27 22:24:22
De la: estela, la data 2010-06-27 20:41:08
De la: sadethro, la data 2010-06-26 09:23:23Dupa limbajul pe care il folosesti nici tu nu esti prea departe de ceea ce ii spui celeilalte domnisoare.Si da, injectia se face in coloana si se numeste epidurala.Si e dreptul orcui sa isi traiasca viata asa cum doreste.Nu vad de ce consideri ca tu ai fi mai buna, inteleapta , cunoscatore decat altele?
Vaiiiiii....minune....si-a gasit Luptatoarea sustinatori.....
Mereu am avut sustinatori...Dar pe ascuns pt ca oamenii sunt rai...Si am preferat sa ma descurc singura Oamenii inteligenti nu au nevoie de turma...Ptr ca ei gandesc individual
APROPO fii atenta sa nu mai dai peste un barbat care sa profite de pe tine...Dar m-as mira sa intalnesti ceva bun...Pt ca un om culege ceea ce seamana..Si stii vorba aia..Cine rade la urma rade mai bine...Eu nu ma bucur de raul nimanui...Dar inteleg ca multi oameni chiar isi merita soarta,,de rai de sunt
luptatoareo eu cel putin nu ma uit in oglinda si mi plang de mila ca sunt singura ca tine.langa una ca tine nu se va obosi nici macar barbatul ala profitor sa stea.au si astia niste pretentii.
Pai sa stii ca ;la cat de rautacioasa,,nu o sa dai decat peste barbati rautaciosi si profitori...Pt ca Dumnezeu o sa iti dea minte sa iti alegi,,exact dupa inima ta...Fiecare primeste asa cum ofera...Asa ca gandestete bine,,,fiecare primeste asa cum ofera..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Iunie 2010 22:57
hello,cum tu ai salariu asa si jegosii de medici care iau spaga au salariu,TREZITI-VA,voi cei care dati spaga,vorbiti cu DNA-ul,faceti flagrant si se vor teme sa mai ia bani nesimtitii de doctori sau le dati pumni in gura,picioare in fata,chiar nu intelege nimeni ca sunt obligati sa lucreze,au salariu ordinarii,la vodafone,la ratb ,etc dati spaga?NU,pt ca si ei au salariu si muncesc pt banii respectivi,sa bagam un doctor spagar in mina pt 1 luna sa munceasca la carbuni sa vedem,al cui servici e mai greu,sunati la DNA si iti doresc nastere usoara,fericire,sanatate si copii minunati
traian1
Postat pe 4 Iulie 2010 20:48
mda,pina vei gasi neamtul civilizat cu contul mare in banca mai ruleaza si tu niste barbati,aduna kilometri cit mai multi sa nu iasa din garantie,rodajul sigur il ai facut
traian1
Postat pe 4 Iulie 2010 20:51
dupa cultura ta generala sigur nu esti neamt si cred ca ai fost repetent la mai multe materii-ma mir ca stii sa scrii
anisoaraf
Postat pe 5 Iulie 2010 20:35
De la: traian1, la data 2010-07-04 20:51:47mda,pina vei gasi neamtul civilizat cu contul mare in banca mai ruleaza si tu niste barbati,aduna kilometri cit mai multi sa nu iasa din garantie,rodajul sigur il ai facut
Pai eu ma pastrez pt mine,,,ca Dumnezeu sa ma fereasca de barbati rai..Si apoi sa te lasi in voia pasiunii,,,pt ca pasiunea este oarba...Apoi cand te trezesti din pasiune,,,iti pui mainile in cap...Cand iti dai seama de dobitoc ai langa tine....Pt ca cel mai bine sa iti folosesti ratiunea,,,si inima doar cu cine merita...Si instinctele animalice sa le folosesti cu sotul tau dupa ce te casatoresti si in ordinea bisericiii...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iulie 2010 23:03
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-06 23:03:17
De la: traian1, la data 2010-07-04 20:51:47mda,pina vei gasi neamtul civilizat cu contul mare in banca mai ruleaza si tu niste barbati,aduna kilometri cit mai multi sa nu iasa din garantie,rodajul sigur il ai facut
Pai eu ma pastrez pt mine,,,ca Dumnezeu sa ma fereasca de barbati rai..Si apoi sa te lasi in voia pasiunii,,,pt ca pasiunea este oarba...Apoi cand te trezesti din pasiune,,,iti pui mainile in cap...Cand iti dai seama de dobitoc ai langa tine....Pt ca cel mai bine sa iti folosesti ratiunea,,,si inima doar cu cine merita...Si instinctele animalice sa le folosesti cu sotul tau dupa ce te casatoresti si in ordinea bisericiii...
Si iti poti folosi instinctele animalice in zilele de post....Trebuie sa fie o ordine....si sa fii casatorita cu un barbat,,,cu gandire de om..Nu cu un barbat cu creier de porc
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iulie 2010 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
insarcinata? 11 De la: garbo_397837 6 Mai 2014 10:23
produs pt mamici (mami fashion) 4 De la: Laura_Baldini 16 Mai 2012 21:06
Mi-a intarziat ciclul 12 zile 14 De la: Mirela_Nitu 8 Decembrie 2017 20:43
Viata uneori e prea stupida si incurcata 10 De la: smayly_elena 16 Aprilie 2012 19:36
Depresie 2 De la: garbo_11140 6 Martie 2013 10:36
Setari Cookie-uri