de ce sa fii bun, cand toti ceilanti sunt rai?

Uneori mi se pare ca sunt prea buna cu cei din jurul meu.Daca altii imi fac sau ma vorbesc de rau eu nu le pot intoarce faptele.Eu nu am vazut oameni de varsta mea, cu suflet bun . Batrani cu suflet bun, da, dar tineri nu ! ...
De multe ori am fost avertizata de cei dragi din jurul meu ca nu e bine .

Si de bunatatea mea mereu au profitat. La mine veneau numai la cerut. Cand le-am spus ca nu mai am. Pe rand i-am pierdut.. Prea bun,prea sufletist, ,nu stiu cum sa scap de ele vreau sa fiu mai dura si nu pot dc oare?
alina58
Postat pe 10 Octombrie 2009 08:58
Parerea mea e ca e un avantaj cand esti tanara si esti si buna.
Tiffany
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:03
Nu trebuie sa urmezi calea celorlalti...de ce sa accepti "spiritul de turma?"....trebuie sa fii buna pt tine,sa-ti creezi tie sentimentul de bine,confortul sufletesc.
Ceilalti ti-au intors spatele?vor concluziona mai tarziu OM-ul din tine...nu dispera!accepta-i asa cum sunt!...treci peste,doar cu un zambet...
rosioara61
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:05
ei, alina, n-ai pierdut nimic
asta se numeste triere, si cand o sa ai cerculetul tau mic si de incredere, o sa realizezi ca de fapt ai castigat.
sa tratezi oamenii pe masura meritelor si a comportamentului lor nu inseamna sa fii rau ci adaptare. poti aplica punctual si tratamente gresite, tocmai pentru ca esti tanara, da' daca ai rabdare, experientza de viata o sa-ti creeze si discernamantul necesar in modul in care tratezi lumea in care te misti.
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:24
Alinuto, in fapt n-ai pierdut nimic.
N-ai nevoie langa tine de oameni care nu stiu sa dea.

Pe de alta parte poate ca trebuie si tu sa inveti sa ceri in relatiile cu ceilalti.Cand ce dai tu si ce ofera ceilalt o sa fie in echilibru, n-o sa mai suferi.



blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:26
blanca, de acord cu tine, da' eu, de exemplu, ma simt mai bine cand n-am nevoie sa cer nimanui nimic. cu atat mai bine, cand am ce sa ofer
sau...cer doar loialitate, sinceritate, si din cand in cand un pahar cu apa la un ceas de poveste...
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:32
alina,cred ca majoritatea am trecut prin asa ceva,mai ales cand esti tanar.
asa cum spuneau si ceilalti asta nu poate decat sa te ajute sa-ti vezi adevaratii prieteni.
e drept ca uneori suferi si te doare,dar pana la urma trece.
sunt o persoana foarte sociabila,am foarte multi amici....prieteni insa am foarte putini,dar aia imi sunt PRIETENI...
eladaela
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:43
"prietenul anevoie se cunoaste"
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:44
pik, fata asta are alta varsta. varsta la care are mare nevoie de prieteni.si eu am trait pana la un moment dat inconjurata de oameni cu care nu aveam mai nimic in comun. dadeam tot eu mai mult in dorinta de a construi pana mi-a atras cineva atentia asupra acestui lucru.
la asta m-am raportat cand am raspuns.
si nu ma refeream la chestii materiale . sunt altele mai pretioase.
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:51
nici eu nu m-am gandit in mod special la chestii materiale

si intre noi fie vorba, stiu ca voi, fetele, aveti altele mult mai pretioase
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:56
esti rautacios
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:00
si inca sunt in crestere!
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:03
ai vrea tu!
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:06
pretiozitatile alea? evident!
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:10
1 scoate tigarea din gura
2 ce-i evident??
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:13
Alina, incearca sa fi si tu putin mai rece cu ceilalti. Am fost la fel ca tine, undeva prin perioada liceului dar treptat mi-am dat seama ca din a fi prea draguta cu ceilalti ajungi la a fi luata de tantalaie/proasta. Si it is not good at all!
Nu iti zic sa te schimbi, e ok sa fi kind si bla bla , doar sa incerci sa te joci , sa vezi cum e sa fi putin mai dura. Cred ca te poate ajuta chestia asta sa nu suferi prea mult.
Alecsutza
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:13
Daca majoritatea am trecut prin asa ceva atunci care sunt acei oameni rai care profita de noi. Si nu fac misto. Si eu cand eram mai tanara m-am simtit la fel ca alina. Cu timpul ai sa inveti care sunt adevaratii oameni cu care vrei sa relationezi. Nu trebuie sa iti fie rusine sa respingi ceva ce nu iti face bine.Acum stiu ca am cateva persoane pe care chiar pot conta. Sunt putine, foarte putine dar nu cantitatea conteaza.
Tiffany
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:14
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:15
Poate ca singurele noastre etichete erau astea, Tiff. alb-negru. bun-rau.

Pe urma, am crescut mari.Vedem mai nuantat.
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:16
Cred ca atunci cand esti tanar pui mare accent pe aprecierea celorlalti. Acum nu ma mai intereseaza asa mult. Sunt cum sunt si clar nu ma pot schimba pentru nimeni.
Tiffany
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:18
am dat cu capul, blanca. si am vazut stelele.
acum alegem pragurile de care dam. cele care produc stele mai mari si mai frumoase
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:19
Prea mare?? Poate....iti cauti puncte de reper, oricum.
Cred ca e prea mare cand esti nesigur.Cand n-au pus parintii caramizi, unde trebuie..

tu ai vazut stelele, pik??
eu focuri de artificii
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:24
vrei sa ma duci tu la stele?
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:26
alea de la prag??
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:28
si la alea, daca vrei focuri de artificii
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:29

E greu sa simti ca ai mult de oferit, sa oferi, indiferent ca ti se cere sau nu si sa vezi ca esti luat de fraier... doare al naibii!

Alina, incearca sa nu mai oferi decat oamenilor pe care ii simti apropiati de sufletul tau, iar celorlalti, invata sa le mai spui si NU din cand in cand...
garbo_C
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:30
Tocmai spunea ca nu stie cum sa spuna nu.
Tiffany
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:38
cu timpul o sa invete sa spuna si nu
eladaela
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:39
pt celleste.

Pik, cine-a zis ca vreau. am zis ca am vazut. frumos, da' artificial.
e si altceva la oferta??
blanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:39
da.
naturalul
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Protect Your iPad With iPad Case 1 De la: garbo182414 14 Ianuarie 2011 14:07
ce parere aveti depre combinatia femeie taur-barbat balanta 3 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 15:04
Este interesat cineva de un club pt copii :supraveghere educare copii in Iasi? 3 De la: garbo118447 19 Ianuarie 2011 05:53
Eu Capricorn El Pesti 5 De la: AnkaLuana 16 Iunie 2012 10:15
transimete o urare , un gand bun o incurajare pentru : 51 De la: garbo_19362 4 Decembrie 2013 09:57
Setari Cookie-uri