Lipsa instinctului matern

Imi place f mult sa intru in lumea copiilor,lucrez cu ei dar nu mi-am dorit niciodata sa am unul,dimpotriva mi-a fost chiar frica de o sarcina.Eu pun asta pe seama faptului ca nici tatal meu nu a iubit copiii,la un moment dat i-a abandonat,nici pe mine nu m-a dorit.Psihologii spun ca asta ar fi principala cauza,insa eu as intreba daca mai exista si alti factori?
garbo076663
Postat pe 2 Ianuarie 2010 13:07
garbo,

iar ne dai teme,mami?
da' pt ca tot ai atacat problemuta,poate ti-o fi frica sa nu te nashparlesti...

uite,si lu' zavoranca ii e frica..cica ii e frica rau.

lasand gluma la o parte:mda..exista femei care nu au instinctul matern dezvoltat,in general li se trage de la vreo trauma din copilarie..

amor iti place sa faci?
iasomia
Postat pe 2 Ianuarie 2010 17:16
Iasomia,cred ca esti ultima persoana care si-ar putea exprima parerea in legatura cu acest subiect,nu e absolut nimic de gluma,sunt informatii psihologice doar ptr cei in masura sa le inteleaga...
garbo076663
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:42
De la: garbo076663, la data 2010-01-02 13:07:57Imi place f mult sa intru in lumea copiilor,lucrez cu ei dar nu mi-am dorit niciodata sa am unul,dimpotriva mi-a fost chiar frica de o sarcina.Eu pun asta pe seama faptului ca nici tatal meu nu a iubit copiii,la un moment dat i-a abandonat,nici pe mine nu m-a dorit.Psihologii spun ca asta ar fi principala cauza,insa eu as intreba daca mai exista si alti factori?

...nu mai punedeloc ...pe seama faptului ca tatal tau nu a iubit copiii..tu ai spus ca lucrezi cu ei...din punctul meu de vedere cred ca esti doar o fiinta realista care vede cu ochii ei ce inseamna copii si ce responsabilitati presupune lucrul asta si probabil ca ti/ai cantarit resursele...si ti/ai dat seama ca e prea mult pentru tine si firea ta.
garbo055472
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:52
..si mai e o chestie..nu cred in teoria precum ca vreo trauma a copilariei...taie instinctul matern..al cui?..al copilului..viitor om matur care s/ar putea sa aibe copii la randul lui??...instinctul asta matern e ceva care pacaleste creierul ca sa ne impuiem pana ne ia dracu...
garbo055472
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care este cel mai potrivit machiaj pentru o mireasa? 11 De la: machiaj 27 Octombrie 2016 10:00
salut! 1 De la: HelenMichelle 5 Octombrie 2010 14:22
Ingrijire 4 De la: hermosa20 25 Mai 2017 10:00
Cum se aplica fardul de obraz? 74 De la: nazirra 1 Martie 2010 09:26
Truse de machiaj Urban Decay Naked 5 De la: Rotty 4 Iulie 2014 19:27
Setari Cookie-uri