tricicleta la 1 an?

as avea si eu o intrebare?de la cat are voie cu tricicleta?vine ziua ei,face 1 an..credeti ca are voie cu ea?as vrea sa ii fac cadou una voi ce ziceti?
mada_sabina
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:36
buna..eu zic din experienta noastra ca e prea mica.si noi i-am luat Biei la 1 an si o luna masinuta pe care sa stea si sa se impinga cu picioarele.toata vara am carat-o in parc dupa noi fara nici un succes.doar ii placea sa apese butoanele sa cante si atat.abia acum la 1 an si 4 luni impinge din picioruse si se plimba cu ea.

apoi la 1 an si 3 luni i-am luat o ratusca gen tricicleta dar cu cadru ca nu cada si o poti ghida tu. bineinteles ca nu ajunge la pedale ca e muuult prea mica dar ne ajuta pe noi cd iesim la plimbare ca nu mai luam carutul si o plimbam prin parc.

zilele trecute i-a luat sotul o tricicleta, ff mica fara cadru.dar tot nu ajunge la pedale si reuseste sa se suie pe ea si incepe sa ne cheme s-o impingem si s-o plimbam.plus ca nu se poate da singura jos de pe ea si incepe sa planga.

asa ca, eu zic ca ne cam grabim cu luatul de biciclete,triciclete si alte chestii de copii mai mari. puii nostri sunt cei mai cei....dar cred ca noi ii vedem si mai si si avem prea mari asteptari de la ei la varste mult prea fragede.

si apropo sapt trecuta fetita prietenei mele a implinit 3 ani si i-au luat cadou o bicicleta.si bineinteles ca fetita sta pe ea,dar nu stie sa impinga cu picioare pe pedale si doar sta pe ea si ei o imping.si se intreba daca nu e prea devreme pt bicicleta.

asa ca.....fiecare face cum crede.
succes in alegerea cadoului potrivit.
horobeanu
Postat pe 2 Decembrie 2009 22:21
Mada_sabina sa sti ca eu i-am luat la Vero la 7 luni tricicleta si cumva am legat-o si cu hamul de mers ca sa nu se miste....si ii placea la nebunie la plimbare cu ea....normal ca o impingeam eu. Asa ca eu zic sa faci cum crezi. La multi ani. Va pupam
ralucimp
Postat pe 3 Decembrie 2009 08:55
Si eu zic ca e buna tot la un an iam cumparat si noi la Razvan, si a fost foarte incintat numai ca acuma vine iarna si e cam rece pt ei fiind din plastic nuu....?
Incearca daca vrei si vezi cum se descurca si daca nu oricum o sa o folosesti la primavara....., deci oricum iti va fi de folos.
LA MULTI ANI pt. puiutul tau si sanatate
lumi_store
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:39
Presupun ca te referi la acele triciclete speciale pentru bebelusi care de obicei sunt 3 in 1, adica are suport pentru picioare, maner cu care sa o poti iminge tu si centuri de siguranta si eventual un cadru care sa asigure stabilitatea copilului. Daca este din aceea, eu pot sa iti spun ca i-am cumparat lui Eugen cand avea 10 luni, asa cum era recomandat si pe cutie (+10 luni) si i-a placut foarte mult, am folosit-o aproape toata vara in locul carutului pana cand a reusit sa rupa suportul pentru picioruse pt ca se ridica mereu si a cedat. Acum o pastram pt ca e prea frig afara si speram ca la primavara sa ajunga la pedale si sa o putem folosi ca o tricicleta adevarata.
Multa bafta si La multi ani!
corina_dragoi
Postat pe 4 Decembrie 2009 14:56
multumesc pt raspunsuri si urari,ziua i este in inuarie p 10 si io luam pt perioada de primavara,ma gandeam pt martie aprilie,tricicleta io cumpar pt piticuti ca ea,cu cadru cu bara cu tot tacamul ca e prea mika cred ca nici nu ajunge a pedale pupici la pitici si mamici
mada_sabina
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:22
si as mai avea inka o intrebare,credeti c o nvat prost pe sabin daca ii dau in casa body bluzita pantaloni si cacilita,tote subtiri,ii fac cam 22-23grade,dar numai in camera ei ca in restul casei este mi racoare
mada_sabina
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:26
Si eu la vero ii dau body cu maneca scurta, bluza mai subtirica si pantalon de training....dar caciula.....nu ii mai da.....chiar am citit ca atunci cand le e cald emana caldura prin cap....si nu e indicat in casa sa poarte caciula. Si la Vero in camera sunt23 grade ziua si 22 noaptea....si la fel si la noi e mai racoare in restu apartamentului.....dar deaia nu o imbrac gros
ralucimp
Postat pe 4 Decembrie 2009 22:38
Si noi i-am luat lui Alex o masinuta cu suport pt picioare si un cadru sa nu cada ,plus centuri dar asta nu are pedale si pe care o impingeam noi..pe la vreo 10 luni ,cam asa si el era incantat si eu ,ca nu mai trebuia sa iau carutul cu mine.acum am demontat totul si a ramas o masinuta pe care trebuie sa se impinga el.mai mult merge inapoi decat inainte dar cum e rece afara,nu mai iesim cu ea ci ne jucam in casa.si se joaca cu ea aproape zilnic.
A primit cadou o tricicleta,acelasi sistem de siguranta dar are si suport pt picioare si pedale.nu ajunge la ele,e inca mic dar ii place foarte mult si asta.a invatat sa se urce singur peste cadru si se aseaza in ea si da din picioare sau ma striga sa il plimb putin prin casa.
Asteptam primavara sa iesim afara iar cu ele .
ninutza_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2009 23:46
Salutari!
Referitor la tricicleta.... depinde foarte mult cat de dezvoltat este copilul din punct de vedere fizic, dar oricum trebuie cumparata cu toate accesoriile pentru siguranta. Dar avand in vedere ca vine iarna... mai bine o lasi pt primavara cumpararea.
Referitor la caciulita... renuntati sa mai puneti ceva copilului pe cap in casa. Daca la 20 grC are pe cap caciulita, chiar si de aia subtire de bumbac, afara cand or fi -10 grC, ce veti mai face? Eu am un sot cocolosit de mamita lui in copilarie, il tinea chiar si cu 2 caciuli pe cap iarna afara, iar acum cum vine un pic mai frig afara, gata! a si racit. Asta vreti? sa fie sensibili?
Multa sanatate!
IriCris
Postat pe 7 Decembrie 2009 15:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tulburari digestive la bebelusi 7 De la: Getty 8 Ianuarie 2010 18:29
raceala in sarcina 6 De la: kidz000970 25 Mai 2009 14:41
4ani 8 De la: Valentina_Dragos_1 14 Octombrie 2012 17:16
Cerealele bebe un an 1 De la: Getty_kidz 26 Iulie 2010 14:51
sarcina oprita din evolutie 4 De la: kidz000970 9 Iulie 2009 11:03
Setari Cookie-uri