alimentatie bebe 6 luni

buna mamicilor si viioarelor mamici... asa vrea sa va intreb sunt mamica unui baietel de 6 luni si vroiam sa va intreb daca e vre-o probleme ca la fiecare masa de laptic(de specificat nan2 are ceva daca complectez cu cereale) doar cu lapte nu se tine sqatul .va pup
rashela
Postat pe 29 Martie 2010 17:00
eu zic ca daca are 6 luni, nu-i nici o problema daca completezi cu cereale. pe de-asupra sunt si sanatoase si satioase. altceva mai manaca la 6 luni? ar trebui sa incepi deversificarea cu supe, sucuri de fructe, nu?!
aly_fab
Postat pe 30 Martie 2010 00:23
Poti incepe linistita diversificarea la 6 luni. Cerealele sa i le dai cu lingurita.
bau
Postat pe 30 Martie 2010 00:46
buna rashela cred ca e bine si recomandat sa ii pui cereale in laptic,desi e marisor la 6 luni i le poti da cu lingurita,cerealele sunt bune si se dau incepand de la 4 luni.
anaROBERT
Postat pe 30 Martie 2010 01:23
Rashela, baiatul meu are 8 luni deja, dar de la 4 LUNI, el papa zeama de morcov, amestecat cu piure de mar ras si biscuiti... apoi, la 5 luni am simtit gustul de cereale cu lapte, iar la 6 luni aveam deja 3 mese noi: dimineata mar cu morcov si biscuiti (piure)la care am adaugat si brazica de vaci facuta in casa, supa de pui ( la inceput numai zeama, de la 35 ml, pana la 100 adaugat trepat in meniu, iar apoi 150 ml de supa cu legume si piept de pui pasat) Cand zic legume ma refer la : morcov, ceapa, telina, pastarnac, dovlecei. FARA CARTOF, pt ca fermenteaza si ai necazuri cu burtica... si, la supa mi s-a recomandat sa pun sare si NU delikat pt ca are ff multe E-uri si nu sunt sanatoase pt bebe. La 7 luni deja papam si iaurt de casa iar la supa de pui am adaugat ficat TOT DE PUI, iar acum papam carne de peste alb, proaspat... Parerea mea e ca ar trebui sa incepi sa-i divesifici meniul... Laptele nu mai face fata, oricat de mult ai vrea... iar daca nu incepi acum sa-i dai sa pape, am inteles ca vei avea probleme cu burtica lui (nu stiu sigur)
hamham
Postat pe 30 Martie 2010 19:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum va ajuta tati la treburi? 56 De la: rebeca 8 Aprilie 2010 09:25
Aparat pt aerosoli. 1 De la: alex2007 15 Iunie 2010 14:23
IMI POT VEDEA COPILUL DOAR PE UN CONT DE HI5...VOI ATI PUTEA ? 2 De la: GretaPopescu 30 Martie 2010 18:29
Mamici de ingerasi 163 De la: ingerasulGabriela 16 Martie 2013 10:46
Mame singure 250 De la: lady_dy19 3 Noiembrie 2018 00:30
Setari Cookie-uri