Botezul copilului

Buna ziua mamicilor......

am si eu o intrebare legata de botezul copilului.Lucrusoarele cu care nasa il imbraca pe bebe (fetita) trebuie sa fie albe????? sau pot fi si alte culori?? este obligatoriu culoarea alba??

va multumesc
horobeanu
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:43
E pur si simplu frumos sa fie imbracat in hainute albe! dar nu e obligatoriu! copilul poate fi imbracat la botez si in hainute colorate!
elanicol
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:09
eu l-am imbracat pe finutul nostru in alb si albastru...pe Mihnea, nasa l-a imbracat in albastru (i-a dat blugi).
felideni
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:55
Si eu am botezat fetita, si nu am luat doar lucrusoare albe!! Am gasit o rochita de printesa (mai mare ca ea bininteles ) cu rosu/mov si alb.
Dar nu am mai auzit pana acum pe nimeni sa ia doar lucrusoare albe!!
kmi_22
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:24
buna
as vrea sa stiu care sunt indatoririle unei nase si ce treb sa cumpere la copil???pupici
any_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:48
mai intai de toate trebuie sa stie crezul, ca sa il zica la biuserica in numele copilului. pe urma, s aduca lumanarea de botez si la noi (nu stiu daca asa se obisnuieste sau doar asa au facut nasii la noi), au adus un trusou sa zicem bebelusului, la biserica (luat ca set de botez de la magazin): un prosop de baie din ala cu gluga, un sapunel de bebelus si o manusa de baie. Ii cumpoara copilului hainute cu care acesta va fi si imbracat la botez (unii cumpara mai multe seturi:unul pt inainte de botez, altul pt dupa ce il scoate preotul din apa...), si nasii la noi mai ziceau ca tot ei trebuia sa ia si cruciulitele care se pun in piept la invitati. poti sa dai si pe net o cautare ca sigur exista scris pe diverse site-uri care sunt obiceiurile pt fiecare parte...
ruschita
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:11
buna.... ca nasa trebuie sa imbraci bebele din cap pana in picioare.iti trebuie un prosop si un sapun pt popa si un prosop gen pled pe care-l primesti pe bebe cd il scoate din apa.iti mai trebuie fasa albastra(baiat) sau roz(fata) lunga de 1m care de pune peste pled.lumanarea care o faci tu.plus taxa la biserica care tot nasa o plateste.

acum nu stiu ,dar sunt fff multe obiceiuri si traditii.

se zice ca daca e fata ii iei si cercei si daca e baiat o cruciulita.

trebuie sa stii crezul,daca nu te pune popa sa-l citesti. la noi cruciulitele de pus in piept pt invitati tot nasa le-a luat.

cel mai bine e sa vb cu parintii bebeului si sa va intelegeti.

noua ne-a cerut preotul sa aducem ulei de masline.

dar stai linistita,vb si cu preotul ca stie f bine ce si cum si mult succes.

sa ne spui cum a fost.
horobeanu
Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:16
buna fetelor.nu stiu care sunt traditiile pe la voi dar mai inainte de toate nasa trebuie sa se spovedeasca inainte de botez.atunci cand te intreaba popa 'te lepezi de satana ',-spui da -pai cum poti sa spui da daca tu nu esti curata adica spovedita.nu mi-o luati in nume de rau ,eu recent mi-am botezat bebelusul.inainte de botez am fost sa vb cu popa si mi-a spus ca nasa tb sa se spovedesca ,sa stie crezul si sa aibe hainutele pt copil. nu conteaza culoarea nasa i-a cumparat un frac alb si paturica albastra.la noi (la SB)se ia o cana de sticla in care se pune busuioc si apa in care a fost botezat pt a doua zi cand vin nasii sa-i faca baie. pupici
gujan_andreea
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:26
Stie cineva care sunt obiceiurile la catolici? Eu sunt ortodoxa si urmeaza sa botez o fetita la catolici.
negoitamaria
Postat pe 18 Martie 2009 20:49
pai cel mai bine cred ca ar fi sa te duci la biserica sis a intebi caci cei de acolo stiu....eu asa ma facut si nasa la fel cand am botezat copilul,ea nu mai botezase copii pana la al nostru si cum nu prea stiam ce si cum am fost la biserica,asa ca eu cred ca cel mai bine ar fi sa te interesezi acolo...
izab33lla
Postat pe 18 Martie 2009 20:59
si ai voie sa botezi un copil in alta religie? e de acord biserrica catolica, si cea ortodoxa, sunt de acord amandoua? maine -poimaine auzim ca botezi vreun musulman (desigur, in religia lor islamista )
ruschita
Postat pe 19 Martie 2009 16:17
Pai daca am avut voie sa cunun cred ca am voie sa si botez. Suntem crestini cu totii.
Asa voi face, intreb la biserica. Multumesc pentru raspuns.
negoitamaria
Postat pe 19 Martie 2009 23:57
da pt ca se face un fel de slujba mixta...asta o stiu de la verisoara mea care ea e ortodoxa si sotul ei este catolic si s-au cununat la catolici cu nasi ortodocsi ...deci se poate pana la urma exista un Dumnezeu si mai multe religii...si vb ei dacaa putut cununa de ce sa nu poata boteza???????/ sanataate
izab33lla
Postat pe 20 Martie 2009 15:10
nu cred ca e obligatoriu culoarea alba,la mine a imbracat-o cu roz ,si eu la randul meu tot cu roz am imbracat finutza mea
crystina_kidz
Postat pe 22 Mai 2009 11:23
acum cred ca depinde de fiecare in parte la botez sebi a fost imbracat in alb ca asa i-a adus nasa costumasul dar pe finutul meu l-am imbracat in bleu si nu a fost nici un fel de problema daca mamica vroia costumas verde sau alta culoare asa ii luam
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Mai 2009 12:45
Dragi mamici,pentru k si eu sunt o mamica recenta am o propunere pentru voi,daca nu aveti timp pentru a organiza botezul bb vostru firma pe care eu o reprezint va sta la dispozitie,va ofer marturii pt bebe,lumanare botez ,trusou,aranjamente de masa ,cruciulite pt botez ,tort personalizat ,aranjament cristelnita si daca aveti vreo propunere va stam la dispozitie ,va putem cauta chiar restaurantul,la preturi de criza noi va organizam botezul sau nunta dp caz,oferta este valabila atat pt mamici cat si pentru nasici,va asteptam cu drag,sa va traiasca bebicii si sa aiba parte de tot binele din lume
mihamedlife
Postat pe 15 Octombrie 2009 19:34
NU , POATE FI CE CULOARE VREI TU SAU NASA
kidz006755
Postat pe 24 Februarie 2010 16:27
Eu mi-am botezat baietelul imbracat in albastru,acum 8 ani,am fost mamica tanara,dar cum sa spun,daca voi mai face un bebe cred ca nu-l mai botez,mi se pare ca totul este o afacere,sa se increstineze singur cand o fi el mare,daca asta va fi alegerea lui,ortodox,catolic,musulman sau pur si simplu nimic,sunt atee,nu vad sensul ,sa ma auda maicamea zicand asta,ca sigur ma dezmosteneste.Pentru mamicile religioase ,cel mai bine este sa se sfatuiasca cu preotul si nasii,traditiile difera de la o zona sau alta.Ceea ce recomand eu este sa pretindeti preotului ca apa sa fie calduta,copilul unei prietene s-a ales cu o otita de a trebuit sa faca injectii cu antibiotice timp de 2 sapatamani,saracutul.
maria26
Postat pe 3 Martie 2010 08:35
maria26 se pare ca adopti obiceiurile celor din spania care nu isi boteaza copilul pana la varsta in care ei nu pot decide ce vor sa faca,eu nu sunt de acord suntem ortodocsi tratam religia ca atare.si eu am fost in spania in parla(madrid)si am cunoscut o familie de spanioli care si-au botezat copilul la 10 ani si nu mi sa parut corect dar tinand cont ca sunt pocaiti nuam ce spune fiecare cu religia lui
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 11:55
Da de unde,aici majoritatea sunt catolici,si boteaza copiii ca si noi , cand sunt mici.Eu sunt agnostica,si nu mi-as mai boteza copilul,dar binenteles eu respect decizia fiecaruia,asta este doar ideologia mea,oricat ar rezulta de socant pt. un crestin practicant.Pupici si bucurati-va de micuti.
maria26
Postat pe 3 Martie 2010 17:45
Maria ma scuzi nu stiu ce inseamna "agnostica" si mi-e greu sa caut in Dex.
Dar care e motivul,ce te-a schimbat,ce te-a facut sa-ti schimbi gandirea?
Ca botezul este un mod de a castiga bani,la cati bani se dau la botez,sincer nu pot spune asta.Pt ca bunicii dau 50 ron ca tre sa plateasca nush ce taxa o data pe an si nasii 50 ron in caz ca nu si-au platit taxa,dar nasii mei au facut nunta in anul acela si nu au mai fost nevoiti sa plateasca.Deci in total cheltuieli 50 ron.
Ca o mai cumparat nasii lumanare si costumas de la un magazin nu are ce castiga Biserica din asta.
Ca dai petrecere si ce mai faci asta depinde cum vrei tu sa fie botezul,ca un botez se poate realiza cu mama si nasii,in rest preotul nu are treaba cu nimeni.
Cum o zis si Ana ,la varsta de 10-14 ani ce gandire logica si matura poate avea un copil de a lua o decizie?
bau
Postat pe 3 Martie 2010 18:07
agnostic=ateu,Agnosticismul e concepia filozofic potrivit creia adevrul anumitor afirmaii, mai ales afirmaii teologice privind existena unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut fie imposibil de aflat.Dei nu neag existena lui Dumnezeu, agnosticismul spune c Dumnezeu nu poate fi cunoscut, iar existena lui nu poate fi probat.
fiecare cu parerea ei,si biserica nu are de castigat absolut nimic dintr-un botez,ma repet in spania unde esti tu sunt catolici si isi boteaza copii de la 10 ani in colo ca sa aleaga singuri ce vor....sa fim seriosi stiu ei ce vor
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 00:23
anaROBERT multumesc,am invatat un cunvant nou
bau
Postat pe 4 Martie 2010 11:27
stai linistita mony nici eu nu ii stiam adevarata definitie stiam doar ca este un fel de ateism atat,noroc cu ''batranul google''
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 13:13
Mie mi-a fost greu sa caut pe google
bau
Postat pe 4 Martie 2010 13:17
da am citit ieri ca ti-a fost lene ai fost puturoasa ieri,eu astazi am o lene in mine
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 13:18
La catolici se boteaza copiii cand sunt bebelasi,la varsta de la 7 la10 ani se face la comunion,un fel de prima impartasire ,restul sunt secte care boteaza copilul pe la 14 ani sau stiu eu ce varsta.Eu nu am zis ca il voi boteza vreo data eu , alegerea lui ,adica din partea mea si la 80 de ani.Mi se pare absurd sa imi ghidez drumul in viata dupa o religie veche de 2000 de ani,ma refer la noul testament,sau de mai bine de 4000 de ani vechiul testament,arca lui Noe sau mai stiu eu ce aberatii.Cu toate acestea respect religia fiecaruia,si nu intervine intre relatiile interpersonale.De biserica doar atata spun,este cea mai bogata entitate din Romania,mai ceva decat rompetrolul,iar cu jumatate din averea Vaticanului nu ar mai exista foame in lume.Adica eu trebuie sa platesc botezul,care vine de la dzeu?Cumva trebuie sa-mi cumpar locul in rai?Si apropo,aici preotul ortodox cere taxa de botez 500 de euro,vi se pare putin?
maria26
Postat pe 4 Martie 2010 18:33
Pai vino in Romania si nu platesti taxa de 500e,n-am mai auzit asa ceva pana la tine.
bau
Postat pe 4 Martie 2010 18:35
500 de euro?Doamne!Mi-e foarte greu sa cred asta!Sincer!Si Maria26,daca spui ca respecti religia fiecaruia era suficient sa precizezi ca esti agnostica. Fara alte comentarii ,,marunte".Asa consider eu.Revenind la ,,taxa"botezului e absurd!pentru ce trebuia platita suma asta?serviciile preotului ?sau?Va !
chanty
Postat pe 4 Martie 2010 18:58
500 e wow greu de crezut,dar daca tu spui oricum am sa ma interesez si eu acum chiar sunt curioasa,si apropo eu n ustiu care catolic si-a botezat copilul?poate ma lamureste cineva si pe mine
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum trebuie sa fie comportamentul mamelor cu baieteii lor? 10 De la: ramona_andronic 3 Noiembrie 2009 16:39
Sfecla rosie 8 De la: vasilicasavoiu 12 Martie 2009 11:53
iritatii la bebe 11 De la: flo09 7 Noiembrie 2009 13:43
Cadou de la stat: Fiecare copil va primi 500 euro la nastere 9 De la: adryaana 31 Octombrie 2009 16:06
MAMICI DIN BRASOV 169 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 09:48
Setari Cookie-uri