riscurile unui col deschis cu mult inainte de a naste

asunt insarcinata in 38de spat si acum cateva zile m am trezit cu o usoara sangerare de o culoare inchisa,nu culoarea sangelui normal.medicul mi a zis ca mi s a deschis colul si k se mai intampla sa ti mai apara cateva pete de sange,dar dak sangele se deschide la culoare si curge mult si cu cheaguri abia atunci sunt probleme.am mers din 2 in 2zile la control si ultima data mi s a zis k mi s a inmuiat colu de tot si ca bb meu e pe teava ...dar au trecut vreo 5 zile de la prima sangerare ,mai am cateva pete pe chilot in special dak parcurg o distanta mai mare decat cea din pat baie ...mi s a spus repaos total dar totusi nu stiu de ce gaza mea nu vine o data.o simt k misca,bataile inmii sunt bune,dar petele care tot imi apar ma sperie groaznic.ce presunpune un col deschis cu mult inainte de a naste? dak stiti va rog sa mi ziceti k am nervii pe moate.pupici
carter
Postat pe 19 Iulie 2009 11:30
si ink o intrebare sunt sanse sa te dilati fara dureri? adik din cauza colului deschis? poate par aja de stupide intrebarile dar am o frik de innebunesc sa nu cumva sa pateasca bb ceva exact acum cand ne am chinuit atat.
carter
Postat pe 19 Iulie 2009 11:37
si ink o intrebare sunt sanse sa te dilati fara dureri? adik din cauza colului deschis? poate par aja de stupide intrebarile dar am o frik de innebunesc sa nu cumva sa pateasca bb ceva exact acum cand ne am chinuit atat.
carter
Postat pe 19 Iulie 2009 11:37
buna,eu am nascut de doua ori,am doi bebei minunati si am trecut prin aceleasi emotii pe care le traiesti si tu stai linistita ca bebita ta se va naste si vei avea ocazia sa o strangi in brate cu ajutorul lui DUMNEZEU,dar daca vrei sa stai mai linistita suna-l pe dr tau si spune-i simptomele tale si va sti el ce-i de facut cu siguranta,nu te impacienta
eu iti doresc o nastere usoara si multa sanatate
si.....fii linistita ca o agiti pe printesa!pupici de la bebeii mei!
silviatatu
Postat pe 19 Iulie 2009 11:44
buna..eu zic sa nu te mai stresezi mai ales ca exista posibilitatea sa nasti oricand...si eu cd am nascut nu mi s-a rupt apa ci am avut o scurgere maronie.si cd am ajuns la spital aveam deja dilatatie 2cm.

oricum daca nu incep si contractiile, atunci inseamna ca nu e momentul.
dar cel mai bine e sa te duci la doctor sa vezi ce-ti spune. si sa fii pregatita ca se poate intampla in orice moment.

succes si stai linistita.
nastere usoara!!!!

te pup
horobeanu
Postat pe 19 Iulie 2009 11:48
si DA te poti dilata fara dureri,am o prietena care nu a avut dureri deloc si s-a dus la un simplu control la dr si dr i-a spus ca e dilatata 5 cm,apoi a mers direct in sala de nasteri si in 2 ore a si nascut,pe cand eu am avut travaliu cu cel mare de 19 ore iar la cel mic 5 ore.
Acum depinde de organismul fiecaruia,unele femei nasc in 2-3 ore iar altele in zeci de ore.
silviatatu
Postat pe 19 Iulie 2009 11:49
eu cred k am vazut prea multe filme ...mi a povestit cienva k in timpul travaliului iti vine sa mergi mereu la toaleta dar nu ti se da voie de frik sa nu il scapi in buda .....dak ma dilat fara dureri....exista riscul asta..sa vina bb si eu sa sed fara nici o grija???
carter
Postat pe 19 Iulie 2009 12:05
deci.......sa-ti povestesc ce am simtit eu :m-au apucat durerile asa ca atunci cand te inbolnavesti[cand iti vine ciclul menstrual] apoi urmeaza faza cu contractiile adica la un anumit interval de timp te apasa rau si te doare burta iar mai spre final cand contractiile sunt mai dese la 5 min de ex simti ceva ca si cum ai vrea sa faci treaba mare dar nu poti,iar atunci trebuie sa inpingi de cate ori iti vine contractia,cand vei merge la spital dr va sti cat esti de dilatata,dar mai ales la primul copil nu cred eu ca vei fi asa de dilatata incat sa iasa copilul asa de usor incat sa-l scapi in buda cum ai zis tu.eu la prima nastere dupa ce urcam pe masa ma trimitea dr la wc sau ma puneam pe pat si impingeam decate ori imi veneau contractiile
silviatatu
Postat pe 19 Iulie 2009 12:21
draga mea, stai linistita si nu mai fii asa stresata.....nu stiu cum ai ales sa nasti , dar mie mi-au facut clisma inainte de a-mi face epidurala...si apoi nu mai simtit nimic. si stai linistita ca o sa tot faci pe tine, dar nu o sa mai simti. plus ca e ceva normal, dar ai sa realizezi asta numai atunci. mie imi venea sa intru in pamant de rusine( dar asistentele erau deja obisnuite si incercau sa imi spuna sa ma relaxez ca e normal).....plus ca dupa ce am nascut mi-au spus ca am facut c..a si in timpul nasterii, desi imi facusera clisma si eu nu simtisem nimic....

iar nasterea nu e asa de grea, nu trebuie sa te sperii. si eu am fost, dar nu e greu,crede-ma.mai dureros a fost la mine cd mi-au scos placenta si m-au cusut,decat nasterea in sine.....

asa ca...curaj si fii relaxata.
nu te mai gandi la toate prostiile si nu-ti mai face atatea ganduri....gandeste-te mai bine la bebe si cum va fi cd o s-o vezi pt prima data si la ce urmeaza....
horobeanu
Postat pe 19 Iulie 2009 12:25
silvia cam aja ma simt eu de dim de pe la 4..ma derajeaza burtik..nu ma doare iar eu astept acele dureri insuportabile de care vorbeste toata lumea.iar de ieri de cand merg la baie sa fac pipi simt cum pica ceva....am citit despre acel dop gelatinos...am verificat si am vazut bobite ceva cam mari de secretie,pe gaza o simt cum misca,iar doctorita mi a zis k dak tot asa ma simt pana dupa amiaza si nu mi se rupe apa nu nimic sa merg la control.pupici si va multumesc ptr rasp
carter
Postat pe 19 Iulie 2009 12:31
mai fetelor fata mea se lasa asteptata.....am fost la control..nu ma dilat,nu am contractii dar burtik ma deranjeaza in continuare...abia astept sa nasc k nu mai pot...cand m a controlat medicul de garda sa vada dak mi s a deschis colul de tot am simtit ca urlu de durere..am avut impresia k a gadilat o pe asta mik in talpi.. ..pana in gat l am simti ..colul e deschis ...asteptam...pfff....pupici
carter
Postat pe 19 Iulie 2009 22:06
cat desdpre mersul la toaleta, stai linistita ca daca esti f dilata ti se pune plosca, nu te mai lasa ei sa mergi daca chiar esti in pericol de a naste acolo (desi..nu se naste chiar atat de usor incat sa il faci la buda )
pinicuta
Postat pe 20 Iulie 2009 09:04
mie nu mi-au facut nici clisma (tot cu epidurala am nascut), ba inca m-au lasat sa si mananc pe saturate cat am stat in sala de travaliu (m-am dus sa imi provoace nasterea, deci am stat acolo toata ziua, dimineata m-am dus si seara la 10.30 am nascut abia), si au zis sa mananc linistita ca mai bine sa mananc decat sa imi puna perfuzie de nemancata
pinicuta
Postat pe 20 Iulie 2009 09:05
de ce nu ceri sa ti se provoace nasterea (daca nu e prea devreme ca varsta a sarcinii)? macar scapi si tu de grijile "oare nasc acum sau mai tarziu?" si e si dr acolo, nu risti sa ajungi la spital cand nu e, si mergi linistita nu alergi cu durerile pe drum... (ma rog, la mine a fost f bine asa)
pinicuta
Postat pe 20 Iulie 2009 09:07
salut
parerea mea este ca trebuie sa consulti medicul
sa nu cumva sa ea copilul lichid
ca atunci nu este bine
nastere usoara si asteptam poze
anisoara_danaila
Postat pe 20 Iulie 2009 09:48
vad ca nu a mai postat nimik poate a si nascut acum sunt chiar curioasa sa o vad si eu pe bebitza!ca la cat de stresata era mamicuta ei.......!
silviatatu
Postat pe 20 Iulie 2009 14:18
cred ca toate mamicile am fost stresate inainte de a naste numai ca nu ne dadeam seama.
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Iulie 2009 14:34
asa e..stresate si mai ales STRESANTE pt altii.....plus ca abia asteptam sa nasc s-o vad pe Bia,ca simteam ca nu mai rezist.

horobeanu
Postat pe 20 Iulie 2009 17:13
nu am nascut ink aseara am avut o alta larma falsa ..am inceput sa ma satur sa ma plimb cand acasa cand la spital ..vreau sa vina bb odata...sa nu ne mai fatzaim ...ink nu e ste hotarata..ba ar veni ba ii este lene ...i am zis medicului pana nu mi se rupe apa sau pana nu am contractii regulate nu mai merg la spital sotul avea o dilema si mai mare ma intreba de zor k de ce nu tip k el asa a vazut in filme k se tipa...eu de ce nu zic nimic .....abia astept sa va arat poze cu bb.pupici
carter
Postat pe 20 Iulie 2009 18:54
foarte tare sotul tau nu am ce zice cred ac daca tipam si-n gluma il cam lua cu lesin pe al meu sot ca era asa speriat de parca nastea el ca mie mi s-au rupt membranele acasa mi-am facut dus am baut cafea am sunat doctorul mai intai si abia peste vreo 2 ore am ajuns la spital
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Iulie 2009 14:00
deci nu mai pot de cald!!!! suntem lesinate amandoua!!! ...si ink nu am nascut ...se pare ca fata mea vrea neaparat sa fie punctuala dak medicul a zis k pe 1 aug..pe 1 aug vrea sa vina...si eu nu mai pot de cald: ..voi cum faceti fata caldurii????puppici
carter
Postat pe 24 Iulie 2009 16:47
buna!
sunt si o viitoare mamica si sunt in aceeasi situatie ca si tine, eu nu am colul deschis dar dpn la mine era intre 17.07-01.08 si bebelusa mea nu da nici un semn de viata. in ultimele zile a miscat mai putin dar burtica inca nu mi s-a lasat in jos asa cum zic unele pers..Asteptam si noi de pe o zi pe alta, nu mai avem rabdare!!!
vera2005ro
Postat pe 29 Iulie 2009 13:12
ubita felicitari pentru printesa cred ca acum te-ai lamurit ce si cum asteptam povestea si cand ai timp bineinteles
SEBY1YEAR
Postat pe 3 August 2009 14:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand bebele refuza mancarea 68 De la: garbo208560 9 Iunie 2011 09:47
cu ce il imbracam pe bebe la botez 2 De la: kidz006972 21 Mai 2010 23:48
rosu in git si refuzul de a minca 33 De la: garbo226813 3 Octombrie 2011 19:19
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:28
Vand cadita bebe PRIMA BABY 1 De la: NeaguAna 28 Februarie 2010 11:33
Setari Cookie-uri