Ajutor!Mi s-a rupt proteza, nu mai pot sa merg!



Poveste mea,

4 august 1989 -4 august 2008, dupa 19 ani de la fatidicul accident



Ma numesc Clbru Ana Maria Madalina, am 23 de ani, locuiesc in Rm.Valcea, adresa de e-mail: madalyna_mar24@yahoo.com

La varsta de 4 ani, in data de 04 august 1989, am suferit un accident de masina la locul de munca al parintilor mei care lucrau la Hidroconstructia ACH-JIU, in urma accidentului am ramas fara ambele picioare, si am suferit traumatisme craniene.

Am fost dusa de urgenta la spital in stare de coma, acolo mi s-a mai amputat din bonturi, de la piciorul stang 30 40 cm, iar de la piciorul drept 20 -25 cm, deoarece doctorul care m-a primit in urgenta a crezut ca eu nu voi supravietui accidentului. Am stat in coma 50 de zile. Cand mi-am revenit din starea de coma am avut un mare soc in incercarea de a-mi masa talpile picioarelor dureroase pe care nu le mai aveam.

In inconstienta doctorului care mi-a solutionat cazul la urgenta, prin acesta amputare, mi-a dublat suferinta de mai traziu, nemaiputandumi-se asigura o protezare corespunzatoare, de aici au inceput necazurile mele, an de an am fost la operatii de retusare de bont la gamba, de fiecare data observam cum merg spere regres.

La locul accidentului a mai fost lovita si mama mea la piciorul drept in timp ce a incercat sa ma salveze de la moarte, fratele meu in varsta de 8 ani prezent langa noi a reusit sa scape prin fuga. Tatal meu m-a luat pe brate dintre fiare in timp ce ma zbateam intre viata si moarte ducand-ma la masina salvarii care tocmai sosise cu ceva intarziere.

La un an de la data accidentului din ce imi aduc eu aminte si din ce stiu de la parinti mei, mi-sa executat prima proteza, la Craiova, proteza facuta la recomandarea medicului ortoped. Primul impact, primul soc puternic, prima reactie de adaptare la mers cu un corp strain de trupul meu, a fost in momentul in care mi sa pus o centura peste mijloc iar greutatea protezolor era de circa 3-4 Kg.

Pe corpul meu fragil au inceput sa se imbine doua elemente noi, bucuria ca aveam picioare imprumutate si durerea ca trebuia sa invat a merge altfel, dar si privirile trecatorilor pe care ii auzeam spunand ce copil frumos,pacat ca nu are picioare!.

Parintii mei au fost constienti de calvarul vietii si m-au orientat spre Caminul-Soala numarul 8 din Craiova, aveam pe atunci frumoasa varsta de 5 anisori, gradinita a inceput sa devina un mic palat de vise, iar colegele de suferinta niste surori mai mari sau mai mici decat mine, cadrele didactice si pedagogice nu ne erau doar niste oameni imbracati in uniforme care sa ne impuna numai ordine si disciplina, ci erau ca niste parinti adoptivi care ne puneau pansamente pe ranile interioare cu efecte spre exterior, asa am inceput a cunoaste prima litera din alfabet , primele cifre , primele poezi, povesti si dorinte noi pentru viitorii ani de scoala.

Am absolvit clasele I-VIII cu rezultate exceptionale, dupa care am fost indrumata spre Liceul Economic Grup Scolar Industrial Sebes- Alba, pe care l-am absolvit in anul 2003.

Nu m-am multumit doar cu liceul, tinta mea a fost sa urmez studiile superioare ale unei facultati. In present sunt studenta in anul 3 la facultatea de Psihologie Pedagogie Brasov, specializarea Psihologie din cadrul Universitatii Spiru Haret, filiala Ramnicul Valcea, invatamant la distant.

In anul 2005 s-a intamplat o minune in viata mea, a prins culoare, l-am cunoscut pe sotul meu VIRGIL cu care am facut doar cununia civila, mi-a batut la usa, nu ma cauta pe mine, cauta o buna prietena dea mea, eu nu aveam cunostinte in orasul Ramnicul Valcea, venisem de un an. Pentru ca nu ieseam, prietena mea Sorina, era singura care ma vizita pana in momentul in care l-am cunoscut pe el, apoi totul a devenit feeric, Virgil desi nu are nici un fel de deficient fizica morala mi-a oferit minunate clipe de tandrete, de fericire si de apropiere, pe un taram nou necunoscut mie.

Pana al cunoaste pe el imi puneam diverse intrebari:Oare eu de ce nu am sansa sa cunosc un fat frumos?,Cineva care sa ma iubeasca?, Cum este cand iubesti?..Raspunsul a venit pe loc in clipa in care va spuneam ca a batut instantaneu la usa mea, iar de atunci s-a infiripat o scantee de speranta.

In seara cand l-am cunoscut pe Virgil eu eram bolnava, am avut o hemoragie ovarian, a doua zi a trecut pe la mine din nou ,imi era tot mai rau, a insistat sa ma duc la spital, am fost, dar nu era medicul la cabinet asa ca am plecat acasa. Virgil a stat cu mine cateva ore , inainte de a pleca mi-a spus :daca ai vreo data nevoie de ceva ma poti suna la orice ora si am sa vin negresit, lucru care sa si intamplat. La cateva ore de la plecare lui la serviciu l-am sunat si i-am spus ca vreau sa merg la spital, in dimineata urmatoare pentru ca imi era foarte rau, pierdeam foarte mult sange, ceea ce nu era bine. A venit de la serviciu direct la mine acasa ca sa ma duca la spital, cand am ajuns in cabinetul doctorului acesta m-a intrebat : ce faci cu carjele?, i-am raspuns ca sunt ale mele, pentru ca nu am picioare, a ramas uimit, apoi m-a intrebat daca Virgil este sotul meu si am spus ca NU!, nu este sotul meu, este un amic al meu.

Nu aveam sa stiu sau sa prevad ca barbatul care imi batuse la usa cu trei zile in urma avea sa fie ingerul meu pazitor., dupa intrebarile adresate de medic, acesta m-a consultat si a decis ca trebuie sa iau tratament, l-am facut atent pe medic la prescrierea retetei, ca organismul meu este sensibil si slabit deoarece eu am suferit 14 anestezi, 13 suferite in urma interventiilor chirugicale survenite in urma accidentului, iar cea cu numarul 14 am suferit o in vara anului 2004 cand am fost diagnosticat cu nodul mamar la sanul drept, am fost operata de urgen ,Dumnezeu mi-a intins mana si de aceasta data, examenul pathologic a aratat ca nu a fost nodul mamar malign.

Cand am luat tratametul aveam 47 de Kg, dupa administrarea lui, am luat in greutate 18 Kg in 2 saptamani, si am atins greutatea de 68 de kg, lucru care ma exasperat si am luat imediat atitudine impunandu-mi un regim sever pentru a putea cat de cat sa intru in normalitate.

Din cauza greutati am avut de suferit cu proteza cea veche, deoarece incepuse sa se deterioreze foarte rau. Aflandu=ma in imposibilitatea de a face

Am facut o alta proteza in anul 2006, la firma Ortopedica din Bucuresti, dar pentru ca proteza mi-a fost recomandata gresit de catre medicul ortoped si executata gresit am avut si am foarte mult de suferit, am ajuns sa nu mai pot sa ma deplasez fara carje, nu imi mai pot lua singura o cana cu apa din bucatarie in camera, ceea ce inainte de a-mi face proteza cea noua puteam chiar daca aveam probleme cu greutatea.

Virgil, sotul meu, vazandu-ne in imposibilitatea financiara de a-mi procura alte proteze, s-a jertfit pe sine si a decis cu acordul meu sa plece la munca in strainatate. Asa ca acum stau singura si astept o raza de speranta de la dumneavostra oameni cu suflet mare , nobil, caritabil ca veti face tot ce depinde de dumneavoastra sa imi intindeti o mana de ajutor in procurarea celor doua proteze imperios necesare in casa, la iesirea mea din casa, pe strada, la spital, in cautarea unui loc de munca si a deplasarii mele la facultate unde am de sustinut examene, sesiuni, si in viitor licenta.

Sunt contient, se poate s nu primesc ajutor,ins sunt mulumit si impcat sufletete pentru ca il am pe soul meu lng mine,iar el este: ochii, mnile, inteligenta si picioarele de care am atta nevoie, iar toate astea le am pentru c ma iubete i m respect cum nu o face nimeni alt cineva.

Fac precizarea ca, in luna iulie m-am deplasat pe cont propriu la firma de protezare ORTOPROFIL din Tg-Mures, am stat de vorba cu doctorul care ar trebui sa imi faca proteza, si mi-a recomandat tipul de proteze de care eu am mare nevoie, acestea sunt:

-proteza de gamba modulara cu articulatia gleznei mobile si manson de silicon care ma costa = 7.278,49 ron

- proteza de coapsa modulara cu articulatia gleznei mobile, genunchi libera cu vacuum care ma costa = 7.449,40 ron. In total costul protezelor se rica la suma fabuloasa de 14.727,89 ron.

Neavand banii necesari pentru achizitionarea protezelor nu am putut sa o bag in lucru, proteza aceasta mi-ar imbunatati conditia fizica, dar tot as fi fortata sa folosesc carje, nu in casa, dar pe strada sigur,pentru ca nu imi ofera siguranta 100%.

Va aduc la cunostiinta faptul ca desi sunt asigurata, legea Casei Nationale de Asigurari nu ma poate sprijini financiar deaorece de la data ultimei protezari nu au trecut cei 4 ani garantati folosirii lor.

Nedajduiesc prin clementa dumneavoastra binevoitoare voi putea benefecia urgent de utilitatile de mai sus.

Exista pe piata proteze mult mai performante de cat cea recomandata de doctorul de la Tg-Mures, insa cu durere in suflet va spun ca nu mi-le pot permite, acest tip de proteza se numeste : proteza Harmony care costa 10.000 euro este proteza de gamba, si proteza de coapsa C-Leg care costa 60.000 mii euro, acestea sunt proteze mioelectrice, care mi-ar usura mersul dar m-ar ajuta si in ceea ce priveste coloana vertebrala ne mai facand presiuni asupra ei, avand o astfel de proteza voi avea posibilitatea sa renunt la carje definitiv, ceea ce este bine, pentru ca as putea sa imi gasesc si eu un loc de munca, as putea sa stau si eu langa copilul meu, pe care mi-l dorec cu ardoare foarte pentru a fi o familie fericita si implinita, cu sotul langa mine, nu silit sa munceasca la mii si mii de Km distanta.

Solicitarea mea nu poate fi considerate un moft (cum spun uni) ci o realitate iminenta.

Am fost prea incercata de umilinta, de frica, de rusinea de a calca pe propiile picioare in noroiul sfidarii si al dezonoarei. Impreuna cu dumneavoastra oameni de suflet, de bine ai planetei sunt convinsa ca voi fi ajutata sa-mi procur cat mai urgent posibil protezele pentru ambele picioare pentru a-mi croi singura carari pe drumul vietii, in spatiul nostru social.

Cu multumiri anticipate, onoare si profunda condescendenta,Calbarau Ana Maria Madalina.

In eventualitatea ca doriti sa ma sprijiniti financiar pentru realizarea protezelor, mai jos este numarul de cont in care puteti depune ajutorul dumneavoastra financiar:


Titular cont: Clbru Ana Maria Madalina


In RON: RO79RZBR0000060010327337 (Raiffeisen Bank, sucursala Ramnicu Valcea, Valcea)

RO29RNCB4800000430120001 (BCR, sucursala Ramnicu Valcea, Valcea)

madalyna_mar24
Postat pe 7 Septembrie 2008 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
newsletter 3 De la: didana 3 Ianuarie 2012 17:57
BERBEC 1 De la: mihaela_c 6 Decembrie 2008 14:26
Hristos a inviat! 6 De la: Delo 21 Aprilie 2009 10:11
CAPRICORNUL... 12 De la: ingerasulluptator 12 Ianuarie 2012 13:53
Candida ,principala cauza a cancerului- O noua teorie in lumea medicala 1 De la: garbo112550 6 Septembrie 2009 12:48
Setari Cookie-uri