luarea in greutate in timpul sarcinii

buna fetelor, am si eu o problema si daca ati mai trecut careva prin asta va rog sa ma ajutati cu un sfat.Sunt in sapt 11 de sarcina si deja m-am ingrasat aproape 3 kg. Mi-e foame intruna si ziua si noaptea si nu ma ajuta daca mananc un fruct. Nu stiu ce sa fac sa mai reduc senzatia de foame. Nu stiti cat poate sa dureze, daca este in primele luni sau toata perioada?
kidz008129
Postat pe 30 Mai 2010 08:43
depinde de fiecare persoana! eu abia in luna a 5 a am inceput sa iau in greutate! deoarece corpul meu a retinut apa pe toata perioada sarcinii m-am ingrasat 23 kg! si am dat jos in 6 luni 20 kg! totusi mai bine discuti cu doctorul tau! in primul trimestru de sarcina nu e voie sa iei medicamente!
ale_micutza
Postat pe 30 Mai 2010 09:56
unele persoane nici nu se ingrasa (iau in greutate doar greutatea copilului), altele pun chiar si 30 de kile. depinde de organismul si de capacitatea de a te anbtine pe care o are fiecare (eu una nu prea pot sa nu mananac daca mi-e foame. adica da, pot tine cura, dar nu mi se pare ca in timpul srcinii e un moment prielnic pt asa ceva, drept urmare am pus peste 20 kile la prima sarcina. sa vedem la a doua daca oi eusi sa iau mai putin )
pinicuta
Postat pe 30 Mai 2010 10:06
e ceva normal sa te ingrasi, eu am pus 22 de kg si vreau sa-ti spun ca nu am mancat deloc in exces, pofte nu am avut...ma ingrasam vazand cu ochii, miscare am facut zilnic, chiar si la munca am mers pana inainte sa nasc si totusi kg s-au depus. Pana la urma e mai important copilul si nu cate kg luam nu? sarcina usoara!
aly_raz
Postat pe 30 Mai 2010 10:19
si eu la inceputul sarcinii mincam f mult, ma trezeam si noaptea si mincam de 2 ori. nu este momentul sa te abtii de la mincare. incearca eventual sa maninci in loc de piine albe, piine integrala, cereale, atunci cind iti este foame, iaurturi, orienteaza-te catre ceva care nu ingrasa ( pe linga mesele regulate).
poate fi doar o perioada, la mine a durat vreo 3 saptamini faza cu trezitul noaptea.
dar vreau sa spun ca daca mi-era foame mincam, ai timp sa slabesti dupa. eu am luat vreo 25 kg pe toata sarcina, si in primul trimestru am luat cam ca tine.
gindeste-te la bebe , nu e timpul de cure.
sarcina usoara!
mioara82
Postat pe 30 Mai 2010 20:36
eu am pus vreo 11 kg in timpul sarcinii, de fapt cand am ramas gravida aveam 56 kg si ceva, iar in primele 2 luni am slabit pana am ajuns la 52-53 kg pentru ca eu m-am confruntat cu greturi si voma de cateva ori pe zi. apoi in ultima luna de sarcina aveam vreo 64-65 kg. de mancat mi-era foame si zi si noapte, daca nu mancam deveneam foarte agitata, asta in afara greturilor. deci va imaginati greata si voma apoi imediat foame, iar mancam, peste vreo 2 ore iar vomam, dar erau si zile mai bune. apoi prin luna a patra a inceput sa se lumineze, mancam des si putin ca nu imi incapea in stomac mai mult, prin luna a opta nu reuseam sa respir usor ca fetita se intindea pana in plamani:)).
prin luna a cincea a sasea incepusem sa ma simt bine, dar nu m-am ingrasat deloc, doar burta se facuse foarte mare si aratam caraghios:) fetita s-a nascut de 3,850 kg si eu n-am avut probleme de greutate nici pe parcursul alaptarii, si lapte am avut in exces, stiu ca aruncam pe canal lapte stors si mi-era mila ca se risipeste. am alaptat pana ce fetita a facut un an si 2 luni. mentionezi ca am luat vitamine si minerale si pe perioada sarcinii si dupa si n-am avut probleme nici cu caderea parului, mai degraba imi cade acum.
de altfel nu am facut nici vergeturi , desi burta era mare, am aplicat zilnic pe perioada sarcinii unt de cacao de la Palmer pe burtica si sani. deci asa a decurs sarcina la mine. va doresc sarcini usoare fara greturi si sanatate la bebici si mamici. pup
irene13
Postat pe 31 Mai 2010 14:20
de ce storceai laptele si-l aruncai?cu cat storci mai mult cu atat secreti mai mult lapte, pt ca organismul crede ca e nevoie de mai mult.
pinicuta
Postat pe 31 Mai 2010 14:24
m-am stors in primele luni, pentru ca sanii imi deveneau tari si durerosi, devenise ca niste pepeni :)) pentru ca necesarul de lapte al fetitei era mic. de fapt asa mi s-a spus in spital sa storc sa nu fac mastita, sa eliberez canalele sa ii fie mai usor lui bebe la supt si sa mentin lactatia. acum nu stiu care e adevarul. dupa aceea nu a mai fost nevoie ca se reglase secretia laptele si bebe manca mai mult si eram amandoua fericite.
de fapt eu prin luna a 2 a 3 i-am dat lapte stors in sticluta mai ales cand eu eram plecata, si bebe a inceput sa refuze sanul. apoi am reinvatat-o la san si totul a fost bine, desi am avut ceva bataie de cap. laptele meu era foarte gras, consistent, in primele 4 luni fetita devenise durdulie. apoi nu a mai pus asa mult dupa ce am intarcat-o nu a mai vrut sa bea lapte de niciun fel, acum bea chefir si ceva lapte cu gust de ciocolata, dar il prefera praf si nu lichid. oricum e o impatimita a supelor de orice fel.
va pup
irene13
Postat pe 31 Mai 2010 16:26
eu ma trezesc noaptea sa mananc si de 3 ori. In zilele bune de 2 ori si deja de 4 sapt cel putin ....oricum e bine sa stiu ca nu e ceva anormal, ca ati mai trecut si voi prin asta. Cateodata nu am pofta de nimik dar trebuie sa mananc ca imi e foame.Eu am avut ff putin greturi si de vomat o singura data, asa ca totul de depune.sper sa fie ok oricum sunt abia la inceput
kidz008129
Postat pe 1 Iunie 2010 16:38
Fetelor ce mancati de va ingrasati pe perioada sarcinii, nu de alta poate reusesc sa mai pun si eu cateva kg.
Lowiny
Postat pe 2 Iunie 2010 12:57
lowiny, iti dam noi cate kg vrei, cele care avem in exces!
eu, la 3 luni dupa ce am nascut, mai aveam de de dat jos vreo 3 kg, dar dupa ce nu am mai alaptat (s-a intarcat singur ) am pus pe mine 8kg. si ma tot chinui sa slabesc, dar fara vreun succes!
simo_sefa
Postat pe 6 Iunie 2010 09:46
fetelor , multumesc ca mi-ati raspuns dar dinpacate nu mai am nici o preblema, pt ca am fost la control si am aflat ca sarcina mea s-a oprit in evolutie in sapt 7 ...sper ca in cateva luni sa pot sa am iarasi probleme dinastea si orice probleme normale in sarcina......
kidz008129
Postat pe 6 Iunie 2010 18:29
Buna am si eu o intrebare daca se poate....pana in ce luna ati luat in greutate...ptr ca "mama mea" se pare ca e in a8-a luna si nu mai ia in greutate...va rog ajutati-ma cu un raspuns...chiar nu vrem sa piarda si acest copil a pierdut 3 sarcini pana acum...cred ca innebunim daca il pierde si pe acesta ...va rog....un raspuns
NicoMpiscotel
Postat pe 18 Iunie 2010 14:07
normal ar fi ca in ultimul trimestru sa puna cel mai mult in greutate..
de ce nu se duce la doctor daca ceva ii pare neregula?
ameno
Postat pe 18 Iunie 2010 14:12
De la: kidz008129, la data 2010-05-30 08:43:17buna fetelor, am si eu o problema si daca ati mai trecut careva prin asta va rog sa ma ajutati cu un sfat.Sunt in sapt 11 de sarcina si deja m-am ingrasat aproape 3 kg. Mi-e foame intruna si ziua si noaptea si nu ma ajuta daca mananc un fruct. Nu stiu ce sa fac sa mai reduc senzatia de foame. Nu stiti cat poate sa dureze, daca este in primele luni sau toata perioada?
tabita_lois
Postat pe 22 Iunie 2010 10:16
buna .sunt nou pe forum ,am abia 16 saptamani de sarcina si am pus 7 kg deja pe mine,doctorul mia spus ce sa nu mananc dar nu vad nici o schimbare Problema mea mai este ca inainte fumam si de cand nu mai fumez inlocuesc tigara cu mancatul ce e de facut ?Ca nu vreau sa ajung la 9 luni si sa fiu super mare.Ar trebui sa mi pastrez greutatea asta pana nasc.Astept raspuns merci.
tabita_lois
Postat pe 22 Iunie 2010 10:24
in ultimul trimestru de sarcina pui cel mai mult.Fatul se dezvolta la viteza lumini de la o zi la alta.
Indicat ar fi sa mananci des dar putin cantitativ pe zi.Fructe si legume la greu.
eu am ajuns de la 45 la 78 aproape deci fa un calcul....grosul l-am pus in ultimul trimestru de sarcina.Eram imensa
ameno
Postat pe 22 Iunie 2010 10:30
Buna!!
Fetelor,am 36 de sapt si greutatea mea este de 74 de kg ,plecand de la 53 kg!!Am mancat tot ce mi-a poftit inimioara,am mancat de toate,inclusiv dulciuri,inghetata,dar si f multe fructe si si iaurturi...Cu ,carnea nu prea m-am inteles,cu toate ca locuim la curte si sotul meu credea ca ma mai pacaleste,daca face gratar odata la 2 zile!Nu prea se lipea de mine mai nimic:)))!De 1 luna de zile am greutatea de 74 kg si de 2 sapt nu mai am deloc pofta de mancare....Ma fortez sa mananc ,fructe si iaurt ca sa am ceva in stomac.....
georgy1980
Postat pe 22 Iunie 2010 14:21
eu m-am ingrasat vreo 15 kg
va dati seama cum aratam?
mica si-ndesata
acu mai tre sa dau vreo 5 kg ca sa fiu secsi k inainte
dancris
Postat pe 22 Iunie 2010 14:24
Consider ca, in momentul in care te-ai decis sa ai un copil,... trebuie sa te obisnuesti cu gandul ca, sanatatea ta si-a copilului tau e mai importanta decat silueta !! !Dupa nastere si post-alaptare poti incepe sa ai grija si de silueta !!! Poti manca ce-ti cade bine,mai putina paine si produse de panificatie,insa fructele sunt ideale, pentru ca te vitaminizeaza si-ti dau senzatia de satietate !!! De asemenea iaurtul,branzeturile,au un rol foarte important pentru sanatatea ta si a copilului !!! Si eu am doua fete mari ,iar in timpul sarcinii am pus cu fiecare in parte cate douazeci de kilograme,pe care ,ulterior le-am mai diminuat,insa sunt constienta ca nu voi mai fi niciodata cum am fost !!!Cel mai important lucru in timpul sarcinii este sa eviti virozele in primele trei-patru luni de sarcina,sa-ti hidratezi pielea ,in special de pe burtica si sani,iar din luna a saptea sa-ti masezi zilnic sfarcurile cu un prosop aspru pentru ca sa n-ai probleme cu ranile produse de supt ,caci poti face mastita !!! In rest sarcina si nasterea sunt procese normale,fiziologice !!! Eu iti doresc tot binele din lume si sper sa ne mai auzim !!!
garbo115329_camy
Postat pe 1 Iulie 2010 10:18
nu te ingrijora,lasa totul sa decurga de la sine pe parcursul sarcinii, nu-ti infrana nici o pofta,vei da jos kg dupa sarcina,eu am luat 26 de kg in timpul sarcinii si am dat jos 20 dupa
garbo160167
Postat pe 5 Iulie 2010 08:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna.. Sunt noua aici 2 De la: garbo_407007 14 Noiembrie 2014 13:15
erori 12 De la: sdanutza 19 Februarie 2009 22:18
buna 13 De la: garbo081726 12 Octombrie 2011 22:28
Mamici din Targu mures si imprejurimi 7 De la: ms99axl 3 Noiembrie 2009 08:52
MIE FOARTE GREU !!! 62 De la: ramona29 7 Aprilie 2010 10:06
Setari Cookie-uri