CUM AM REUSIT SA MA LAS DE FUMAT!

petru ca eu am reusit sa ma las de fumat,dupa ce m-am apucat la o varsta destul de mica(14 ani),vreau sa va impartasesc aceasta experienta,cum sa te lasi de fumat.mereu spuneam ,numai daca ma voi imbolnavi si spune medicul,ca voi muri,atunci voi incerca sa ma las de fumat.de ce spun voi incerca,pt ca mai incercasem sa ma las,fara sa reusesc insa.de atatea ori am repetat,cand ma voi lasa de fumat,incat chiar am indus organismului,aceasta informatie ,care din negativa s-a transformat intr-o urmare pozitiva.chiar ma simteam rau cand fumam,aveam ameteli si in momentul cand fumam simteam o mare caldura in creier.da ,da exact aceasta e exprimarea corecta,mi se incalzea creierul.nu mai lungesc,doctorul mi-a spus exact,ce imi preziceam eu mereu,ca voi muri daca mai fumez.eram un impatimit fumator.cum m-am lasat?nu din ambitie,ci de frica,iubesc viata! pt ca nu te poti lasa brusc,am inceput sa trag 1-2 fumuri,stingand repede tigara pt ca simteam caldura in cap.mi-am cumparat,multe dulciuri,guma de mestecat si produse de rontait.si cel mai important,sa am langa mine ,sub ochii mei un pachet neinceput de tigari.imi conferea siguranta,ca nu raman fara tigari.ca pot fuma cand vreau...usor ,usor dar cu mari sacrificii de calmarea nervilor,am inceput sa mananc,sa rontai si sa mestec guma,sa bag cate 5 bomboane mentolate odata in gura.cand fumau altii langa mine,imi venea sa fumez,sau sa ii bat.atunci am constatat ca imi place acest joc,sa vad cate bomboane pot manca odata.dupa multe chinuri,dupa vise ,cosmare...la un an de zile am reusit,sa nu mai fumez si mai ales sa nu imi pese ca altii fumau langa mine.am inceput sa ma simt excelent si spuneam tuturor care ma stiau ca un mare fumator si care se mirau cum am reusit,ca nu ambitia ci frica,ca nu voi mai trai,eu barbatul indragostit de viata,m-a facut sa reusesc.azi sunt cel mai fericit ca pot sa apuc inca o zi frumoasa din viata mea,pe care o traiesc din plin si sanatos,zi in care imi voi vedea copilul nascandu-se.si mai ales ca ma voi bucura si la nunta lui,si voi dansa...sunt fericit....ca frica pazeste primejdia.

alexxandra
Postat pe 28 Noiembrie 2009 03:40
corect.

frica ..ma rog,daca putem sa o numim asa..este motivatia cea mai puternica...
iasomia
Postat pe 2 Decembrie 2009 09:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare tine q adevarat la mine?sau doar se preface........? 2 De la: Ella74 10 Ianuarie 2009 22:19
neintelegeri cu copilu 26 De la: zambila 16 Decembrie 2009 15:58
Consiliere astrologica - grup de lucru cu influentele astrale. 28 De la: ank13 22 August 2015 17:52
zice ca ma iubeste dar nu are curaj sa termine cu fosta! 38 De la: sophia 21 August 2010 08:57
contraceptie ?! :| 4 De la: cretzo_cretzolina 11 Aprilie 2012 11:12
Setari Cookie-uri