Cursuri pt gravidute

Buna fetelor,

Ati participat la cursuri pt gravidute? Sa va invete cum sa respirati in momentele nasterii, sa alaptati, sa faceti gimnastica, sa va relaxati, etc...
Eu una vreau sa merg de la mijlocul lunii septembrie...ca atunci se intoarce din concediu domna doctor si as vrea sa stiu daca chiar v-au ajutat.

Pupici,
Lalea_kidz
Postat pe 27 August 2009 14:23
eu nu am participat. am auzit de persoane care au zis ca le-au ajutat cursurile de respiratie in timpul travaliului (dar pt mine m-am gandit: cand or fi chinurile alea crezi ca voi mai avea timp sa ma gandesc cum sa respir? si am lasat-o balta).

dar nu stiam ca de cand esti gravida te invata cum sa alapatezi. cum te invata? iti aduce o papusa sa o pui la san, sau chiar un copilas real sau cum te invata? doar teoretic, iti da o carte sau cum?

de gimnastica, chiar m-as fi dus dar era departe de unde stau eu si mi-a fost greu, dar chiar cred ca e utila gimnastica, si pt mentinerea unei greutati normale - eu m-am ingrasat f mult in sarcina- si pt a naste mai usor - cu cat faci mai multa miascare cu atat nasti mai usor
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 14:31
Pai urmeaza sa merg si va tin la curent cu ce invat, poate ceva nou pe piata . Si eu pana acum m-am ingrasat f mult, nu am avut senzatia de greata, voma, mirosuri...am mancat ce am vrut plus statul pe scaun la serviciu, o combinatie mortala
Lalea_kidz
Postat pe 27 August 2009 14:38
la fel a fost si la mine combinatia dar sa stii ca am ajuns la greutatea initiala destul de usor si o nastere cat mai usoara
SEBY1YEAR
Postat pe 27 August 2009 14:51
Ce ma bucur sa auda asta! Deci sunt sanse sa-mi revin
Lalea_kidz
Postat pe 27 August 2009 14:57
da, si eu stiu persoane care au luat 30 de kile in sarcina si relativ repede au revenit la greutatea initiala (bine, si cu masaje , impachetari cu nu stiu ce, etc), dar vorba e ca au revenit. depiunde mult de organism, eu inca mai am de dat jos (dar nu-mi fac griji, pe 1 incep munca si sigur voi slabi)
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 16:06
Iti urez ambitie de fier sa poti lupta cu ele!
Lalea_kidz
Postat pe 27 August 2009 16:09
mersi frumos. nu cred ca va fi greu acuma, ca la cate sunt de facut la munca, si daca as avea ce manca acolo toata ziulica , tot nu as avea timp problema mea e alta: vrem un fratior si nu stiu cum s afac la a doua sarcina, poate sa caut un nutritionist ceva: nu vreau nici sa ii lipseasca lui bb nimic cat e in burtica, dar nici sa mai iau atat in greutate ca cica nici pt el nu e bine (eu greturi am avut, dar tocmai pt a scapa de ele mancam in coninuu-si a functionat, nu mai mi-era rau, dar... totulare un pret )
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 16:12
fetelor eu cu prima sarcina am luat in greutate 33 kg,mancam continuu desi imi era fff rau,dupa ce am nascut am ramas cu 15 kg in plus.la a doua sarcina am luat doar 15 kg greutate iar acum dupa un an si 2 luni mai am de dat jos 5 kg ca sa ajung la greutatea de dinainte[am 1.74 si 73 kg,poate mai slabesc dar cu burtica nu stiu ce sa ma mai fac,nu e ffff mare ,dar e........!asta este riscul nostru,important e sa fie copiii sanatosi ca poate mai slabim noi!pupici si aveti grija de voi!
silviatatu
Postat pe 27 August 2009 16:22
UAU!!!! Felicitari
Lalea_kidz
Postat pe 27 August 2009 16:28
si eu am fost marrrreeeee, de la 52kg ce le aveam am ajuns la final la frumoasa cifra de 78kg.ma vedeam o balena.Nu mai ajungeam cu picioarele la volan ca trebuia dat scaunul la maxim in spate .Dar am revenit la normal in scurt timp si fara sa tin diete.Din contra minc ce apuc nu imi impun limite si la orce ora Ma gindesc ca asa mi-e felul.
alinakatt
Postat pe 27 August 2009 16:38
eu am luat in greutate 10-11 kg pe perioada sarcinii iar la nastere am dat jos 9 kg, iar inca 3 pe parcurs. dar am o prietena care a luat aproape 30 kg pe perioada nasterii.... a ajuns la 80n kg. acum copilu ei are 1 an si 9 luni iar ea are 49 kg, fara sa faca exercitii si gimnastica doar ca a trebuit sa alerge dupa nazdravanul ei prin tot parcul zilic cate 2-3 ore diminata si dupamasa cand il scotea afara ... asa ca daca vreti sa slabiti asteptati sa creascacopilasii nostrii . pupici
denis2009
Postat pe 27 August 2009 16:43
faza cu alergatul e o dieta excelenta asta am uitat sa o scriu.Cred ca e unica dieta. sanatoasa si nu are efecte secundare
alinakatt
Postat pe 27 August 2009 16:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat costa o cezariana in sibiu? 3 De la: ale_micutza 24 Martie 2010 17:06
Cum ati nascut? 30 De la: angi_kapa 29 Octombrie 2011 21:49
Copilul de un an 41 De la: SEBY1YEAR 10 Octombrie 2009 13:55
Bagajul pentru maternitate 3 De la: elenytza19 16 Septembrie 2013 12:14
NEDUMERIRE 3 De la: tatusilvia 2 Martie 2009 14:16
Setari Cookie-uri