Copilul de un an

Intrebari:
ce trebuie sa stie sa faca un copil la un an? ce stie sa faca bebele vostru?
eu, cam pe peste tot pe unde am citit pe net referitor la jocuri si altele, copiii de un an sunt bagati intr-o categorie mult prea mare de varsta, adica 1-3 ani sau, chiar penibil, 1-6 ani... este evident ca un joc pentru un copil de 3 ani este inabordabil la un an...
pe mine ma intereseaza sa facem schimb informatii referitoare la aceasta varsta...
de exemplu Tudor stie sa imite calul, vaca, pisica si catelul (are sunete distincte pentru fiecare) si atunci cand ii spun unele poezii imita unele din gesturile mele... face "pa", da "pupici" cu manuta la gura, da "noroc" doar cu tati, stie unde e becul, de unde se aprinde lumina, cum face masina de spalat, iti danseaza cand aude muzica... mai sunt alte mici chestii la care deduci ce vrea sa-ti spuna...
voi ce i-ati invatat sa faca la varsta asta?
repet, mie mi se pare o perioada dificila, ca nu stiu ce sa-l invat...
o prietena care a trecut de faza asta mi-a spus ca acum trebuie sa ma mulez pe ce-l atrage pe el si sa-i explic ce face acel obiect, cum face, de ce face... ok, ii spun, ii povestesc, dar de multe ori isi pierde interesul repede si trece la altceva... si asa ma trezesc vorbind toata ziua si nu-mi dau seama ce a invatat el...
voi ce si cum faceti?
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 13:23
subiect foarte bun, dar sper sa nu se ajunga la comparatii intre copii.
andra, cred ca trebuie sa spunem si ce virsta are copilul. depinde si de sex. fetitele vorbesc mai repede, baietii mai greu.
luca are 1,6 ani. nu spune decit mama si ada(cind imi cere ceva). dar intelege tot. daca ii spun sa imi aduca mingea albastra stie care e. seara ii spun "facem baie?" si el fuge la usa de la baie. il chem sa ii dau jos pantalonii si vine apoi fuge iar la baie.
din categoria jocuri nu pot sa zic ca are din cele educative. are cuburi de lemn si puzzle de plastic. in rest doar jucarii:masinute-de toate tipurile, plusuri, animalute. stie fiecare animalut ce este dar nu il imita, desi eu de fiecare data ii spun. stie unde e becul, luna si stelele, soarele, catelul. ii place sa se stearga la gurita cu servetelul, sa tina mincarea in minuta(carnita, dovlecel pane, mar, banana). cind cade, se ridica si scutura minutele apoi se aplauda(ca doar a facut un lucru bun)
imi pare foarte rau ca nu i-am citit povesti nici cind era mic si nici acum. ma apuca somnul si cascatul. nu ca m-as plictisi, dar casc de mi se rup falcile si trebuie sa ma opresc. asa ca am renuntat. ii citeste bunica, dar mai rar ca nu il las peste noapte la ea.
partial il las sa faca ce vrea. l-am lasat sa frece cu minutele toate masinile si rotile de pe strada unde locuim. spre surprinderea mea, cind i-am facut exudatul faringian pentru acceptarea la cresa, a iesit negativ. intotdeauna baga minutele in gurita.
din 14 sept el merge la cresa. daca acasa nu statea pe scaunel sa manince. acum sta. nu minca supa taitei cu lingura, acum maninca. eu trebuia sa ii dau doar zeama pe biberon. nu minca supa de rosii, acum maninca.
danseaza si adoarme pe muzica, iar in masina cinta, dar doar pe cintecelele lui.
si ale chestii care nu stau sa le insir acum. nu este super destept, dar nici prost. eu consider ca are timp pt toate. la 7 luni statea pe olita. eu eram super fericita. la 8 luni s-a plictisit. acum nu mai reusesc sa il conving. cred ca o sa trecem direct la WC. doar daca la cresa nu il vor invata. copii invata prin imitare si sint sigura ca la cresa va sta ca va vedea alti copii. deci nu imi fac probleme.

astept corectarile gramaticale din partea persoanelor calificate...
adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:00
of,am scris un mesaj de doua ori si nu se posteaza deloc
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:08
vad ca acesta s-a postat,mai incerc odata...
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:09
nu merge daca scriu mesaje lungi
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:20
Razvanel a facut astazi 8 luni si spune mama, tata, papa, dar cel mai des spune ba-ba.. si orice vede sau orice vrea sa imi comunice e ba-ba dar cu tonalitati diferite (lalait, sau mirat sau chiar si tipat). Canta (parca ar fi un mic cutzu care incearca sa imite dar nu reuseste deloc ), danseaza (ca acel copil care danseaza pe Beyonce - daca ati vazut filmuletsul care circula pe net), sta in picioare, merge de manutza, e foarte incapatanat si cand mananca, daca te opresti vreo secunda spune "da-de".. nu stiu exact de unde vine acest cuvant
In rest vad ca se chinuieste sa inteleaga pe ce butoane apasam noi la telecomanda (e f f atent si se cam enerveaza ca el nu poate sa schimbe programele). La telefon stie cand vorbeste cu tata (rade altfel decat la celelalte persoane) si cand vorbeste cu bunicii. In ultima vreme vad ca a inceput si el sa spuna cate ceva la telefon
Il surprinde lumina din masina si se uita des la lumina din casa (intelege cand ii spunem "bec" si se intoarce si se uita spre lampa), dar inca nu si-a dorit sa aprinda singur lumina (o singura data l-am ajutat sa deschida lumina, dar nu mi s-a parut ca era foarte interesat de mecanism).
dianecrii
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:24
Andra, cum l-ai facut pe Tudor sa imite animalele?
dianecrii
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:27
1. tudor are un an si o luna...
2. doamne fereste, nu asta este intentia mea, sa fac vreo comparatie intre copii... am deschis topicul cu dorinta de a ma informa si de a "fura" idei... deja mi-ai dat unele (ex: sa-i arat soarele si luna)... la asta nu ma gandisem inca...
nici la noi nu tine faza cu cititul de povesti, pentru ca e mai interesat sa puna mana pe carte si s-o faca bucatele, decat sa stea sa asculte... asa ca ii cant pana adoarme...
are un joc de lego pe care il folosim, in principal, cat sta la olita, ca sa puna piesele in galeata si invers (sa le scoata)... nu are inca dexteritatea de a uni 2 piese...
nu prea recunoaste jucariile din plus... ma rog, unele chiar nu seamana cu realitatea, dar nici cele care seamana nu le recunoaste...
noi avem bunicii la 10 km de oras si ne-am tot dus la tara in ultimile luni, motiv pentru care in curte, cu toate animalele, stie sa-ti arate animalul de care-l intrebi si cum face el... dar cu jucariile stam mai prost...
am inceput sa am o problema cu mancarea, in sensul ca vrea sa manance singur, dar evident ca nu reuseste, si varsa toata mancarea pe masuta si ma trezesc ca nici n-a mancat, nici n-a facut vreun progres in sensul asta... pe urma plange cand vreau sa-i dau eu... si daca ii dau lui separat o farfuriuta cu o lingurita, tipa de mama focului sa i le dau si pe cele in care e mancarea... totul a devenit un chin... sugestii???????
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:32
avem 3 carticele: cu fructe, animale domestice si animale salbatice.... sunt cartonate si mai greu de rupt si foarte ieftine, adica 6 lei parca... le recomand cu caldura si se gasesc in librarii...
tot stand pe olita, deschideam carticica, el imi arata animalele, eu ii spuneam ce sunt si cum fac... daca ne-am tot dus la tara si le-a vazut si in realitate, le-a invatat destul de repede...
ok, nu stie exact sa spuna, dar imita si el cat de bine poate...
catelul la el face a-a de la ham-ham...
vaca face mmmmmmm (cu gura inchisa, dar scoate sunetul)...
calul si pisica au si ele niste interjectii pe care mi-e greu sa le transcriu in limba romana... de fapt, la cal imita zgomotul pe care acesta il face la trap si imita cum il calareste... e haios, nevoie mare...
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:40
spune mama si tata... incerc sa-l invat sa spuna pa, dar nu vrea decat sa faca cu mana, desi, altfel, ii iese silaba din gura cand vorbeste singur cu jucariile...
este fascinat de cum se rasucesc lucrurile in masina de spalat si iti descrie cu degetul in aer un cerc si zice vvvvvvv sau ce-o zice el pe limba lui...
nu vrea sa vorbeasca la telefon... nu-l pot convinge sa spuna nimic, dar nici pe tine nu te lasa sa vb, ca sa-i dai lui telefonul...
voi reusiti sa vorbiti la tel cu ei prin preajma?
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:47
andra, nu m-am referit la tine legat de comparatii, ci la modul general. pe cuvint.
legat de mincare, pune putina mincare in castronelul tau(o lingurita, nu mai mult) sau schimba locul de mincare. sau incearca sa ii dai peste jumatate de ora, ca sa i se faca foame mai tare. la luca tinea chestia asta. se juca daca nu ii era oarte foame. daca avea stomacul lipit, minca foarte repede si frumos. "infometeazal" putin. dar fara biscuiti, pufuleti sau suc.
luca maninca jumatate in bucatarie, pe taburetul lui, apoi trebuie sa mergem in sufragerie unde are un scaunel de plastic.

dianecrii, de astea mai face si luca(cu telecomanda, luminile) , dar nu le-am dat mare importanta. greseala mea.
adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:48
adrica, de cand mananca singur? cum l-ai invatat? rabdarea mea e la limita...
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:49
daca nu ma lasa sa vb atunci ma duc in bucatarie si incui usa
adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:50
andra, nu manica singur. imi pare rau daca asta s-a inteles. eu ii dau cu o lingura mare si el sta pe taburet sau pe scaunel. dar eu ii dau sa manince. nu mai ai rabdare? eu fumam o tigara si dupa 5 minute incercam iar. daca nu a vrut sa manince frumos, am considerat ca nu ii este foame. si l-am lasat sa mai rabde. dupa jumatate de ora minca frumos, ca ii venea foamea. cind i se aseaza puti mincarea iar se prosteste
adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:54
morala: apuca-te de fumat
adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:55
asta cred ca o sa fac si eu in curand ca sa pot vb la tel, dar momentan mi-e frica... abia si-a dat drumul la mers si n-am curaj sa-l las singur... acum, dupa ce am terminat mobila in casa, mi se pare ca am fost niste parinti tare iresponsabili, caci nu vad altceva decat colturi de mobila si pericole in toata casa...
singurul loc din casa unde pot sa-l las e in patutul lui, dar acolo nu sta...
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:56
A mea are 2 ani si 5 luni si pot zice ca a incercat sa manance singura de la 1 an si ceva.Dar nu va asteptati sa fi mancat cu lingura, da de unde.Am inceput cu mana Iar de mancat sa obisnuit la masa, in scaunelul ei si cu carticele in fata si multe jucari.Daca nu avea aceasta companie la masa isi pierdea interesul.Incet incet am diminuat din carti si jucari iar acum am ajuns la o carte la masa.Asta doar cand incepe sa dea semne ca ar vrea sa plece de la masa. Deobicei imi zice ea care carte o vrea ca acum e mai mare si vorbeste cu personajele din carte in timp ce mananca.Le arata si lor cat papa si e cuminte.Mai da si la pitici dar majoritatea ajunge in gurita.Oricum trebuie sa ai o adevrata fantezie mai ales cu copii mofturosi cum este si a mea de altfel.
alinakatt
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:59
"captuseste" niste colturi, dar pericole sint peste tot. pina si zidul de la camera. luca s-a impiedicat si a cazut si s-a lovit cu fruntea de zid. eram amindoi in camera. a bubuit zidul. in prima secunda nu m-am putut misca. am paralizat. l-am luat in brate si l-am dus in baie la jetul de apa. in timpul asta sotul era tot "paralizat" pina am strigat la el sa imi aduca o batista. copilul cind a vazut jetul de apa a zimbit apoi iar a racnit. isi amintise. nu plinge mult ca nu ii dam importanta pe moment, nu facem caz. apoi m-am dus la o tigara si tremuram toata.

adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:02
alina, cind maninca ei cu minutele sint super simpatici. am exersat si noi in vara asta la sat, dezbracati. in apartament nu prea indraznesc sa incerc sa ii dau castronul. dar ei sint beton...
adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:05
foarte interesant subiectul.. si marturisesc ca am de gand sa ma inspir si eu din ce faceti voi.
Eugen are 1 an si 2 luni spune multe multe cuvinte
: mama, tata, papa, bebe (cainele nostru) - hai bebe, yara (cainele socrilor mei), kreker (un tip de biscuiti sarati), ciao (nu spune pa, pt ca suntem in italia si atunci el spune ciao) si face si cu mana, nonno = bunicu, nonna = bunica.. si cam atat
Imita masina, si cand vede una incepe sa faca brum, brum. Ii place sa se uite la trenuri, noi locuim foarte aproape de o gara si in fiecare zi in drum spre gradi, ne uitam la trenuri.
De mancat reuseste sa manance singurel, dar doar cu mana, cu lingurita nu. De ceva timp, a inceput sa mearga singurel, si ii place sa "joace fotbal" singur

In schimb, nu face la olita, cred ca din vina mea pt ca nu m-am ocupat, am zis mereu ca e mic si ca mai avem timp. Nu reuseste sa se ridice singurel in picioare daca nu are ceva de care sa se tina.

Si cel mai rau pentru mine este ca nu mai vrea sa stea in carut. Pe jos oboseste si vrea in brate... asa ca eu nu mai stiu ce sa fac.
corina_dragoi
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:21
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:28
nici eu nu pot vorbi la telefon cu el de fata, decat daca ii dau si lui un telefon in mana, de obicei altul decat cel la care vorbesc eu ... el cica vorbeste cu mine dar nu spune nimic.
si nici la calculator nu pot sa stau ca vrea si el si incepe sa apese pe butoane, sa "scrie el la tastatura", vede cate ceva pe monitor si vrea sa prinda acel ceva.. si bineinteles ca nu reuseste

Povest nici noi nu citim, pt ca nu vrea el, se plictiseste, imi ia cartea din mana ca sa se uite el, vrea sa dea el paginile.
Nici cu animalele nu am avut prea mare succes, doar oaia o imita dar nu cred ca stie ce zice, pt ca daca ii arat vaca, sau orice alt animal el face la fel.

corina_dragoi
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:28
cand vreau si eu sa scriu ceva nu se posteaza,de ce?
silviatatu
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:28
nu mai pot sta ca s-a trezit. dar o sa citesc tot.
adrica
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:32
cu calculatorul n-avem probleme, ca e intr-o camera la care el nu are acces, fiind singura camera din casa unde se fumeaza... nu stiu cum o sa fie mai incolo...
silvia, inteleg ca vrei sa scrii mai mult si nu-ti apare...
te sfatuiesc inainte sa-i dai "adaugare mesaj" selecteaza cu cursorul tot ce ai scris si da CTRL+C (copy), deschide un word si da CTRL+P (paste)... astfel, vei avea mesajul salvat la tine pe calculator si mai poti incerca mai incolo, tot prin aceleasi comenzi, sa copiezi mesajul din calculator si sa-l postezi...
mi s-a intamplat si mie chestia asta, sa nu ma lase sa scriu mai mult de 2 randuri, poate nici atat...
cat despre vorbitul la tel, ii dau un vechi tel mobil al nostru, evident stins, fara baterie, dar tot la ala care vorbesc eu se intinde... cand se intinde mai mult decat e plapuma, termin conversatia repede la tel si ii spun ca m-a suparat foarte tare, ca nu-i frumos sa faca asa... cateodata, cand isi da si el seama ca m-a suparat, vine si ma imbratiseaza... la inceput nu-mi venea sa cred... dupa care am constatat ca e un mare smecher si in 2 minute face exact ce vrea el, dar tot e un inceput...
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:59
tudor plange cand se loveste de mama focului... desi n-am fost de acord initial, daca bat si eu cu palma obiectul de care s-a lovit, se mai linisteste... nu mereu...
in general n-am fost de acord cu chestia asta, de frica sa nu se apuce sa bata copiii afara daca il loveste cineva... sper sa putem face distinctia intre copii si obiecte mai tarziu si ca nu e bine sa lovesti...
in general n-are tendinta de a lovi, dar m-am gandit sa nu-i ramana intiparit in memorie ca "m-a lovit, lovesc si eu"...
momentan asta e singurul mod in care reusesc sa-l mai calmez... plange, de zici ca cine stie ce lovitura a luat si te astepti sa faca vreun cucui sau vreo vanataie, dar n-are nimic... am vazut alti copii care au luat cazaturi mult mai dure, s-au ridicat, s-au scuturat pe maini si au trecut din nou la joaca... al meu, nu frate, trebuie sa-si termine show-ul si dupa aia mai vedem...
andracalin
Postat pe 1 Octombrie 2009 17:07
Razvanel merge sprijinit si daca il las undeva vine si el dupa mine gasind tot felul de obiecte de care sa se apuce. Am senzatia ca din cauza ca il las sa faca ce vrea e destul de atent la obiecte si nu l-am vazut sa il intereseze sa se arunce in vreun colt de masa (desi avem multe colturi). Am insa cateva probleme: ii plac prea mult cablurile si e in stare sa traga si tv-ul dupa el si mai nou ii place sa cada din pat si sa se arunce din patul nostru in patul lui (ceea ce e destul de grav ca se arunca cu capul in jos). Aseara am vazut ca vroia sa sara in cada si mi s-a facut teama stiind ca singurul mod in care poate sa ajunga acolo e sa se arunce in cap
Trage de sertare, dar inca nu are forta sa le deschida.
Oricum nu il las niciodata nesupravegheat ca face prea multe nazdravanii.
La telefon reusesc sa vorbesc, dar trage foarte tare de telefon si mai si tzipa
dianecrii
Postat pe 2 Octombrie 2009 09:49
Cand cade mai rau atunci plange si Razvanel, dar lui ii trece foarte repede, in schimb daca nu il lasi sa faca ce vrea sau il tii impotriva vointei lui te alegi cu urlete groaznice jumatate de ora. De ex. atunci cand facem vaccin nu il deranjeaza, dar din cauza ca il tinem ca sa ii facem vaccin urla de mama focului. E incapatanat.. ce sa ii fac.. e Capricorn
dianecrii
Postat pe 2 Octombrie 2009 09:53
dianecrii, asa patim si noi cu crizele. daca vrea sa faca ceva si noi nu il lasam incepe si racneste, ma trage de pantalon, ciupeste, ma cearta si daca nu tin astea se trinteste in fund pe jos. ghinionul lui ca noi il lasam jos si plecam in alta camera(caz in care vine dupa noi si se pune in fund acolo) sau nu ne uitam la el deloc. de aceea din cind in cind raguseste.
adrica
Postat pe 2 Octombrie 2009 10:04
pt andra:cum l-am invatat eu sa spuna pa (si sa faca cu mana): cand ne desparteam de cineva ii luam manuta si i-o scuturam din incheietura (in sus si in jos) si ziceam pa-pa, cu timpul s-a obisnuit si a inceput sa fluture el singurel manuta si sa zica pa-pa (evident, initial flutura manuta sus-jos si nu dreapta-stanga, de vreme ce asa il invatasem). nu il grabi, lasa-l ca se obisnuieste prin imitatie. si cu mancatul, mananca singur de f multa vreme, dar la inceput manca numai cereale cu lapte , facute ff consistente (pt ca ducea lingura la gura, cu fundu-n sus , adica cu mancarea in jos), eu ii puneam pe lingura, el ducea la gura. treptat a inceput sa tina lingura si invers, tot treptat am inceput sa lichefiez mancarica din lingura si acum poate sa ia si supa sau lapte cu lingura din castronel. rabdare multa, asta e : initial o sa ii curga din lingura, o sa mai dea pe el, o sa se murdareasca, o sa se enerveze si el si o sa te enerveze si pe tine, dar cu timpul se invata
pinicuta
Postat pe 6 Octombrie 2009 02:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna seara ..... 1 De la: alexandraleonte 14 Martie 2010 20:19
Aveti idee cam cat "costa o cezariana?" 4 De la: alina_dima2003 28 Septembrie 2009 15:21
sunt insarcinata 28 De la: garbo_463091 19 Martie 2017 20:59
doctor safta veaceslav 6 De la: spirescu_ramona 13 Mai 2011 07:03
Matermitatea Filantropia 3 De la: eileen77vl 26 Aprilie 2010 18:34
Setari Cookie-uri