raceala la bebelusi

baietelul meu are 3 luni si jumatate si a racit si are si rosu in gat .am incaput tratamentul cu antibiotic ,picaturi si nurofen de luni dar nu prea e mare ameliorare.nu stiu ce sa fac e normal?
andre_david
Postat pe 11 Februarie 2009 17:20
va rog daca a-ti fost in situatia mea as vrea un sfat
andre_david
Postat pe 11 Februarie 2009 17:22
ar trebui sa se amelioreze starea lui de sanatate...eu doar cu ospamox am tratat fetita de cand era mica(are 7 ani si jumatate)si nu i-am facut nici o injectie pana acum...poate e nevoie sa ii schimbe dr antibioticul ..ca nu e de joaca cu infectiile la bebei...am si eu bebita de 4 luni jumate ...sunt "cu ochii in 4" ...
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 17:34
ii dau ospexin daca nu ma insel e acelasi lucru cu ospamox.nu mai tuseste asa rau dar nu prea mananca si mi se pare ca doarme cam mult.si forfaie pe nas
andre_david
Postat pe 11 Februarie 2009 17:37
david..tot azi ai parut aici..ca si mine ..ospamoxul are ca substanta activa amoxicilina ...un antibiotic comun..dar daca dr ti-a recomandat ospexin si tu ai incredere in acest dr mergi pe mana lui...numai sa nu iti lipseasca din casa supozitparele pt febra....
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 17:57
din fericire febra nu a facut.. macar atat
andre_david
Postat pe 11 Februarie 2009 18:08
fii curajoasa ...cand esti mami treci si prin din astea...stiu cat de stresant si frustrant este sa nu stii ce sa faci ca sa ii fie mai bn...
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 18:12
asa e mai bine ma imbolnaveam eu decat el e asa mic si trebuie deja sa se lupte cu boala dar sunt sigura ca o sa fie totul bine ... trebuie sa fie
andre_david
Postat pe 11 Februarie 2009 18:14
hai sa iti dau sfatul pe care l-am cerut pt tine sora-mii care este dr...sa respecti musai orarul...este un antibiotic puternic ,efectul incepe sa si-l faca dupa 48 ore ,,,deci de maine tre sa ii fie mult mai bn...eu va urez sa fiti amandoi maine in plina forma ...si miruna mea e motocoasa ...o pun pe seama dintilor care e posibil sa ii iasa ....
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 18:23
abia acum am putut sa citesc mesajul nu stiu dece iti multumesc mult ca te-ai deanjat sa o intrebi pe sora ta acum vad a inceput sa se joace asa cum facea inainte cred ca incepe sa isi faca efectul medicamentele iar referitor le ora am fost foarte atenta 2-3 minute plus sau minus nu cred ca este o problema foarte mare
andre_david
Postat pe 11 Februarie 2009 18:37
ma bucur din toata inima ...eu citesc acum despre nasterea prin cezariana -experienta altor mamici...am si eu experienta ...ambele nasteri ...sa va fie din ce in ce mai bine...
mir_0108
Postat pe 11 Februarie 2009 18:42
eu am nascut normal bine atunci sper sa mai vb in viitor sanatate multa la bebeii tai
andre_david
Postat pe 11 Februarie 2009 18:44
sall fetelor......noi nu mai suntem chiar un bebelusi avem un anisor si 3 lunite...si sapt trecuta am fost bolnavioare....temperatura 39,3 am ajuns la urgenta..diagnostic rosu in gatut.....tratament injectabil ampicilina cu gentamicina plus siropel de tuse....dupa 5 injectii nu mai avea rosu in gat dar am continuat si cu celelalte 5....acum luam ospamox si rhinatiol(pt tuse)sa nu o intoarca ca este virus in aer....parerea mea cel mai bun tratament este cel injectabil isi face mai repede efectul....pooop la mamici si sanatate la bebei...
deliarebecca
Postat pe 16 Februarie 2009 14:27
Am si eu o intrebare. Sotul meu e racit-stranuta si ii curge nasul. Este nevoie sa doarma in alta camera? Ar fi pericol sa-l molipseasca pe baiat ( are 4 luni )? Bebele nostru doarme cu noi in pat...
bluerose
Postat pe 28 Februarie 2010 22:53
asta ar insemna sa nu intre in contac direc cu bebelul nu numai sa doarma in alta camera raceala se ia prin aer,stranut tuse,eventual sa isi puna o masca pe gura si nas.
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 22:56
Pb ar fi ca el l-a cam pupat, leganat azi,pana sa-si dea seama ca e racit... Pana acum vad k totul e ok. Auzisem ca daca alaptezi bebelul nu raceste. Dar eu stiu...
bluerose
Postat pe 28 Februarie 2010 23:00
oare?la asta nu stiu sa iti raspund dar nu cred ca daca alaptezi nu raceste bebelu ar fi curios asa sper sa fie sa nu se intample
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 23:02
Da trebuie sa doarma in alta camera si sa nu aiba contact cu bebelusul.Virusii se tranzmit f repede la bebelusi.Am experimentat asta.Mie mi-a racit copilul in casa si am intrebat cum de , si mi s-a spus ca noi am adus un virus in casa,e adevarat sotu stranuta cu o zi inainte sa raceasca copilul.
bau
Postat pe 28 Februarie 2010 23:04
bluerose e adevarat caci cat alaptezi ii oferi anticorpi dar nu totusi e cel mai bine sa ai grija sa nu ia nimic de la tatic.
bau
Postat pe 28 Februarie 2010 23:06
Inseamna ca in seara asta tati va fi pus in carantina...
bluerose
Postat pe 28 Februarie 2010 23:08
De transferul de anticorpi auzisem si eu in cazul alaptarii. Ma rog, bebele meu e mucos de felul lui. De stranutat nu stranuta, iar tati baga in el citrice sa se faca bine mai repede, sa-si pupaceasca flacaul
bluerose
Postat pe 28 Februarie 2010 23:11
Pai sa faca bine tati sa se faca repede sanatos ca sa poata pupacii bebelu.
bau
Postat pe 28 Februarie 2010 23:16
in cazul asta sanatate lui tati si speram sa nuu ia dea la bebel
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 23:18
Multumim mult de urari! sa va traiasca bebeii!
bluerose
Postat pe 28 Februarie 2010 23:19
multumim la fel bluerose si tie sa iti traiasca bebelu si sa se faca mare si sanatos.
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 23:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:15
NELAMURIRE 1 De la: bianca_alexia 28 Decembrie 2010 18:21
INFECTIA URINARA LA BEBEI 30 De la: alexp 10 Noiembrie 2011 16:37
Ce parere aveti despre meniul vegetarian la sugari? 16 De la: Ciresica 25 Iunie 2010 05:14
Vaccinul la 6 luni care se numeste BCG ptr.tuberculoza 62 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 01:30
Setari Cookie-uri